Udział w projekcie pt. „My art soul”

W dniach od 3  do 9 listopada 2019 roku, w miejscowości Poronin, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie i z Estonii wzięła udział w projekcie pt. „My art soul” (Moja artystyczna dusza).

Łącznie spotkało się 36 młodych ludzi, w wieku od 16 do 18 roku życia. Młodzież wykonała prace artystyczne w grupach międzynarodowych metodą mozaiki, a także zaprezentowali swoje kraje, aby przedstawić swoje tradycje i kultury.

Uczestnicy spotkania samodzielnie przeprowadzili również warsztaty na temat stereotypów, gry integracyjne oraz wpływające na kreatywność. Dzięki zastosowaniu powyższych metod nauki nieformalnej, młodzież bez problemu mogła przełamać barierę językową oraz poprawić komunikację w języku angielskim. Młodzi ludzie kształcili również umiejętność pracy w grupie w środowisku międzynarodowym.

W ramach spotkania w dniach od 18 do 29 listopada w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbędzie się wystawa prac, które uczestnicy wykonywali podczas projektu.

Plakat My art soul-3_z

Projekt został zrealizowany dzięki funduszom pozyskanym z Programu Erasmus+, które otrzymała Fundacja Wspierania Potencjału Lokalnego oraz dzięki zaangażowaniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie.

Autor:
Zuzanna Jurek, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie.

Zaproszenie My art soul-4_z

Wymiana międzynarodowa

do artyk o wymianie

Niemieccy uczniowie w Polsce

W dniach 5 – 11.06.2019 gościliśmy w naszej szkole uczniów niemieckiego gimnazjum w Biesdorf wraz opiekunami Stephanie Jost i Jürgen Gieraths – dyrektorem szkoły, który z wielką przyjemnością wziął udział w projekcie. Nie tylko dla niego była to pierwsza wizyta w naszym kraju. Cała grupa była wyjątkowo podekscytowana, a cały pobyt dzięki pięknej słonecznej pogodzie przypominał o zbliżających się wakacjach.

Program pobytu w Polsce obfitował w różne atrakcje, które miały na celu integrację, poznanie naszej kultury, obyczajowości, a także obalenie panujących stereotypów. Oczywistym punktem programu były zajęcia warsztatowe, które miały na celu opanowanie podstawowych zwrotów w języku polskim. Wszystkim sprawiły one dużo zabawy. Zwłaszcza odtańczona wspólnie w licznym gronie uczniów Belgijka, poprzedzona nauką, wprawiła naszych gości w osłupienie, gdyż u nich w szkole takie inicjatywy nie są podejmowane.
Bardzo ciekawym elementem naszego programu i absolutnie niezbędnym był występ dzieci w strojach ludowych z Przedszkola nr 6 Zielona Dolinka. Jak zwykle pracownicy tego miejsca wraz z panią dyrektor Edytą Figurą zadbali o to , aby zarówno nasi goście, jak i uczniowie I LO poczuli się jak u siebie w domu. W przyjaznej i serdecznej atmosferze przyjęli nas, pokazując efekty swojej pracy ze swoimi wychowankami. Dla naszych gości był to niewątpliwie pokaz cudownej sztuki, którą niecodziennie mogą oglądać. Wyrazili oni wielkie wyrazy uznania.

Kolejne dni upłynęły na wycieczkach. Tym razem grupa z Niemiec wraz z naszymi uczniami poznała Warszawę, Łódź, Kraków i tradycyjnie już Muzeum w Oświęcimiu. Zwiedzanie Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie dało możliwość poznania w niestandardowy sposób historii tego miasta; pozwoliło również na ochłodę 🙂 Te dni w Polsce były wyjątkowo upalne… Przejażdżka melexami po uliczkach Krakowa dała dodatkową porcję wiedzy na temat naszego pięknego miasta.

Łódź również wywarła wrażenie na naszych gościach. Kompleks Manufaktura został określony przez Niemców, jako  „ miasto w mieście”. Spędzili tam miło czas, rozpoczynając od gry w kręgle. Później rozkoszowali się przyjemnym ciepłem i atmosferą Manufatury jeżdżąc na hulajnogach elektrycznych, czy jedząc lody na rynku. Każdy znalazł coś dla siebie. Byli i tacy, którzy ruszyli dalej, aby zobaczyć inne historyczne miejsca Łodzi.

Pobyt w Oświęcimiu miał inny charakter. To czas refleksji, zadumy i pochylenia się nad historią, która mogła niektórych zadziwić…

Cały projekt przygotowała i nadzorowała dyrektor I LO Monika Kluska, a w podróżach towarzyszyli i pomagali nauczyciele I LO: Ewelina Cichańska- Szwaczyk – nauczyciel języka angielskiego, Anna Sykuła- nauczyciel języka niemieckiego, Aneta Gancarz- nauczyciel języka włoskiego. W nauce „Belgijki” wsparły nauczycielki wychowania fizycznego: Izabela Jaciubek i Edyta Świderska.

Projekt „Learning Techniques”

Mnemotechniki, mapy myśli, szybkie czytanie, nowoczesne metody nauki języków obcych, powtarzanie, ćwiczenia mózgu tego wszystkiego uczyli się uczestnicy projektu „Learning Techniques”.

Spotkanie miało miejsce w Murzasichle w dniach od 5 do 11 listopada 2018 r. Udział w projekcie wzięło łącznie 40 młodych ludzi z Polski i Estonii, którym towarzyszyło 4 liderów.

Uczestnicy już dwa miesiące przed spotkaniem rozpoczęli pracę w międzynarodowych grupach, aby przygotować się do prowadzenia warsztatów na wybrany temat.

Podczas wspólnego tygodnia każda grupa zaprezentowała mini wykład oraz przeprowadziła warsztaty dla reszty uczestników. Warto podkreślić, że wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim, a przed spotkaniem dla uczestników lider z Estonii przeprowadził webinarium na temat tego, jak pracować wspólnie przy przygotowaniu prezentacji online.

Celem projektu było uzyskanie lepszych wyników w nauce, poprawa umiejętności komunikacji w języku angielskim oraz integracja międzykulturowa i tworzenie sieci kontaktów.

Rezultatem projektu będzie EDUlearningWEEK w dniach od 26 do 30 listopada, podczas którego młodzież przeprowadzi webinaria oraz warsztaty stacjonarne z tematyki metod szybkiej i efektywnej nauki. Wszystkich serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie Facebook Yellow Sheep Foundation. Zapraszamy również do kontaktu e-mail w celu uzyskania więcej informacji: zoltaowca@protonmail.com.

Młodzież z I LO pomaga

W piątek 5 października 2018 grupa uczniów biorących udział w wymianie w ramach projektu Erasmus+ wybrała się wraz przedszkolakami z przedszkola nr 6 ” Zielona Dolinka” do lasu . Tam podczas ogniska podzielili się z dziećmi najciekawszymi informacjami na temat wymiany polsko-niemieckiej, w której biorą udział. Pomagali również w smażeniu kiełbasek dla dzieci oraz organizowali zabawy na świeżym powietrzu. Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Czas upłynął bardzo przyjemnie,
a przedszkolaki były zachwycone młodzieżą I LO i już niecierpliwie czekają  na kolejną wizytę ich starszych kolegów.

 

Wymiana polsko-niemiecka – druga edycja rozpoczęta !!!

EU flag-Erasmus+_vect_POS [PMS]

Kolejny rok szkolny grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie rozpoczęła od… wyjazdu do Niemiec. Jeśli się komuś wydaje, że uczniowie ci pomylili wakacje z rokiem szkolnym, to jest w błędzie. Oni realizowali bardzo poważny projekt: wymiana międzynarodowa ze szkołą niemiecką St. Josef Gymnasium w Biesdorf pod hasłem: „Werte leben”. Jest to już druga edycja w ramach programu unijnego Erasmus +. Koszty wyjazdu finansowane są ze środków unijnych. Młodzież, która zgłosiła się do programu,wzięła w nim udział bezpłatnie. W zamian za to miała możliwość poznania innej kultury, szkoły i nawiązania nowych, ciekawych znajomości. Byli i tacy, którzy odbyli swój pierwszy lot samolotem. Niewątpliwie dla wszystkich była to ważna lekcja języków obcych i doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Już w drodze na lotnisko młodzież pod nadzorem nauczyciela utrwalała istotne zwroty w języku niemieckim i śpiewała piosenki po niemiecku- prezent dla kolegów z Niemiec.

W programie tegorocznej wymiany uczniowie zwiedzili również Bonn- byłą stolicę RFN, a w nim Muzeum Niemieckiej Historii po 1945 roku. Młodzież miała okazję również do sprawdzenia swojej wytrzymałości fizycznej w dużym parku linowym. Program u rodzin goszczących był różnorodny: jedni byli na lodowisku, inni zwiedzali Luxemburg, a jeszcze inni grali w kręgle. Każdego dnia spotykali się oczywiście w szkole w celu realizacji projektów. Wszyscy mieli zapewnioną świetną opiekę, a rodziny starały się o jak najmilsze wspomnienia dla naszych uczniów. Również i tym razem zwiedziliśmy Trewir– najstarsze miasto niemieckie ze słynną bramą z czasów rzymskich PORTA NIGRA. Cudowna pogoda, świetne towarzystwo i otoczenie sprawiły, że wszyscy uczestnicy wymiany wrócili szczęśliwi i pozytywnie nastawieni do nauki, której tak naprawdę nie zdążyli na dobre rozpocząć.  Już teraz rozpoczynamy przygotowania do rewizyty, która odbędzie się w kwietniu lub czerwcu 2019.

Opiekunami tegorocznej wymiany były: Monika Kluska- dyrektor i nauczyciel języka niemieckiego w I LO oraz Anna Ksyta- wicedyrektor I LO.
A tak w kilku słowach podsumowali wymianę sami uczestnicy:

„Wymiana z Niemcami wrzesień 2018 była niesamowita! To czas pełen niezapomnianych wrażeń, dobrej zabawy, ale także okres intensywnej nauki języków obcych, zarówno języka niemieckiego, jak i angielskiego. Dzięki wymianie poznałam nowych przyjaciół. Mogłam także sprawdzić na jakim poziomie znajdują się moje umiejętności językowe. Na pewno będzie to tydzień, który będę wspominać przez długi czas”.
Wiktoria W.

Udział w wymianie był dla mnie niezwykłym, bardzo pozytywnym doświadczeniem. Poznałam wielu ciekawych ludzi, zawarłam nowe przyjaźnie i usprawniłam swoje umiejętności językowe. Uważam ,że tego typu projekty są bardzo wartościowe, bo zacieśniają więzi międzynarodowe i pomagają poznać odmienne zwyczaje i kulturę obcego kraju. Mogę polecić wszystkim udział w takich projektach i gdybym miała okazję to na pewno powtórzyłabym tą przygodę 🙂
Ania M.

Podczas wymiany poznałam wiele wartościowych osób, z którymi chcę utrzymać kontakt po jej zakończeniu. Miałam możliwość rozwijania moich umiejętności językowych oraz życia w innej kulturze i tradycji. Zwiedziłam interesujące miejsca, które zapadły mi w pamięć i zainspirowały mnie, bym w przyszłości odwiedziła inne państwa europejskie.

Zuzia B.

Wymianę wspominam wspaniale. Było to jedno z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Ten tydzień zmienił moje zdanie na temat Niemiec jako państwa, ale też samych Niemców. Okazało się, że Niemcy są przepięknym krajem, a ludzie tam są bardzo życzliwi, gościnni i otwarci. Zawarłam wiele przyjaźni i mam nadzieję, że będą one długo trwały. Stałam się bardziej pewna siebie i sprawdziłam swoje umiejętności językowe. Mam nadzieję, że za rok znowu będę mogła wziąć udział w wymianie! 😉
Marysia G.

Zapisując się na wymianę z Niemcami nie spodziewałam się, że to spotkanie okaże się tak interesujące. Pozwoliło mi nie tylko poznać nowych ludzi, zwiedzić miejsca, w których wcześniej nie byłam, ale także udoskonalić praktyczną znajomość języka i przeżyć wspaniałe chwile z prawdziwą, niemiecką rodziną.
Asia Z.

Dzięki wymianie zobaczyłam wiele ciekawych miejsc. Poznałam zwyczaje i ludzi mieszkających w Niemczech. Zrozumiałam jak ważna jest nauka języków obcych. Miałam możliwość podszkolenia swoich umiejętności językowych. Jestem zachwycona pobytem w Niemczech i bardzo się cieszę że mogę brać udział w wymianie.
Ola K.

Dzięki wymianie mogłem podszkolić, bardzo ważną dla mnie, umiejętność komunikowania się w języku angielskim i niemieckim. Podczas wyjazdu zaobserwowałem różnice kulturowe między Polakami, a naszymi zachodnimi sąsiadami. Zwiedziłem też zabytki odmienne niż u nas w kraju. Udało mi się też wymienić doświadczeniami o życiu w obu krajach.

Maciej K.

I część projektu „Erasmus+” była dla mnie świetnym przeżyciem. Komunikacja w języku angielskim stała się dużo łatwiejsza z powodu praktyki. Poznanie nowych osób było czymś co mnie zadziwiło, oczywiście pozytywnie, nie byłem świadom tego, że spędzając w Niemczech zaledwie 7 dni, poznam tyle świetnych osób.
Bartek S.

Zdecydowanie ta wymiana to przeżycie, którego się nie zapomni nigdy. Przez nią poprawiłem swoje umiejętności językowe. Nabyłem więcej pewności siebie i zmniejszyłem strach przed poznawaniem innych ludzi. Zmierzyłem się z problemem bariery językowej. Poznałem inne obyczaje i inną kulturę. To wydarzenie będę pamiętał bardzo długo.
Wiktor Ch.

Wymiana do Niemiec pozwoliła mi nawiązać kontakty z nowymi osobami jakimi byli nasi niemieccy partnerzy. Bardzo polubiłam ten kraj i ich zwyczaje! Miałam możliwość porozmawiać w języku angielskim i uczyć się niemieckiego. Nauczyłam się grać w kręgle i śpiewać niemieckie piosenki !
Mam nadzieję, że nasza szkoła będzie utrzymywała dalej kontakty ze szkoła w Biesdorf ! Dziękuję za możliwość brania udziału w tej wymianie.
Maja B.

             Wszyscy cieszymy się ogromnie, że w 100- lecie odzyskania niepodległości mogliśmy realizować taki projekt, a nawet lecieć polskim samolotem ze specjalnym oznakowaniem, co można zobaczyć na zdjęciu.

Potwierdzenia udziału w wymianie z Niemcami wręczone

15 maja 2018 młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, która wzięła udział w wymianie międzynarodowej z Niemcami w ramach programu ERASMUS+ odebrała zaświadczenia potwierdzające udział w tym projekcie.
Tym samym zakończyła się pierwsza edycja projektu unijnego.
Kolejna rusza już we wrześniu 2018.