Współpraca z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego nawiązana

13 czerwca 2018 roku uczniowie klasy Ia1 i Ia2 brali udział w warsztatach geograficznych zorganizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Muzeum Geologicznym w Warszawie.

Spotkanie rozpoczęło się serdecznym powitaniem naszych uczniów przez kierownika działu promocji pana Pawła Piwowara. Następnie rozbudowany sztab Samorządu Uczelnianego przeprowadził bardzo interesujące warsztaty, podczas których uczniowie poznali historię Uniwersytetu Warszawskiego, najbardziej znanych absolwentów Wydziału Prawa i Administracji, zasady rekrutacji, rozbudowaną współpracę międzynarodową obejmującą między innymi wymianę z China University of Political Science and Law, Universidad de Chile oraz University of Floryda. Zaskoczenie wszystkich wzbudził fakt, że na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego istnieje sześć szkół prawa obcego, dzięki którym w trakcie studiów można poznać również systemy prawa obcego np.: prawo amerykańskie (wykładane przez profesorów z Emory School of Law i GSU College of Law), prawo brytyjskie (wykładowcy z Cambridge University), prawo francuskie (wykładane przez francuskich profesorów i adwokatów z Universite de Poitiers), prawo niemieckie (wykładowcy z Uniwersytetu w Bonn), prawo hiszpańskie (naukowcy z Universidad de Castilla La Mancha), prawo włoskie (profesorzy z Universita di Catania oraz Universita Sacro Chore di Milano).

Następnie zwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego wraz z największym i najpiękniejszym w Europie ogrodem zlokalizowanymi na dachu tego budynku. Był niesamowity, wyglądał niczym ogrody Semiramidy. Z tego miejsca podziwialiśmy panoramę miasta i meandry Wisły oraz bogactwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant. Mnóstwo tam kładek, ścieżek, mostków i pergoli z winoroślą, pnącą hortensją i powojnikami.

Wracając do biblioteki warto dodać, że w okresie sesji organizowana jest akcja „BUW dla sów”, podczas której studenci korzystają z zasobów biblioteki i czytelni przez całą noc – nocne zakuwanie.

W dalszej części zajęć udaliśmy się na kampus Uniwersytetu, gdzie czekali na nas przedstawiciele Koła Naukowego Mediacji, Negocjacji i Arbitrażu. Przygotowali dla młodzieży niesamowitą grę negocjacyjną, uczącą sztuki kompromisu. Nasi uczniowie zostali podzieleni na 11 grup. Rywalizację zwycięsko zakończył, z maksymalną liczbą punktów, zespół o nazwie „WYDZIAŁ SPECJALNY”. Pozostałe grupy również bardzo dobrze sobie poradziły.

Ostatnim punktem naukowym była wizyta w Muzeum Geologicznym w Warszawie, gdzie młodzież mogła z bliska przyjrzeć się skarbom wykradzionym Matce Ziemi. Okazy siarki niczym diamenty, przepiękne słupy halitu, czy majestatyczne zwęglone pnie drzew robiły wrażenie, nie mówiąc już o szkieletach mamuta, nosorożca włochatego, czy wreszcie dinozaurów, których tropy znaleziono między innymi w naszych okolicach.

Ta naukowa wyprawa tuż na progu wakacji okazała się niesamowitą ucztą ukazującą uroki przyrody, jak również sztuki prawidłowego funkcjonowania w świecie.

Matura 2018 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie

Do egzaminu maturalnego przystąpiły 183 osoby.
Egzamin zdało 95,1 % zdających. Prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu ma 4,9 % maturzystów.
Żadna z osób nie musi przystępować ponownie do egzaminu maturalnego w przyszłym roku.

Przedmiot Liczba osób z najlepszymi wynikami

100%
Liczba osób

90 % – 99 %
Liczba osób

80 % – 89 %
Liczba osób

Matematyka P 9 25 3
Język rosyjski P 1 5
R 1
Język niemiecki P 2 3
Język polski P 4 14
R 2
Język angielski P 18 56 42
R 8 20
Fizyka R 1 1

P – poziom podstawowy                                        R- poziom rozszerzony

GRATULUJEMY  NASZYM  MATURZYSTOM  UZYSKANYCH  WYNIKÓW !!!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18

„Nauka jest jak niezmierne morze…
Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.
Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz.
Ucz się tylko, co jest sił w tobie, żeby jej zakosztować”.
S.Żeromski

22 czerwca 2018 zakończył się kolejny rok szkolny.

Coś się kiedyś zaczyna i coś się gdzieś kończy. Taka jest rzeczy kolej i taki jest jej porządek. Fragment naszej drogi życiowej związany z tą szkołą, z tym liceum powoli, nieubłaganie dobiega końca. . Dla wielu z nas ten rok spędzony w szkole był kolejnym etapem w życiu – etapem ciężkiej pracy, czasami porażek, a czasami sukcesów. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż nie było łatwo. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że świadectwo, które wieńczy zakończenie roku szkolnego, to nie tylko arkusz papieru na którym figurują wypisane oceny i podpisy. To wynik złożonego i długofalowego procesu, który można ująć parafrazując słynne uczniowskie powiedzenie „lepiej wylać dużo potu nad zeszytem, aniżeli potem zbierać dwóje….”.

Po 10 miesiącach nauki i pracy rozpoczęły się zasłużone wakacje. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie uczestniczyli w tym dniu w uroczystej akademii, podczas której  odbierali swoje świadectwa. To  było wspaniałe, niezwykłe piątkowe  spotkanie, w którym wzięli udział nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale także rodzice i przedstawiciele władz samorządowych.

Na apelu zostali nagrodzeni wszyscy ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wyróżnili się wzorowym zachowaniem.

W klasach pierwszych i drugich uczyło się   362  uczniów. Średnia ocen całej szkoły wyniosła:  4,19, a średnia frekwencja:  83,65 %. Wyniki klasyfikacji końcowej jak zwykle są w naszej szkole imponujące! Aż 99 uczniów odebrało świadectwa z wyróżnieniem,  63 uczniów uzyskało średnią ocen powyżej 5,00! Na początku uroczystości wyróżniono i nagrodzono uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce.


Najlepsi uczniowie w szkole:
I miejsce w szkole:
Gabriel Pawlak (klasa ID) – śr. 5,67
Wiktoria Wijata (klasa IF) – śr. 5,67
Joanna Zalega (klasa IF) – śr. 5,67
II miejsce w szkole:
Agata Grabska (klasa IIF1) – śr. 5,60
Krzysztof Kołodziejczyk (klasa IID)- śr. 5,60
III miejsce w szkole:
Przemysław Sznajder (klasa IC) – śr. 5,56

Dyrektor Szkoły, Pani M. Kluska  wraz z wychowawcami i opiekunami z wielką radością i satysfakcją wręczała uczniom świadectwa z paskiem, dyplomy i  nagrody za osiągnięcia naukowe w licznych konkursach i olimpiadach, za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich. W swoim przemówieniu podkreśliła wspaniałe cechy młodzieży: zdolności, zaangażowanie, pracowitość, wrażliwość i wiele innych zalet, które należy doskonalić. Złożyła także podziękowania rodzicom, nauczycielom i wszystkim, którzy przyczynili się do poprawy jakości pracy i nauki w naszej szkole oraz służyli czasem i zaangażowaniem we wszelkich działaniach i imprezach.

Serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w nauce oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń i życiowych celów. Wszystkim uczniom natomiast życzymy wspaniałych wakacji i zasłużonego odpoczynku. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń i chwil. Do zobaczenia we wrześniu.

 

Sztuka i sport

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które odbywają się w Rosji budzą zainteresowanie nie tylko kibiców sportowych. W ogłoszonym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wykładowców  i Nauczycieli Języka Rosyjskiego konkursie plastycznym „Z piłką przez kontynenty. Mistrzostwa Świata 2018” uczennica naszej szkoły Paulina Słowicka z klasy II c otrzymała wyróżnienie. Spośród 129 nadesłanych prac jury, w składzie którego znajdowali się plastycy, wyłoniło 16 najlepszych. Wśród nich znalazła się praca naszej uczennicy.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

Uroczystość zakończenia XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”

4 czerwca 2018 roku w gmachu głównym Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”. Udział w nim wzięła tegoroczna absolwentka naszej szkoły – Weronika Franaszczyk, laureatka tejże olimpiady i zdobywczyni indeksu na dowolny kierunek studiów na AGH.

Program spotkania był bardzo bogaty. Otwarcia uroczystości dokonał Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny. Następnie mgr inż. Hubert Bubrowski zaprezentował film o AGH, zaś mgr inż. Anna Klimczyk omówiła pomoc materialną oferowaną dla studentów tej wspaniałej krakowskiej Uczelni. W dalszej części spotkania dr hab. inż. Jacek Tarasiuk i  dr inż. Sebastian Wroński zaprezentowali wykład „Tomografia nie tylko medyczna” połączony z transmisją badań na wysokorozdzielczym Nano tomografie rentgenowskim „Nanotom S”. Uczestnicy wydarzenia byli pod wrażeniem przeprowadzanych badań zarówno na planetach, meteorytach, jak i zębach.

Szczególne zainteresowanie zebranych wzbudziło wystąpienie Birgitty Finnander – szefowej centrum badawczo – rozwojowego firmy Ericsson w Polsce i na Ukrainie. Dla zainteresowanych dodamy, że firma Ericsson to szwedzkie przedsiębiorstwo, którego artykuły znane były w Polsce już w 1901 roku. Ericsson jest dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. Jako jedna z pierwszych firm w naszym kraju zatrudniała kobiety.

Po tym wystąpieniu nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów laureatom olimpiady. Nie obyło się bez wspólnego zdjęcia.

Prawdziwą przysłowiową wisienkę na torcie stanowiły świetne pokazy:

  • pokaz w Laboratorium Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej AGH jednego z trzech na świecie, najpotężniejszego, analitycznego transmisyjnego mikroskopu elektronowego z unikalnym oprzyrządowaniem do badań mikro- i nanostruktury materiałów – Titan Cubed G – 2 60 – 300
  • pokaz w Laboratorium Akustyki Technicznej – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki komory bezechowej, w której panują warunki pola swobodnego dzięki zastosowaniu na ścianach specjalnych elementów rozpraszająco – pochłaniających
  • pokaz w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AG najszybszego polskiego komputera Prometheus
  • pokaz wyładowań elektrycznych w Laboratorium Wysokich Napięć i Urządzeń Elektrycznych – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Poza tym była możliwość zwiedzenia kopalni doświadczalnej, muzeum oraz największego osiedla akademickiego w kraju, którym są obiekty AGH.

Uroczystego podsumowania uroczystości dokonał przewodniczący XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” dr Jerzy Stochel.

Wyjazd do Krakowa okazał się wspaniałą wyprawą po wiedzę, przybliżył niecodzienne zagadnienia, uświadomił jak ogromny postęp dokonuje się w dziedzinie elektroniki.

Z całego serca i z ogromną radością jeszcze raz gratulujemy Weronice Franaszczyk i Łukaszowi Mazurowi, który również uzyskał tytuł laureata i zdobył indeks.