Geoinformacyjna Noc Badaczy

Brzmi tajemniczo? Nie dla uczniów, którzy realizują geografię na poziomie rozszerzonym pod czujną opieką nauczycielek geografii – Jolanty Gapys i Marzeny Papis. To właśnie młodzież tych klas uczestniczyła w VI edycji Geoinformatycznej Nocy Badaczy, która jest organizowana w ramach międzynarodowego wydarzenia NOC BADACZY. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy oraz najnowszych osiągnięć z różnych dziedzin nauki.

           W ramach tej jednodniowej sesji edukacyjnej nasi uczniowie spotkali się z naukowcami Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i wysłuchali następujących wykładów:

  • Co wpływa na jakość obrazu satelitarnego? – Bogdan Zagajewski,
  • Geoinformacja a automatyzacja w rolnictwie – Anna Jarocińska,
  • Kondycja roślinności mierzona teledetekcyjnie – Marlena Kycko,
  • Wykorzystanie chmury obliczeniowej Google Earth Engine w teledetekcji – Marcin Kluczka,
  • Sztuczna inteligencja – przyjaciel czy wróg kartografa? – Albert Adolf, Izabela Karsznia, Karolina Wereszczyńska, Iga Ajdacka.

Spotkanie okazało się wspaniałym widowiskiem pokazującym ogromne możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii. Rozbudziło pasje naszych uczniów i chęć pogłębiania wiedzy z tego zakresu. Jednocześnie utwierdziło w przekonaniu, że im więcej otacza nas nowoczesnych technologii, tym większe znaczenie mają kontakty międzyludzkie. Ale przecież nie od dziś wiadomo, że w przyrodzie musi być zachowana równowaga – „isostasy”.

 Marzena Papis