Bal studniówkowy 2018

Naukowcy zgodni są do tego, że pierwszy bal studniówkowy na terenach Polski odbył się w 1812 roku. Ten bal to sygnał dla uczniów, że właśnie zaczęła się ostatnia faza wchodzenia w dorosłość. To piękne i huczne preludium przed egzaminami maturalnymi, akcentujące potrzebę zabawy przed wytężoną pracą.

27 stycznia  2018 r. o godz. 19.00, w hali sportowej I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, na sto dni przed egzaminem maturalnym, po raz kolejny w ponad 70-letniej tradycji szkoły rozpoczął się bal studniówkowy. W balu uczestniczyło ok. 350 osób.

Sceneria tej uroczystości była w tym roku wyjątkowa, gdyż sala balowa udekorowana w kolorach czerni, purpury i srebra sprawiała, że uczennice czuły się tam, jak wyznawały, „jak królowe”. Oświetlenie tego bogatego i eleganckiego miejsca dodawało atmosfery bajkowości.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęła pani dyrektor Monika Kluska, witając najpierw przybyłych uczniów, a potem nauczycieli, pracowników szkoły, wybitnych gości i wzruszonych, uśmiechniętych rodziców. Pani Dyrektor przywołała wiele pozytywnych wspomnień z okresu wspólnej pracy z uczniami, nawiązywania więzi i budowania świata wartości. Padły słowa nadziei i otuchy, że zbliżająca się matura nie jest niczym strasznym i z pewnością przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami wszystkich obecnych na studniówce. Nie zabrakło życzeń udanej, doskonałej zabawy.

W kolejnych wystąpieniach życzenia dla przyszłych maturzystów złożyli poseł na Sejm RP Robert Telus, dla którego wartym odnotowania było przeświadczenie, że uczniowie klas trzecich wybrali najlepszą szkołę z możliwych. Głos zabrali także wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego Marcin Baranowski, zastępca burmistrza Anna Zięba oraz przedstawiciele rodziców i komitetu studniówkowego: pani Edyta i Witold Cieluchowie.

Kiedy przyszedł czas na wystąpienie uczniów, podziękowali  oni swoim nauczycielom i wychowawcom za trzyletnią pracę, przekazaną wiedzę, poświęcenie i cierpliwość, a rodzicom za wysiłek i pomoc w przygotowaniu balu. Wdzięczność wyrazili, wręczając piękne bukiety kwiatów.

Po wypowiedzeniu przez panią dyrektor wyczekiwanych słów „Poloneza czas zacząć”, rozbrzmiała klasyczna, nastrojowa muzyka, a grono uczniów zaprezentowało ciekawe i zachwycające choreografie poloneza oraz walca, którego tańczyli również wychowawcy i dyrekcja. Taniec przygotowywany był przez wiele tygodni pod czujnym okiem nauczycielek wychowania fizycznego Edyty Świderskiej i Izabeli Jaciubek.

Zgromadzeni w hali rodzice i goście nie kryli zachwytu, oczarowani wspaniałym spektaklem tanecznym. Oficjalna część uroczystości zbliżała się ku końcowi, a nastrój uczniów był wyjątkowy i radosny, tym bardziej, że zapowiadała się udana zabawa, nie tylko dzięki pracy i mobilizacji rodziców, ale i wspaniałemu zespołowi muzycznemu, a także koncertowej, wzniesionej na hali, pełnej cudownej gry świateł scenie od Studia 107.

 

Święto Patrona Szkoły – uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

We wtorek, 22 listopada 2017,odbyła się jakże ważna dla naszej społeczności szkolnej uroczystość- świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły połączony ze ślubowaniem klas pierwszych.

W części oficjalnej jako pierwsza zabrała głos pani vice- dyrektor Anna Ksyta.  Bardzo ciepło przywitała przybyłych gości: Starostę Opoczyńskiego p. Józefa Roga, przedstawiciela biura posła na Sejm Roberta Telusa p. Rafała Skoczylasa, dyrektor Wydziału Oświaty i Funduszy Unijnych p. Małgorzatę Grzesińską oraz wieloletnią dyrektor szkoły p. Annę Caban. Następnie w sposób bardzo szczególny, przypomniała postać Stefana Żeromskiego- patrona naszej szkoły.

„Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie otrzymaliście  piękny wzór do naśladowania, lecz Wasza mądrość, zależy od was samych. Wpatrujcie się w nią każdego dnia, uczcie się trudnej sztuki życia, wzorując się na tych, którzy swoja szlachetnością zasłużyli na miano mędrców”- tymi słowami pani vice- dyrektor zwróciła się w szczególności do uczniów klas pierwszych, którzy w obecności swoich wychowawców, dyrekcji szkoły złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły.

W części artystycznej wystąpili aktorzy z kółka kabaretowo-teatralnego „Spontan”, którzy zaprezentowali się w przedstawieniu opowiadającym losy nastoletniej dziewczyny walczącej z tradycją. Spektakl, momentami zabawny, pokazał różnice w spostrzeganiu świata ludzi młodego i nico starszego pokolenia.

„Nasz patron Stefan Żeromski był wyjątkowym człowiekiem, nasza szkoła też jest wyjątkowa i Wy, drodzy uczniowie też jesteście wyjątkowi”- czy można usłyszeć coś równie ważnego w dniu ślubowania? Tymi słowami vice- dyrektor szkoły zachęciła, oficjalnie przyjętych pierwszoklasistów, do solidnej pracy, zamiłowania do nauki, uczciwości, a jednocześnie skromności, pomocy koleżeńskiej, a także wrażliwości na problemy inny ludzi.

„Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna. Trzynastego każda droga jest prosta…”

W piątek 13 października odbyło się spotkanie nauczycieli, pracowników szkoły oraz emerytowanych profesorów liceum na uroczystym obiedzie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas: przedstawiciel Posła na Sejm RP pana Roberta Telusa, Starosta Opoczyński Józef Róg, Przewodniczący Rady Rodziców pan Andrzej Śmigiel. Przybyli także emerytowani pracownicy szkoły. m.in. wieloletni dyrektor liceum pani Anna Caban.

Część artystyczną przedstawili uczniowie na co dzień działający w Kole Kabaretowo-Teatralnym „Spontan”. Zabrali oni uczestników uroczystości w podróż ku przeszłości i przyszłości. W swoim wystąpieniu opowiedzieli o ciągłości, spójności tego, co było dawniej i tego, co jest dziś. Przypomnieli emerytowanym profesorom szkołę taką, jaką była za ich czasów, ale nie zapomnieli też o tym, co szkołę tworzy współcześnie. A tworzą ją nauczyciele, uczniowie oraz ludzie, którzy od lat są związani z naszą szkołą. Ich obecność podczas dzisiejszej uroczystości i na innych uroczystościach szkolnych jest wyrazem ich ciągłego zaangażowania w życie szkoły. Także podziękowania emerytów jak i nauczycieli wyróżnionych w tym roku nagrodami były wyrazem wdzięczności dla Dyrekcji.

Wystąpienie młodzieży było podziękowaniem dla nauczycieli za ich codzienną, ciężką pracę. Nie zabrakło też życzeń, a śpiewająco życzyła w imieniu wszystkich Aleksandra Kowalczyk z klasy IIIF2 wykonując utwór „Żyj kolorowo” (autor tekstu: Wojciech Młynarski). Pozostaje tylko „już od dziś żyć kolorowo i marzenia najbarwniejsze mieć” czego z całego serca Wszystkim życzymy.

Przed zgromadzonymi gośćmi wystąpili:
Julia Patynowska
Aleksandra Kowalczyk
Marta Łyda
Oliwia Nieć
Emilia Wojtarek
Aleksandra Gajewska
Rafał Kmiecik
Mateusz Ksyta
Mateusz Łukasik

Dziękujemy i dedykujemy Wszystkim Nauczycielom wiersz:)

Kiedy ktoś zapyta czego mnie nauczyłeś
Przecież byłem takim krnąbrnym uczniem
Odpowiem z uśmiechem
Dar uśmiechu utrzymałem
I przekazuję go innym
Ofiarowałeś mi cierpliwość dla własnych niedoskonałości
Ludzkiego geniuszu
Otrzymałem także pewność
Że zwątpienie jest pierwszą oznaką postępu

Wdzięczność ucznia
Nie zapisuje się w szkolnym dzienniku
Wdzięczność nie jest obiektem
Badań pedagogicznych
Wdzięczność ma tysiąc twarzy
I tajemniczy urok
Łobuzerskiej nieprzewidywalności
Do wdzięczności dorasta się latami
Całymi latami
Aby nigdy jej nie nazwać
Bo nie ma definicji
Bo jest bezzwrotna
Bo inna w każdym z nas

Niecodzienne wyróżnienie!

„Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba: pedagoga, nauczyciela, wychowawcy” – stwierdziła premier Beata Szydło podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która  odbyła się 16 października br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. „Los nauczyciela i ucznia splata się. Wasze sukcesy są też sukcesami waszych nauczycieli i wychowawców”– zwróciła się do uczniów premier Szydło. Podkreśliła, że nauczyciele poświęcają swoje życie zawodowe temu, żeby wychować i wykształcić ludzi, którzy będą potrafili kreatywnie zmieniać Polskę na lepsze.  Najlepsi uczniowie z całego kraju odebrali stypendia Prezesa Rady Ministrów.  Nauczycielom zasłużonym dla polskiej szkoły wręczono odznaczenia państwowe, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Co więcej, 20 nauczycieli zostało wyróżnionych tytułem Honorowego Profesora Oświaty.

W tej niezwykle podniosłej uroczystości miała również zaszczyt wziąć udział jedna z naszych nauczycielek p. Ewa Sędkowska, która także znalazła się w gronie nagrodzonych. Trzeba przyznać, iż jest to powód do dumy, gdyż możliwość odebrania medalu z rąk Pani Premier właściwie się nie zdarza…

Po części oficjalnej nagrodzeni zostali podjęci obiadem, a następnie wraz z przewodnikiem mieli okazję zwiedzić Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i np. zasiąść w fotelu samej Pani Premier.  Bez wątpienia wrażenia z tego dnia pozostaną w pamięci na zawsze…

Gratulujemy i cieszymy się bardzo bo sukces naszego nauczyciela jest kolejnym sukcesem „Żeromskiego”!

Dla ciekawych odsyłamy na https://www.youtube.com/watch?v=0DQxklNUB20 i zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć.

Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 12 października 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Opocznie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarze przygotowali miły program artystyczny i wspaniałą oprawę tej uroczystości. To spotkanie było doskonałą okazją, aby po raz piąty przedstawić wyniki konkursu na najlepszego wychowawcę roku organizowanego przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Opocznie. Miło nam poinformować, że p. Izabela Jaciubek- nauczycielka wychowania fizycznego w I LO w Opocznie  zajęła 3 miejsce w kategorii „Szkoły ponadgimnazjalne”.

Po wręczeniu statuetek i nagród dla wyróżnionych nauczycieli Starosta Opoczyński pan Józef Róg wręczył NAGRODY STAROSTY.

W naszej szkole nagrody otrzymali:
1. Ewa Gutarowska- nauczyciel biologii
2. Anna Kwiatkowska-Naqvi- nauczyciel języka angielskiego
3. Jacek Pluciński- nauczyciel historii

Kolejnym punktem programu było wręczanie NAGRÓD DYREKTORA.

W tym roku szkolnym nagrody te otrzymali:
1. Chruszczyk Jadwiga- nauczyciel matematyki
2. Czajkowski Krzysztof- nauczyciel historii
3. Grochulski Wojciech- nauczyciel biologii i informatyki
4. Jaciubek Izabela- nauczyciel wychowania fizycznego
5. Jankowska Katarzyna- nauczyciel religii
6. Nojek Karina- nauczyciel języka angielskiego
7. Papis Marzena- nauczyciel geografii
8. Świderska Edyta- nauczyciel wychowania fizycznego
9. Wijata Aneta- nauczyciel informatyki
10. Zalega-Zięba Grażyna- nauczyciel języka rosyjskiego

G R A T U L U J E M Y!