Wymiana polsko-niemiecka – druga edycja rozpoczęta !!!

EU flag-Erasmus+_vect_POS [PMS]

Kolejny rok szkolny grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie rozpoczęła od… wyjazdu do Niemiec. Jeśli się komuś wydaje, że uczniowie ci pomylili wakacje z rokiem szkolnym, to jest w błędzie. Oni realizowali bardzo poważny projekt: wymiana międzynarodowa ze szkołą niemiecką St. Josef Gymnasium w Biesdorf pod hasłem: „Werte leben”. Jest to już druga edycja w ramach programu unijnego Erasmus +. Koszty wyjazdu finansowane są ze środków unijnych. Młodzież, która zgłosiła się do programu,wzięła w nim udział bezpłatnie. W zamian za to miała możliwość poznania innej kultury, szkoły i nawiązania nowych, ciekawych znajomości. Byli i tacy, którzy odbyli swój pierwszy lot samolotem. Niewątpliwie dla wszystkich była to ważna lekcja języków obcych i doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Już w drodze na lotnisko młodzież pod nadzorem nauczyciela utrwalała istotne zwroty w języku niemieckim i śpiewała piosenki po niemiecku- prezent dla kolegów z Niemiec.

W programie tegorocznej wymiany uczniowie zwiedzili również Bonn- byłą stolicę RFN, a w nim Muzeum Niemieckiej Historii po 1945 roku. Młodzież miała okazję również do sprawdzenia swojej wytrzymałości fizycznej w dużym parku linowym. Program u rodzin goszczących był różnorodny: jedni byli na lodowisku, inni zwiedzali Luxemburg, a jeszcze inni grali w kręgle. Każdego dnia spotykali się oczywiście w szkole w celu realizacji projektów. Wszyscy mieli zapewnioną świetną opiekę, a rodziny starały się o jak najmilsze wspomnienia dla naszych uczniów. Również i tym razem zwiedziliśmy Trewir– najstarsze miasto niemieckie ze słynną bramą z czasów rzymskich PORTA NIGRA. Cudowna pogoda, świetne towarzystwo i otoczenie sprawiły, że wszyscy uczestnicy wymiany wrócili szczęśliwi i pozytywnie nastawieni do nauki, której tak naprawdę nie zdążyli na dobre rozpocząć.  Już teraz rozpoczynamy przygotowania do rewizyty, która odbędzie się w kwietniu lub czerwcu 2019.

Opiekunami tegorocznej wymiany były: Monika Kluska- dyrektor i nauczyciel języka niemieckiego w I LO oraz Anna Ksyta- wicedyrektor I LO.
A tak w kilku słowach podsumowali wymianę sami uczestnicy:

„Wymiana z Niemcami wrzesień 2018 była niesamowita! To czas pełen niezapomnianych wrażeń, dobrej zabawy, ale także okres intensywnej nauki języków obcych, zarówno języka niemieckiego, jak i angielskiego. Dzięki wymianie poznałam nowych przyjaciół. Mogłam także sprawdzić na jakim poziomie znajdują się moje umiejętności językowe. Na pewno będzie to tydzień, który będę wspominać przez długi czas”.
Wiktoria W.

Udział w wymianie był dla mnie niezwykłym, bardzo pozytywnym doświadczeniem. Poznałam wielu ciekawych ludzi, zawarłam nowe przyjaźnie i usprawniłam swoje umiejętności językowe. Uważam ,że tego typu projekty są bardzo wartościowe, bo zacieśniają więzi międzynarodowe i pomagają poznać odmienne zwyczaje i kulturę obcego kraju. Mogę polecić wszystkim udział w takich projektach i gdybym miała okazję to na pewno powtórzyłabym tą przygodę 🙂
Ania M.

Podczas wymiany poznałam wiele wartościowych osób, z którymi chcę utrzymać kontakt po jej zakończeniu. Miałam możliwość rozwijania moich umiejętności językowych oraz życia w innej kulturze i tradycji. Zwiedziłam interesujące miejsca, które zapadły mi w pamięć i zainspirowały mnie, bym w przyszłości odwiedziła inne państwa europejskie.

Zuzia B.

Wymianę wspominam wspaniale. Było to jedno z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Ten tydzień zmienił moje zdanie na temat Niemiec jako państwa, ale też samych Niemców. Okazało się, że Niemcy są przepięknym krajem, a ludzie tam są bardzo życzliwi, gościnni i otwarci. Zawarłam wiele przyjaźni i mam nadzieję, że będą one długo trwały. Stałam się bardziej pewna siebie i sprawdziłam swoje umiejętności językowe. Mam nadzieję, że za rok znowu będę mogła wziąć udział w wymianie! 😉
Marysia G.

Zapisując się na wymianę z Niemcami nie spodziewałam się, że to spotkanie okaże się tak interesujące. Pozwoliło mi nie tylko poznać nowych ludzi, zwiedzić miejsca, w których wcześniej nie byłam, ale także udoskonalić praktyczną znajomość języka i przeżyć wspaniałe chwile z prawdziwą, niemiecką rodziną.
Asia Z.

Dzięki wymianie zobaczyłam wiele ciekawych miejsc. Poznałam zwyczaje i ludzi mieszkających w Niemczech. Zrozumiałam jak ważna jest nauka języków obcych. Miałam możliwość podszkolenia swoich umiejętności językowych. Jestem zachwycona pobytem w Niemczech i bardzo się cieszę że mogę brać udział w wymianie.
Ola K.

Dzięki wymianie mogłem podszkolić, bardzo ważną dla mnie, umiejętność komunikowania się w języku angielskim i niemieckim. Podczas wyjazdu zaobserwowałem różnice kulturowe między Polakami, a naszymi zachodnimi sąsiadami. Zwiedziłem też zabytki odmienne niż u nas w kraju. Udało mi się też wymienić doświadczeniami o życiu w obu krajach.

Maciej K.

I część projektu „Erasmus+” była dla mnie świetnym przeżyciem. Komunikacja w języku angielskim stała się dużo łatwiejsza z powodu praktyki. Poznanie nowych osób było czymś co mnie zadziwiło, oczywiście pozytywnie, nie byłem świadom tego, że spędzając w Niemczech zaledwie 7 dni, poznam tyle świetnych osób.
Bartek S.

Zdecydowanie ta wymiana to przeżycie, którego się nie zapomni nigdy. Przez nią poprawiłem swoje umiejętności językowe. Nabyłem więcej pewności siebie i zmniejszyłem strach przed poznawaniem innych ludzi. Zmierzyłem się z problemem bariery językowej. Poznałem inne obyczaje i inną kulturę. To wydarzenie będę pamiętał bardzo długo.
Wiktor Ch.

Wymiana do Niemiec pozwoliła mi nawiązać kontakty z nowymi osobami jakimi byli nasi niemieccy partnerzy. Bardzo polubiłam ten kraj i ich zwyczaje! Miałam możliwość porozmawiać w języku angielskim i uczyć się niemieckiego. Nauczyłam się grać w kręgle i śpiewać niemieckie piosenki !
Mam nadzieję, że nasza szkoła będzie utrzymywała dalej kontakty ze szkoła w Biesdorf ! Dziękuję za możliwość brania udziału w tej wymianie.
Maja B.

             Wszyscy cieszymy się ogromnie, że w 100- lecie odzyskania niepodległości mogliśmy realizować taki projekt, a nawet lecieć polskim samolotem ze specjalnym oznakowaniem, co można zobaczyć na zdjęciu.

Specjalne wyróżnienie!

Potwierdzenia udziału w wymianie z Niemcami wręczone

15 maja 2018 młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, która wzięła udział w wymianie międzynarodowej z Niemcami w ramach programu ERASMUS+ odebrała zaświadczenia potwierdzające udział w tym projekcie.
Tym samym zakończyła się pierwsza edycja projektu unijnego.
Kolejna rusza już we wrześniu 2018.

Graffiti i folklor

Graffiti oraz folklor były motywem przewodnim projektu, w którym uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie. Młodzież spotkała się w Poroninie w dniach od 21 do 27 kwietnia 2018 roku wraz z bułgarską młodzieżą.

Spotkanie dwóch kultur, nauka pracy w międzynarodowym zespole, łamanie barier, nauka języka angielskiego w praktyce oraz szlifowanie umiejętności związanych z wykonywaniem graffiti były możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Erasmus+, które otrzymała Fundacja Wspierania Potencjału Lokalnego. W projekcie łącznie udział wzięło 40 osób z Polski i Bułgarii.

Podczas spotkania stosowane były różne metody edukacji nieformalnej m.in. warsztaty, prezentacje, wieczory kulturowe, gry i zabawy integracyjne.

Prace, które powstały na projekcie w ramach nauki będzie można zobaczyć w Miejskim Domu Kultury w Opocznie od 7 do 17 maja.

Młodzież ma w planach dnia 11 maja pomalowanie jednego z opoczyńskich murów, w trakcie którego przeprowadzi warsztaty tworzenia graffiti metodą szablonu. Więcej informacji o wydarzeniu oraz zdjęć z projektu można zobaczyć na stronie facebook Fundacja Wspierania Potencjału Lokalnego.

Całe wydarzenie honorowym patronatem objął Starosta Opoczyński Pan Józef Róg.

Warto nadmienić, że to kolejny projekt w ramach programu Erasmus +, który realizowany jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego.

Kolejna część programu ERASMUS+ już za nami

erasmusplus

11

 

Czekaliśmy na nią prawie pół roku, a już teraz możemy pochwalić się nowymi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z dalszą realizacją projektu wymiany międzynarodowej z Niemcami. Tym razem naszą szkołę odwiedziło 10 niemieckich uczniów wraz z opiekunami.  Program pobytu Niemców w Polsce obejmował szeroką gamę aktywności: od zwiedzania szkoły, uczestniczenia w lekcjach, prace projektowe, aż do wycieczek (Kraków, Zakopane, Oświęcim).  A wszystko po to, żeby pokazać naszym zachodnim sąsiadom zarówno naszą szkołę, miasto, jak i nasz piękny kraj. 12 kwietnia 2018 nasi goście mogli najpierw zobaczyć nowy budynek i salę konferencyjną Starostwa Powiatowego w naszym mieście, gdzie zostali przyjęci i ciepło powitani przez samego Pana Starostę Józefa Roga. Podczas trwającego ponad godzinę spotkania młodzież dowiedziała się o funkcjonowaniu urzędu i wiele innych ciekawostek. Obejrzeli również film pokazujący region opoczyński. Nie obyło się bez pytań. Niemiecka młodzież bez większych oporów śmiało zadawał pytania Panu Staroście, na które on równie chętnie odpowiadał. Uczniowie otrzymali na koniec upominki, które będą pamiątką tego międzynarodowego spotkania.
Również tego dnia gościliśmy w Przedszkolu nr 6 ZIELONA DOLINKA w Opocznie. Cała grupa została przywitana przez Panią Dyrektor Edytę Figurę. Wyraziła ona radość ze spotkania i możliwości zaprezentowania placówki, którą kieruje. Tam młodzież wraz z opiekunami podziwiała dopracowane występy wokalno- taneczne w strojach ludowych w wykonaniu najstarszej grupy przedszkolaków. Nie można nie dodać, że dzieci zachwyciły wszystkich uczestników wymiany, a sam pobyt w przedszkolu był dopracowany w najmniejszych szczegółach. Na gości czekał swojski smalec z chlebem, kiszone ogórki, własne wypieki i inne słodkości. Były też upominki dla wszystkich uczestników- ręcznie wykonane bukiety, pamiątkowe zdjęcia, czy misie-figurki z logo przedszkola. Było to ogromnym, oczywiście pozytywnym zaskoczeniem, a jednocześnie dowodem, że wszyscy pracownicy przedszkola dołożyli wszelkich starań, aby spotkanie zapadło w pamięć.

To nadal nie wszystko. Nasi goście uczestniczyli również w lekcjach w naszej szkole, w zajęciach tanecznych, nagrywali  płytę w Studio 107 I Liceum Ogólnokształcącego.Wszystkie zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i bardzo się podobały. Przygotowali je: Chruszczyk Jadwiga – nauczyciel matematyki, Grabska Julia- nauczyciel języka angielskiego, Ksyta Anna- wicedyrektor, nauczyciel matematyki,  Niewadzi Katarzyna- nauczyciel wychowania fizycznego, Papis Marzena- nauczyciel geografii, koordynator projektu Klasa Akademicka SGH, Pluciński Jacek- nauczyciel historii, opiekun Studio 107,  Zięba- Zalega Grażyna- nauczyciel języka rosyjskiego.

Weekend cała grupa spędziła na południu kraju. Na początek był Kraków; zwiedzanie miasta MELEXAMI dało możliwość szybkiego poznania Starego Miasta i jego okolic. Niedziela przeznaczona była na Zakopane, które powitało gości piękną pogodą i dało się poznać od najlepszej strony z cudnymi widokami. Poniedziałek to Oświęcim i wycieczka o innym charakterze, ale równie ważna. Dla wszystkich Niemców był to pierwszy pobyt w tym miejscu i ogromne przeżycie.

Wypełniony czas minął szybko, za szybko. We wtorek 17 kwietnia 2018 podsumowaliśmy jeszcze nasze spotkanie, zjedliśmy wspólny obiad i musieliśmy się pożegnać. Wiemy jednak, że pobyt Niemców w Polsce został oceniony bardzo wysoko, że nawiązane znajomości będą trwały, a niektórzy może nawet się spotkają?

Tym samym zakończyliśmy pierwszą edycję wymiany z Niemcami w ramach programu Erasmus+ i rozpoczynamy przygotowania do następnej już we wrześniu  🙂

Opiekunowie grupy niemieckiej: Stephanie Jost- koordynator projektu po stronie niemieckiej, Dietmar Schmalen- nauczyciel. Opiekunowie grupy polskiej: Monika Kluska- dyrektor I LO, koordynator projektu po stronie polskiej Robert Sędkowski- wicedyrektor I LO, współorganizator wymiany.