Liceum Żeromskiego najlepsze w kraju

Pulchra

Nikt z nas tego się nie spodziewał, tymczasem w piątek po południu dotarła do nas wspaniała wiadomość. Nasze liceum znalazło się w elitarnym gronie 5 szkół z całej Polski, a 50 szkół europejskich, które od września będą realizowały projekt „Science in the City: Building Participatory Urban Learning Community Hubs through Research and Activation” (PULCHRA). Nasz wniosek aplikacyjny spotkał się „z bardzo pozytywnym odbiorem oceniających” z Centrum UNEP/GRID-Warszawa i otrzymaliśmy przy ocenie zgłoszenia maksymalną możliwą liczbę punktów, zajmując tym samym I miejsce w kraju. W skład zespołu, który przygotował wniosek weszli:  Marzena Papis – nauczyciel geografii; koordynator projektu w naszej szkole, Emila Grochulska – nauczyciel chemii, Wojciech Grochulski – nauczyciel informatyki i przedsiębiorczości, Ewa Gutarowska – nauczyciel biologii, Renata Sijer – nauczyciel chemii i biologii, Teresa Tępińska – nauczyciel biologii, Ewelina Cichańska – Szwaczyk – nauczyciel języka angielskiego.

Od września będziemy wdrażać koncepcję „open schooling”, rozwijać współpracę z młodzieżą z europejskich szkół, uzyskamy dostęp do nowatorskiej platformy edukacyjnej, będziemy uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych z ekspertami oraz uzyskamy wsparcie finansowe. W konsorcjum projektu jest 12 organizacji z 11 krajów, w tym:

  • Uczelnie wyższe: Uniwersytet Narodowy im. Kapodistriasa w Atenach – lider (Grecja), Uniwersytet Koloński (Niemcy), Uniwersytet Karola w Pradze (Czechy), Uniwersytet w Udine (Włochy), Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie (Szwecja), Otwarty Uniwersytet Cypru.
  • Organizacje pozarządowe: TEREZA (Czechy), Bernu Vides Skola (Łotwa), An Taisce (Irlandia) oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
  • Grecki klaster Corallia, wspierający biznes, ułatwiający rozwój start-upów oraz budowanie innowacyjnych klastrów, mający szeroką sieć powiązanych w biznesie technologicznym w całej Europie, a także Instytut Badań Edukacyjnych (Rumunia) – narodowa instytucja badawcza, która wspiera działania ministerstwa edukacji.

Dla naszych uczniów oznacza to doskonałe warunki do rozwoju na najwyższym poziomie. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie od lat uczy w granicach możliwie najszerszych, a kwalifikacja do realizacji projektu jeszcze te granice poszerza. BRAWO!!!

Maraton Pisania Listów – podsumowanie akcji

W grudniu 19 osób z klasy I Bg oraz I B wzięło udział w Maratonie Pisania Listów–akcji organizowanej przez Amnesty International. Maraton Pisania Listów jest międzynarodową akcją Amnesty International zainicjowaną w Polsce i organizowaną corocznie od 2001 roku w grudniu, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Celem międzynarodowego przedsięwzięcia było napisanie jak największej liczby listów w obronie kilkunastu konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. Nasi uczniowie napisali odręcznie prawie 100 listów! Jeszcze raz dziękuję Natalii Sygut i  wszystkim uczniom za zaangażowanie, empatię i ogromną wrażliwość na krzywdę ludzką.

Wyniki Maratonu Pisania Listów na całym świecie

https://amnesty.org.pl/maraton-pisania-listow-2019-wyniki-na-calym-swiecie/utm_source=Komunikacja&utm_medium=Email&utm_campaign=maraton2019&smclient=937ab9c1-2012-11ea-a473-3cfdfeb6ee14

Do zobaczenia za rok!

Marta Pawlik- Prejs

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego 3, 26-300 Opoczno amnesty

Stypendia naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego dla uczniów i studentów w 2020 roku – przyznane!

Zarząd Województwa Łódzkiego Uchwałą nr 554/20 z dnia 18 czerwca 2020 roku przyznał jednorazowe stypendia naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego w 2020 roku 22 osobom. W gronie najlepszych znalazła się również uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego Joanna Zalega (kl. III F),  otrzymując stypendium

Czytaj dalej…

Konkurs „FOX”

fox

Niezmiernie miło nam poinformować, iż w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „FOX” w naszej szkole najwyższy wynik spośród wszystkich uczestników zdobyła

MARIA WIERUSZEWSKA (uczennica klasy IAg)

uzyskując wynik 110/150 punktów.

Biorąc pod uwagę fakt, że konkurs objęty jest naukowym patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wynik ten jest tym bardziej imponujący. Serdecznie gratulujemy Marysi oraz jej rodzicom a także dziękujemy pozostałym uczestnikom oraz oczywiście zapraszamy do przyszłorocznej edycji.

                                                           Nauczyciele języka angielskiego

Wymarzone świadectwa…

Wreszcie można cieszyć się świadectwami, które w nietypowy sposób wręczane były absolwentom I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie: po uprzedniej dezynfekcji rąk, przy zachowaniu odstępów, bez widowni, bez uroczystej oprawy, tylko z wychowawcą…No cóż, nie mieliśmy na to wpływu. Ten rocznik zapisze się na kartach historii z kilku powodów, jednym z nich będzie trwająca pandemia.

Wyjątkowe powody do radości mają trzy tegoroczne absolwentki ( na zdjęciu poniżej), które uzyskały najwyższe wyniki w nauce: Asia, Wiktoria i Milena to uczennice, które pracowały na swój sukces przez całe trzy lata w liceum i dużo wcześniej. Zawsze zdyscyplinowane, przygotowane i ambitne. Nic dodać, nic ująć…Nic więc dziwnego, że znalazły się na podium i zostały nagrodzone za swoją pracę.

Tytuł Absolwenta Szkoły 2020 zdobyła Joanna Zalega z kl. IIIF  ze średnią ocen 5,94 i otrzymała nagrodę ufundowaną przez Starostę Opoczyńskiego pana Marcina Baranowskiego wraz z listem gratulacyjnym oraz nagrodę- upominek od posła na Sejm RP pana Roberta Telusa. .

II miejsce zajęła Wiktoria Wijata z kl. III F ze średnią 5,88, a III miejsce przypadło Milenie Polak z kl. III F ze średnią 5,75. Dla obu uczennic nagrody ufundowała Rada Rodziców I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie. Uczennice otrzymały również pamiątkowe albumy ( fundator Rada Rodziców I LO), które z pewnością będą pomagały w realizacji planów na przyszłość. Wymienione uczennice nie tylko miały wysoką średnią ocen i wzorową ocenę z zachowania, ale także liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach. Na podziw zasługuje również fakt, iż tegoroczna Najlepsza Absolwentka miała 100% frekwencję przez 3 lata uczęszczania do szkoły, a jej zamiłowanie do języków obcych – w tym do języka niemieckiego- doprowadziło ją do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. Niestety pandemia pokrzyżowała plany i nie mogło dojść do kolejnych etapów…

Absolwentów z bardzo dobrymi wynikami było wielu, bo aż 68.

Szkoda tylko, że nie mogliśmy widzieć ich wszystkich zadowolonych i uśmiechniętych w Dniu Absolwenta 24 kwietnia 2020 i razem z nimi cieszyć się ukończeniem szkoły.