Biblioteka szkolna poleca do przeczytania w maju: „Zachowaj spokój” – H. Coben

            Książka autorstwa Harlan Coben „Zachowaj spokój” to książka z gatunku kryminał, sensacja, thriller.

            Po samobójczej śmierci najlepszego przyjaciela szesnastoletni Adam diametralnie się zmienia, a to bardzo niepokoi jego rodziców, którzy instalują w jego komputerze program szpiegowski. Pewnego dnia otrzymuje on tajemniczą wiadomość: „Już dawno po wszystkim. Po prostu siedź cicho i wszystko będzie dobrze”. Chłopak znika, a zrozpaczeni rodzice nie wiedzą, co się z nim stało i jak prawidłowo zinterpretować otrzymaną wiadomość.
          „Zachowaj spokój” to kolejna wspaniała powieść w dorobku Cobena. Pisarz znakomicie radzi sobie z tworzeniem mrocznych i mocnych historii i wie, które elementy są pożądane przez czytelników czytających jego książki. Jednym z charakterystycznych punktów jego twórczości jest interesujące łączenie różnych wątków. Nowa książka opiera się na kilku historiach, które powoli zaczynają łączyć się w całość, pogłębiając wartość powieści i utrzymując zainteresowanie czytelnika.
            Każdy z tych wątków okazuje się na swój sposób ciekawy, przewrotny i skonstruowany w taki sposób, by pogłębiać napięcie. Co jednak najważniejsze, przez długi czas ciężko znaleźć między nimi wspólny mianownik. Coben dawkuje informacje, niespiesznie ujawnia połączenia, subtelnie działa na wyobraźnię. Przez cały czas mamy świadomość, że coś się wydarzy, ale nie jesteśmy pewni co spotka bohaterów powieści. To jak oczekiwanie na zapowiadaną burzę, która nadejdzie w najmniej spodziewanym momencie.
           Coben znakomicie łączy wątki, motywy, tematy. Kartki powieści skrywają w sobie nie tylko istotną kryminalną historię, ale także istotny obyczajowy przekaz. Nie brakuje tutaj psychologicznego podłoża, odwołania do uczuć bohaterów, zwrócenia się w stronę ważnych życiowych spraw. Takie zestawienie sprawia, że całość pięknie ze sobą współgra, nabiera różnych barw, staje się głębsza.  Na podstawie książki powstał film pod takim samym tytułem.
Zapraszam do biblioteki.

Nauczyciel Bibliotekarz
Magdalena Pecyna