Wygrywamy … marzenia!

16 stycznia 2018 roku, wczesnym rankiem, razem z uczniami klas 2d, 2c, 2a, 3c i 3f1 wyjechaliśmy do Warszawy. Przecież dla uczniów I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie, niebywale ciekawych świata, cyklicznie odbywają się wyjazdy edukacyjne i krajoznawcze. A z każdego z nich wracamy bogatsi o nową wiedzę, doświadczenia i wspomnienia!

I tak było również tym razem. Ale to zasługa przede wszystkim ludzi jakich spotykamy na swojej drodze! Od pracowników Studia TRANSCOLOR w Warszawie dostaliśmy zaproszenie na nagranie programu telewizyjnego realizowanego dla telewizji polskiej, nowoczesnego, pełnego napięcia i bogatego w wachlarz emocji, w którym uczestnicy walczą o swoje marzenia…

No właśnie! I naszym marzeniem było spotkać p. Pawła Orleańskiego – prowadzącego ten teleturniej. A skoro Stanisław Jerzy Lec mawiał: „Pamiętaj, wszystko jest możliwe! – Wczorajsze marzenia to dzisiejsza rzeczywistość”  to i nam się udało.

Byliśmy na nagraniu teleturnieju „The WALL. WYGRAJ MARZENIA” !

40 minutowy odcinek teleturnieju, w reżyserii Szymona Łosińskiego, prezentuje jedną parę graczy. Są to ludzie nietuzinkowi, z wielką życiową odwagą, pomagający innym. Bohaterowie odcinka zmagają się z tytułową ścianą. To ona decyduje o wygranej lub przegranej. Po każdym pytaniu ze strefy u góry ściany spada kula, która odbija się od gęsto rozmieszczonych kołków, które w nieprzewidywalny sposób – zarówno dla graczy jak i dla publiczności – zmieniają kierunek spadania kuli. Na dole ściany znajdują się kieszenie z kwotami od 1 do 100 tysięcy złotych. Zatem, widzowie do ostatniego momentu nie wiedzą jaka będzie wysokość wygranej.

Trzymaliśmy mocno kciuki za grających, kibicowaliśmy im gromkimi brawami i okrzykami radości jak kule błyszczały kolorem zielonym, a współczuliśmy widząc czerwony kolor ściany …

Nagrania trwają troszkę dłużej niż emitowany odcinek. Ale nikt z nas nie zauważył jak długo :). Niezliczona liczba pracowników, życzliwych dla nas, wypełniła czas spędzony w studio ciekawostkami z pracy przy nagraniach. Poznaliśmy ludzi z wielką pasją, wytrwałych. Ludzi, którzy nie boją się robić w życiu to co lubią, a czego efektem ubocznym jest wywoływanie u innych radości i uśmiechu na twarzy!

I kończąc nasuwają się słowa Paulo Coelho („Alchemik”): „To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące”!

Wycieczka do Warszawy

Dnia 15 listopada klasa 1F odwiedziła Warszawę. Najpierw uczniowie wraz z wychowawcą i nauczycielami odbyli  spacer po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie odwiedzili m.in. groby Józefa Beck’a, majora kawalerii WP i AK Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”,  zbrodni smoleńskiej i katyńskiej oraz zapalili znicze. Po wysłuchaniu historii cmentarza warszawskiego uczniowie udali się do legendarnego Muzeum Katyńskiego, będącego pierwszą placówką na świecie, upamiętniającą zbrodnię popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach. W Muzeum Katyńskim uczniowie wysłuchali niesamowitej opowieści ubarwionej szczegółami rzezi katyńskiej. Dzień ten niewątpliwie był niesamowitą lekcją dla młodego pokolenia, wykładem nie tylko o historii, ale tez wrażliwości. Oby więcej takich wycieczek! Uczniowie bardzo serdecznie dziękują profesorom za możliwość poznania historii Katynia i odwiedzenia Warszawy!

Wymiana międzynarodowa Niemcy, Biesdorf 17 X 2017 – 24 X 2017

EU flag-Erasmus+_vect_POS [PMS]

Na te dni czekaliśmy długo i z niecierpliwością. Gdy wreszcie nadszedł 17 X 2017 byliśmy od rana podekscytowani. Już koło południa 10 osobowa grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wraz z opiekunami zebrała się na szkolnym parkingu, aby wyruszyć w drogę na Lotnisko Chopina w Warszawie. Kiedy dojechaliśmy, oddaliśmy nasze bagaże i niedługo potem siedzieliśmy już w samolocie. Dla niektórych z nas była to pierwsza podróż samolotem, co stanowiło dodatkową radość. W Luxemburgu wylądowaliśmy około godziny 19, gdzie zostaliśmy powitani przez przedstawicieli naszej szkoły partnerskiej. Zabrali nas oni do dwóch głównych punktów spotkań. Tam odebrali nas nowi koledzy i ich rodzice. Około godziny 21 wszyscy byliśmy w naszych „nowych” domach.

W środę musieliśmy obudzić się dosyć wcześnie, gdyż mieliśmy w planach zajęcia w szkole St. Josef Gymnasium w Biesdorf. Niektórzy dojeżdżali do niej autobusem, innych przywieźli rodzice. Po przybyciu do szkoły zostaliśmy powitani przez dyrektora (Jürgen Gieraths) i oprowadzeni po budynku. Następnie zaczęliśmy prace nad naszym projektem. Najpierw lepiej się poznaliśmy, każdy opowiedział coś o sobie, oczywiście w języku niemieckim. Po południu braliśmy udział w rożnych zajęciach pozalekcyjnych. Niektórzy uczestniczyli w próbie chóru, orkiestry, czy kółku teatralnym.
Wieczorem spotkaliśmy się w miłych kafejkach, gdzie wspólnie świetnie się bawiliśmy.

Dzień 19 września rozpoczęliśmy nauczaniem języka polskiego naszych niemieckich znajomych.Po godzinnej zabawie językowej wyruszyliśmy w drogę. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie wystawy fotograficznej ,, The Family of Man” na zamku w Clervaux. Wystawa składa się z setek zdjęć wielu artystów, ze wszystkich zakątków świata,zebranych przez Edwarda Steichena. Służy jako manifest dla pokoju i podstawowej równości ludzkości poprzez humanistyczną fotografię powojennych lat.
Ostatnim przystankiem na naszej drodze było zwiedzenie miasta Luksemburg. Zobaczyliśmy i poznaliśmy historię m. in.: Mostu Adolphe-Brèck, Pałacu Wielkich Książąt i Katedry Notre Dame w Luksemburgu. Wszyscy uczniowie byli oczarowani luksemburską starówką. Dzień ten dał nam wiele wrażeń (pozytywnych oczywiście).

Piątkowy poranek spędziliśmy w szkole z naszymi niemieckimi kolegami na zajęciach, podczas których kontynuowaliśmy pracę nad projektem. Po godzinie 13 nadszedł długo wyczekiwany weekend, który spędzaliśmy wspólnie z naszymi niemieckimi kolegami i ich rodzinami. Te dni każdy z nas spędził inaczej m.in. na zajęciach tanecznych czy poznając okolicę. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają przyjęcia z okazji 18 urodzin oraz uczestniczyć w miejscowym odpowiedniku dobrze znanego wszystkim „Oktoberfest”.

Weekend był czasem, który spędziliśmy z naszymi rodzinami. W poniedziałek udaliśmy się do Bellendorf –  miejscowości, gdzie przed II wojną światową, tak, jak w całych Niemczech, mieszkało wielu Żydów. W tej wsi, w sposób nietypowy, zostali uhonorowani jej mieszkańcy (Żydzi), którzy byli ofiarami holocaustu. Spacerując po Bollendorf, podążaliśmy szlakiem tzw. „Kamieni Pamięci”, na które można natknąć się niemal w całej miejscowości. Stolpersteine – tak brzmi nazwa w języku niemieckim- to niewielkie kostki, wbudowane w chodnik. Ich celem jest symboliczne przeniesienie zamordowanych osób w miejsca, gdzie kiedyś żyli, tak aby obecni mieszkańcy Bollendorf o nich pamiętali. Po powrocie do szkoły obejrzeliśmy film związany właśnie z historią pewnej Żydówki, której udało się przeżyć ten straszny okres. Wieczorem poszliśmy z naszymi opiekunami oraz niemieckimi przyjaciółmi na kręgle. Było to ostatnie nasze wspólne przedsięwzięcie. We wtorek nadszedł czas na pożegnanie. Około godziny 10 pojechaliśmy na wycieczkę do Trewiru – najstarszego niemieckiego miasta. Mieliśmy okazję zwiedzić m.in bramę wejściową z czasów rzymskich – „Porta Nigra” oraz świątynię „Liebfrauenkirche” – obiekty znajdujące się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Poza tym byliśmy też w katedrze oraz Bazylice Konstantyna.  Do Warszawy dotarliśmy późnym wieczorem, wprawdzie zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi – z bagażem niezapomnianych przeżyć i nowych doświadczeń. Ten czas pokazał nam również, że języki obce są wartością niezbędną dla funkcjonowania człowieka.

Nad całym projektem czuwali i towarzyszyli w podróży opiekunowie: dyrektor I LO Monika Kluska i wicedyrektor I LO Robert Sędkowski.

Plakat wymiana X 2017_z

Pozdrawiamy z lotniska w Luxemburgu

Pierwsze pozdrowienia uczniów I LO z wymiany młodzieży z Niemcami prosto z lotniska w Luxemburgu.

Wycieczka historyczna do Warszawy

Dnia 05.10.2017 odbyła się wycieczka historyczna do Warszawy. W wycieczce brały udział dwie klasy pierwsze Id i Ig pod opieką nauczycieli: K. Nojek T. Tępińska oraz K. Czajkowski. W stolicy uczniowie zwiedzili cmentarz wojskowy na Powązkach oraz Muzeum Katyńskie, gdzie zostali zapoznani przez przewodnika z tajemnicą zbrodni katyńskiej. Wycieczka ambitna i wartościowa, a młodzież – zdyscyplinowana. Tylko pogoda zawiodła…