Teatr anglojęzyczny w naszej szkole

W poniedziałek 26 listopada w naszej szkole odbył się spektakl odegrany przez artystów z anglojęzycznego teatru „Wild West”. Była to druga wizyta tego teatru w I LO, poprzednie przedstawienie odbyło się w zeszłym roku szkolnym. Tym razem w sztuce wzięli udział wszyscy uczniowie z klas 1 i z klas 2 naszej szkoły. Chyba nikt nie spodziewał się tak dużej dawki emocji! Wszyscy z zaciekawieniem i dużą dawką uśmiechu śledzili losy bohaterów, w których wcielili się utalentowani aktorzy. Tematyka prezentacji dotyczyła przełamywania własnych słabości i powściągliwości wobec opinii innych. Występujący w dość humorystyczny sposób ukazali problem, bardzo powszechny w dzisiejszych czasach.  Na koniec uczniowie mieli możliwość pokonwersować z artystami oczywiście w języku angielskim😀

Oprócz interesującej myśli przewodniej, uczniowie mieli szansę osłuchać się z językiem angielskim co w przyszłości może poskutkować wspaniałymi wynikami z matury!😀

On Monday the 26th of November, a theatre company called „Wild West” performed at our school in English. This is their second performance at this school, the first one being last year. This time, both the 1st and 2nd year’s attended the play. I don’t think anybody was ready for this amount of laughter as well as concentration!😃

Everybody watched and listened closely as the characters stories unraveled.  The story was about overcoming your weaknesses and ignoring harsh opinions about yourself. In a humorous , they presented this present-to-date problem that constantly appears in almost everybody’s life.

At the very end of the spectacle, the students had a chance to chat and ask the two performers some questions, in English of course 😄

Apart from conclusions on this difficult and almost controversial topic, this performance will hopefully result in fantastic grades in English😊

II wykład Akademii Ciekawej Chemii

21 listopada 2018 r. uczniowie  klasy II f wraz z nauczycielkami chemii uczestniczyli w drugim wykładzie Akademii Ciekawej Chemii na Uniwersytecie Łódzkim. Tematyka zajęć spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem  tłumnie przybyłej młodzieży z całego województwa. Wykład podzielony był na dwie części. Pani dr Anna Piotrowicz- Wrona (adiunkt w Katedrze Chemii Organicznej UŁ) zajmująca się tematyką związaną z chemią organiczną oraz recepturą kosmetyków zaprezentowała w bardzo ciekawy sposób ,,Krótką historię piękna”.
Z wykładu dowiedzieliśmy się iż człowiek od zarania dziejów dążył do poznania tajemnicy długowieczności oraz zatrzymania procesów starzenia. Pojęcie piękna ewoluowało przez wieki ,ale zawsze było celem do którego dążyła ludzkość. Już w starożytności znano właściwości lecznicze i upiększające niektórych wyciągów roślinnych.

Wykład na temat ,,Kosmetyki wczoraj i dziś”  przedstawiła pani dr Magdalena Ciechańska (adiunkt w Katedrze Chemii Organicznej UŁ) zajmująca się tematyką związaną z chemią organiczną i przemysłową, chemią i recepturą kosmetyków oraz chemią leków. W czasie tego wykładu dowiedzieliśmy się jakie klasy związków chemicznych znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i jaka jest ich rola w kosmetykach, czym różni się skład chemiczny szamponu do włosów, mydła w płynie, .płynu do naczyń  i inne ciekawostki – np. o istnieniu od roku 2012 w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Po wykładach , część  eksperymentalną zaprezentowały przedstawicielki Koła Naukowego Chemii Kosmetycznej UŁ. Studentki przeprowadziły  aż siedem doświadczeń chemicznych. Każdy pokaz chemiczny miał ciekawa nazwę:

  • „Ciecz zmieniająca barwę wraz z temperaturą”,
  • „Kameleon”
  • „Kameleon II”,
  • „Niebieska butelka”,
  • „Światła drogowe”,
  • „Trąba słonia”,
  • „Wulkan”.

Zaprezentowane pokazy chemiczne bardzo się podobały. Do wszystkich doświadczeń przygotowany był komentarz, który zawierał opis zachodzących procesów i równania zachodzących reakcji. Dowiedzieliśmy się również, że szkło laboratoryjne wykorzystywane w czasie eksperymentów (słynna zlewka) wzięło udział w nagraniach do filmu „Maria Skłodowska- Curie”.

Pokaz slajdów z wykładu oraz  wykaz doświadczeń chemicznych  można obejrzeć na stronie Akademii Ciekawej Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Discover Canada 2019

W minioną środę tj. 14 listopada 2018 dziewięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie Discover Canada 2019. Etap szkolny trwał 90 minut i składał się z części leksykalno-gramatycznej i kulturowej. Łącznie było to 110 pytań i trzeba przyznać iż pytania te były o dość wysokim stopniu trudności. Mimo to z ogromną radością informujemy, że dwoje naszych uczniów tj.

Wiktoria Wijata (kl. 2F) oraz
Bartłomiej Bryła (kl. 1D)

uzyskało minimum wymaganych punktów, dzięki czemu możemy liczyć, że wezmą udział w kolejnym etapie, który odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych w Sosnowcu. Ostateczna decyzja zależy oczywiście od wyników w skali kraju, ale miejmy nadzieję, że tak się właśnie stanie. Pełna lista osób zakwalifikowanych do II etapu konkursu zostanie zamieszczona na stronie internetowej  www.mt-oka.pl dnia 3 grudnia 2018r.

Wiktoria i Bartek gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

                                                                                              Nauczyciele języka angielskiego

Sto Słów na 100-lecie niepodległości

pioroDyktando w Naszym Liceum.

„Ucz się Ojców Twych języka… On myśl każdą wydać zdolny…”- napisał Jan Nepomucen Kamiński w dziele „Do młodzieży polskiej.”

Z ogromną radością informujemy, że do dyktanda przystąpili wszyscy uczniowie. Nagrodą główną było Pióro Dyrektora Szkoły i Tytuł Mistrza Ortografii I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego.

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 18 osób:
-kl. Ia1 Julia Cichawa
-kl. Ib Angelika Wardecka
-kl. Ic Maja Sokołowska
-kl. Id Karina Krzyżanowska
-kl. If Cyryl Jaciubek 😉
-kl. Ige Wiktoria Piasecka
-kl. IIa1 Huber Stępień 😉
-kl. IIa2 Martyna Wawrzeńczak
-kl. IIc Paulina Szulc 😉
-kl. IId Adam Wach
-kl. IIeg Zuzanna Smolarska
-kl. IIf Wiktoria Wijata 😉
-kl. IIIa Magdalena Drynkowska
-kl. IIIbe Klaudia Nojek
-kl. IIIc Piotr Kubiszewski
-kl. IIId Marcin Chmieliński
-kl. IIIf1 Oliwia Nieć
-kl. IIIf2g Weronika Grzesińska

Uczniowie zmagali się między innymi z pierzastą piegżą; pół-Anglikiem; chryją (Dopełniacz liczby pojedynczej- chryi); błahostką; na pewno i naprawdę; ze szczerniałym  zszarzałym rękawem; hiperłzami po rzeżusze 😉 😉 😉

Wyniki potyczek ortograficznych:
1. Hubert Stępień– Mistrz Ortografii Szkoły i zdobywca Nagrody Głównej- Pióra Dyrektora Szkoły
2. Wiktoria Wijata– Wicemistrzyni Ortografii Szkoły
3. Paulina Szulc i Cyryl Jaciubek- ex aequo Wicemistrzowie Ortografii Szkoły

Nagrody i gratulacje Mistrz i Wicemistrzowie odebrali z rąk Pani Dyrektor Szkoły- Moniki Kluski i nauczycielek języka polskiego na Uroczystym Apelu w Dniu Święta Niepodległości Polski.

Uśmiechów na twarzach licealistów nie brakowało. Dyktando spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Cieszymy się, że młodzież wykazuje się troską i dbałością o zasady ortografii i interpunkcji, pilęgnuje je, podkreślając tym samym językowy savoir-vivre.

Koordyntorki dyktanda
Halina Mikołajczyk oraz Iwona Pęczek