Razem na Święta

2

Zakończyliśmy akcję „Miska dla schroniska” po raz kolejny organizowaną przez Szkolne Koło Wolontariatu „Podaruj siebie”.  To już nasza cykliczna działalność. I tym samym możemy dołączyć do kolejnej edycji akcji „Razem na Święta” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem przedsięwzięcia jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.

I jak co roku mieliśmy z czym jechać do schroniska dla zwierząt znajdującego się w pobliżu Opoczna.

Dzięki naszym WOLONTARIUSZOM, a także uczniom klasy II F wraz z wychowawcą klasy p. Edytą Świderską, uczniom klasy I F wraz z wychowawcą klasy p. Anetą Gancarz oraz anonimowym darczyńcom, uzbieraliśmy pełny bagażnik (dużego samochodu :)) suchej karmy oraz ciepłych koców i kołder.

To jest niezwykły dar! Dar dla istot, które zostały ot tak – wywiezione z domów, które do niedawna zamieszkiwały.

3 grudnia 2019 roku pełne nadziei, że może jednak wrócą tam, gdzie miały ciepły posiłek i swój kąt w maleńkim pokoiku, przywitały radośnie nasze Wolontariuszki:  Natalkę, Martynę, Kasie i Anię.

 

Byłyśmy szczęśliwe, że chociaż takim małym gestem mogłyśmy pomóc znajdującym się tam czworonogom J!

My wiemy, że „nie możemy pomoc każdemu, ale każdy może pomóc komuś!” Dlatego też, może taki mały apel na koniec…? A może u kogoś znalazłoby się miejsce dla nowego przyjaciela na czterech łapach w swoim domu ?…

Dziękujemy!

Opiekunki SKW

Stypendium od serca 2019

mikołaj

Po raz kolejny uczniowie Żeromskiego a dokładnie z klasy II F zorganizowali akcję dobroczynną, w której sprzedawali gofry na świetlicy szkolnej. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie dzięki czemu udało się zebrać 400 zł. Cała zgromadzona kwota została wpłacona na subkonto szkoły aby Fundacja Świętego Mikołaja z którą szkoła współpracuje mogła dołożyć drugie tyle w trakcie trwania akcji „Stypendium od serca 2019”. Akcja ta trwa przez cały okres przedświąteczny tj. od 1 do 24 grudnia co oznacza że to jeszcze nie koniec 🙂 Cieszy fakt, że uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły tak chętnie włączyli się do akcji. Miejmy nadzieję że efektem wspólnych wysiłków będzie stypendium w wysokości 2000 zł dla następnego zdolnego ucznia naszej szkoły, którego sytuacja rodzinna bądź materialna nie pozwala na rozwijanie talentów lub zainteresowań. Jeżeli uda się zebrać całą tą kwotę stypendium zostanie przyznane w przyszłym roku szkolnym.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz darczyńcom hojnie zapełniającym puszki bo to głównie dzięki nim kwota została zebrana.

Przy okazji zapraszam na następny kiermasz (który już wkrótce :)) bo akcja podwajania zebranych funduszy przez fundację trwa tylko do 24 grudnia…

Ewa Sędkowska

Podsumowanie XIX Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej 7-osobowej Olimpiad Specjalnych

 Spała – Opoczno 02 – 04 października 2019

27 listopada 2019 roku mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły przedstawicieli Organizatorów i Zawodników XIX Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej 7-osobowej Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w październiku.

To spotkanie miało dla nas szczególny wymiar… A to dlatego,  że specjalnie dla naszej grupy wolontariuszy organizatorzy sportowego wydarzenia przygotowali podsumowanie naszej wolontarystycznej pracy. Pracy, która dla nas była nowym doświadczeniem, wręcz próbą przed najważniejszym egzaminem jakim jest prawdziwe życie, a jednocześnie dawała nam ogromną radość.  Wykonywaliśmy ją pełni zaangażowania, ale i obaw, czy tak raczkujący w tej dziedzinie damy radę sprostać tylu wyzwaniom, jakie przed nami stawiano?

Bo to było ogromne przedsięwzięcie! I było ono oczywiście oceniane, przez osoby zajmujące się profesjonalnie przygotowywaniem takich wydarzeń na taka skalę.

Zaplanowana ogólnopolska sportowa rywalizacja w piłkę nożną, zaplanowana na cztery dni odbyła się w trzy! I co się okazało? Że wszyscy bardzo zadowoleni ! 🙂 Że cele zawodów zostały wypełnione w 100 % :).  Podkreślono profesjonalną organizację, dobrą komunikację z organizatorami oraz motywacyjne znaczenie zawodów do dalszej pracy dla zawodników i trenerów piłki nożnej. Wszyscy ankietowani potwierdzili w 100% spełnienie standardów OS.

I w tym wszystkim my – Wolontariusze z „Żeroma”… no cóż…daliśmy radę! 🙂 A gdy usłyszeliśmy o sobie: „wolontariusze pomocni, uczynni zaangażowani, serdeczni, sympatyczni, kompetentni. Wszystkie opinie są bardzo pochlebne i mówią o dużych kwalifikacjach wolontariuszy (…) oraz dużym zaangażowaniu w pracę przy zawodach”, to nasunęła nam się jedna myśl…”Sukces to nie to, co masz, ale to, kim jesteś!” Duży szacunek dla organizatorów i wielkie brawa dla całego komitetu organizacyjnego na czele z panem Tomaszem Jasionem i panem Radkiem Łypczakiem.

Podziękowania również dla dyrekcji, a szczególnie dla Pana dyrektora Zbigniewa Sobczyka, który swą serdecznością okazaną organizatorom i zawodnikom Olimpiady Specjalnej, którzy przybyli do nas specjalnie z podziękowaniami za pomoc w przygotowaniach Olimpiady Specjalnej, towarzyszył nam w podsumowaniu naszej pracy.

Thank You_z

podziekowanie LO_z

Cykl „Przygoda z książką”

Maruda„W przedszkolu marzyłem o szkole… W szkole marzyłem o studiach… Na studiach o pracy…

I tak się zastanawiam… Co mi w tym przedszkolu nie pasowało?!”

 

Zapewne każdy z nas spotkał się z tym żartem, w którym jest może troszkę prawdy 😉 ?

Zostaje zatem zamienić słowa w czyn! Tak jak nasze Wolontariuszki, które nadal chętnie chodzą do  przedszkola! I mimo, że w innym charakterze, to czas spędzają tam bardzo miło i jakże efektywnie!

Od 12 listopada 2019 Wolontariuszki Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaruj siebie” rozpoczęły cykl „Przygoda z książką”. Jest to inicjatywa kierowana do najmłodszych, Przedszkolaków z naszego miasta. Dzięki Dyrekcji Przedszkola nr 5 w Opocznie mamy możliwość realizacji tego zadania.

To Maria Dąbrowska powiedziała: „Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”. Dowiedziono bowiem, że czytając, poszerzamy horyzonty i wiedzę. Doskonalimy zdolności językowe, rozwijamy słownictwo, czy pobudzamy wyobraźnię. Atutów można wymieniać o wiele więcej. Czytanie to też przyjemna forma spędzania czasu wolnego. Dzieci łatwo utożsamiają się z bohaterami książek, co sprzyja ośmieleniu się i zwierzeniom. Dzięki postaciom z książek dziecko uczy się rozpoznawania, nazywania i rozumienia emocji oraz uczuć – zarówno swoich, jak i innych ludzi. Wyrasta na wartościowego człowieka!

Naszym Wolontariuszkom też zapewne Rodzice czytali książki! Bo dzięki czytaniu stajemy się bardziej empatyczni, budujemy swój system wartości. A wtedy można wykonywać dobrowolną, bezpłatną, świadomą pracę na rzecz innych osób wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

I to jest bezcenne! Dziękujemy!

Opiekunki SKW