100 – lecie Polskiego Towarzystwa Geograficznego

23 kwietnia 2018 roku uczniowie IIc KLASY AKADEMICKIEJ SGH uczestniczyli w Dniu Geografa zorganizowanym, z okazji 100 – lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego, przez Koło Naukowe Młodych Geografów GEOHOLICY, z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Niecodzienny blok naukowy zorganizowany był pod hasłem „Łódzcy geografowie na krańcach świata”. Aula im. prof. Liszewskiego stała się miejscem uczty geograficznej. Poszczególne wykłady, slajdowiska prezentowały najpiękniejsze oblicze geografii krajoznawczej, barwnej, przyjemnej.

Po powitaniu uczestników przez prodziekana Wydziały Nauk Geograficznych dr hab. Sławoja Tanasia przez publicznością wystąpił dr hab. Piotr Kittel, który zabrał zebranych na wirtualną wyprawę na Antarktydę, pokazał życie wśród lodu. Szczególnie interesujące okazało się życie różnych gatunków pingwinów np. pingwiny z gatunku Adeli na swoje kolonie wybierają skały wulkaniczne, a tzw. białobrwiowe moreny. Kto wiedział, że przedszkola funkcjonują wśród tych nielotów, albo że ich pogromcy – słonie morskie zakładają haremy?

Kolejny prelegent youtuber kanału „Gdzie bądź” Piotr Jurkowski przeniósł nas do Australii i na Vanuatu. Wystąpienie było fascynujące – przyjrzeliśmy się krabom rabusiom i mieszkańcom małej wioski Jakiel w Vanuatu, którzy zrobili karierę w Hollywood. Zrozumieliśmy, że na Vanuatu przemysł odzieżowy nie miałby szans na rozwój.

Następnie dziesięcioosobowe delegacje z każdej szkoły napisały okolicznościowy test geograficzny.

Około 12.00 prodziekan dr hab. Marek Barwiński w barwny sposób omówił zmagania polskich uczniów na międzynarodowych olimpiadach geograficznych. Po tej prelekcji każdy z zebranych zapragnął być w pierwszej szóstce za rok w kraju podczas zawodów w Kołobrzegu, by tym samym móc pojechać na zawody międzynarodowe, a Hongkong czeka! Czy ta sztuka uda się naszym licealistom za rok? Cierpliwie poczekajmy, bo jak pisał Bolesław Prus „Praca rozumna i wytrwała, która nie myśli o zbieraniu owoców w tydzień po posiewie, przebija góry, nad przepaściami przerzuca mosty”.

W dalszej części wspomniany dr hab. Marek Barwiński i dr Łukasz Musiaka przeszli z nami w wyobraźni szlakiem wokół Annapurny w Himalajach (Nepal) tropem jaków. W trakcie tej prezentacji nasz uczeń Szymon Wasilewski udzielił wywiadu dla TVP3.

Ostatnim punktem programu było wystąpienie studentów Agnieszki Mroczkowskiej i Wiktora Piecha, którzy opowiedzieli o swoich badaniach w dolinie rzeki Sertejki w Rosji. Nasze zdziwienie wywołała sprzedaż kwasu chlebowego w beczkach na ulicach oraz dominacja barwy miętowej w urbanistyce Smoleńska.

Ubogaceni wiedzą i szczęśliwi wróciliśmy w rodzinne strony. Nie pomylił się Kant pisząc, że „geografia uczy myśleć naukowo, czuć estetycznie i działać praktycznie”.