Czas dla Ziemi

W roku szkolnym 2020/2021, jak można zauważyć po licznych artykułach, bardzo solidnie zaangażowaliśmy się w działania na rzecz naszej planety. Oprócz wcześniej już opisywanych inicjatyw nie sposób pominąć współpracy, którą nawiązaliśmy z Oddziałem Organizacji Dnia Ziemi w Indiach. Na skutek tego systematycznie, co miesiąc, jesteśmy zapraszani na webinaria prowadzone przez aplikację ZOOM.
Kolejne z omawianych spotkań zaplanowane jest na 9 sierpnia 2021 roku. Stanowi kontynuację cyklu IDEAS – Inspiring Dialogues for Environmental Action Series. Dla dociekliwych będzie to prezentacja w ramach kampanii My Future My Voice (MFMV) – globalnej inicjatywy EARTHDAY.ORG skierowanej do młodych liderów ochrony środowiska. W ramach tego działania wybitne osobistości dzielą się swoimi doświadczeniami i lekcjami z młodzieżowymi ambasadorami i młodymi liderami klimatycznymi.
Wspomniana sesja będzie dotyczyć zanieczyszczeń plastikiem i życia morskiego. Spotkaniu przewodniczyć będzie dr Nathan Robinson, znakomity biolog morza i konsultant naukowy z Wielkiej Brytanii, posiadający bogate doświadczenie w prowadzeniu „wirusowych” kampanii informacyjnych na rzecz ochrony oceanów. W 2015 roku sfilmowano go, jak wyciągał plastikową słomkę z nosa żółwia morskiego, a ten film obejrzano już ponad 100 milionów razy na YouTube. Co więcej, sukces tego filmu jest często uznawany za moment krystalizacji wielu kampanii antyplastikowych, zapoczątkował bowiem globalną zmianę zachowań. W 2019 roku dr Nathan Robinson nagrał również pierwszy materiał filmowy przedstawiający kałamarnicę olbrzymią – inaczej znaną jako legendarny „kraken” – na wodach USA. Ta historia trafiła na pierwsze strony gazet w ponad 400 międzynarodowych źródłach informacyjnych, w tym na pierwszej stronie The New York Times.
Z kolei sesję poprowadzi Abhiir Bhalla, My Future Ambasador Młodzieży My Voice z Indii, jeden z czołowych młodych ekologów na arenie międzynarodowej, EARTHDAY.ORG Młodzieżowy Ambasador Abhiir Bhalla jest rzecznikiem klimatu od ośmiu lat. Praca Abhiira koncentruje się przede wszystkim na zanieczyszczeniu powietrza i segregacji odpadów. Współpracując z kilkoma organizacjami non-profit zajmującymi się ochroną środowiska w Indiach i Wielkiej Brytanii, Abhiir podkreśla potrzebę zreformowania polityki i standardów emisji w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza. Poprzez swój podcast na temat zmian klimatycznych „Candid Climate Conversations” stara się budować świadomość na temat wszystkich rzeczy związanych ze środowiskiem — segregacji odpadów, energii odnawialnej, systemów żywnościowych, zanieczyszczenia powietrza, globalnego ocieplenia i nie tylko!
W tym roku nie zabrakło również naszej młodzieży na lekcjach z klimatem zorganizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Tegoroczne spotkanie obejmowało:

  • wykład dr Aleksandry Kardaś „System klimatyczny Ziemi”,
  • wykład dr Magdaleny Budziszewskiej „Co mogę zrobić dla klimatu”,
  • prezentację Katarzyny Wolszczak „Odpowiedzialna moda”,
  • warsztaty Jagny Niedzielskiej „Ekologia kulinarna”.

Były to bardzo pouczające i ciekawe prelekcje.
Poszerzeniem tej tematyki był czerwcowy Dzień Ziemi z Politechniką Wrocławską, na który zostaliśmy zaproszeni przez władze uczelni. Podczas wydarzenia, trwającego dwa dni, młodzież poznała ofertę naukową uczelni oraz uczestniczyła w cyklu tematycznych wykładów.
Takie przedsięwzięcia pozwalają „Słuchać w pełnym słońcu, jak pulsuje Ziemia. Uspokoić swoje serce i niczego już nie zmieniać”. Po prostu – rozumieć i zrozumieć Ziemię.

klimat