Wiosna to najlepszy czas na zwiedzanie ogrodu botanicznego

29.05 2019r. młodzież klas Ig/e, IIg/e i IIf uczestniczyła w wycieczce do Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.

Spacer po ogrodzie rozpoczęliśmy wraz z przewodnikiem od podziwiania rosnących w szklarni roślin egzotycznych: paproci tropikalnych, epifitów,  roślin użytkowych, zwłaszcza cytrusowych, które są największą kolekcją w Polsce, wielu gatunków sukulentów oraz roślin owadożernych.

Następnie  oglądaliśmy drzewa i krzewy ozdobne na terenie arboretum. Wszystkich uczestników wycieczki zachwyciły przepięknie kwitnące azalie i zimozielone różaneczniki z kolekcji roślin wrzosowatych.

Podczas spaceru po ogrodzie naszą uwagę przykuł dział roślin górskich charakterystycznych dla Tatr oraz Pienin. Zbiór najciekawszych gatunków roślin górskich posadzony jest na trzech sztucznie usypanych wzgórzach i naturalnie ukształtowanej trawiastej skarpie.

W drodze powrotnej wśród kolekcji roślin cebulowych  i kłączowych  bardzo duże wrażenie zrobiły na młodzieży  irysy(kosaćce) o dużych różnokolorowych  kwiatach.

Spacer w tak pięknym miejscu, pełnym wielu gatunków roślin,któremu towarzyszył śpiew ptaków, na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.

Udział w nagraniu do programu pt. ”Twoja Twarz Brzmi Znajomo”

Uczniowie klasy 1D i 1F wraz z wychowawcami i dyrekcją udali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu był udział w nagraniu do programu pt. ”Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. W siódmym odcinku programu rządziły latynoskie rytmy. O ognistą atmosferę zadbali: Nicolas Reyes, Compay Segundo, Shakira, Camila Cabello, Juanes, Caro Emerald i Alvaro Soler. Wielka muzyczna feta, szum fal, palmy i plaża na hiszpańskim wybrzeżu – to choreografia, która towarzyszyła występom uczestników. Po głosowaniu jurorów liderowała Marta Wiejak, a drugi był Antek Smykiewicz. Punkty przyznane przez uczestników wywróciły ranking, a na jego czele ostatecznie stanął Kazik Mazur, który sięgnął po repertuar Janusza Gniatkowskiego. Wykonanie rytmicznego utworu „Piosenka kubańska” nie należało do najłatwiejszych. Aktor jednak doskonale poradził sobie z wyzwaniem. Sukces był tym większy, że na żywo oglądała go żona autora oryginału, Krystyna Maciejewska. Punktem kulminacyjnym programu było przekazanie czeku na 10 tysięcy złotych dla chorego chłopca. Dzięki temu doświadczeniu uczniowie mogli przekonać się w jaki sposób pracuje się w telewizji. Okazało się, że jest to bardzo wymagające i czasochłonne zajęcie. Wszyscy byli pod wrażeniem wspaniałych charakteryzacji i występów gwiazd. Mimo wielu godzin spędzonych na nagraniu uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z pobytu w telewizji, co widać na załączonych zdjęciach.

 

Spektakl teatralny to mało!

Dnia 22 stycznia 2019r klasy 2A1 i 2D I LO razem z wychowawcami Panią Julią Grabską i Panią Kariną Nojek wybrały się na wycieczkę do Łodzi. Głównym punktem programu był spektakl „Impreza”, na który udaliśmy się do Teatru Powszechnego. Przedstawienie zaskoczyło wszystkich mocnym i oddziałującym na psychikę przekazem. Aktorzy w sposób nieco humorystyczny, ale jednocześnie skłaniający do refleksji poruszyli kwestie problemów, z którymi w dzisiejszych czasach muszą mierzyć się młodzi ludzie. Spektakl miał charakter edukacyjny, jednak oczywistą prawdę starał się „przemycić” w sposób przystępny dla uczniów. Nikt z nas nie był w stanie oderwać wzroku od sceny. Doskonała gra aktorska i ciekawe dialogi pozwoliły nam wczuć się w problemy odgrywanych postaci. Ciekawym elementem tego wyjazdu były warsztaty, które odbyły się po spektaklu i podejmowały trudne tematy, czyli takie o których często niechętnie rozmawiamy. Rozmowa z Panią prowadzącą przebiegła w atmosferze wzajemnej szczerej rozmowy. Następnie udaliśmy się na przerwę obiadową do Manufaktury. W świetnych nastrojach i pozytywnie nastawieni na przyszłość wróciliśmy do Opoczna!

Propagowanie zainteresowań historią i pobudzenie świadomości patriotycznej uczniów

W dniach 15 i 25 października uczniowie klas IIF I IIEG i IID wraz z wychowawcami Renatą Sijer, Teresą Tępińską, Kariną Nojek oraz nauczycielem historii Krzysztofem Czajkowskim wybrali się na wycieczkę do Oświęcimia. Celem jej było propagowanie zainteresowań historią i pobudzenie świadomości patriotycznej uczniów.

„Nie wiem, czy mogę uznać omawiany temat masowej germanizacji i zabijania Żydów za fajny, ale z całą pewnością wycieczka była ciekawa i obfitowała w nowe doświadczenia.”
~uczennica klasy IIF

Obecne pozostałości po miejscu masowej zagłady to dowód nie tylko eksterminacji, ale również cierpień ponad miliona ludzi.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć bramę z napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). Więźniowie przechodząc przez nią zostawali skazani na liczne tortury i cierpienia, a my na zwiedzanie „ziemi zbluzganej ludzką krwią”. Niewyobrażalne katusze Żydów oraz różnych narodowości, nie tylko europejskich przedstawiają umieszczone na terytorium dzisiejszego muzeum zdjęcia, makiety i eksponaty, czasami przerażające, zawsze wywołujące smutek i współczucie.

„Już sama droga do Oświęcimia wydaje się przerażająca, a co dopiero pobyt na jego terenie”
~przewodnik

Uczniowie zobaczyli także legendarną Ścianę Śmierci, miejsce rozstrzelania tysięcy ofiar oraz celę świętego Maksymiliana Kolbe.

Dziękujemy organizatorom oraz przewodnikowi za wycieczkę w przeszłość.

„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”
~G. Santayana

Uczniowie I LO we Włoszech

W dniach 19-26 października 2018 roku odbyła się druga część wymiany z Włochami. Uczniowie naszej szkoły polecieli do nadmorskiego miasta o nazwie Pescara.

Po przybyciu na lotnisko zostaliśmy przywitani przez naszych włoskich przyjaciół i ich rodziny. Następnie pojechaliśmy do naszych nowych domów, gdzie zjedliśmy lunch. Podczas wieczornego obiadu odbyło się uroczyste przywitanie wszystkich uczestników wymiany. Jedliśmy tradycyjne włoskie dania np. arrosticini, chleb z oliwą i dodatkami. Po zjedzonym posiłku odbyły się wspólne tańce.

Następnego dnia rano mieliśmy wspólne śniadanie w szkole, gdzie do wyboru były słodkie lub słone potrawy. Pełni sił po zjedzonym posiłku wybraliśmy się do „ Museo delle Genti d’Abruzzo”. Po długim pobycie w muzeum udaliśmy się nad morze i zjedliśmy tam lunch. Mieliśmy zorganizowane różne zabawy m.in. siatkówkę, piłkę nożną.

Kolejnego dnia spotkało nas nieoczekiwane zdarzenie. Z powodu powodzi zamknięto szkoły i cały dzień spędziliśmy w domach.

We wtorek wybraliśmy do Rzymu! Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia placu św. Piotra, który pozytywnie nas zaskoczył swoją architekturą, wielkością a także liczbą ludzi, która się tam znajdowała. Nie zabawiliśmy tam długo, gdyż, chcąc zobaczyć jak najwięcej, udaliśmy się na   Piazza Navona. Tam podziwialiśmy Fontannę dei Quattro Fiumi autorstwa Berniniego. Następnie zwiedziliśmy Palazzo Madama, Panteon, Fontanę di Trevi, i oczywiście słynne na cały świat Colosseum, które nas zachwyciło swym majestatem i pięknem oraz Forum Romanum. Siedzieliśmy przy blaskach zachodzącego słońca i podziwialiśmy cuda starożytnego Rzymu, nie wierząc, że tu jesteśmy!!!

Kolejnego dnia były zorganizowane zajęcia w szkole,  m.in. fizyka i zajęcia sportowe. Mieliśmy okazję wykazać się w różnych dyscyplinach oraz po prostu czerpać z tego radość i zawiązać między sobą lepsze relacje, gdyż w wielu momentach musieliśmy obdarzyć się nawzajem zaufaniem i wykazać współpracą. Po dniu spędzonym w szkole wszyscy spotkaliśmy się na plaży a następnie poszliśmy na wspólny obiad.

Kolejnego, przedostatniego dnia pojechaliśmy ma wycieczkę do Bolognano,  gdzie mogliśmy zobaczyć produkcję wina w jednej z najsłynniejszych winiarni włoskich.  Następnie pojechaliśmy do  opactwa św. Klemensa, które pochodzi z VIII w. i jest przykładem surowego stylu romańskiego.

Po powrocie do Pescary poszliśmy do szkoły, gdzie nasi włoscy przyjaciele przybliżyli nam zajęcia z chemii oraz robotyki, co sprawiło nam wiele frajdy i nauczyło wielu przydatnych rzeczy. Na zakończenie tej niesamowitej i niezapomnianej przygody wszyscy wybraliśmy się na uroczystą kolację, która była punktem kulminacyjnym naszej wymiany.

 

Niestety nadszedł ostatni dzień naszej wymiany! Rano spotkaliśmy się jeszcze, by zrobić ostatnie zakupy, pożegnać się z piękną pogodą i robiącym niesamowite wrażenie Morzem Adriatyckim. O godzinie 13  spotkaliśmy się po raz ostatni całą grupą na lotnisku. Podczas pożegnania nie brakowało łez ani chusteczek, gdyż jedna z włoskich  mam  zaopatrzyła nas w około  trzydzieści ich paczek. Było to pożegnanie pełne emocji, gdyż wszyscy zżyliśmy się i traktowaliśmy jak jedna wielka rodzina !

Arrivederci l’ Italia !!!