Cykl „Przygoda z książką”

Maruda„W przedszkolu marzyłem o szkole… W szkole marzyłem o studiach… Na studiach o pracy…

I tak się zastanawiam… Co mi w tym przedszkolu nie pasowało?!”

 

Zapewne każdy z nas spotkał się z tym żartem, w którym jest może troszkę prawdy 😉 ?

Zostaje zatem zamienić słowa w czyn! Tak jak nasze Wolontariuszki, które nadal chętnie chodzą do  przedszkola! I mimo, że w innym charakterze, to czas spędzają tam bardzo miło i jakże efektywnie!

Od 12 listopada 2019 Wolontariuszki Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaruj siebie” rozpoczęły cykl „Przygoda z książką”. Jest to inicjatywa kierowana do najmłodszych, Przedszkolaków z naszego miasta. Dzięki Dyrekcji Przedszkola nr 5 w Opocznie mamy możliwość realizacji tego zadania.

To Maria Dąbrowska powiedziała: „Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”. Dowiedziono bowiem, że czytając, poszerzamy horyzonty i wiedzę. Doskonalimy zdolności językowe, rozwijamy słownictwo, czy pobudzamy wyobraźnię. Atutów można wymieniać o wiele więcej. Czytanie to też przyjemna forma spędzania czasu wolnego. Dzieci łatwo utożsamiają się z bohaterami książek, co sprzyja ośmieleniu się i zwierzeniom. Dzięki postaciom z książek dziecko uczy się rozpoznawania, nazywania i rozumienia emocji oraz uczuć – zarówno swoich, jak i innych ludzi. Wyrasta na wartościowego człowieka!

Naszym Wolontariuszkom też zapewne Rodzice czytali książki! Bo dzięki czytaniu stajemy się bardziej empatyczni, budujemy swój system wartości. A wtedy można wykonywać dobrowolną, bezpłatną, świadomą pracę na rzecz innych osób wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

I to jest bezcenne! Dziękujemy!

Opiekunki SKW

Podziel się kroplą krwi

podziel się

By uratować życie wystarczy 8 minut. Tyle trwa pobieranie 450 ml krwi oddawanej przez krwiodawcę. Dla tego, kto ją oddaje to niewiele. Pacjenta krwawiącego po wypadku, albo mającego pękniętego tętniaka te nie całe pół litra krwi może uratować od śmierci.

Każdy z nas jest mobilną apteką i nosi w sobie 5-6 litrów leku ratującego życie i zdrowie. Najcenniejszego na świecie, niepodrabialnego i powstającego tylko w ludzkim organizmie, bo choć latamy na Księżyc, ciągle nie potrafimy wytworzyć krwi poza ustrojem człowieka.

Krew przetacza się tylko tym chorym, którym ratuje się życie i u których nie można zastosować alternatywnego leczenia. Tego leku nie można kupić, a jego zapasy zależą od ludzi, którzy dobrowolnie i bezpłatnie oddają krew. Honorowych krwiodawców. Krew jest pobierana w sterylnych warunkach, a dawcy nie są narażeni na żadne zagrożenia związane z donacjami.

Największą korzyścią płynącą z oddawania krwi jest poczucie, że zrobiło się coś dla ratowania ludzkiego życia i  zdrowia. Ta świadomość jest cenniejsza niż wszystko. Wiedzą to nasi uczniowie, dlatego 13 listopada 2019r przystąpili do kolejnej akcji oddawania krwi.  Zarejestrowało się 49osób, ale po wstępnej weryfikacji 34 oddały krew, co łącznie pozwoliło pozyskać 15300 ml krwi.

Wszystkim którzy przystąpili do oddawania krwi serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej akcji, która odbędzie się 19 lutego 2020r.

                                                                Koordynatorki akcji Teresa Tępińska i Ewa Gutarowska

Konkurs na logo SKW rozstrzygniety!

Szkolna Komisja Konkursu na LOGO Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaruj siebie” powołana  w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie w składzie:

Przewodniczący: Monika Kluska – dyrektor szkoły
Członek: Katarzyna Jankowska – opiekun SKW
Członek: Aneta Wijata – opiekun SKW
Członek: Katarzyna Kobierska – pedagog szkolny

w dniu  10 października 2019 roku dokonała oceny prac zgłoszonych do szkolnego konkursu na LOGO Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaruj siebie”.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszego graficznego symbolu (logo) dla Szkolnego Koła Wolontariatu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, a także promocja działalności charytatywnej w szkole oraz umożliwienie uczniom zaprezentowania swoich pomysłów i umiejętności z zakresu grafiki komputerowej. Przy ocenie prac Komisja Konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność projektu z celami i zadaniami wolontariatu, oryginalność znaku, łatwość zapamiętywania, czytelność i funkcjonalność projektu oraz estetyka pracy.

W konkursie wzięło udział 13 uczniów:

L.p. Imię i nazwisko ucznia Klasa
1. Aleksandra Zięba 2 D
2. Julia Śmigiel 2 D
3. Wiktor Świątkowski 2 D
4. Kacper Papiernik 2 D
5. Miłosz Polak 2 D
6. Filip Dukat 3 D
7. Mateusz Zalega 2 D
8. Bartłomiej Bryła 2 D
9. Marcin Kabała 2 D
10. Dominika Adamus 1 Ag
11. Anna Piotrowska 1 C
12. Paulina Karbownik 2 D
13. Sandra Rutowicz 2 F

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM!

CIESZYMY SIĘ, ŻE WŚRÓD NAS SĄ OSOBY, KTÓRE CHĘTNIE ANGAŻUJĄ SIĘ W ŻYCIE SZKOŁY I SWĄ KREATYWNOŚCIĄ PROMUJĄ DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNĄ W SZKOLE!

Jednak wg regulaminu konkursu nagroda może być tylko jedna.

Komisja Konkursowa przyznała nagrodę Filipowi Dukatowi, uczniowi klasy 3 D.

logo SKW (2)

 FILIP 🙂 GRATULUJEMY!

Zatem, już od teraz identyfikujemy się nowym logo 🙂 A jeśli do tego dołączymy tekst piosenki S. Soyki „Tolerancja”:

”(…) Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać (…)”

to mamy obraz okazujący naszych wolontariuszy, którzy działają jak jedna drużyna – Drużyna Wolontariuszy z „Żeroma”!

Opiekunki SKW „Podaruj siebie”
Katarzyna Jankowska i Aneta Wijata

Młodzież z I LO pomaga

W poniedziałek 14 października 2019 grupa wolontariuszy SKW „Podaruj siebie” wybrała się wraz przedszkolakami z przedszkola nr 6 ” Zielona Dolinka” do lasu, a w środę 16 października 2019 roku z przedszkolakami z przedszkola nr 5 w Opocznie. Dzieci spotkały się z Panem Mateuszem Sarleją, który zapoznał je z ciekawostkami dotyczącymi lasu, były zagadki i pytania, oraz spacer po lesie. Po zabawach i intensywnych poszukiwaniach przyszedł czas na degustację kiełbasek z przygotowanego wcześniej ogniska. Podczas ogniska wolontariusze pomagali w smażeniu kiełbasek dla dzieci. Czas upłynął bardzo przyjemnie, a przedszkolaki były zachwycone młodzieżą I LO i już niecierpliwie czekają  na kolejną wizytę ich starszych kolegów.