Absolwentem być…

„Kiedy wy­daje się, że wszys­tko się skończyło, wte­dy do­piero wszys­tko się zaczy­na
(ksiądz Jan Twardowski)

Maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie otrzymali dziś świadectwa ukończenia szkoły. Przed nimi już tylko jeden z najważniejszych egzaminów w życiu – matura.

W piątek, 26  kwietnia 2019 roku pożegnaliśmy się z klasami maturalnymi. Mury naszej szkoły opuściły klasy trzecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana  Żeromskiego, które  pożegnaliśmy szczególnie ciepło, bo dla nich to spotkanie było ostatnią uroczystością w naszej szkole.

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, czego wyrazem była obecność wielu znamienitych gości oraz przedstawicieli wielu sponsorów. Otwarcia gali dokonała Pani Dyrektor Monika Kluska, która serdecznie przywitała absolwentów, reprezentantów uczniów klas pierwszych i drugich, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zaproszonych gości. Szczególne słowa uznania skierowała do trzecioklasistów. Złożyła gratulacje z tytułu ukończenia szkoły, podziękowała za piękną postawę uczniowską, za liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz życzyła osiągnięcia jak najlepszych wyników na maturze, umożliwiających kontynuację nauki w wybranych wyższych uczelniach. Pani Dyrektor wyraziła również nadzieję, że wszyscy absolwenci będą miło wspominać lata nauki w tej szkole. Następnie głos  zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali absolwentom wyników i życzyli im powodzenia na egzaminach maturalnych.

Wzruszającym momentem było niewątpliwie wystąpienie reprezentantów uczniów klas trzecich, którzy w imieniu abiturientów wyrazili słowa wielkiego uznania dla nauczycieli, wychowawców, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. Przedstawiciele klas trzecich złożyli na ręce wychowawców i Dyrekcji bukiety kwiatów, dziękując za opiekę merytoryczną, przekazaną wiedzę, stawiane  wymagania i życzliwość oraz przyjaźń, z jakimi się spotkali w ciągu tych licealnych lat.

Po oficjalnych przemówieniach  przyszedł czas na nagrody dla najlepszych. To  chwila, na którą co roku wszyscy czekamy ze zniecierpliwieniem. Wyróżnionych osób ze średnią powyżej 4,75 było aż 98. Pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej uzyskała klasa  IIIf1, drugie IIIf2g, a trzecie IIIc.. Najwyższą końcową średnią ocen -5,82 – uzyskała uczennica klasy III f1, Agata Grabska.

Jak przyznała Pani Dyrektor Monika Kluska, bardzo trudno było wytypować najlepszego absolwenta, gdyż uczniów z  wysokimi wynikami w nauce jest naprawdę wielu. Absolwent roku powinien mieć nie tylko wysoką średnią  ocen i wzorową ocenę z zachowania, ale także sukcesy w konkursach i olimpiadach. Na podstawie regulaminu tytuł Absolwenta Szkoły otrzymał Piotr Kubiszewski z klasy IIIc, II miejsce zajął Szymon Wasilewski z klasy IIIc, III miejsce zajęła Julia Ścierska z klasy IIIa..

To oczywiście tylko część długiej listy nagrodzonych uczniów, docenieni zostali wszyscy ci, którzy wyróżnili się w nauce, zachowaniu lub brali aktywny udział w życiu szkoły. Był to bardzo przyjemny i wzruszający moment dla tych uczniów, kiedy, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, otrzymywali na forum świadectwa z wyróżnieniem, osobiste gratulacje Dyrekcji i wychowawców oraz wspaniałe nagrody ufundowane przez licznych sponsorów.

Po części oficjalnej przyszedł czas na chwile bardziej swobodne, a działo się, działo…

Ze względu na wyjątkowe i silne więzi, jakie wytworzyły się między absolwentami a resztą społeczności szkolnej, uczniowie klas drugich oraz chór szkolny postanowili dla nich zorganizować jeszcze jedną niespodziankę. W części artystycznej nastąpiło mianowicie wręczenie tradycyjnych „Żeromów”-  12. nagród specjalnych dla tych, którzy wyróżnili się różnymi cechami osobowości czy talentami  i którzy z różnych względów okazali się  nieprzeciętni. Nagrody wręczone zostały w dziesięciu  kategoriach: „Młody Einstein”, dla wyróżniającego się naukowca, „Artystyczna dusza”, „Z uśmiechem przez życie” dla niezłomnego optymisty, „Pojawia się i znika, czyli Luzak Roku”, „Look, czyli Style” za nienaganny wygląd, „Savoir-vivre” dla mistrza dobrych manier, „Papużki nierozłączki” za przyjaźń ponad wszystko, „ Miss roku” dla najpiękniejszej, „ Mister roku” dla najprzystojniejszego, oraz „ Para roku”, czyli zakochani Ona i On.

Cała gala wręczania nagród – „Żeromy2019” była przeplatana pięknym śpiewem szkolnych artystów, dla niektórych był to już ostatni występ w murach liceum. Następnie uczniowie klas II  zakończyli uroczystość najlepszymi życzeniami pod adresem starszych kolegów.

Trzecioklasiści pamiętajcie: „Każda sekunda naszego życia jest jedną chwilą w dziejach wszechświata. Chwilą, która się nie powtórzy” – Pablo Casals.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas trzecich zapisała się w naszej pamięci jako czas podsumowań, ale też wspólnej zabawy i serdeczności. Maturzyści mogą już oficjalnie powiedzieć: meldujemy wykonanie zadania. Chodzi oczywiście o ukończenie liceum, bo przed nimi jeszcze jedno ważne wyzwanie: dobrze napisać maturę. Życzymy powodzenia!

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2019 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszej szkole została odsłonięta tablica upamiętniająca „Uczniów Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, którzy w latach 1948-1950 działali w młodzieżowych organizacjach antykomunistycznych „Reduta” i  „Błyskawica” / „Biały Orzeł” oraz Pedagogów , którzy otaczali ich wsparciem”. Na uroczystości zgromadzili się licznie zaproszeni goście: Rodziny naszych bohaterów, delegacje opoczyńskich władz, szkół, posła na Sejm RP p. R. Telusa oraz absolwenci naszej szkoły. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy odbył się wykład pracownika Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Łodzi „Konspiracyjne organizacje antykomunistyczne w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego w Opocznie (1948-1950)”, następnie wysłuchaliśmy okolicznościowego wystąpienia naszej młodzieży z okazji „Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Jest taki bal na 100 dni przed maturą… Studniówka  2019

„Takiej drugiej nocy nie będziesz już miał
Takiego nieba pełnego gwiazd
nie będziesz już miał.
gwiazdy stańcie na chwilę,
Na jedną chwilę, której powiem trwaj”
                                        (J. Iwaszkiewicz)

 

Hej matura… I tak oto pozostało nam mniej niż 100 dni do egzaminu maturalnego.
Zaczęliśmy odliczanie w wieczór naszego najważniejszego balu – Studniówki.

9 lutego 2019 roku tegoroczni maturzyści opoczyńskiego  „Żeroma” tanecznym krokiem zbliżyli się w stronę egzaminów maturalnych. Na sto dni przed ich rozpoczęciem tradycyjnie w murach naszej szkoły odbył się wielki bal studniówkowy, na którym uczniowie bawili wraz z Dyrekcją, wychowawcami, nauczycielami, przedstawicielami Rady Rodziców oraz zaproszonymi osobami towarzyszącymi. Na jedną noc wszyscy uczestnicy balu studniówkowego odłożyli na bok myśli o zbliżającej się nieuchronnie maturze i oddali się zabawie.

O godzinie 19.00 w pięknie udekorowanej hali  zgromadzili się uczniowie oraz zaproszeni na uroczystość goście. Wśród nich byli m. in.: pani  Maria Barbara Chomicz-wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego  i  Anna Zięba –przewodnicząca Rady Miasta. Nasz bal zaszczycił również  swoją osobą dyrektor biura poselskiego posła R.  Telusa –pan Rafał Skoczylas i komendant Straży Pożarnej pan Józef Pacan.

Zanim rozpoczęła się upragniona zabawa taneczna, głos zabrali przedstawiciele  maturzystów: Julia Ścierska i Adam Walczak dziękując dyrekcji,  swym wychowawcom i nauczycielom za trud włożony w ich edukację, wyrozumiałość i cierpliwość. Warto przytoczyć ciepłe słowa wypowiedziane w tej jakże niecodziennej i wyjątkowej  atmosferze:

„Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy, uświadamia nam, że już wkrótce, już za 100 dni, staniemy przed najważniejszym w naszym życiu egzaminem, który pozwoli nam przekroczyć symboliczny próg dojrzałości. Ten niezwykły bal, studniówka, skłania nas do refleksji nad czasem, który upływa nieubłaganie.

Tak niedawno przekraczaliśmy próg naszego liceum. Przeżywaliśmy tutaj wzloty i upadki, swoją młodość. Długo będziemy wspominać zarówno najweselsze jak i najtrudniejsze chwile w tej w szkole.
Nie jest łatwo wyrazić to, co oddałoby naszą wdzięczność za cierpliwość, życzliwość i zaangażowanie. Słowa wdzięczności, które kierujemy w tym dniu  niech będą chociaż namiastką naszych odczuć i wyrażą nasz głęboki szacunek.

Podziękowania w równym stopniu należą się naszym wychowawcom, jak całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom tej  szkoły. Każdy, bowiem nauczyciel z pewnością dołożył swoją cegiełkę w procesie budowania naszego wewnętrznego rozwoju. To właśnie nauczyciele podejmowali się zadań najbardziej wymagających i niełatwych. Pragniemy zatem dziś wszystkim podziękować za ogromne poświęcenie, zaufanie i oddanie. Za to, że byliście w chwilach naszego zagubienia, czasem nawet osamotnienia.

Dziękujemy za chwile wsparcia, a przede wszystkim za mobilizację, która często gdzieś zanikała w nieznanych nikomu okolicznościach. Nieraz  przyszło nam wspólnie dzielić chwile radosne, pełne uśmiechu   oraz smutne, pełne rozgoryczenia i rozczarowania. Najważniejszy jest jednak fakt , że zawsze mogliśmy liczyć na pomoc grona pedagogicznego, które przygotowało nas do dalszej drogi życiowej, do udanego startu w przyszłość.

Nasza trzyletnia podróż dobiega końca, dlatego już dziś składamy podziękowania za to, że to właśnie Wy nauczyliście nas jak żyć i wykorzystywać własne zdolności.”

Następnie głos zabrała pani dyrektor Monika Kluska, która w swych słowach przypomniała uczniom o nieuchronnie zbliżającej się maturze, ale tego wieczoru głównie życzyła uczniom miłej zabawy studniówkowej. Podkreśliła, że Studniówka to uroczystość, której się nigdy nie zapomina, uroczystość, która wyznacza magiczną granicę intelektualnej dojrzałości. Studniówka to  jednocześnie ostatni moment wzywający do nauki, bal będący ukoronowaniem dotychczasowego trudu i oddechem przed zbliżającym się wyzwaniem, jakim jest egzamin maturalny…

Pani dyrektor życzyła  maturzystom pomyślności i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi do wymarzonego celu. Podkreśliła, iż wieczór studniówkowy powinien być  dla wszystkich uczestników radosnym przeżyciem, zapewne  zapadnie wszystkim głęboko w pamięci i przez długie lata będzie tematem miłych wspomnień.

Pani dyrektor podziękowała również wychowawcom i nauczycielom za pomoc w zdobywaniu wiedzy a rodzicom, za wysiłek włożony w  wychowanie  i tak pięknie przygotowany bal studniówkowy.

Równie ciepłe słowa skierowali do uczniów klas maturalnych zaproszeni goście. W swych  przemówieniach wspomnieli o tym, że wszystko ma swój czas i choć egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, to bal studniówkowy jest czasem dobrej zabawy, którą pamięta się do końca życia. Na koniec w imieniu rodziców  głos zabrała pani Beata Budzyńska- zastępca przewodniczącego Komitetu Studniówkowego. Podziękowała nauczycielom za czas poświęcony  dzieciom wchodzącym już w dorosłość. Podobnie jak inni przemawiający tego wieczoru, rodzice także życzyli uczniom i gościom miłej zabawy do białego rana.

Wszystkie wypowiedziane słowa skłaniały do refleksji i były pełne życzliwości, ciepła i otuchy. Stanowiły podsumowanie dotychczasowej współpracy, były wyrazem podziwu i serdecznych życzeń na przyszłość.

Po przemówieniach pani dyrektor Monika Kluska  otworzyła  bal studniówkowy tradycyjnymi  słowami … Poloneza czas zacząć… i przy dźwiękach słynnej muzyki maturzyści zatańczyli poloneza ze swoimi osobami towarzyszącymi.

Następnie byliśmy  świadkami wydarzenia, którego w murach naszej szkoły jeszcze nie było. Maturzyści zaprezentowali  najstarszy taniec standardowy, czyli walc wiedeński. Wszystkich zauroczyła elegancja tego tańca, a rodzice, którzy licznie przybyli na bal, ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy. Układy taneczne przygotowywała pani Kasia Niewadzi.

Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, która upływała wszystkim pod znakiem wspólnych tańców, rozmów i miłego biesiadowania. Zabawa trwała do białego rana i z pewnością można zaliczyć ją do udanych.

Cóż, w końcu jak pisał Kochanowski:

Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli.”

Szaleństw wszak nie było widać końca, a uśmiech nie  znikał z ust, bo przecież:

„… coś w szaleństwach jest z młodości
Wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu.”
( Leopold Staff.)

ale co dobre też ma swój kres…

Była to niezwykła i niezapomniana noc.

Teraz bal studniówkowy jest już wspomnieniem, a dziś możemy już tylko maturzystom życzyć połamania długopisów na egzaminach maturalnych. Oby one również poszły śpiewająco i otworzyły drzwi do spełnienia marzeń. Pozostaje nam wszystkim trzymać kciuki, aby za kilka miesięcy matura 2019 była też jednym wielkim przyjemnym wspomnieniem…

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w I LO

1806_banner_poziomy_narczyt_n2_5000

8 września 2018 roku w naszej szkole miało miejsce Narodowe Czytanie ”Przedwiośnia” Patrona Szkoły – Stefana Żeromskiego.

Z radością informujemy, ze czytaliśmy 100 minut w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości.

W czytaniu udział wzięło 40 uczniów ze wszystkich klas. Swoja obecnością zaszczycili nas także zacni Goście, którzy także czytali fragmenty ”Przedwiośnia”: Starosta Opoczyński Józef Róg, Przewodnicząca Rady Powiatu Maria Barbara Chomicz, Wiceburmistrz Anna Zięba, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Wołkiewicz, Dyrektor MDK Andrzej Śliwka, Wieloletni Dyrektor LO p. Anna Caban, Absolwent LO p. Andrzej Mikołajczyk oraz dyrektorzy I LO.

W dniu tym wchodzących do szkoły witał udekorowany biało-czerwoną szarfą pomnikowy Żeromski, obok którego płonął znicz.

Uroczystość odbyła się na hali. Na wstępie Pani Dyrektor Monika Kluska odczytała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej- Pana Andrzeja Dudy.

Uczeń klasy III D- Michał Ryba- odczytał list od Posła na Sejm RP – Pana Roberta Telusa.

Konferansjerzy przybliżyli postać Stefana Żeromskiego, a następnie rozpoczęło się Narodowe Czytanie.

Uroczystość ubarwiona została fragmentami filmu i muzyką z ”Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona.

Czytanie tej niezwykłej powieści odbyło się w atmosferze zadumy. Na nowo ożyły dyskusje o ”szklanych domach”, sielskiej Nawłoci, sprawach Ojczyzny.

Czuliśmy się dumni, mogąc przyłączyć się do wspólnej lektury tej pięknej i mądrej książki.
Uważamy, że czytanie ”Przedwiośnia” było znakomitą formą uczczenia stuletniej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za poświęcony czas.

Nauczycielki języka polskiego w I LO:
I. Pęczek, H. Mikołajczyk, A. Karbownik