Aktywni dla środowiska

W dniach 16 – 22 września 2018 zaangażowaliśmy się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem kampanii było zachęcenie młodzieży do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania, chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu. Kulminacyjnym punktem działań był Europejski Dzień bez Samochodu, który odbył się 22 września 2018 roku. Zainteresowani uczniowie klasy IIc przygotowali się do niego bardzo solidnie. W ramach zajęć z geografii zrealizowali projekt badający stopień obciążenia dróg na terenie Opoczna i okolic oraz dokonali oceny wykorzystania paliwa w Europejskim Dniu bez Samochodu. Z przeprowadzonych obserwacji bezpośrednich oraz wywiadów ustalono, że w tym dniu znacznie mniej samochodów tankowało niż tradycyjnie bywało to w soboty. W godzinach 12.00 – 13.00 na stacji Orlen w Opocznie zatankowało 86 samochodów, na stacji Petro już tylko 27 samochodów (w tym 2 ciężarówki i jeden ciągnik). Na stacji w Bielowicach odnotowano 12 pojazdów tankujących.

W dzisiejszych czasach korzystanie z pojazdów wydaje się koniecznością. Wszechobecny pośpiech przesłania troskę o środowisko. Jak napisał Antoni Kępiński „Ludzie spieszą się w pracy, dlatego niedbale ja wykonują; spieszą się w używaniu życia, dlatego jego smaku nie odczuwają; spieszą się w odpoczynku, dlatego nie mogą wypocząć”. A może warto wzorować się na Rzymianach „Festina lente”. Warto włączać się w takie akcje, które podnoszą naszą świadomość ekologiczną. Brawo dla uczniów klasy IIc, a szczególnie dla Martyny Bańczyk, Emilii Płuciennik, Kacpra Zięby, Dominika Stępnia i Macieja Sadzikowskiego!!!

 

Dni Języków Obcych w I Liceum Ogólnokształcącym

1

Po raz kolejny w naszej szkole w dniach od 24 do 27 września odbywały się Dni Języków Obcych.

Każdy dzień poświęcony był jednemu z nauczanych w szkole języków obcych: 24 września – język rosyjski, 25 września – język włoski, 26 września – język niemiecki, 27 września – język angielski.

Korytarz pierwszego piętra udekorowany został flagami państw oraz pracami plastycznymi nawiązującymi tematycznie do krajów, których języków się uczymy. Na przerwach szkoła rozbrzmiewała muzyką. Uczniowie z radością śpiewali największe przeboje i grali na różnych instrumentach. Uśmiechnięte twarze, radosny nastrój oraz roztańczona młodzież świadczyły o udanej zabawie.

Tegoroczne obchody Dni Języków Obcych przeszły już do historii, mamy jednak nadzieję powtórzyć je w przyszłym roku szkolnym.

Nauczyciele języków obcych

Współpraca z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego nawiązana

13 czerwca 2018 roku uczniowie klasy Ia1 i Ia2 brali udział w warsztatach geograficznych zorganizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Muzeum Geologicznym w Warszawie.

Spotkanie rozpoczęło się serdecznym powitaniem naszych uczniów przez kierownika działu promocji pana Pawła Piwowara. Następnie rozbudowany sztab Samorządu Uczelnianego przeprowadził bardzo interesujące warsztaty, podczas których uczniowie poznali historię Uniwersytetu Warszawskiego, najbardziej znanych absolwentów Wydziału Prawa i Administracji, zasady rekrutacji, rozbudowaną współpracę międzynarodową obejmującą między innymi wymianę z China University of Political Science and Law, Universidad de Chile oraz University of Floryda. Zaskoczenie wszystkich wzbudził fakt, że na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego istnieje sześć szkół prawa obcego, dzięki którym w trakcie studiów można poznać również systemy prawa obcego np.: prawo amerykańskie (wykładane przez profesorów z Emory School of Law i GSU College of Law), prawo brytyjskie (wykładowcy z Cambridge University), prawo francuskie (wykładane przez francuskich profesorów i adwokatów z Universite de Poitiers), prawo niemieckie (wykładowcy z Uniwersytetu w Bonn), prawo hiszpańskie (naukowcy z Universidad de Castilla La Mancha), prawo włoskie (profesorzy z Universita di Catania oraz Universita Sacro Chore di Milano).

Następnie zwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego wraz z największym i najpiękniejszym w Europie ogrodem zlokalizowanymi na dachu tego budynku. Był niesamowity, wyglądał niczym ogrody Semiramidy. Z tego miejsca podziwialiśmy panoramę miasta i meandry Wisły oraz bogactwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant. Mnóstwo tam kładek, ścieżek, mostków i pergoli z winoroślą, pnącą hortensją i powojnikami.

Wracając do biblioteki warto dodać, że w okresie sesji organizowana jest akcja „BUW dla sów”, podczas której studenci korzystają z zasobów biblioteki i czytelni przez całą noc – nocne zakuwanie.

W dalszej części zajęć udaliśmy się na kampus Uniwersytetu, gdzie czekali na nas przedstawiciele Koła Naukowego Mediacji, Negocjacji i Arbitrażu. Przygotowali dla młodzieży niesamowitą grę negocjacyjną, uczącą sztuki kompromisu. Nasi uczniowie zostali podzieleni na 11 grup. Rywalizację zwycięsko zakończył, z maksymalną liczbą punktów, zespół o nazwie „WYDZIAŁ SPECJALNY”. Pozostałe grupy również bardzo dobrze sobie poradziły.

Ostatnim punktem naukowym była wizyta w Muzeum Geologicznym w Warszawie, gdzie młodzież mogła z bliska przyjrzeć się skarbom wykradzionym Matce Ziemi. Okazy siarki niczym diamenty, przepiękne słupy halitu, czy majestatyczne zwęglone pnie drzew robiły wrażenie, nie mówiąc już o szkieletach mamuta, nosorożca włochatego, czy wreszcie dinozaurów, których tropy znaleziono między innymi w naszych okolicach.

Ta naukowa wyprawa tuż na progu wakacji okazała się niesamowitą ucztą ukazującą uroki przyrody, jak również sztuki prawidłowego funkcjonowania w świecie.

Matura 2018 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie

Do egzaminu maturalnego przystąpiły 183 osoby.
Egzamin zdało 95,1 % zdających. Prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu ma 4,9 % maturzystów.
Żadna z osób nie musi przystępować ponownie do egzaminu maturalnego w przyszłym roku.

Przedmiot Liczba osób z najlepszymi wynikami

100%
Liczba osób

90 % – 99 %
Liczba osób

80 % – 89 %
Liczba osób

Matematyka P 9 25 3
Język rosyjski P 1 5
R 1
Język niemiecki P 2 3
Język polski P 4 14
R 2
Język angielski P 18 56 42
R 8 20
Fizyka R 1 1

P – poziom podstawowy                                        R- poziom rozszerzony

GRATULUJEMY  NASZYM  MATURZYSTOM  UZYSKANYCH  WYNIKÓW !!!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18

„Nauka jest jak niezmierne morze…
Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.
Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz.
Ucz się tylko, co jest sił w tobie, żeby jej zakosztować”.
S.Żeromski

22 czerwca 2018 zakończył się kolejny rok szkolny.

Coś się kiedyś zaczyna i coś się gdzieś kończy. Taka jest rzeczy kolej i taki jest jej porządek. Fragment naszej drogi życiowej związany z tą szkołą, z tym liceum powoli, nieubłaganie dobiega końca. . Dla wielu z nas ten rok spędzony w szkole był kolejnym etapem w życiu – etapem ciężkiej pracy, czasami porażek, a czasami sukcesów. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż nie było łatwo. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że świadectwo, które wieńczy zakończenie roku szkolnego, to nie tylko arkusz papieru na którym figurują wypisane oceny i podpisy. To wynik złożonego i długofalowego procesu, który można ująć parafrazując słynne uczniowskie powiedzenie „lepiej wylać dużo potu nad zeszytem, aniżeli potem zbierać dwóje….”.

Po 10 miesiącach nauki i pracy rozpoczęły się zasłużone wakacje. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie uczestniczyli w tym dniu w uroczystej akademii, podczas której  odbierali swoje świadectwa. To  było wspaniałe, niezwykłe piątkowe  spotkanie, w którym wzięli udział nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale także rodzice i przedstawiciele władz samorządowych.

Na apelu zostali nagrodzeni wszyscy ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wyróżnili się wzorowym zachowaniem.

W klasach pierwszych i drugich uczyło się   362  uczniów. Średnia ocen całej szkoły wyniosła:  4,19, a średnia frekwencja:  83,65 %. Wyniki klasyfikacji końcowej jak zwykle są w naszej szkole imponujące! Aż 99 uczniów odebrało świadectwa z wyróżnieniem,  63 uczniów uzyskało średnią ocen powyżej 5,00! Na początku uroczystości wyróżniono i nagrodzono uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce.


Najlepsi uczniowie w szkole:
I miejsce w szkole:
Gabriel Pawlak (klasa ID) – śr. 5,67
Wiktoria Wijata (klasa IF) – śr. 5,67
Joanna Zalega (klasa IF) – śr. 5,67
II miejsce w szkole:
Agata Grabska (klasa IIF1) – śr. 5,60
Krzysztof Kołodziejczyk (klasa IID)- śr. 5,60
III miejsce w szkole:
Przemysław Sznajder (klasa IC) – śr. 5,56

Dyrektor Szkoły, Pani M. Kluska  wraz z wychowawcami i opiekunami z wielką radością i satysfakcją wręczała uczniom świadectwa z paskiem, dyplomy i  nagrody za osiągnięcia naukowe w licznych konkursach i olimpiadach, za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich. W swoim przemówieniu podkreśliła wspaniałe cechy młodzieży: zdolności, zaangażowanie, pracowitość, wrażliwość i wiele innych zalet, które należy doskonalić. Złożyła także podziękowania rodzicom, nauczycielom i wszystkim, którzy przyczynili się do poprawy jakości pracy i nauki w naszej szkole oraz służyli czasem i zaangażowaniem we wszelkich działaniach i imprezach.

Serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w nauce oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń i życiowych celów. Wszystkim uczniom natomiast życzymy wspaniałych wakacji i zasłużonego odpoczynku. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń i chwil. Do zobaczenia we wrześniu.