Dnia 22 lutego 2023 roku odbyło się piąte spotkanie z cyklu Akademii Ciekawej Chemii. Tym razem uczniowie wysłuchali wykładu zatytułowanego : „Molekuły, które zmieniły świat – życie bez bólu” wygłoszonego przez dr Zbigniewa Malinowskiego, który jest adiunktem na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego i pracuje w Katedrze Chemii Organicznej. Zainteresowania badawcze dr Zbigniewa Malinowskiego obejmują syntezę i modyfikacje związków heterocyklicznych o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej, przeciwzapalnej i przeciwbólowej z wykorzystaniem reakcji kierowanego metalowania, a także reakcji katalizowanych związkami palladu oraz miedzi.
Tematyka wykładu poświęcona była farmaceutykom pozwalającym zwalczać dolegliwości bólowe. Ból towarzyszy człowiekowi już od pierwszych chwil życia. Pojawia się przy wielu jednostkach chorobowych i schorzeniach. Może być wynikiem urazu, procesu nowotworowego, migreny lub stanu zapalnego. W zależności od przyczyny ma różny stopień nasilenia i charakter. Istnieje wiele sposobów na jego złagodzenie. Ból jest subiektywnym, i negatywnym uczuciem. Powstaje pod wpływem bodźców, które stwarzają ryzyko uszkodzenia lub uszkadzają tkankę. Często jest to sygnał od organizmu, który świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego.
Wykładowca w bardzo interesujący sposób wyjaśnił młodzieży jaka jest fizjologia bólu i jak można z nim walczyć. Usłyszeliśmy wyczerpujące odpowiedzi na następujące pytania: Jaką funkcję pełni ból w naszym organizmie? Czy możliwe jest życie bez bólu? Jak ludzie radzili sobie z bólem przed wiekami, a jak robimy to obecnie? Jakie leki mamy do dyspozycji w walce z bólem?
Po części teoretycznej odbyły się pokazy doświadczeń, które przygotowali i wykonali studenci Koła Naukowego Chemii Kosmetycznej. Mogliśmy obejrzeć 5 eksperymentów:
- Eksperyment 1 – „Synteza aspiryny”
- Eksperyment 2 –„ Lampa lawa”
- Eksperyment 3- „Oznaczanie poziomu witaminy C w soku z cytryny, soku z pomarańczy i w kapsułce handlowo dostępnej witaminy C-1000”
- Eksperyment 4– „Światła drogowe”
- Eksperyment 5- „ Chemiczna latarka”
Pokaz slajdów z wykładu oraz doświadczeń wraz z opisem i fotografiami znajduje się na stronie internetowej ACCh . Zachęcamy do ich obejrzenia.
Nauczycielki chemii: Emila Grochulska i Renata Sijer





