Drugi wykład cyklu Akademii Ciekawej Chemii

Dnia 13 listopada 2019 r. uczniowie klas: II f,  If i Ia I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wraz z nauczycielami chemii uczestniczyli w drugim wykładzie cyklu ACCH na Uniwersytecie Łódzkim pt. ,,Kolorowy świat ciekłych kryształów”.

Ciekłe kryształy to substancje znajdujące się w fazie pośredniej między kryształem a ciekłym stanem skupienia. Ich struktura jest uporządkowana ale cząsteczki mogą się przemieszczać.

Wykładowcami byli prof. dr hab. inż. Piotr Kaszyński wraz z dr Szymonem Kapuścińskim, którzy pracują w Katedrze Chemii Organicznej i Stosowanej na Wydziale Chemii UŁ .Pan profesor kieruje również Grupą Badawczą Materiałów Organicznych w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi i Wydziału Chemii w Middle Tennessee State University, USA . Zainteresowania  naukowca  koncentrują się na projektowaniu, syntezie  i badaniu molekularnych materiałów organicznych, takich jak pochodne stabilnych rodników i klatek boranowych, o potencjalnym zastosowaniu w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych, bateriach jonowych i ogniwach fotowoltaicznych.

Dr. Szymon Kapuściński jest adiunktem w Katedrze Chemii Organicznej i Stosowanej na Wydziale Chemii  UŁ . Jest współautorem licznych prezentacji konferencyjnych i publikacji naukowych. Obszar zainteresowań naukowca  to projektowanie, synteza oraz badania organicznych materiałów paramagnetycznych opartych na stabilnych rodnikach.

Pan profesor omówił historię powstania i rozwoju tej ważnej grupy materiałów molekularnych( odkrycie nowego stanu skupienia materii dokonał przypadkiem austriacki botanik Friedrich Reinitzer w roku 1888, który wydzielił substancję organiczną pochodną cholesterolu z marchwi).

Prelegent  przedstawił przykłady ciekłych kryształów w przyrodzie np. strukturę ciekłokrystaliczną DNA oraz wyjaśnił podstawowe zjawiska dotyczące ciekłych kryształów.

W trakcie wykładu  zaprezentowane były niektóre właściwości oraz przykłady zastosowań ciekłych kryształów. Są to materiały stosowane jako składniki wyświetlaczy LCD w kalkulatorach, komputerach, telewizorach i w wielu innych powszechnie używanych urządzeniach. Produkuje się z nich tzw. atrament sympatyczny (napis pojawia się po ogrzaniu)oraz wykorzystuje się je do diagnostyki medycznej np. do badania ukrwienia ręki(u palacza) czy do wykrywania raka piersi.

W trakcie wykładu przeprowadzane były pokazy z ciekłymi kryształami do których zapraszana była obecna na sali młodzież. Pan profesor ,również zapoznał słuchaczy z budową kalkulatora i po rozmontowaniu udowodnił iż  jego wyświetlacz zawiera ciekły kryształ. Pod koniec wykładu odbył się konkurs- uczestnicy mogli zgłosić się do odpowiedzi na pytania wyświetlone na ekranie. Za poprawną  odpowiedź   młodzież otrzymywała nagrodę (komórkę wypełnioną materiałem ciekłokrystalicznym do przeprowadzania eksperymentów).  Również z naszej szkoły uczennica otrzymała nagrodę za udział w tym konkursie.

Trzeci   wykład  odbędzie się 04.12.2019 r.

Osoby zainteresowane mogą obejrzeć pokaz slajdów  z wykładu na stronie ACCH UŁ. Zachęcamy też to obejrzenia zdjęć dołączonych do artykułu.

DISCOVER CANADA 2020

14 listopada siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie Discover Canada 2020. Etap szkolny trwał 90 minut i składał się z części leksykalno-gramatycznej i kulturowej. Łącznie było to 110 pytań i trzeba przyznać iż pytania te były o dość wysokim stopniu trudności. Mimo to z ogromną radością informujemy, że nasz uczeń tj.

Bartłomiej Bryła (kl. 2D)

już drugi raz, podobnie jak i w roku ubiegłym, uzyskał minimum wymaganych punktów, dzięki czemu możemy liczyć że wezmie udział w kolejnym etapie, który odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych w Sosnowcu. Ostateczna decyzja zależy oczywiście od wyników w skali kraju ale miejmy nadzieję, że tak się właśnie stanie. Do drugiego etapu konkursu przechodzi 70 uczestników, którzy w pierwszym etapie otrzymają największą liczbę punktów. Jeśli kilku lub kilkunastu uczestników otrzyma tę samą, graniczną liczbę punktów, to wszystkie te osoby zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Pełna lista osób zakwalifikowanych do II etapu konkursu zostanie zamieszczona na stronie internetowej www.mt-oka.pl dnia 3 grudnia 2019r.

Bartek gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

                                                                                           Nauczyciele języka angielskiego

Uczniowie naszego LO finalistami Wojewódzkiej Olimpiady o HIV i AIDS

 Z radością informujemy, iż uczennice klasy III f

Katarzyna Stępień
Aleksandra Zaborowska
Joanna Zalega
Wiktoria Wijata

zostały finalistkami
WOJEWÓDZKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O HIV/AIDS – 2019/2020

Celem olimpiady, kierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych z woj. łódzkiego, jest spopularyzowanie wiedzy na temat HIV/AIDS oraz innych chorób zakaźnych, m.in. wirusowego zapalenia wątroby typu B i C; a także promowanie zdrowego stylu życia bez narkotyków, alkoholu i niedojrzałych, nieracjonalnych zachowań; podwyższenie odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych oraz kształtowanie postaw akceptacji i tolerancji wobec żyjących z HIV i chorych na AIDS.

Finał konkursu odbędzie się 29.11.2019 w Łodzi.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nauczyciele biologii -Ewa Gutarowska i Teresa Tępińska

Kolejne dobre wieści Krakowa

Kraków dalej docenia uczniów „Żeromskiego”. Tydzień temu poinformowaliśmy społeczność szkoły o zdobyciu Złotego Certyfikatu i uzyskaniu tytułu LAUREATA HONOROWEGO w Ogólnopolskiej Akcji Społecznej „SERCE KAPSUŁY CZASU” przez Wiktorię Mikułę z klasy IIa. Dziś dzielimy się kolejną wspaniałą wiadomością – Aleksandra Zięba i Wiktor Świątkowski (oboje klasa IId) zostali kolejnymi LAUREATAMI HONOROWYMI Ogólnopolskiej Akcji Społecznej „SERCE KAPSUŁY CZASU”, otrzymają Złote Certyfikaty. Prace literackie Oli i Wiktora w oryginale zostaną zabezpieczone, a następnie złożone i zamknięte wewnątrz „Kapsuły Czasu”.   Na tym nie koniec tytuły LAUREATÓW WYROŻNIONYCH i Srebrne Certyfikaty otrzymają Julia Cichawa i Antoni Grabski (klasa IIa). Prace Julii i Antoniego zostaną zdigitalizowane, zapisane na obecnie znanych nośnikach pamięci i złożone w „Kapsule Czasu” w formie cyfrowej.

Uczniowie naszej szkoły pięknie zapisują się w historii naszego kraju – podarowali przyszłym pokoleniom swoją wizję przyszłości. Technikami literackimi o tematyce futurologicznej przedstawili Opoczno. Planowane są cykliczne otwarcia Kapsuły Czasu,  podczas których zdeponowane w jej wnętrzu prace, poddawane będą publicznej weryfikacji. Debata odbywać się będzie w postaci paneli z udziałem specjalistów i – co szczególnie istotne – także mieszkańców miast. Pierwsze otwarcie Kapsuły Czasu nastąpi po 10 latach od momentu realizacji obiektu architektonicznego. Kolejne będą miały miejsce w interwałach czasowych co 25 lat (jedna Generacja), do momentu realizacji „formuły 100-letniej” Kapsuły Czasu.

WIELKIE BRAWA DLA NAGRODZONYCH, to ogromna satysfakcja dla całej społeczności opoczyńskiej. Gratulujemy Wam i Waszym bliskim.

Chemiczne sukcesy naszych uczniów

olimpchemMiło nam poinformować, iż uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie:

  • Maria Gancarz
  • Patryk Krzewiak

Zakwalifikowali się do udziału w kolejnym etapie 66 Olimpiady Chemicznej.
Zawody przewidziane na 23.11.2019r. odbywać się będą w Gmachu Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Gratulujemy dotychczasowych wyników i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                             Nauczyciele chemii:
Emila Grochulska i Renata Sijer