Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2019 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszej szkole została odsłonięta tablica upamiętniająca „Uczniów Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, którzy w latach 1948-1950 działali w młodzieżowych organizacjach antykomunistycznych „Reduta” i  „Błyskawica” / „Biały Orzeł” oraz Pedagogów , którzy otaczali ich wsparciem”. Na uroczystości zgromadzili się licznie zaproszeni goście: Rodziny naszych bohaterów, delegacje opoczyńskich władz, szkół, posła na Sejm RP p. R. Telusa oraz absolwenci naszej szkoły. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy odbył się wykład pracownika Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Łodzi „Konspiracyjne organizacje antykomunistyczne w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego w Opocznie (1948-1950)”, następnie wysłuchaliśmy okolicznościowego wystąpienia naszej młodzieży z okazji „Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Jest taki bal na 100 dni przed maturą… Studniówka  2019

„Takiej drugiej nocy nie będziesz już miał
Takiego nieba pełnego gwiazd
nie będziesz już miał.
gwiazdy stańcie na chwilę,
Na jedną chwilę, której powiem trwaj”
                                        (J. Iwaszkiewicz)

 

Hej matura… I tak oto pozostało nam mniej niż 100 dni do egzaminu maturalnego.
Zaczęliśmy odliczanie w wieczór naszego najważniejszego balu – Studniówki.

9 lutego 2019 roku tegoroczni maturzyści opoczyńskiego  „Żeroma” tanecznym krokiem zbliżyli się w stronę egzaminów maturalnych. Na sto dni przed ich rozpoczęciem tradycyjnie w murach naszej szkoły odbył się wielki bal studniówkowy, na którym uczniowie bawili wraz z Dyrekcją, wychowawcami, nauczycielami, przedstawicielami Rady Rodziców oraz zaproszonymi osobami towarzyszącymi. Na jedną noc wszyscy uczestnicy balu studniówkowego odłożyli na bok myśli o zbliżającej się nieuchronnie maturze i oddali się zabawie.

O godzinie 19.00 w pięknie udekorowanej hali  zgromadzili się uczniowie oraz zaproszeni na uroczystość goście. Wśród nich byli m. in.: pani  Maria Barbara Chomicz-wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego  i  Anna Zięba –przewodnicząca Rady Miasta. Nasz bal zaszczycił również  swoją osobą dyrektor biura poselskiego posła R.  Telusa –pan Rafał Skoczylas i komendant Straży Pożarnej pan Józef Pacan.

Zanim rozpoczęła się upragniona zabawa taneczna, głos zabrali przedstawiciele  maturzystów: Julia Ścierska i Adam Walczak dziękując dyrekcji,  swym wychowawcom i nauczycielom za trud włożony w ich edukację, wyrozumiałość i cierpliwość. Warto przytoczyć ciepłe słowa wypowiedziane w tej jakże niecodziennej i wyjątkowej  atmosferze:

„Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy, uświadamia nam, że już wkrótce, już za 100 dni, staniemy przed najważniejszym w naszym życiu egzaminem, który pozwoli nam przekroczyć symboliczny próg dojrzałości. Ten niezwykły bal, studniówka, skłania nas do refleksji nad czasem, który upływa nieubłaganie.

Tak niedawno przekraczaliśmy próg naszego liceum. Przeżywaliśmy tutaj wzloty i upadki, swoją młodość. Długo będziemy wspominać zarówno najweselsze jak i najtrudniejsze chwile w tej w szkole.
Nie jest łatwo wyrazić to, co oddałoby naszą wdzięczność za cierpliwość, życzliwość i zaangażowanie. Słowa wdzięczności, które kierujemy w tym dniu  niech będą chociaż namiastką naszych odczuć i wyrażą nasz głęboki szacunek.

Podziękowania w równym stopniu należą się naszym wychowawcom, jak całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom tej  szkoły. Każdy, bowiem nauczyciel z pewnością dołożył swoją cegiełkę w procesie budowania naszego wewnętrznego rozwoju. To właśnie nauczyciele podejmowali się zadań najbardziej wymagających i niełatwych. Pragniemy zatem dziś wszystkim podziękować za ogromne poświęcenie, zaufanie i oddanie. Za to, że byliście w chwilach naszego zagubienia, czasem nawet osamotnienia.

Dziękujemy za chwile wsparcia, a przede wszystkim za mobilizację, która często gdzieś zanikała w nieznanych nikomu okolicznościach. Nieraz  przyszło nam wspólnie dzielić chwile radosne, pełne uśmiechu   oraz smutne, pełne rozgoryczenia i rozczarowania. Najważniejszy jest jednak fakt , że zawsze mogliśmy liczyć na pomoc grona pedagogicznego, które przygotowało nas do dalszej drogi życiowej, do udanego startu w przyszłość.

Nasza trzyletnia podróż dobiega końca, dlatego już dziś składamy podziękowania za to, że to właśnie Wy nauczyliście nas jak żyć i wykorzystywać własne zdolności.”

Następnie głos zabrała pani dyrektor Monika Kluska, która w swych słowach przypomniała uczniom o nieuchronnie zbliżającej się maturze, ale tego wieczoru głównie życzyła uczniom miłej zabawy studniówkowej. Podkreśliła, że Studniówka to uroczystość, której się nigdy nie zapomina, uroczystość, która wyznacza magiczną granicę intelektualnej dojrzałości. Studniówka to  jednocześnie ostatni moment wzywający do nauki, bal będący ukoronowaniem dotychczasowego trudu i oddechem przed zbliżającym się wyzwaniem, jakim jest egzamin maturalny…

Pani dyrektor życzyła  maturzystom pomyślności i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi do wymarzonego celu. Podkreśliła, iż wieczór studniówkowy powinien być  dla wszystkich uczestników radosnym przeżyciem, zapewne  zapadnie wszystkim głęboko w pamięci i przez długie lata będzie tematem miłych wspomnień.

Pani dyrektor podziękowała również wychowawcom i nauczycielom za pomoc w zdobywaniu wiedzy a rodzicom, za wysiłek włożony w  wychowanie  i tak pięknie przygotowany bal studniówkowy.

Równie ciepłe słowa skierowali do uczniów klas maturalnych zaproszeni goście. W swych  przemówieniach wspomnieli o tym, że wszystko ma swój czas i choć egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, to bal studniówkowy jest czasem dobrej zabawy, którą pamięta się do końca życia. Na koniec w imieniu rodziców  głos zabrała pani Beata Budzyńska- zastępca przewodniczącego Komitetu Studniówkowego. Podziękowała nauczycielom za czas poświęcony  dzieciom wchodzącym już w dorosłość. Podobnie jak inni przemawiający tego wieczoru, rodzice także życzyli uczniom i gościom miłej zabawy do białego rana.

Wszystkie wypowiedziane słowa skłaniały do refleksji i były pełne życzliwości, ciepła i otuchy. Stanowiły podsumowanie dotychczasowej współpracy, były wyrazem podziwu i serdecznych życzeń na przyszłość.

Po przemówieniach pani dyrektor Monika Kluska  otworzyła  bal studniówkowy tradycyjnymi  słowami … Poloneza czas zacząć… i przy dźwiękach słynnej muzyki maturzyści zatańczyli poloneza ze swoimi osobami towarzyszącymi.

Następnie byliśmy  świadkami wydarzenia, którego w murach naszej szkoły jeszcze nie było. Maturzyści zaprezentowali  najstarszy taniec standardowy, czyli walc wiedeński. Wszystkich zauroczyła elegancja tego tańca, a rodzice, którzy licznie przybyli na bal, ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy. Układy taneczne przygotowywała pani Kasia Niewadzi.

Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, która upływała wszystkim pod znakiem wspólnych tańców, rozmów i miłego biesiadowania. Zabawa trwała do białego rana i z pewnością można zaliczyć ją do udanych.

Cóż, w końcu jak pisał Kochanowski:

Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli.”

Szaleństw wszak nie było widać końca, a uśmiech nie  znikał z ust, bo przecież:

„… coś w szaleństwach jest z młodości
Wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu.”
( Leopold Staff.)

ale co dobre też ma swój kres…

Była to niezwykła i niezapomniana noc.

Teraz bal studniówkowy jest już wspomnieniem, a dziś możemy już tylko maturzystom życzyć połamania długopisów na egzaminach maturalnych. Oby one również poszły śpiewająco i otworzyły drzwi do spełnienia marzeń. Pozostaje nam wszystkim trzymać kciuki, aby za kilka miesięcy matura 2019 była też jednym wielkim przyjemnym wspomnieniem…

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w I LO

1806_banner_poziomy_narczyt_n2_5000

8 września 2018 roku w naszej szkole miało miejsce Narodowe Czytanie ”Przedwiośnia” Patrona Szkoły – Stefana Żeromskiego.

Z radością informujemy, ze czytaliśmy 100 minut w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości.

W czytaniu udział wzięło 40 uczniów ze wszystkich klas. Swoja obecnością zaszczycili nas także zacni Goście, którzy także czytali fragmenty ”Przedwiośnia”: Starosta Opoczyński Józef Róg, Przewodnicząca Rady Powiatu Maria Barbara Chomicz, Wiceburmistrz Anna Zięba, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Wołkiewicz, Dyrektor MDK Andrzej Śliwka, Wieloletni Dyrektor LO p. Anna Caban, Absolwent LO p. Andrzej Mikołajczyk oraz dyrektorzy I LO.

W dniu tym wchodzących do szkoły witał udekorowany biało-czerwoną szarfą pomnikowy Żeromski, obok którego płonął znicz.

Uroczystość odbyła się na hali. Na wstępie Pani Dyrektor Monika Kluska odczytała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej- Pana Andrzeja Dudy.

Uczeń klasy III D- Michał Ryba- odczytał list od Posła na Sejm RP – Pana Roberta Telusa.

Konferansjerzy przybliżyli postać Stefana Żeromskiego, a następnie rozpoczęło się Narodowe Czytanie.

Uroczystość ubarwiona została fragmentami filmu i muzyką z ”Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona.

Czytanie tej niezwykłej powieści odbyło się w atmosferze zadumy. Na nowo ożyły dyskusje o ”szklanych domach”, sielskiej Nawłoci, sprawach Ojczyzny.

Czuliśmy się dumni, mogąc przyłączyć się do wspólnej lektury tej pięknej i mądrej książki.
Uważamy, że czytanie ”Przedwiośnia” było znakomitą formą uczczenia stuletniej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za poświęcony czas.

Nauczycielki języka polskiego w I LO:
I. Pęczek, H. Mikołajczyk, A. Karbownik

Piotr Stępień – Wzór Osobowy Godny Naśladowania!

„Każdy powinien swój pług zaprząc do jakiejś gwiazdy” – tymi niezwykle wymownymi słowami pani profesor Marii Grzegorzewskiej rozpoczęła się 15 czerwca 2018 roku, w siedzibie Senatu, uroczystość wręczenia nagród w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Biografię Ucznia – Wzoru Osobowego Godnego Naśladowania.

Konkurs został zorganizowany przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Patronat nad zdarzeniem objęła senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu. Adresowany był do nauczycieli, których zadanie polegało na opisaniu sylwetek uczniów, postawą i zaangażowaniem, dających przykład „zagospodarowywania swojego młodzieńczego życia budowaniem różnorodnego dobra”.

Na podniosłym podsumowaniu konkursu obecni byli: przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr, członek tej komisji senator Łukasz Mikołajczyk, profesor Krystyna Chałas (pomysłodawczyni i główny organizator konkursu z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego), ksiądz profesor Adam Maj (KUL), dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk (z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, członek komisji ds. współpracy z samorządem terytorialnym, dyrektor instytucji ds. organizacji pozarządowych) oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciele i uczniowie. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: pani Dyrektor Monika Kluska, Piotr Stępień – uczeń, Państwo Pelagia i Jacek Stępniowie – rodzice Piotra, pani Marzena Papis – autorka biografii Piotra.

Po wystąpieniach zaproszonych gości przyszedł wyczekiwany moment nagrodzenia nauczycieli – autorów biografii oraz uczniów uznanych za wzory osobowe godne naśladowania. Tu warto dodać, że do rozpatrzenia komisja konkursowa zakwalifikowała 187 prac, ale tylko 25 zostało nagrodzonych. W gronie tym znalazła się praca pani Marzeny Papis – nauczycielka geografii, wychowawczyni klasy IIc, która została LAUREATKĄ TEGO KONKURSU,  a opisany w pracy uczeń Piotr Stępień (IIc KLASA AKADEMICKA SGH) został uznany za WZÓR OSOBOWY GODNY NAŚLADOWANIA. Potwierdzeniem uzyskania przez Piotra tego cennego tytułu była statuetka ze zwycięską Nike. Po odebraniu nagród przez nauczycieli i uczniów nastąpił bardzo wzruszający moment – uczniowie podeszli do swoich nauczycieli z serduszkami wyrażającymi wdzięczność.

W dalszej części spotkania senator Kazimierz Wiatr pięknie powiedział, że młodzi ludzie muszą być mocni swoją postawą, mieć swoje Westerplatte i być dla rówieśników takim Westerplatte. Podziękował nauczycielom za prace napisane z sercem, uduchowione. Podkreślił, że dobro trzeba w sobie pielęgnować.

Wszystkie teksty laureatów konkursu zostały opublikowane w książce „Młodzież jakiej nie znacie – wzory osobowe godne naśladowania” pod redakcją pani profesor Krystyny Chałas. Zaprezentowane w niej wzory osobowe zostały podzielone na cztery kategorie:

  • wzory osobowe aktywności aksjologicznej
  • wzory osobowe aktywności poznawczej
  • wzory osobowe aktywności twórczej
  • wzory osobowe aktywności wielostronnej.

Piotr został wyłoniony w tej najcenniejszej – aktywności aksjologicznej.

Zdaniem księdza profesora Adama Maja, książka prezentuje wspaniałe wzory do naśladowania i piękne sylwetki młodego pokolenia. Podkreślił on jednocześnie pracę na rzecz dzieci i młodzieży wykonaną przez ich nauczycieli i wychowawców.

Profesor Krystyna Chałas stwierdziła: „Nie mam żadnych wątpliwości, że nauczyciele kierują się dobrem dziecka i właściwą hierarchią wartości, przesyłając te prace. Dziecko to skarb największy, a mieć takich synów i córki, jak laureaci konkursu, to ogromne szczęście” – powiedziała.  W tym momencie nie jednemu z obecnych rodziców zakręciła się łza w oku.

Senator Łukasz Mikołajczyk podkreślił, że budujące jest to, iż podsumowanie konkursu kolejny raz odbywa się w Senacie. „Jako wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły z przyjemnością zaangażowałem się w ideę konkursu i jego rozstrzygnięcie. Według mnie, za mało mówimy w polskich szkołach o wzorach do naśladowania. Takie postawy powinny być bardziej promowane w mediach, a także instytucje zajmujące się szeroko pojętą oświatą. W tej książce możemy o nich przeczytać. Okazuje się, że jest wiele wspaniałych dzieci i młodzieży, z których warto jest brać przykład” – dodał.

Następnie wszyscy zebrani udali się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Pierwszą Damą. Wychodząc z Senatu nikt nie odmówił sobie sesji zdjęciowej w najbardziej charakterystycznych punktach tego miejsca.

Punktualnie o godzinie 14.00 Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda przyjęła laureatów konkursu. Dla obecnych było to niecodzienne wydarzenie. Podkreśliła, że „ konkurs jest bardzo potrzebną inicjatywą ponieważ promuje wspaniale postawy, a także zaangażowanie w różne dziedziny życia (…) To Wy, bohaterowie biografii pisanych przez nauczycieli, jesteście wzorami do naśladowania” – kontynuowała zwracając się do młodzieży. Dodała, że choć czasem nauczyciele wydają się bardzo surowi, „to naprawdę Was zauważają i doceniają!”.

Pięciu pedagogów przedstawiło Małżonce Prezydenta swoich uczniów i ich historie, a każda z postaci była unikalna. Wśród nich znaleźli się zwycięzcy olimpiad naukowych, krajowych i światowych konkursów sportowych, społecznicy i wolontariusze.

Prezentująca Piotra pani Marzena Papis między innymi powiedziała: „Pragnę Państwu przedstawić ucznia o harmonijnej osobowości, wzorowego wychowanka, fenomenalnego sportowca młodego pokolenia, wspaniałego syna obecnych wśród nas Państwa Pelagii i Jacka, ale przede wszystkim dobrego człowieka, współczesnego patriotę, z dumą reprezentującego Polskę na ringu zawodów międzynarodowych w kickboxingu”. Tu warto dodać, że Piotr zdobył mistrzostwo Europy Kadetów starszych  w 2015, jest brązowym medalistą Mistrzostw Europy juniorów starszych z 2017, dwukrotnie znalazł się w ćwierćfinale Mistrzostw Świata. 8 krotnie wygrał Mistrzostwa Polski. Z sukcesami sportowymi korespondują osiągnięcia naukowe np.: I miejsce w kraju w Ogólnopolskim Finale Konkursu Olimpijskiego „Od Aten do Londynu”, Finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy dalekich, losy bliskich – życie Polaków w latach 1914-1980”, II miejsce w Konkursie Biznesowym SGH, II miejsce w kraju (z klasą IIc) w Ogólnopolskim Konkursie – Akcji „Razem ratujemy konie. III edycja”. Został absolwentem roku, gdy kończył szkołę podstawowa w 2013 roku, a w 2015 otrzymał nagrodę dla najlepszego sportowca powiatu opoczyńskiego. Dorobek Piotra jest imponujący, czemu dała wyraz nie tylko Małżonka Prezydenta, ale również pozostali laureaci.

Wszystkich zebranych w Pałacu Prezydenckim młodych ludzi połączyła podobna hierarchia wartości, gotowość niesienia pomocy, pełne zaangażowanie w podjęte działania i skromność. To cisi bohaterowie, którzy realizując swoje pasję wkraczają na drogę wielu wyrzeczeń.

Kontynuując spotkanie p. Agata Kornhauser – Duda zaprosiła zebranych na poczęstunek. Nagrodzonym przekazała pamiątkowe prezenty.

Z całego serca GRATULUJEMY Piotrowi, a przede wszystkim jego Rodzicom tak naprawdę niezwykłej nagrody, na którą składa się cała osobowość ich syna.