II wykład Akademii Ciekawej Chemii

21 listopada 2018 r. uczniowie  klasy II f wraz z nauczycielkami chemii uczestniczyli w drugim wykładzie Akademii Ciekawej Chemii na Uniwersytecie Łódzkim. Tematyka zajęć spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem  tłumnie przybyłej młodzieży z całego województwa. Wykład podzielony był na dwie części. Pani dr Anna Piotrowicz- Wrona (adiunkt w Katedrze Chemii Organicznej UŁ) zajmująca się tematyką związaną z chemią organiczną oraz recepturą kosmetyków zaprezentowała w bardzo ciekawy sposób ,,Krótką historię piękna”.
Z wykładu dowiedzieliśmy się iż człowiek od zarania dziejów dążył do poznania tajemnicy długowieczności oraz zatrzymania procesów starzenia. Pojęcie piękna ewoluowało przez wieki ,ale zawsze było celem do którego dążyła ludzkość. Już w starożytności znano właściwości lecznicze i upiększające niektórych wyciągów roślinnych.

Wykład na temat ,,Kosmetyki wczoraj i dziś”  przedstawiła pani dr Magdalena Ciechańska (adiunkt w Katedrze Chemii Organicznej UŁ) zajmująca się tematyką związaną z chemią organiczną i przemysłową, chemią i recepturą kosmetyków oraz chemią leków. W czasie tego wykładu dowiedzieliśmy się jakie klasy związków chemicznych znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i jaka jest ich rola w kosmetykach, czym różni się skład chemiczny szamponu do włosów, mydła w płynie, .płynu do naczyń  i inne ciekawostki – np. o istnieniu od roku 2012 w Bydgoszczy Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Po wykładach , część  eksperymentalną zaprezentowały przedstawicielki Koła Naukowego Chemii Kosmetycznej UŁ. Studentki przeprowadziły  aż siedem doświadczeń chemicznych. Każdy pokaz chemiczny miał ciekawa nazwę:

  • „Ciecz zmieniająca barwę wraz z temperaturą”,
  • „Kameleon”
  • „Kameleon II”,
  • „Niebieska butelka”,
  • „Światła drogowe”,
  • „Trąba słonia”,
  • „Wulkan”.

Zaprezentowane pokazy chemiczne bardzo się podobały. Do wszystkich doświadczeń przygotowany był komentarz, który zawierał opis zachodzących procesów i równania zachodzących reakcji. Dowiedzieliśmy się również, że szkło laboratoryjne wykorzystywane w czasie eksperymentów (słynna zlewka) wzięło udział w nagraniach do filmu „Maria Skłodowska- Curie”.

Pokaz slajdów z wykładu oraz  wykaz doświadczeń chemicznych  można obejrzeć na stronie Akademii Ciekawej Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.