Italofonia

W dniu 7 kwietnia 2022 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego  im. S. Żeromskiego uczący się języka włoskiego wzięli udział w Italofonii, czyli Dniach Otwartych Uniwersytetu Śląskiego, w ramach których odbył się szereg wykładów.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem uczestników przez Ambasadora Włoch w Polsce Aldo Amati. Podkreślił on wagę przyjaźni i współpracy pomiędzy naszymi krajami oraz docenił zaangażowanie organizatorów w krzewienie kultury Italii.
Następnie głos zabrali inni znamienici goście, a mianowicie dyrektor Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie, Ugo Rufino, rektor Uniwersytetu Śląskiego Jego Magnificencja prof. Ryszard Koziołek
oraz prorektor, prof. Katarzyna Trynda.
W dalszej części  odbyły się wykłady przygotowane przez pracowników UŚ:

  • „Via polacca, czyli jak Włochy przywędrowały do Polski”, w czasie którego, wraz z najwybitniejszymi Polakami: Juliuszem Słowackim, Zbigniewem Herbertem czy Adamem Mickiewiczem, odbyliśmy podróż edukacyjno- kulturową z Polski do Włoch. Dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się w języku polskim nazwa Włochy (a nie, tak jak w większości języków, Italia) oraz, że  dawniej podróż trwała osiem-dziesięć tygodni!
  • „Pijesz lavazzę na kwarantannie? O italianizmach i włoskich nazwach w języku polskim” Nie wiedzieliśmy, że znamy aż tyle słów w języku włoskim! :))) mafia, cappuccino, tiramisu, cimitero, paparazzi, papamobile i wiele innych, których używamy na co dzień.
  • „Polonia- Italia, andata e ritorno. Co nas łączy?” Okazało się , że jest tak wiele cech, które łączą nas i Włochów! Poszanowanie tradycji, rodzina,jako najważniejsza wartość i wiara katolicka.

A z czym kojarzy się Polska na Półwyspie Apenińskim? Prawie każdy jego mieszkaniec odpowie, że z Janem Pawłem II (Giovanni Paolo II, Fiat, Wałęsa i Solidarność!).
Na zakończenie spotkania studenci przedstawili nam ofertę Wydziału Filologicznego  Uniwersytetu Śląskiego.
Spotkanie z językiem włoskim było fascynujące i te ponad cztery godziny upłynęły jak z bicza strzelił. Wzbogaciliśmy swą wiedzę o Włoszech i języku włoskim, a przy quizie, kończącym spotkanie, bawiliśmy się znakomicie!

Aneta Gancarz