BĘDZIE KOLEJNA KLASA AKADEMICKA SGH!!!

19 czerwca 2019 roku otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie, że od 1września 2019 roku będzie w naszej szkole kolejna KLASA AKADEMICKA SGH. Dotychczas patronatem tej najlepszej uczelni ekonomicznej w kraju były objęte klasy IIIc oraz Id. To sukces, na który w pełni zasłużyli nasi uczniowie podejmując różnorodne działania.

Program stwarza ogromne możliwości rozwoju zaczynając od tutoringu po interesujące zajęcia, webinaria i inne niesztampowe formy pracy. Odwołując się do „Raportu z rocznej działalności KLAS AKADEMICKICH w naszej szkole” tylko w ciągu roku szkolnego 2018/2019 uczniowie tych klas aż 11 razy uzyskiwali tytuł laureatów I stopnia w kraju, finalistów 12 razy. Dodatkowo dziś już nasi absolwenci z klasy IIIc zdobyli 5 indeksów na wyższe uczelnie, czterech z nich uzyskało tytuły LAUREATA OLIMPIADY PRZEDMIOTOWEJ. Z kolei cała klasa Id była nagrodzona w kraju w Ogólnopolskim Konkursie ”Walka z plastikiem” uzyskując I miejsce. Dwóch uczniów z tej klasy zostało posłami XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Działaniami przewidzianymi w programie KLASA AKADEMICKA SGH obejmowani są również zainteresowani/chętni uczniowie z innych klas.😃

Eko-Inicjatywy nagrodzone

Z niezwykłą radością informujemy, że relacja z obchodów Dnia Bez Opakowań Foliowych (zorganizowanego przez Id KLASĘ AKADEMICKĄ SGH) oraz I Opoczyńskiej Symulacji Obrad Krajów Europejskich (przygotowanej przez Ib) została przesłana na Ogólnopolski Konkurs „WALKA Z PLASTIKIEM” i uzyskała jedną z trzech głównych równorzędnych nagród w kraju.

            Konkurs ogłosiła POLSKA PRESS Sp. z o. o., oddział w Gdańsku. Docenienie inicjatyw zbiorowych, rozbudowanych i bardzo zróżnicowanych ogromnie cieszy. W zakończeniu wypowiedzi przesłanej na konkurs czytamy: „Opisane działania muszą zaowocować wzrostem świadomości ekologicznej, poszanowaniem dziedzictwa pożyczonego od przyszłych pokoleń”.

I temu służą i będą służyć kolejne inicjatywy Eko – kalendarza, które planujemy już wkrótce. Jeszcze raz gratulujemy uczniom Id KLASY AKADEMICKIEJ SGH i Ib.

Prosto z Watykanu

Już po raz kolejny otrzymaliśmy piękne noworoczne błogosławieństwo dla całej wspólnoty szkolnej od Papieża Franciszka. A to wszystko za sprawą uczniów IIIc KLASY AKADEMICKIEJ SGH, którzy w okresie przedświątecznym przesłali słowa życzeń do Watykanu.

Tradycyjnie karta świąteczna – prawdziwe arcydzieło została wykonana przez naszą uczennicę, tym razem Aleksandrę Ziębę (Id KLASA AKADEMICKA SGH).

„Międzynarodowy Dzień Bez Opakowań Foliowych” w I Liceum Ogólnokształcącym

Tak mało trzeba, żeby zadbać o środowisko i zastąpić popularną reklamówkę np. torbą ekologiczną lub wielokrotnego użytku. Dzięki takim właśnie małym inicjatywom możemy zapobiegać zanieczyszczaniu środowiska. Dziś rzadko, kto myśli globalnie, wszystkim Nam wydaje się, że jedna osoba niczego nie może zmienić… Ale jeśli takich osób będzie więcej i będą postępować zgodnie z działaniami proekologicznymi to na pewno przyroda im za to podziękuje… Taki tok myślenia przyjęła właśnie klasa ID należąca do programu „Klasa Akademicka SGH”. 23 stycznia 2019 zorganizowała ona na terenie szkoły kampanię społeczną z okazji  „Międzynarodowego Dnia bez opakowań foliowych”. Kampania ta zrodziła się kilka lat temu ze względów pro-ekologicznych’ ale w naszej szkole odbyła się po raz pierwszy i okazała się „strzałem w dziesiątkę”. Wymowne zdjęcia, szokujące dane na temat zużycia opakowań foliowych oraz ich rażący wpływ na środowisko naturalne w postaci piętrzących się stosów śmieci nie tyko na lądzie, ale także pływające wysypiska śmieci  na oceanach, przez które trzeba przebijać się łodzią co najmniej kilka dni, wywarły ogromny wpływ na uczestników kampanii. Uczniowie uczestniczący w tej międzynarodowej inicjatywie, sami podejmowali dyskusje z nauczycielami podczas lekcji w celu wprowadzenia programów naprawczych w szkole oraz ich codziennym życiu. Prowadzący kampanię w osobach: Agata Zięba, Natalia Sygut, Maciej Kluska oraz Bartosz Sobczyk przesłali na koniec mocny  komunikat do każdego z uczestników, aby  ratować Ziemię przed niszczycielską siłą opakowań foliowych, a także, aby próbować zmieniać swoje nawyki, gdyż nic nas to nie kosztuje, a może wprowadzić wielką zmianę na lepsze…

Menedżerskie webinarium

8 października 2018 roku uczniowie Id KLASY AKADEMICKIEJ SGH uczestniczyli w ambrozyjskim webinarium „Sprawny menedżer – manipulator i hochsztapler, czy człowiek z misją i zasadami?” prowadzonym przez dr Albert Tomaszewski.

Wykładowca zaprezentował zróżnicowane techniki wpływu społecznego stosowane w marketingu, a wśród nich:

 • technikę wzajemności (nazywaną również zasada rewanżu; spotykamy się z nią podczas degustacji, prezentowania darmowych próbek, rozdawania materiałów promocyjnych czy konkursów z nagrodami);
 • technikę społecznego dowodu słuszności (opiera się ona na mechanizmie konformizmu; jednym z jej przejawów jest chociażby liczba polubieni na Facebooku);
 • technikę lubienia i sympatii (chętniej spełniamy prośbę osób, które darzymy sympatią);
 • technikę autorytetu (często jest wykorzystywana w reklamach, w których występują różnego rodzaju specjaliści udzielający porad);
 • technikę niedostępności (np. edycje limitowane, oferty „last minute”);
 • technikę zaangażowania się i konsekwencji (sugeruje, że jeśli zaangażowałem się w coś, to będę kontynuował to działanie);
 • technikę prośby;
 • technikę groźby;
 • technikę maksymalizacji własnego interesu;
 • technikę kontrastu.

Dr Albert Tomaszewski podkreślił, że skuteczny menedżer musi mieć zasady. Przestrzegł przyszłych menedżerów w czterech sformułowaniach:

 • „władza daje korzyści, ale i kosztuje;
 • nie ma władzy bez ludzi;
 • władza może zniszczyć;
 • władza daje wolność, ale może być pułapką”.

Przywołał słowa Lorda Acletona, że „Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie”. Podkreślił, że w pracy menedżera nie da się uciec od technik społecznego wpływu. Trzeba je jednak stosować z inteligencją i wyczuciem.

Pierwsze tegoroczne webinarium okazało się dla młodzieży bardzo interesujące i miejmy nadzieję, że takie będą również kolejne.