Instytut Kreatywnej Biologii

W piątek 24 lutego uczniowie klas, którzy realizują biologię na poziomie rozszerzonym, wyruszyli do Łodzi na wycieczkę pełną biologicznych atrakcji .

Pierwszym punktem była wizyta w łódzkiej Palmiarni. Pod czujnym okiem przewodników, uczniowie mogli poznać różnorodność gatunkową kolekcji roślin egzotycznych prezentowanej w trzech pawilonach z roślinnością: twardolistną, tropikalną i pustynną. Każdy z pawilonów posiada odmienne warunki klimatyczne, co umożliwia hodowlę wielu roślin o odmiennych potrzebach życiowych. Spacerując alejkami, podziwialiśmy 17-metrowe palmy, potężne bambusy oraz kolory kwitnących storczyków. Zobaczyliśmy, jak wyglądają drzewa bananowca, cynamonowca, krzewy herbaty czy kawy. Przewodnicy wspaniale opowiadali o wszystkich okazach znajdujących się na terenie kompleksu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rośliny owadożerne. Pod szklaną kopułą spotkaliśmy także żółwie i piękne okazy karasia chińskiego, potocznie zwanego złotą rybką.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer najsłynniejszą ulicą w Łodzi – ulicą Piotrkowską . Mogliśmy zobaczyć wiele perełek architektury, pomników pisarzy i znanych osób – Łódzką Aleję Gwiazd, a nawet pomnik Misia Uszatka. Niezwykłym miejscem okazał się „Pasaż Róży”. Jest to projekt, który nawiązuje do choroby córki autorki projektu Joanny Rajkowskiej. Symbolizuje chorą siatkówkę oka Róży i drogę, jaką przebyła córka od niewidzenia do widzenia. Realizacja projektu była bardzo pracochłonna, polegała na wyklejeniu kawałkami pociętych na małe części luster ścian kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. „Pasaż Róży” jest projektem o obowiązku składania obrazu w jedną całość.  Każdy widzi tam coś innego, jedne ruch wystarczy, by obraz zmienił się całkowicie.
Po spacerze udaliśmy się do Manufaktury, która mieści się na terenach dawnej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Historia tego miejsca sięga drugiej połowy XIX wieku. Stara fabryka zmieniła się, bo galeria handlowa – dawnemu włókienniczemu imperium i jego zabytkowym budynkom – nadała nowe funkcje. Zabytkowe ceglane elewacje interesująco kontrastują z przeszkloną fasadą wejściową budynku galerii handlowej. Manufaktura stała się miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu w atrakcyjnej przestrzeni, która łączy historię miasta z nowoczesnością.
Najważniejszymi punktem wyjazdu była jednak wizyta na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Nasi uczniowie kolejny rok uczestniczą w zajęciach Instytutu Kreatywnej Biologii (IKB) . Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z Łodzi i regionu, czyli do młodych, zdolnych ludzi zainteresowanych naukami przyrodniczymi, biomedycznymi oraz ekologią. Nasi uczniowie stawiają na własny rozwój i nie boją się podejmować wyzwań. Wszyscy wysłuchaliśmy fascynującego wykładu „Neurobiologiczne podstawy miłości” pani dr Pauliny Kaźmierskiej – Grębowskiej z Katedry Neurobiologii. Pani doktor rozpoczęła wykład wstępem o teorii psychologii miłości i dokonała analizy oraz klasyfikacji jej form i rodzajów. Nie zabrakło również informacji o neuroprzekaźnikach i ośrodkach mózgowych odpowiedzialnych za  „jedno z najważniejszych wydarzeń między narodzinami a śmiercią człowieka”, które według neurobiologów oznacza „zaburzenie neurochemii w mózgu”. Po wykładach nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach o różnorodnej tematyce.

Podczas zajęć mogliśmy:

  • izolować genomy roślinne metodą CTAB
  • poznać metody spektrofotometryczne oznaczania różnych substancji chemicznych, np. polifenoli
  • nauczyć się przygotowywać i obserwować preparaty mikroskopowe np. z cebuli, papryki, czy różnych liści
  • barwić różne bakterie metodą Gramma
  • dowiedzieć się, jak wykorzystać mikroorganizmy do produkcji zdrowej żywności
  • przeprowadzić proste i efektowne doświadczenia z pogranicza biologii, chemii i fizyki np. wulkan, pasta dla słonia, wykrywanie skrobi w różnych produktach chemicznych, reakcje kwasowo-zasadowe

Zadowolenie, zachwyty i niekończące się opowieści towarzyszyły nam podczas drogi powrotnej. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w takich projektach.