Propagowanie zainteresowań historią i pobudzenie świadomości patriotycznej uczniów

W dniach 15 i 25 października uczniowie klas IIF I IIEG i IID wraz z wychowawcami Renatą Sijer, Teresą Tępińską, Kariną Nojek oraz nauczycielem historii Krzysztofem Czajkowskim wybrali się na wycieczkę do Oświęcimia. Celem jej było propagowanie zainteresowań historią i pobudzenie świadomości patriotycznej uczniów.

„Nie wiem, czy mogę uznać omawiany temat masowej germanizacji i zabijania Żydów za fajny, ale z całą pewnością wycieczka była ciekawa i obfitowała w nowe doświadczenia.”
~uczennica klasy IIF

Obecne pozostałości po miejscu masowej zagłady to dowód nie tylko eksterminacji, ale również cierpień ponad miliona ludzi.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć bramę z napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). Więźniowie przechodząc przez nią zostawali skazani na liczne tortury i cierpienia, a my na zwiedzanie „ziemi zbluzganej ludzką krwią”. Niewyobrażalne katusze Żydów oraz różnych narodowości, nie tylko europejskich przedstawiają umieszczone na terytorium dzisiejszego muzeum zdjęcia, makiety i eksponaty, czasami przerażające, zawsze wywołujące smutek i współczucie.

„Już sama droga do Oświęcimia wydaje się przerażająca, a co dopiero pobyt na jego terenie”
~przewodnik

Uczniowie zobaczyli także legendarną Ścianę Śmierci, miejsce rozstrzelania tysięcy ofiar oraz celę świętego Maksymiliana Kolbe.

Dziękujemy organizatorom oraz przewodnikowi za wycieczkę w przeszłość.

„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”
~G. Santayana

Uczniowie I LO we Włoszech

W dniach 19-26 października 2018 roku odbyła się druga część wymiany z Włochami. Uczniowie naszej szkoły polecieli do nadmorskiego miasta o nazwie Pescara.

Po przybyciu na lotnisko zostaliśmy przywitani przez naszych włoskich przyjaciół i ich rodziny. Następnie pojechaliśmy do naszych nowych domów, gdzie zjedliśmy lunch. Podczas wieczornego obiadu odbyło się uroczyste przywitanie wszystkich uczestników wymiany. Jedliśmy tradycyjne włoskie dania np. arrosticini, chleb z oliwą i dodatkami. Po zjedzonym posiłku odbyły się wspólne tańce.

Następnego dnia rano mieliśmy wspólne śniadanie w szkole, gdzie do wyboru były słodkie lub słone potrawy. Pełni sił po zjedzonym posiłku wybraliśmy się do „ Museo delle Genti d’Abruzzo”. Po długim pobycie w muzeum udaliśmy się nad morze i zjedliśmy tam lunch. Mieliśmy zorganizowane różne zabawy m.in. siatkówkę, piłkę nożną.

Kolejnego dnia spotkało nas nieoczekiwane zdarzenie. Z powodu powodzi zamknięto szkoły i cały dzień spędziliśmy w domach.

We wtorek wybraliśmy do Rzymu! Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia placu św. Piotra, który pozytywnie nas zaskoczył swoją architekturą, wielkością a także liczbą ludzi, która się tam znajdowała. Nie zabawiliśmy tam długo, gdyż, chcąc zobaczyć jak najwięcej, udaliśmy się na   Piazza Navona. Tam podziwialiśmy Fontannę dei Quattro Fiumi autorstwa Berniniego. Następnie zwiedziliśmy Palazzo Madama, Panteon, Fontanę di Trevi, i oczywiście słynne na cały świat Colosseum, które nas zachwyciło swym majestatem i pięknem oraz Forum Romanum. Siedzieliśmy przy blaskach zachodzącego słońca i podziwialiśmy cuda starożytnego Rzymu, nie wierząc, że tu jesteśmy!!!

Kolejnego dnia były zorganizowane zajęcia w szkole,  m.in. fizyka i zajęcia sportowe. Mieliśmy okazję wykazać się w różnych dyscyplinach oraz po prostu czerpać z tego radość i zawiązać między sobą lepsze relacje, gdyż w wielu momentach musieliśmy obdarzyć się nawzajem zaufaniem i wykazać współpracą. Po dniu spędzonym w szkole wszyscy spotkaliśmy się na plaży a następnie poszliśmy na wspólny obiad.

Kolejnego, przedostatniego dnia pojechaliśmy ma wycieczkę do Bolognano,  gdzie mogliśmy zobaczyć produkcję wina w jednej z najsłynniejszych winiarni włoskich.  Następnie pojechaliśmy do  opactwa św. Klemensa, które pochodzi z VIII w. i jest przykładem surowego stylu romańskiego.

Po powrocie do Pescary poszliśmy do szkoły, gdzie nasi włoscy przyjaciele przybliżyli nam zajęcia z chemii oraz robotyki, co sprawiło nam wiele frajdy i nauczyło wielu przydatnych rzeczy. Na zakończenie tej niesamowitej i niezapomnianej przygody wszyscy wybraliśmy się na uroczystą kolację, która była punktem kulminacyjnym naszej wymiany.

 

Niestety nadszedł ostatni dzień naszej wymiany! Rano spotkaliśmy się jeszcze, by zrobić ostatnie zakupy, pożegnać się z piękną pogodą i robiącym niesamowite wrażenie Morzem Adriatyckim. O godzinie 13  spotkaliśmy się po raz ostatni całą grupą na lotnisku. Podczas pożegnania nie brakowało łez ani chusteczek, gdyż jedna z włoskich  mam  zaopatrzyła nas w około  trzydzieści ich paczek. Było to pożegnanie pełne emocji, gdyż wszyscy zżyliśmy się i traktowaliśmy jak jedna wielka rodzina !

Arrivederci l’ Italia !!!

Wymiana Polsko-Włoska w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie

W minionym tygodniu odbyła się pierwsza część długo planowanej kolejnej wymiany z Włochami.
Podczas spędzonego tygodnia w Polsce mieli oni możliwość poznania kultury polskiej i lokalnych tradycji. W ciągu pierwszych kilku dni włoscy uczniowie i opiekunowie poznawali nasze życie codzienne. Trzeba dodać, że wszyscy odwiedzili Polskę po raz pierwszy. We wtorek zwiedzili szkołę- I LO-  i gościli w Przedszkolu nr 8, gdzie dzieci przygotowały dla nich występ. Podczas niego zatańczyły naszą regionalną polkę i grały z nami w zabawy w języku włoskim.
W środę uczniowie wymiany zwiedzili Starostwo Powiatowe i obejrzeli film o naszym Regionie Opoczyńskim. Tego samego dnia wieczorem odbyła się dyskoteka w szkole, na której wszyscy mogli spalić trochę kalorii po obfitych obiadach zjedzonych z rodzicami uczestników wymiany z naszej szkoły. W środę i czwartek młodzież uczestniczyła także w lekcjach przygotowanych przez  nauczycieli I LO: panią Julię Grabską i panią Ewę Sędkowską, które zajęły się organizacją lekcji języka angielskiego, pana Jacka Plucińskiego, który poprowadził zajęcia muzyczne, pani Anny Ksyty, która rozwiązywała z uczniami zadania matematyczne oraz pani Marzeny Papis,wraz z którą uczniowie szukali państw na mapie świata.
W czwartek po południu wszyscy spędzili czas z polskimi rodzinami. Wtedy pojechali oni wraz ze swoimi kolegami i ich rodzicami m.in. do Warszawy i Łodzi.
W piątek rano wszyscy uczestnicy wymiany pojechali na wycieczkę w góry. Pierwszego dnia zwiedzili oni Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tam poznali historię powstania i dzieje obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wieczór spędzili już w Murzaschichle, gdzie mieli nocleg. Następnego dnia zwiedzili Zakopane i wjechali na Gubałówkę. W niedzielę zwiedzili Kraków, a wieczorem wrócili do domów swoich rodzin goszczących. W poniedziałek rano pożegnali się i pojechali na lotnisko, skąd mieli wrócić do rodzinnego miasta Pescary.
Polscy uczestnicy nie mogą doczekać się już wizyty we Włoszech, która ma mieć miejsce w dniach 19-26 października 2018 roku.

Warto też nadmienić, iż zarówno nasz kraj, jak i nasza szkoła zrobiła na gościach ogromne wrażenie.

Organizatorami przedsięwzięcia byli pani Aneta Gancarz- nauczyciel języka włoskiego w I LO i wicedyrektor I LO-  Robert Sędkowski.

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Praca w międzynarodowych grupach, łamanie stereotypów, dialog międzykulturowy, wieczory kulturowe, warsztaty graffiti — wszystko to działo się podczas tygodniowego spotkania dwóch kultur w małej,  górskiej miejscowości.

W dniach 23-29 września młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego wzięła udział w projekcie „Urban Folklore”. Łącznie spotkało się 36 młodych ludzi, w wieku 14-16 lat zamieszkałych na terenie powiatu opoczyńskiego oraz z Kijowa na Ukrainie.

Spotkanie miało miejsce w Murzasichle, a jego głównymi zadaniami było wzmacnianie dialogu międzykulturowego i nauka robienia graffiti metodą szablonu stosując różne metody edukacji nieformalnej. Podczas prowadzonych przez uczestników zajęć, można było również poznać ukraińską kulturę i odwrotnie.

W ramach spotkania powstały galerie folkloru polsko-ukraińskiego, które zobaczyć można w szkołach uczniów biorących udział w wydarzeniu. Dnia 08.10.2018 uczestnicy projektu przeprowadzili warsztaty dla uczniów z klas VI. 12-latkowie dowiedzieli się, na czym polega metoda szablonu i ozdobili bawełniane torby, które mogli zabrać do domu.

Projekt został zrealizowany, dzięki pozyskanym funduszom z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży przez Fundację Wspierania Potencjału Lokalnego.

Z dyplomacją na ty, czyli Dzień Otwarty w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Polsce

W dniu 30 maja br. młodzież z I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie gościła w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w dyplomacji oraz poszerzenie wiedzy na temat współpracy międzynarodowej.

Opiekunami grupy były nauczycielki języka niemieckiego Pani Dyrektor Monika Kluska oraz Pani Anna Sykuła.

Uczniowie naszej szkoły, uczestniczący w Dniu Otwartym, mieli możliwość poznać pracę placówki dyplomatycznej “od kuchni”, zwiedzić ambasadę oraz wziąć udział w wielu atrakcjach, przygotowanych przez pracowników ambasady oraz jej partnerów:
– zabawy językowe z Goethe-Institut,
– quiz wiedzy o wynalazkach z firmą Bosch,
– Baylab Workshops na temat kardiologii, onkologii, dermatologii i różnorodności gatunków oraz Virtual Reality Set,
– klasa dyplomatyczna z niespodzianką,
– zużywanie i oszczędzanie energii z firmą Innogy i Centrum Nauki Kopernik,
– pokaz pracy psów tropiących niemieckiej federalnej Służby Celnej,
– niemiecka policja federalna i jej pojazdy oraz pokaz wyposażenia i gra zręcznościowa,
– możliwość obejrzenia limuzyny ambasadora i auta elektrycznego ambasady,
– dyplomatyczna Żywa Biblioteka- wypożycz dyplomatę!
– pokaz protokolarnie nakrytego stołu w rezydencji ambasadora wraz z wyjaśnieniami,
– szkółka piłkarska Akademii Piłkarskiej przy Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie,
– puzzle europejskie,
– warsztaty gotowania z Niemiecką Centralą Turystyki.

Wszyscy uczestnicy mogli swobodnie poruszać się po udostępnionym terenie Ambasady. Ze względu na dużą różnorodność programu mieliśmy możliwość wyboru stanowisk zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami.

Dla nas najmilszym akcentem wizyty w Ambasadzie było poznanie Pana Rolfa Nikela -Ambasadora RFN w Polsce. Zaprosiliśmy Pana Ambasadora do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Wizyta w Ambasadzie była doskonała okazją, aby pogłębić wiedzę o naszych zachodnich sąsiadach, uczestniczyć w wyjątkowej lekcji dyplomacji i przyjemnie spędzić czas.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia 🙂