Sukces wokalistek z naszej szkoły!

13 kwietnia 2018 roku w opoczyńskim MDK-u miejsce miał Ogólnopolski Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Pechowy piątek jednak nie okazał się taki pechowy dla naszych dwóch wokalistek. Marta Łyda, z piosenką „Kasztany” zdobyła Grand Prix konkursu, czyli główną nagrodę! Karolina Sobczyk natomiast, została wyróżniona za swoje wykonanie piosenki „Wybacz mamasza”. Obie dziewczyny dały z siebie wszystko, a my możemy być dumni, że mamy w naszej szkole tak zdolne wokalistki!

Marta, Karolina wielkie gratulacje dla Was i życzymy dalszych sukcesów!

Zachęcamy do posłuchania na stronie internetowej RadioPLUS 🙂

Bal studniówkowy 2018

Naukowcy zgodni są do tego, że pierwszy bal studniówkowy na terenach Polski odbył się w 1812 roku. Ten bal to sygnał dla uczniów, że właśnie zaczęła się ostatnia faza wchodzenia w dorosłość. To piękne i huczne preludium przed egzaminami maturalnymi, akcentujące potrzebę zabawy przed wytężoną pracą.

27 stycznia  2018 r. o godz. 19.00, w hali sportowej I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, na sto dni przed egzaminem maturalnym, po raz kolejny w ponad 70-letniej tradycji szkoły rozpoczął się bal studniówkowy. W balu uczestniczyło ok. 350 osób.

Sceneria tej uroczystości była w tym roku wyjątkowa, gdyż sala balowa udekorowana w kolorach czerni, purpury i srebra sprawiała, że uczennice czuły się tam, jak wyznawały, „jak królowe”. Oświetlenie tego bogatego i eleganckiego miejsca dodawało atmosfery bajkowości.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęła pani dyrektor Monika Kluska, witając najpierw przybyłych uczniów, a potem nauczycieli, pracowników szkoły, wybitnych gości i wzruszonych, uśmiechniętych rodziców. Pani Dyrektor przywołała wiele pozytywnych wspomnień z okresu wspólnej pracy z uczniami, nawiązywania więzi i budowania świata wartości. Padły słowa nadziei i otuchy, że zbliżająca się matura nie jest niczym strasznym i z pewnością przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami wszystkich obecnych na studniówce. Nie zabrakło życzeń udanej, doskonałej zabawy.

W kolejnych wystąpieniach życzenia dla przyszłych maturzystów złożyli poseł na Sejm RP Robert Telus, dla którego wartym odnotowania było przeświadczenie, że uczniowie klas trzecich wybrali najlepszą szkołę z możliwych. Głos zabrali także wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego Marcin Baranowski, zastępca burmistrza Anna Zięba oraz przedstawiciele rodziców i komitetu studniówkowego: pani Edyta i Witold Cieluchowie.

Kiedy przyszedł czas na wystąpienie uczniów, podziękowali  oni swoim nauczycielom i wychowawcom za trzyletnią pracę, przekazaną wiedzę, poświęcenie i cierpliwość, a rodzicom za wysiłek i pomoc w przygotowaniu balu. Wdzięczność wyrazili, wręczając piękne bukiety kwiatów.

Po wypowiedzeniu przez panią dyrektor wyczekiwanych słów „Poloneza czas zacząć”, rozbrzmiała klasyczna, nastrojowa muzyka, a grono uczniów zaprezentowało ciekawe i zachwycające choreografie poloneza oraz walca, którego tańczyli również wychowawcy i dyrekcja. Taniec przygotowywany był przez wiele tygodni pod czujnym okiem nauczycielek wychowania fizycznego Edyty Świderskiej i Izabeli Jaciubek.

Zgromadzeni w hali rodzice i goście nie kryli zachwytu, oczarowani wspaniałym spektaklem tanecznym. Oficjalna część uroczystości zbliżała się ku końcowi, a nastrój uczniów był wyjątkowy i radosny, tym bardziej, że zapowiadała się udana zabawa, nie tylko dzięki pracy i mobilizacji rodziców, ale i wspaniałemu zespołowi muzycznemu, a także koncertowej, wzniesionej na hali, pełnej cudownej gry świateł scenie od Studia 107.

 

Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych

W dniu 29 listopada 2017 r. odbyła się 14. edycja Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Opoczyńskiego. Hasłem przewodnim, zaproponowanym w Regulaminie Przeglądu był „Krajobraz dziedzictwa i dziedzictwo krajobrazu”.

Organizatorem Przeglądu był Powiat Opoczyński. Do współorganizacji włączył się Miejski Dom Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego w Opocznie.

W Przeglądzie wzięło udział 75 uczniów z trzech szkół:
– I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie przygotowało program „Krajobraz opoczyński”,
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie przedstawił prezentację pt. „Opoczyńskie krajobrazy sercem pisane”,
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy wystąpił z programem ”Muzyczny krajobraz naszego regionu”

Programom przyglądało się Jury w składzie:
– Marzena Jaruga – nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie,
– Anna Reszka – nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy,
– Agata Karbownik – nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie,
oraz przedstawiciele organizatora:
– Agata Andrzejewska teatrolog MDK w Opocznie,
– przewodnicząca Jury: Elżbieta Kossowska-Majkut – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Opocznie.

Zgodnie z Regulaminem, Jury wytypowało młodych wykonawców, wyróżniających się talentem w poszczególnych dziedzinach sztuki.

Nagrodzeni z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie:
1 Klaudia Miko talent aktorski
2 Karolina Sobczyk talent wokalny
3 Maciej Wilczyński talent aktorski
4 Kamila Langowska talent aktorski
5 Aleksandra Nowak talent konferansjerski
6 Mateusz Ksyta talent konferansjerski
7 Izabela Samek talent reżyserski
8 Wiktoria Lach talent taneczny
9 Wiktoria Jarząbek talent taneczny
10 Julia Kaluźna talent taneczny
11 Klaudia Bryks talent taneczny
12 Oliwia Nieć talent taneczny
13 Dominika Karpińska talent recytatorski

Nauczyciele, którzy przygotowywali programy:
– Anna Waszczyk, Urszula Kozera, Jolanta Pawlak z ZSPg nr 1 w Opocznie,
– Marta Pawlik – Prejs z I LO w Opocznie,
– Grażyna Wójcik, Anna Niemczyk-Więckowska, Elżbieta Woźniak, z ZSPg w Drzewicy.

Wszyscy młodzi artyści oraz nauczyciele wspierający przygotowanie programów, otrzymali upominki w postaci Power banków.

Wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Nagrodą dla utalentowanej młodzieży, za odkryty talent, jest wyjazd do Teatru Powszechnego w Łodzi na spektakl Moliera „Szkoła żon”. Otrzymali oni także dyplomy uznania.

Nagrodę, upominki i dyplomy ufundował Powiat Opoczyński.

Jury pochwaliło wszystkie prezentacje za staranne przygotowanie niełatwego w tym roku temat „Krajobraz dziedzictwa i dziedzictwo krajobrazu”. Prezentacje były w różnorodne, pełne radości, ale i troski o nasze dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Zespoły przygotowały oryginalne dekoracje, stroje i rekwizyty.

Święto Patrona Szkoły – uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

We wtorek, 22 listopada 2017,odbyła się jakże ważna dla naszej społeczności szkolnej uroczystość- świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły połączony ze ślubowaniem klas pierwszych.

W części oficjalnej jako pierwsza zabrała głos pani vice- dyrektor Anna Ksyta.  Bardzo ciepło przywitała przybyłych gości: Starostę Opoczyńskiego p. Józefa Roga, przedstawiciela biura posła na Sejm Roberta Telusa p. Rafała Skoczylasa, dyrektor Wydziału Oświaty i Funduszy Unijnych p. Małgorzatę Grzesińską oraz wieloletnią dyrektor szkoły p. Annę Caban. Następnie w sposób bardzo szczególny, przypomniała postać Stefana Żeromskiego- patrona naszej szkoły.

„Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie otrzymaliście  piękny wzór do naśladowania, lecz Wasza mądrość, zależy od was samych. Wpatrujcie się w nią każdego dnia, uczcie się trudnej sztuki życia, wzorując się na tych, którzy swoja szlachetnością zasłużyli na miano mędrców”- tymi słowami pani vice- dyrektor zwróciła się w szczególności do uczniów klas pierwszych, którzy w obecności swoich wychowawców, dyrekcji szkoły złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły.

W części artystycznej wystąpili aktorzy z kółka kabaretowo-teatralnego „Spontan”, którzy zaprezentowali się w przedstawieniu opowiadającym losy nastoletniej dziewczyny walczącej z tradycją. Spektakl, momentami zabawny, pokazał różnice w spostrzeganiu świata ludzi młodego i nico starszego pokolenia.

„Nasz patron Stefan Żeromski był wyjątkowym człowiekiem, nasza szkoła też jest wyjątkowa i Wy, drodzy uczniowie też jesteście wyjątkowi”- czy można usłyszeć coś równie ważnego w dniu ślubowania? Tymi słowami vice- dyrektor szkoły zachęciła, oficjalnie przyjętych pierwszoklasistów, do solidnej pracy, zamiłowania do nauki, uczciwości, a jednocześnie skromności, pomocy koleżeńskiej, a także wrażliwości na problemy inny ludzi.