Spotkanie profilaktyczne w ramach realizacji projektu „Jedno Życie”

We wtorek 11 grudnia 2018 uczniowie klas 2c, 2d i 2eg wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym w ramach realizacji projektu „Jedno Życie”.  Odbyło się ono w Miejskim Domu Kultury. Projekt realizowany przez Fundację „Edukacja Przyszłości” dotyczy przeciwdziałania przyczynom przestępczości wśród młodzieży. Podczas spotkania młodzież usłyszała przesłanie dotyczące zapobieganiu przyczynom przestępczości jakimi są przemoc, agresja i cyberprzemoc. Spotkanie zawierało treści prewencyjne i przestrzegające przed konsekwencjami zażywania substancji psychoaktywnych. O swoim życiu, historii młodzieńczych lat, opowiadał zebranym Piotr „Poison” Plichta – raper. Oprócz wypowiadanych treści nie zabrakło też muzyki, a w niej słów, nad którymi warto się zatrzymać. Bardzo dziękujemy Panu Arkowi Nicie za zaproszenie na to spotkanie, które bez wątpienia było niezwykle wartościowe, zarówno dla młodzieży jak i opiekunów. Dziękujemy również panu Michałowi Baranowi za dokumentację fotograficzną.

Kolejna zbiórka krwi za nami!

1Tym razem (11 grudnia 2018r.) zebraliśmy 9900ml krwi od 22 osób. Chętnych jak zawsze było dwukrotnie więcej, ale warunki zdrowotne pozwoliły pobrać krew tylko od części zadeklarowanych osób. To druga taka akcja w naszej szkole w tym roku szkolnym, a kolejna jeszcze przed nami. Świadomość uczniów na temat znaczenia i potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia potrzebującym pacjentom dostępu do tego bezcennego leku jest ogromna. Duża część osób czeka na osiągnięcie pełnoletności, aby wziąć wreszcie udział w akcji.

Krwiodawstwo to nie tylko szlachetna idea, piękne słowa i odznaczenia dla zasłużonych dawców. To wyjście z odrobiną siebie naprzeciw potrzebom drugiego człowieka, który znalazł się w trudnej sytuacji zdrowotnej, a wraz z otrzymaniem potrzebnej krwi lub produktów krwiopochodnych odzyskuje zdrowie, a być może i życie.

Wszystkim honorowym krwiodawcom serdecznie dziękujemy i zapraszamy od wzięcia udziału w kolejnej akcji, która odbędzie się 12 marca 2019 roku na terenie naszej szkoły.

                                          Koordynatorki akcji: Ewa Gutarowska i Teresa Tępińska.

2

Ponad 500 „Szlachetnych Serc” w naszej szkole!!!

W weekend 8/9 grudnia 2018 r. odbył się finał akcji „ Szlachetnej Paczki”. W opoczyńskim magazynie, gdzie swoje prezenty zwozili darczyńcy, nie zabrakło również naszej szkoły. Już po raz drugi Samorząd Szkoły wraz z całą społecznością uczniowską, podjął decyzję o wyborze rodziny. Aby skompletować pomoc zdecydowaliśmy się podjąć dość duży wysiłek, mimo tego byliśmy pewni, że ofiarowana pomoc przyniesie nam wiele satysfakcji.

Pod czujnym okiem opiekunek Samorządu Uczniowskiego p. Edyty Świderskiej i p. Izabeli Jaciubek cała akcja „ Szlachetnej” przebiegała szybko i sprawnie. W pierwszej kolejności odbyła się zbiórka funduszy. Wpłat dokonały wszystkie klasy z naszej szkoły jak również niektórzy nauczyciele !!!

Następnie dokonano zakupu wszystkich wymienionych przez rodzinę najpilniejszych ich potrzeb. W piątek odbyło się wielkie pakowanie na hali sportowej oraz strojenie szkolnej choinki w opoczyńskim magazynie.

W sobotę, w pierwszy dzień „ Weekendu Cudów”, dyrektor szkoły p. Monika Kluska, opiekunki Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej dostarczyli paczki do magazynu. A tam:

  • na powitanie otrzymaliśmy ogromne brawa 🙂
  • w serdecznej atmosferze, przy ciepłej herbatce i słodkościach odbyliśmy rozmowę z opiekunem rodziny p. Zbyszkiem 🙂
  • otrzymaliśmy podziękowanie za to, że zdecydowaliśmy się być RAZEM ZE SZLACHETNĄ PACZKĄ

Cały czas finalizowania akcji był dla nas niesamowitym czasem bycia razem. Ofiarując innym, daliśmy również bardzo dużo sobie. I co ważne, z niesienia pomocy płynęła ogromna radość.

Sumując całą akcję warto zaznaczyć, że…

„Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarunkiem, ale strzałem prosto w serce. Przygotowana przez nas paczka to coś więcej niż materialna pomoc. To znak, że potrzebujący stali się dla nas kimś ważnym. A on sami poczuli, że znalazł się ktoś, kto w nich uwierzył po to, aby oni sami potrafili uwierzyć w siebie”.

PO RAZ KOLEJNY ZDALIŚMY EGZAMIN!!!
BRAWO MY !!!

Szlachetna Paczka_z

Warsztaty z uczestnikami WTZ

27 listopada 2018 roku mieliśmy gości z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Opocznie, których organem założycielskim i prowadzącym jest Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów osób Niepełnosprawnych. Nasi goście na trzy godziny stali się dla nas „nauczycielami” :). Od godziny 10.00 w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty z tworzenia dekoracji świątecznych i elementów z gliny ceramicznej.  P. Milena Baran, p. Ewa Cieśla, p. Andrzej Stępień i p. Daniel Wierzbicki, pod czujnym okiem i niesamowitą energią p. Iwony Czajkowskiej, dzielili się z uczniami klasy IB i II D, swoimi umiejętnościami artystycznymi. Powstało kilka prac nawiązujących tematyką do Świąt Bożego Narodzenia.  A okoliczności były niezwykle motywujące do pracy, bo na stoliku obok wystawione już były prace na Kiermasz Ozdób Świątecznych, który prowadziły p. Sylwia Wróblewska i p. Dorota Jaskóła. Stroiki duże i małe, figury aniołów i pomysłowe choinki cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów i pracowników szkoły.

I to nie kosztowne dekoracje pojawiające się w witrynach sklepowych czy mróz, który skutecznie zabiera nam kilka porannych minut na odmrażanie szyb samochodów, jednoznacznie wskazują, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia… To atmosfera, jaką możemy stworzyć dzięki ludziom spotykanym w takich właśnie sytuacjach, powoduje, że czujemy „magię” świat 🙂

Dziękujemy!