Akademia Ciekawej Chemii na Uniwersytecie Łódzkim

W dniu 19 stycznia 2022 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana  Żeromskiego w Opocznie wraz z nauczycielkami chemii uczestniczyli w  czwartym wykładzie Akademii Ciekawej Chemii pt. „Czy chemia może być sucha?”.   Wykład odbył się online, z wykorzystaniem  platformy Microsoft Teams.
Prelegentką była pani dr Monika Skowron zatrudniona jako starszy wykładowca w Zakładzie Analizy Instrumentalnej Uniwersytetu Łódzkiego. Jako nauczyciel akademicki pani doktor prowadzi wykłady, konwersatoria i laboratoria związane z chemią analityczną, a w szczególności z analizą instrumentalną, w której  wykorzystuje się  połączenia chromatografii cienkowarstwowej i techniki analizy obrazu do oznaczania związków biologicznie czynnych.
Prowadząca wykład podkreśliła, iż badania laboratoryjne stanowią niezwykle ważny element medycyny, ochrony środowiska oraz przemysłu. W wielu przypadkach, związanych zwłaszcza z diagnostyką medyczną, niezwykle istotne jest szybkie uzyskanie wyników badań różnych parametrów zawiązanych ze zdrowiem. W niektórych chorobach, takich jak cukrzyca, konieczna jest stała i częsta kontrola określonych parametrów np. poziomu glukozy we krwi. W takich przypadkach wygodnym jest umożliwienie choremu przeprowadzenie niezbędnej analizy w domu, bez profesjonalnego przygotowania analitycznego. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie są „szybkie testy”, będące narzędziem prężnie rozwijającej się techniki analitycznej zwanej „suchą chemią”.
Dlaczego sucha chemia? Jak zbudowane są szybkie testy, jak działają i do czego możemy je wykorzystać? Na te pytania uczestnicy wykładu uzyskali odpowiedź na wykładzie w ramach Akademii Ciekawej Chemii.
Po wykładzie odbyły się pokazy doświadczeń przygotowane i przeprowadzane przez studentów  reprezentujących  Studenckie Koło Naukowe UŁ „Orbital”.
Pokaz I dotyczył wyznaczania  odczynu roztworu (pH) za pomocą papierków wskaźnikowych. Do doświadczenia wykorzystano: ocet, sok z cytryny, roztwór polopiryny, wodę mineralną, deszczówkę, mleko UHT, wodę kranową, tabletki do zmywarki, preparat do udrażniania rur tzw. kret.
Pokaz II –Badanie pH za pomocą soku z kapusty czerwonej. Użyto tych  samych substancji co w pokazie I.
Pokaz III –Badanie mające na celu sprawdzenie, czy woda nadaje się do napełnienia akwarium . Użyto różne rodzaje wody i suche paski.
Pokaz IV – Wykrywanie obecności witaminy C, czyli kwasu askorbinowego w różnych roztworach.
Wszyscy uczestnicy wydarzenia online zostali zaproszeni  na kolejny wykład pt. „Skąd się biorą leki”, który odbędzie się 9 lutego 2022 roku.
Zachęcamy do obejrzenia slajdów z wykładu oraz pokazów doświadczeń związanych z ,,suchą chemią” na stronie internetowej ACCh  Uniwersytetu Łódzkiego .

Renata Sijer , Emila Grochulska