Podziękowania

Warsztaty medialne

17 listopada 2016 r. z inicjatywy posła na Sejm Roberta Telusa w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbyły się warsztaty edukacyjne „ Zrozumieć media” prowadzone przez pracowników Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, dziennikarzy Telewizji Trwam i Radia Maryja. W szkoleniu uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i młodzież szkół powiatu opoczyńskiego. Jak podkreślał pomysłodawca wydarzenia:

„Celem spotkania jest przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat ogromnych możliwości, jakimi dysponują współczesne media”.

Młodzież naszej szkoły  bardzo aktywnie pracowała podczas zajęć z zakresu umiejętności opracowania komunikatu prasowego, radiowego i telewizyjnego, wykorzystania słowa mówionego w interakcji medialnej, uwrażliwiania na językowe środki manipulacji. Uczniowie poznali z bliska pracę kamerzystów, dziennikarzy, prezenterów. Mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem, jaki używany jest w mediach (telewizyjny wóz transmisyjny, profesjonalne studyjne kamery, profesjonalne studyjne mikrofony oraz konsolety, a także profesjonalne oprogramowanie telewizyjne, radiowe czy prasowe, używane na co dzień przez dziennikarzy). Uczestnicy  warsztatów mogli też wcielić się  w dziennikarza przeprowadzającego sondę uliczną oraz spróbować swoich sił przed kamerą w roli prezentera telewizyjnego czy aktora sceny filmu fabularnego. Poznali tajniki prostego montażu telewizyjnego a także dźwiękowego. Uczniowie  mogli doświadczyć  „na własnej skórze”, na czym polega prawidłowe oświetlenie telewizyjne i jaki ma ono wpływ na postrzeganie danej osoby przez widza. To samo tyczy się wielkości kadru, a także innych składowych produkcji telewizyjnej i radiowej. Uczniowie poznali także podstawy tworzenia tekstów prasowych i informacyjnych oraz zagrożeń, jakie wynikają z manipulacji telewizyjnej, radiowej czy prasowej. Wszystko po to, by odkryć prawa i zasady, którymi kierują się media. Bowiem jak stara zasada prawna głosi „nieznajomość prawa szkodzi”.

Im więcej świadomych widzów, słuchaczy oraz czytających prasę i korzystających z internetu, tym mniej ludzi manipulowanych, ponieważ media mają  olbrzymi wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Przejawia się on nie tylko  w kształtowaniu naszej wiedzy, wyobrażeń, poglądów i sympatii w każdej możliwej sprawie, ale także przekłada się na nasze postępowanie oraz sposób i charakter podejmowanych przez nas decyzji. Toteż pierwszym postulatem, jaki kierujemy w stronę mediów – a zarazem ich obowiązkiem – jest rzetelność.

Zdjęcia ze stron

„Twoje 5 minut”

19 czerwca 2015 roku o godzinie 11 w Miejskim Domu Kultury w Opocznie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego wystawiła sztukę pod tytułem „Twoje 5 minut”.

Koło Kabaretowo-Teatralne „Spontan”, które działa już 10 lat w ZSO, pod opieką p. Marty Pawlik-Prejs oraz formacja taneczna „Zahra Fitness” pod kierunkiem p. Katarzyny Niewadzi przygotowały prawdziwą ucztę dla miłośników sztuki. W ramach zachęcenia młodzieży i w ramach propagowania w środowisku uczniowskim kultury nieco innej niż popularna zaprosili wszystkich chętnych na premierę sztuki.

Dzięki przychylności dyrektora Miejskiego Domu Kultury p. Zdzisława Miękusa młodzież mogła zaprezentować na scenie swoje nieprzeciętne umiejętności aktorskie, recytatorskie, wokalne i taneczne. Sala wypełniona była po brzegi. Tematem sztuki było ukazanie młodego człowieka i współczesności przez pryzmat telewizyjnego show. Gra pozorów, zagadkowe czarne pudełko ze skrywaną tajemnicą w środku… Niesamowicie i tajemniczo z puentą i pytaniem, na które publiczność musi sama sobie odpowiedzieć. Jaka drogę ja wybiorę?

W przedstawienie była zaangażowana publiczność, a innowacyjne sceny z jej udziałem i efekty świetlne spowodowały, że publiczność reagowała entuzjastycznie na to, co się dzieje na scenie i poza nią. W główne role wcielili się: Aleksandra Michałowicz (rola matki), Anna Cieślik (rola Iwony) i Dawid Milczarek (Izydorek). Brawurowo odegrały swoje role Patrycja Pęczek i Aleksandra Kmita (prowadzące telewizyjne show) oraz Zuzanna Kowalczyk i Karolina Gajewska. Występ uświetniły wspaniałe, tańczące dziewczyny z „Zahra Fitness” w fantastycznych układach tanecznych: Agnieszka Barul, Aleksandra Białas, Ilona Chmielińska, Karolina Gajewska, Aleksandra Kmita, Kinga Kołacz, Katarzyna Lewoca, Oliwia Madej, Dominika Marzec, Patrycja Pęczek, Aleksandra Plucińska, Joanna Rutowicz, Wioletta Stefańska, Magdalena Wolowska, Karolina Wójcik oraz wspaniali tancerze Arkadiusz Fornal i Alan Franas. Wszystkim występującym dziękujemy za niesamowite przeżycia i wspaniałą grę na scenie.

Głosuj na sztukę!

konkurs

Nasi uczniowie postanowili wyrazić się artystycznie poprzez wykonanie prac o tematyce wielkanocnej. Włącz się i zagłosuj na pracę, która najbardziej Ci się podoba.

Głosowanie internetowe rozpocznie się 13 marca 2015 r. o godz. 15.30, a zakończy się 16 marca 2015 r. o godz. 15.30 (głosować można na Facebook’u Miejskiego Domu Kultury w Opocznie ).

Ogłoszenie wyników oraz podsumowanie konkursu nastąpi 20 marca 2015 r. o godz. 15.00 w Miejskim Domu Kultury w Opocznie.