„Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna. Trzynastego każda droga jest prosta…”

W piątek 13 października odbyło się spotkanie nauczycieli, pracowników szkoły oraz emerytowanych profesorów liceum na uroczystym obiedzie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas: przedstawiciel Posła na Sejm RP pana Roberta Telusa, Starosta Opoczyński Józef Róg, Przewodniczący Rady Rodziców pan Andrzej Śmigiel. Przybyli także emerytowani pracownicy szkoły. m.in. wieloletni dyrektor liceum pani Anna Caban.

Część artystyczną przedstawili uczniowie na co dzień działający w Kole Kabaretowo-Teatralnym „Spontan”. Zabrali oni uczestników uroczystości w podróż ku przeszłości i przyszłości. W swoim wystąpieniu opowiedzieli o ciągłości, spójności tego, co było dawniej i tego, co jest dziś. Przypomnieli emerytowanym profesorom szkołę taką, jaką była za ich czasów, ale nie zapomnieli też o tym, co szkołę tworzy współcześnie. A tworzą ją nauczyciele, uczniowie oraz ludzie, którzy od lat są związani z naszą szkołą. Ich obecność podczas dzisiejszej uroczystości i na innych uroczystościach szkolnych jest wyrazem ich ciągłego zaangażowania w życie szkoły. Także podziękowania emerytów jak i nauczycieli wyróżnionych w tym roku nagrodami były wyrazem wdzięczności dla Dyrekcji.

Wystąpienie młodzieży było podziękowaniem dla nauczycieli za ich codzienną, ciężką pracę. Nie zabrakło też życzeń, a śpiewająco życzyła w imieniu wszystkich Aleksandra Kowalczyk z klasy IIIF2 wykonując utwór „Żyj kolorowo” (autor tekstu: Wojciech Młynarski). Pozostaje tylko „już od dziś żyć kolorowo i marzenia najbarwniejsze mieć” czego z całego serca Wszystkim życzymy.

Przed zgromadzonymi gośćmi wystąpili:
Julia Patynowska
Aleksandra Kowalczyk
Marta Łyda
Oliwia Nieć
Emilia Wojtarek
Aleksandra Gajewska
Rafał Kmiecik
Mateusz Ksyta
Mateusz Łukasik

Dziękujemy i dedykujemy Wszystkim Nauczycielom wiersz:)

Kiedy ktoś zapyta czego mnie nauczyłeś
Przecież byłem takim krnąbrnym uczniem
Odpowiem z uśmiechem
Dar uśmiechu utrzymałem
I przekazuję go innym
Ofiarowałeś mi cierpliwość dla własnych niedoskonałości
Ludzkiego geniuszu
Otrzymałem także pewność
Że zwątpienie jest pierwszą oznaką postępu

Wdzięczność ucznia
Nie zapisuje się w szkolnym dzienniku
Wdzięczność nie jest obiektem
Badań pedagogicznych
Wdzięczność ma tysiąc twarzy
I tajemniczy urok
Łobuzerskiej nieprzewidywalności
Do wdzięczności dorasta się latami
Całymi latami
Aby nigdy jej nie nazwać
Bo nie ma definicji
Bo jest bezzwrotna
Bo inna w każdym z nas

Niecodzienne wyróżnienie!

„Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba: pedagoga, nauczyciela, wychowawcy” – stwierdziła premier Beata Szydło podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która  odbyła się 16 października br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. „Los nauczyciela i ucznia splata się. Wasze sukcesy są też sukcesami waszych nauczycieli i wychowawców”– zwróciła się do uczniów premier Szydło. Podkreśliła, że nauczyciele poświęcają swoje życie zawodowe temu, żeby wychować i wykształcić ludzi, którzy będą potrafili kreatywnie zmieniać Polskę na lepsze.  Najlepsi uczniowie z całego kraju odebrali stypendia Prezesa Rady Ministrów.  Nauczycielom zasłużonym dla polskiej szkoły wręczono odznaczenia państwowe, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Co więcej, 20 nauczycieli zostało wyróżnionych tytułem Honorowego Profesora Oświaty.

W tej niezwykle podniosłej uroczystości miała również zaszczyt wziąć udział jedna z naszych nauczycielek p. Ewa Sędkowska, która także znalazła się w gronie nagrodzonych. Trzeba przyznać, iż jest to powód do dumy, gdyż możliwość odebrania medalu z rąk Pani Premier właściwie się nie zdarza…

Po części oficjalnej nagrodzeni zostali podjęci obiadem, a następnie wraz z przewodnikiem mieli okazję zwiedzić Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i np. zasiąść w fotelu samej Pani Premier.  Bez wątpienia wrażenia z tego dnia pozostaną w pamięci na zawsze…

Gratulujemy i cieszymy się bardzo bo sukces naszego nauczyciela jest kolejnym sukcesem „Żeromskiego”!

Dla ciekawych odsyłamy na https://www.youtube.com/watch?v=0DQxklNUB20 i zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć.

Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 12 października 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Opocznie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarze przygotowali miły program artystyczny i wspaniałą oprawę tej uroczystości. To spotkanie było doskonałą okazją, aby po raz piąty przedstawić wyniki konkursu na najlepszego wychowawcę roku organizowanego przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Opocznie. Miło nam poinformować, że p. Izabela Jaciubek- nauczycielka wychowania fizycznego w I LO w Opocznie  zajęła 3 miejsce w kategorii „Szkoły ponadgimnazjalne”.

Po wręczeniu statuetek i nagród dla wyróżnionych nauczycieli Starosta Opoczyński pan Józef Róg wręczył NAGRODY STAROSTY.

W naszej szkole nagrody otrzymali:
1. Ewa Gutarowska- nauczyciel biologii
2. Anna Kwiatkowska-Naqvi- nauczyciel języka angielskiego
3. Jacek Pluciński- nauczyciel historii

Kolejnym punktem programu było wręczanie NAGRÓD DYREKTORA.

W tym roku szkolnym nagrody te otrzymali:
1. Chruszczyk Jadwiga- nauczyciel matematyki
2. Czajkowski Krzysztof- nauczyciel historii
3. Grochulski Wojciech- nauczyciel biologii i informatyki
4. Jaciubek Izabela- nauczyciel wychowania fizycznego
5. Jankowska Katarzyna- nauczyciel religii
6. Nojek Karina- nauczyciel języka angielskiego
7. Papis Marzena- nauczyciel geografii
8. Świderska Edyta- nauczyciel wychowania fizycznego
9. Wijata Aneta- nauczyciel informatyki
10. Zalega-Zięba Grażyna- nauczyciel języka rosyjskiego

G R A T U L U J E M Y!

Dzień Integracji Klas Pierwszych

Dzień Integracji już za nami. Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli nowy etap w swoim życiu. Spędzą ze sobą w szkolnej ławce prawie trzy lata.

Zajęcia dla wszystkich klas pierwszych odbyły się 29 września na hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Opocznie. O godzinie 11:15 sześć klas pierwszych przystąpiło do wspólnej rywalizacji na wesoło. Idea tego spotkania polegała na przedniej zabawie, w wyniku której pierwszoklasiści mieli okazję poznać się i miło spędzić czas. Podczas zajęć była więc praca w grupach, wspólny śpiew, a w przerwie wszyscy razem zatańczyli belgijkę. Wszystko po to, by pokonać nieśmiałość i wszelkie bariery.

Wszystkim pierwszakom życzymy udanego startu w nowej szkole, aby dobrze czuli się z nami i osiągali jak najlepsze wyniki w nauce!

Obchody  78.  Rocznicy Agresji ZSRR na Polskę

17 września… To już 17 dzień… WOJNY… Huk bomb, odgłosy strzelania, płacz dzieci, ból, cierpienie i … nadzieja? Nadzieja, że może to sen, że może dzisiaj będzie wszystko dobrze? Tymczasem…

17 września 1939 roku Armia Czerwona wtargnęła na tereny Polski łamiąc prawo międzynarodowe i pakt o nieagresji z 1932 roku wypełniając zobowiązania wobec hitlerowskich Niemiec zawarte w Pakcie Ribbentrop-Mołotow. Agresja zmusiła Polskę walczącą od 1 września z Niemcami, do walki na dwa fronty, co przyspieszyło załamanie polskiego oporu. Na zajętych przez ZSRR ziemiach Armia Czerwona dopuściła się masowych prześladowań, zbrodni wojennych i mordów na ludności cywilnej. Wielu Polaków zostało deportowanych w głąb ZSRR.

Św. Jan Paweł II powiedział: „Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania.”

78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę uczciliśmy wspólną modlitwą. W niedzielę 17 września 2017 roku o godzinie 12.00 w Kolegiacie pw. św. Bartłomieja w Opocznie w uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył ksiądz dziekan Jan Serszyński, udział wzięli mieszkańcy ziemi opoczyńskiej.
Po celebracji Mszy świętej wszyscy przybyli przemaszerowali w skupieniu na Plac Strażacki w Opocznie, na którym znajduje się Pomnik Wdzięczności. Pomnik, który upamiętnia mieszkańców ziemi opoczyńskiej walczących o wolną i niepodległą Polskę. Mieszkańców, którzy zostali zamordowani w więzieniach, obozach i łagrach…
Wzruszającymi słowami dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie pan Adam Grabowski upamiętnił wydarzenia 17 września 1939, a  delegacje władz powiatu opoczyńskiego na czele ze starostą Józefem Rogiem, władze miasta na czele z wiceburmistrzem Zbigniewem Sobczykiem, kombatanci,  przedstawiciele firm i instytucji z terenu powiatu opoczyńskiego oraz Dyrekcja Szkoły i młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego złożyli wieńce i zapalili znicze przy Pomniku.

Dziękujemy, pamiętamy i przekazujemy dalej słowami św. Jana Pawła II: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.”