Biblioteka szkolna poleca do przeczytania w marcu: „Dziewczyny z Syberii” Anna Herbich – Zychowicz

   „Dziewczyny z Syberii” autorstwa Anny Herbich to książka z gatunku literatury faktu. Po pierwsze – na wyróżnienie zasługuje jej okładka, która jest przepiękna, wręcz magnetyzująca i przyciągająca wzrok. Po drugie – temat też jest niezwykle ważny i każdy powinien się z nim zapoznać.

            Autorka opowiada o losach polskich zesłańców na Syberię z punktu widzenia kobiet, które to zesłanie przeżyły. Niektóre z nich były wówczas młodymi kobietami, a niektóre dziećmi. Tym bardziej przerażające jest to, że to, co je czekało na dalekiej Syberii to niewolnicza praca, walka o przetrwanie, ciężkie choroby i niewyobrażalny mróz. Dziewczyny przeszły przez piekło, a jednak  je przeżyły. Ta książka to głos bohaterek i 10 poruszających opowieści przedstawiających nam tragedię kobiet skazanych na katorgę, których jedynym przewinieniem było to, że uznane zostały przez radzieckie władze za”wrogów ludu”.
           Książka jest niezwykle wzruszająca, chwyta za serce, ukazuje strach, wolę przetrwania i walkę o życie swoje, a także swych najbliższych. Jest napisana przystępnym językiem, ale nie jest to łatwa lektura, gdyż przedstawione w niej tragedie mogą być dla czytelnika wstrząsające. Mimo to naprawdę warto poznać historie dziesięciu dzielnych i silnych kobiet, które się nie poddały.

Zapraszam do biblioteki.

Nauczyciel Bibliotekarz
Magdalena Pecyna