Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w I LO

1806_banner_poziomy_narczyt_n2_5000

8 września 2018 roku w naszej szkole miało miejsce Narodowe Czytanie ”Przedwiośnia” Patrona Szkoły – Stefana Żeromskiego.

Z radością informujemy, ze czytaliśmy 100 minut w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości.

W czytaniu udział wzięło 40 uczniów ze wszystkich klas. Swoja obecnością zaszczycili nas także zacni Goście, którzy także czytali fragmenty ”Przedwiośnia”: Starosta Opoczyński Józef Róg, Przewodnicząca Rady Powiatu Maria Barbara Chomicz, Wiceburmistrz Anna Zięba, Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Wołkiewicz, Dyrektor MDK Andrzej Śliwka, Wieloletni Dyrektor LO p. Anna Caban, Absolwent LO p. Andrzej Mikołajczyk oraz dyrektorzy I LO.

W dniu tym wchodzących do szkoły witał udekorowany biało-czerwoną szarfą pomnikowy Żeromski, obok którego płonął znicz.

Uroczystość odbyła się na hali. Na wstępie Pani Dyrektor Monika Kluska odczytała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej- Pana Andrzeja Dudy.

Uczeń klasy III D- Michał Ryba- odczytał list od Posła na Sejm RP – Pana Roberta Telusa.

Konferansjerzy przybliżyli postać Stefana Żeromskiego, a następnie rozpoczęło się Narodowe Czytanie.

Uroczystość ubarwiona została fragmentami filmu i muzyką z ”Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona.

Czytanie tej niezwykłej powieści odbyło się w atmosferze zadumy. Na nowo ożyły dyskusje o ”szklanych domach”, sielskiej Nawłoci, sprawach Ojczyzny.

Czuliśmy się dumni, mogąc przyłączyć się do wspólnej lektury tej pięknej i mądrej książki.
Uważamy, że czytanie ”Przedwiośnia” było znakomitą formą uczczenia stuletniej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za poświęcony czas.

Nauczycielki języka polskiego w I LO:
I. Pęczek, H. Mikołajczyk, A. Karbownik

Piotr Stępień – Wzór Osobowy Godny Naśladowania!

„Każdy powinien swój pług zaprząc do jakiejś gwiazdy” – tymi niezwykle wymownymi słowami pani profesor Marii Grzegorzewskiej rozpoczęła się 15 czerwca 2018 roku, w siedzibie Senatu, uroczystość wręczenia nagród w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Biografię Ucznia – Wzoru Osobowego Godnego Naśladowania.

Konkurs został zorganizowany przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Patronat nad zdarzeniem objęła senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu. Adresowany był do nauczycieli, których zadanie polegało na opisaniu sylwetek uczniów, postawą i zaangażowaniem, dających przykład „zagospodarowywania swojego młodzieńczego życia budowaniem różnorodnego dobra”.

Na podniosłym podsumowaniu konkursu obecni byli: przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr, członek tej komisji senator Łukasz Mikołajczyk, profesor Krystyna Chałas (pomysłodawczyni i główny organizator konkursu z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego), ksiądz profesor Adam Maj (KUL), dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk (z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, członek komisji ds. współpracy z samorządem terytorialnym, dyrektor instytucji ds. organizacji pozarządowych) oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciele i uczniowie. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: pani Dyrektor Monika Kluska, Piotr Stępień – uczeń, Państwo Pelagia i Jacek Stępniowie – rodzice Piotra, pani Marzena Papis – autorka biografii Piotra.

Po wystąpieniach zaproszonych gości przyszedł wyczekiwany moment nagrodzenia nauczycieli – autorów biografii oraz uczniów uznanych za wzory osobowe godne naśladowania. Tu warto dodać, że do rozpatrzenia komisja konkursowa zakwalifikowała 187 prac, ale tylko 25 zostało nagrodzonych. W gronie tym znalazła się praca pani Marzeny Papis – nauczycielka geografii, wychowawczyni klasy IIc, która została LAUREATKĄ TEGO KONKURSU,  a opisany w pracy uczeń Piotr Stępień (IIc KLASA AKADEMICKA SGH) został uznany za WZÓR OSOBOWY GODNY NAŚLADOWANIA. Potwierdzeniem uzyskania przez Piotra tego cennego tytułu była statuetka ze zwycięską Nike. Po odebraniu nagród przez nauczycieli i uczniów nastąpił bardzo wzruszający moment – uczniowie podeszli do swoich nauczycieli z serduszkami wyrażającymi wdzięczność.

W dalszej części spotkania senator Kazimierz Wiatr pięknie powiedział, że młodzi ludzie muszą być mocni swoją postawą, mieć swoje Westerplatte i być dla rówieśników takim Westerplatte. Podziękował nauczycielom za prace napisane z sercem, uduchowione. Podkreślił, że dobro trzeba w sobie pielęgnować.

Wszystkie teksty laureatów konkursu zostały opublikowane w książce „Młodzież jakiej nie znacie – wzory osobowe godne naśladowania” pod redakcją pani profesor Krystyny Chałas. Zaprezentowane w niej wzory osobowe zostały podzielone na cztery kategorie:

  • wzory osobowe aktywności aksjologicznej
  • wzory osobowe aktywności poznawczej
  • wzory osobowe aktywności twórczej
  • wzory osobowe aktywności wielostronnej.

Piotr został wyłoniony w tej najcenniejszej – aktywności aksjologicznej.

Zdaniem księdza profesora Adama Maja, książka prezentuje wspaniałe wzory do naśladowania i piękne sylwetki młodego pokolenia. Podkreślił on jednocześnie pracę na rzecz dzieci i młodzieży wykonaną przez ich nauczycieli i wychowawców.

Profesor Krystyna Chałas stwierdziła: „Nie mam żadnych wątpliwości, że nauczyciele kierują się dobrem dziecka i właściwą hierarchią wartości, przesyłając te prace. Dziecko to skarb największy, a mieć takich synów i córki, jak laureaci konkursu, to ogromne szczęście” – powiedziała.  W tym momencie nie jednemu z obecnych rodziców zakręciła się łza w oku.

Senator Łukasz Mikołajczyk podkreślił, że budujące jest to, iż podsumowanie konkursu kolejny raz odbywa się w Senacie. „Jako wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły z przyjemnością zaangażowałem się w ideę konkursu i jego rozstrzygnięcie. Według mnie, za mało mówimy w polskich szkołach o wzorach do naśladowania. Takie postawy powinny być bardziej promowane w mediach, a także instytucje zajmujące się szeroko pojętą oświatą. W tej książce możemy o nich przeczytać. Okazuje się, że jest wiele wspaniałych dzieci i młodzieży, z których warto jest brać przykład” – dodał.

Następnie wszyscy zebrani udali się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Pierwszą Damą. Wychodząc z Senatu nikt nie odmówił sobie sesji zdjęciowej w najbardziej charakterystycznych punktach tego miejsca.

Punktualnie o godzinie 14.00 Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda przyjęła laureatów konkursu. Dla obecnych było to niecodzienne wydarzenie. Podkreśliła, że „ konkurs jest bardzo potrzebną inicjatywą ponieważ promuje wspaniale postawy, a także zaangażowanie w różne dziedziny życia (…) To Wy, bohaterowie biografii pisanych przez nauczycieli, jesteście wzorami do naśladowania” – kontynuowała zwracając się do młodzieży. Dodała, że choć czasem nauczyciele wydają się bardzo surowi, „to naprawdę Was zauważają i doceniają!”.

Pięciu pedagogów przedstawiło Małżonce Prezydenta swoich uczniów i ich historie, a każda z postaci była unikalna. Wśród nich znaleźli się zwycięzcy olimpiad naukowych, krajowych i światowych konkursów sportowych, społecznicy i wolontariusze.

Prezentująca Piotra pani Marzena Papis między innymi powiedziała: „Pragnę Państwu przedstawić ucznia o harmonijnej osobowości, wzorowego wychowanka, fenomenalnego sportowca młodego pokolenia, wspaniałego syna obecnych wśród nas Państwa Pelagii i Jacka, ale przede wszystkim dobrego człowieka, współczesnego patriotę, z dumą reprezentującego Polskę na ringu zawodów międzynarodowych w kickboxingu”. Tu warto dodać, że Piotr zdobył mistrzostwo Europy Kadetów starszych  w 2015, jest brązowym medalistą Mistrzostw Europy juniorów starszych z 2017, dwukrotnie znalazł się w ćwierćfinale Mistrzostw Świata. 8 krotnie wygrał Mistrzostwa Polski. Z sukcesami sportowymi korespondują osiągnięcia naukowe np.: I miejsce w kraju w Ogólnopolskim Finale Konkursu Olimpijskiego „Od Aten do Londynu”, Finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy dalekich, losy bliskich – życie Polaków w latach 1914-1980”, II miejsce w Konkursie Biznesowym SGH, II miejsce w kraju (z klasą IIc) w Ogólnopolskim Konkursie – Akcji „Razem ratujemy konie. III edycja”. Został absolwentem roku, gdy kończył szkołę podstawowa w 2013 roku, a w 2015 otrzymał nagrodę dla najlepszego sportowca powiatu opoczyńskiego. Dorobek Piotra jest imponujący, czemu dała wyraz nie tylko Małżonka Prezydenta, ale również pozostali laureaci.

Wszystkich zebranych w Pałacu Prezydenckim młodych ludzi połączyła podobna hierarchia wartości, gotowość niesienia pomocy, pełne zaangażowanie w podjęte działania i skromność. To cisi bohaterowie, którzy realizując swoje pasję wkraczają na drogę wielu wyrzeczeń.

Kontynuując spotkanie p. Agata Kornhauser – Duda zaprosiła zebranych na poczęstunek. Nagrodzonym przekazała pamiątkowe prezenty.

Z całego serca GRATULUJEMY Piotrowi, a przede wszystkim jego Rodzicom tak naprawdę niezwykłej nagrody, na którą składa się cała osobowość ich syna.

„Żeroma” czas zacząć

25 maja 2018 r. mieliśmy okazję gościć w naszych skromnych progach gimnazjalistów z okolicznych szkół. Cały dzień obfitował w wiele niespodzianek przygotowanych przez uczniów pod nadzorem nauczycieli naszej placówki.
Tego dnia, od rana można było mówić o świetnej współpracy całej społeczności I LO w Opocznie. Już od samego wejścia  na teren szkoły, poza jak zawsze dumnie siedzącym na ławeczce Żeromskim, gimnazjalistów witała rzesza licealistów, którzy dzieląc się na mniejsze grupy oprowadzali wszystkich przybyłych po najskrytszych zakamarkach szkoły. Całą wycieczkę rozpoczęto od wspólnego spotkania na hali sportowej, gdzie prowadzący Piotr Kubiszewski, Adam Walczak i Jakub Błażejewicz bawili publiczność swymi dialogami, które miały miejsce między występami uczniów z licznych kółek zainteresowań. Dla wszystkich przybyłych gości zaśpiewali wokaliści ze „Studia 107”, a formacja „Zahra Fitness” jak zwykle  umiliła czas swoim tańcem. Mieliśmy również okazję zobaczyć krótki, ale bardzo ciekawy występ koła kabaretowego „Spontan”. Całość podsumowała pani dyrektor Monika Kluska, mówiąc, że „to właśnie nasi uczniowie są naszym największym atutem” oraz zapewniając, że tutaj każdy jest traktowany po partnersku.
Po tym krótkim powitaniu gimnazjaliści ruszyli na dalszą część „wycieczki”, czyli prosto do sal lekcyjnych, w których czekali już na nich nasi uczniowie. To oczywiście oni wraz z nauczycielami poszczególnych przedmiotów przygotowali bardzo interesujące prezentacje wybranych profili kształcenia i przedmiotów. Młodszym koleżankom i kolegom niezwykle podobały się tzw. „przykładowe lekcje”, które pozwoliły im przybliżyć choć trochę magiczną atmosferę „Żeroma”,  jak również umożliwiły bardziej szczegółowe zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną.
Dobrego ducha ILO można było poczuć nie tylko w salach edukacyjnych. Przesiąkł nim także korytarz szkolny, gdzie nasi uczniowie byli przez cały czas do dyspozycji przyszłych kandydatów.  Miłym akcentem okazały się czekające na gimnazjalistów na świetlicy szkolnej słodkości, przygotowane własnoręcznie przez naszych uczniów, jak również turniej gry w warcaby. Liczne zdjęcia, przedstawiane nie tylko na gazetkach ściennych, ale także w prezentacjach multimedialnych, pozwoliły zobaczyć, jak intensywnie minął nam ostatni rok szkolny.
Wierzymy, że daliśmy z siebie wszystko, by ten dzień był niezapomniany i upłynął w niezwykłej atmosferze. Mamy nadzieję, że poczuliście klimat „Żeromskiego”, przekraczając mury najstarszej szkoły średniej w Opocznie. Szkoły z wieloletnim doświadczeniem i ogromną tradycją. Aż szkoda było się z Wami, Drodzy Gimnazjaliści żegnać.  Mamy  nadzieję, że będziecie miło wspominać nasz Dzień Otwarty.

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Wam powodzenia w dobrym wyborze szkoły i powiedzieć „Do zobaczenia we wrześniu”!

 

Dzień Absolwenta 2018

 „Umysł nie jest naczyniem, które trzeba wypełniać,
Tylko ogniem, który należy rozpalić”
(Plutarch)

W piątek, 27  kwietnia 2018 roku pożegnaliśmy się z klasami maturalnymi. Mury naszej szkoły opuściły klasy trzecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana  Żeromskiego. Szkołę ukończyło 188 uczniów tym świadectwa z wyróżnieniem otrzymało 69 absolwentów.

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, czego wyrazem była obecność wielu znamienitych gości: przedstawiciel Pana Posła Roberta Telusa, Starosta Opoczyński Józef Róg, Wiceburmistrz Anna Zięba.  Otwarcia tej uroczystości dokonała Pani Dyrektor Monika Kluska, która serdecznie przywitała absolwentów, reprezentantów uczniów klas drugich i pierwszych, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zaproszonych gości. Szczególne słowa uznania skierowała do trzecioklasistów. Złożyła gratulacje z tytułu ukończenia szkoły, podziękowała za piękną postawę uczniowską, za liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz życzyła osiągnięcia jak najlepszych wyników na maturze, umożliwiających kontynuację nauki w wybranych wyższych uczelniach.

Pani Dyrektor wyraziła również nadzieję, że wszyscy absolwenci będą miło wspominać lata nauki w tej szkole, pamiętając o tym,  że  „do szkoły, do wspomnień z jej murów, do jej gwaru i życia, twarzy kolegów  i nauczycieli, do jej ławek i tablic powraca się przez całe życie ,,powraca się pamięcią i rozumem, a przede wszystkim sercem”.

Wzruszającym momentem było niewątpliwie wystąpienie reprezentantów uczniów klas trzecich, którzy w imieniu abiturientów wyrazili słowa wielkiego uznania dla nauczycieli, wychowawców, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. Podziękowali za trud pedagogiczny i przekazaną wiedzę ,dzielenie się swoimi pasjami, motywację, zrozumienie, za życzliwość, wyrozumiałość i serce.

Po oficjalnych przemówieniach  przyszedł czas na nagrody dla najlepszych. To  chwila, na którą co roku wszyscy czekamy ze zniecierpliwieniem. Średnia końcowa uczniów klas trzecich wyniosła 4,37. Wyróżnionych osób ze średnią powyżej 4,75 jest aż 69. Pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej uzyskała klasa  IIIf1 (średnia ocen 5,08), drugie IIIf2 (4,46), a trzecie IIIc (4,38). Najwyższą końcową średnią ocen -5,59 – uzyskał uczeń klasy III f1, Mateusz Ksyta.

Jak przyznała Pani Dyrektor Monika Kluska, bardzo trudno było wytypować najlepszego absolwenta, gdyż uczniów z  wysokimi wynikami w nauce jest naprawdę wielu. Absolwent roku powinien mieć nie tylko wysoką średnią  ocen i wzorową ocenę z zachowania, ale także sukcesy w konkursach i olimpiadach. Na podstawie regulaminu przyznano  w tym roku cztery takie nagrody. Otrzymali je: Agata Stępień z klasy IIIf1, Miłosz Grudziecki z klasy IIIab, Mateusz Ksyta z klasy IIIf1 oraz Weronika Franaszczyk z klasy IIIc.

To oczywiście tylko część długiej listy nagrodzonych uczniów, docenieni zostali wszyscy ci, którzy wyróżnili się w nauce, zachowaniu lub brali aktywny udział w życiu szkoły.

Wszyscy  uczniowie, którzy uzyskali wysoką średnią ocen, sukcesy w konkursach i olimpiadach, 100% frekwencję, osiągnięcia sportowe oraz wykazywali się szczególnym zaangażowaniem w życie klasy i szkoły, otrzymali nagrody i dyplomy z rąk Dyrekcji, Starosty Opoczyńskiego, sponsorów  i swoich nauczycieli.
Ciepło zabrzmiały również słowa Starosty, Pana Józefa Roga, który wyraził wdzięczność nauczycielom i wychowawcom za trud pedagogiczny oraz pogratulował uczniom tak wysokich wyników w nauce.

Po części oficjalnej – pożegnaniu uczniów przez p. Dyrektor, wręczeniu wyróżnień i nagród dla najlepszych absolwentów szkoły, przyszedł czas na chwile bardziej swobodne, a działo się, działo…

Młodzież klas młodszych pod kierunkiem  Agaty Karbownik i Anety Wijaty  zaprezentowała dla wszystkich obecnych  niezwykle  ciekawy i humorystyczny  program artystyczny. Uczniowie  wzięli  przykład z twórców „Oscarowej Gali” i przyznali „Uczniowskie Oskary,  czyli Żeromy 2018” tym, którzy wyróżnili się różnymi cechami osobowości czy talentami  i którzy z różnych względów okazali się  nieprzeciętni. Nagrody wręczone zostały w kilku   kategoriach: „Mega mózg”, „ Miss roku”, „ Mister roku”, „ Wielki społecznik”, „ Para roku”,  „Artystyczna dusza”, „ Szafiarka i elegant roku”, „Z uśmiechem przez życie”, „Mistrz dobrych manier”, „Lowelas roku”,  „Papużki nierozłączki”.

Program  przygotowali  i  prowadzili uczniowie  klas:  II a i II d.                           Aplauz widowni wzbudził zwłaszcza laureat  kategorii: „Z uśmiechem przez życie” – uczeń klasy III F1- Mateusz Ksyta.

Galę  WRĘCZANIA  NAGRÓD – „Żeromy   2018”  młodzież  uatrakcyjniła   trafnie dobranymi piosenkami, występami tanecznymi oraz skeczami., nawiązującymi do szkolnej rzeczywistości. Były więc rozmowy podsłuchane w bibliotece szkolnej i humor z pamiętnika studenta. Uczniowie klas II  zakończyli  swój występ życzeniami pod adresem starszych kolegów.

Królowały uśmiechy, czasem pojawiały się łzy wzruszenia, a wielu utrwalało te chwile na zdjęciach nie tylko z obowiązku, ale również z potrzeby serca.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas trzecich zapisała się w naszej pamięci jako czas podsumowań, ale też wspólnej zabawy i serdeczności.

Teraz już tylko matura…