,,Z myślą o Ziemi Opoczyńskiej’’

Pod takim hasłem 9 czerwca 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie odbyła się IV Konferencja zorganizowana przez  Klasę Akademicką pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej. Klasa IC pod kierunkiem wychowawcy p. Jolanty Gapys i szkolnego koordynatora projektu p. Marzeny Papis, przygotowała Dzień SGH. Uroczystość rozpoczęli uczniowie z klasy IC: Monika Adamkowska i Aleksander Zych, ubrani w stroje regionalne.

Czytaj dalej ,,Z myślą o Ziemi Opoczyńskiej’’

Weronika i Wiktor z nagrodami Komitetu Okręgowego

Podczas zawodów okręgowych XLVIII Olimpiady Geograficznej w Łodzi Komitet Okręgowy Olimpiady nagrodził dwóch uczniów naszej szkoły: Weronikę Jędrasik (III Cg KLASA AKADEMICKA SGH)  i Wiktora Kresę (III C)  za najlepsze prace empiryczne w swoich kategoriach tematycznych.
Wiktor Kresa zdobył maksymalną liczbę punktów, czyli 100 w kategorii tematycznej C, dotyczącej dekady zmian w sieci osadniczej – była to jedyna praca w Okręgu Łódzkim oceniona na maksymalną notę.
Weronika Jędrasik wygrała w kategorii tematycznej A, związanej z wpływem zmian demograficznych na infrastrukturę edukacyjną w wybranej gminie.
Warto dodać, że na olimpiadzie są cztery kategorie tematyczne – aż w dwóch zwyciężyli nasi uczniowie.
Ponadto Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Łodzi nagrodził dwóch nauczycieli za osiągnięcia w olimpiadzie. W gronie tym znalazła się pani Marzena Papis – nauczyciel geografii w naszej szkole, która łącznie przygotowała z sukcesem do udziału w olimpiadzie 649 uczniów.

Gratulujemy!!!

Z Samsungiem na ratunek Ziemi

Jesteśmy w półfinale prestiżowego projektu, w grupie najbardziej kreatywnych placówek oświatowo – naukowych w Polsce. Niemożliwe stało się faktem. Uczennice naszych KLAS AKADEMICKICH SGH: Julia Dąbrowska (IIIFg), Wiktoria Gutowska (IIICg), Natalia Ksyta (IIIFg) i Aleksandra Stępień (IIICg) pokazały, że „Czas jest dla człowieka drogą naprzód ku wielkiemu celowi”. A jak do tego doszło?
Jesienią 2021 roku ruszyła pierwsza w Polsce edycja nowego programu edukacyjnego SAMSUNGA „Solve for Tomorrow”. W ramach tej innowacji, prowadzonej dotychczas przez firmę od kilku lat na rynku amerykańskim, młodzi ludzie podejmują wyzwania współczesnego świata. Do programu mogli zgłaszać się uczniowie ze szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielami oraz studenci I i II roku studiów pierwszego stopnia. W pierwszym etapie uczestnicy i uczestniczki wybierali wyzwanie, nad którym chcą pracować przez najbliższe miesiące z kategorii bezpieczeństwo, klimat i zdrowie.
Złożenie wniosków aplikacyjnych poprzedziło szkolenie nauczycieli nadzorujących projekty w swoich szkołach nt. „Dlaczego zmienianie świata jest łatwiejsze niż myślisz? – o metodzie Design Thinking w edukacji”. Odbyło się ono 23 października 2021 roku. Z naszej szkoły wzięli w nim udział: p. Marzena Papis, p. Renata Sijer, p. Teresa Tępińska,
p. Ewelina Cichańska – Szwaczyk, p. Emilia Grochulska, p. Jolanta Gapys, p. Anna Kumur i p. Wojciech Grochulski.
Na pierwszy etap nadesłano 138 zgłoszeń przygotowanych przez 459 uczniów i 41 studentów oraz 126 nauczycieli z całej Polski. Pomysły oceniali wybitni eksperci: Piotr Stelmachów, Vice President i Head of Consumer Electronics w Samsung Electronics Polska pełniący funkcję przewodniczącego jury, Maria Andrzejewska – dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, prof. Halina Brdulak (Szkoła Główna Handlowa), prof. Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego) oraz Zuzanna Polak – kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK. Zaprezentowane jury wyłoniło 25 najlepszych zespołów, które będą pracować nad swoimi pomysłami.
           Nadesłane zgłoszenia pokazały, jak ważne dla młodych ludzi jest dbanie o kondycję psychiczną swojego pokolenia, wspieranie słabszych oraz ochrona środowiska w miejscu zamieszkania.  Spośród wypełnionych aplikacji 60 dotyczyło zagadnień związanych ze zdrowiem, 45 – z klimatem, a 33 – z bezpieczeństwem. Do półfinału zakwalifikowali się:

 • 5 zespołów zajmujących się tematyką bezpieczeństwa, reprezentujących: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, Salezjański Zespół Szkół Publicznych “Don Bosko” w Świętochłowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
 • 12 zespołów, które wybrały zagadnienia związane z klimatem i reprezentują następujące placówki: I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, Liceum Ogólnokształcące nr V im. Generała Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, , Akademia High School w Warszawie, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Popiełuszki w Warszawie, Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych im. Stanisława Nowakowskiego w Warszawie, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku, Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Romka Strzałkowskiego w Poznaniu, Zespół Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach , I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie.
 • 8 zespołów, które wysłały swoje zgłoszenia związane z obszarem zdrowia i reprezentują: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, IV Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie, Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi, XXXIII Dwujęzyczne LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, Liceum Mundurowe Spartakus w Kwidzynie, Techniczne Zakłady Naukowe w Częstochowie, VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Katowicach i Zespół Szkół nr 2 w Rudzie Śląskiej.

W półfinale nasz zespół uczniowski z Julią, Wiktorią, Natalią i Olą otrzyma wsparcie w postaci mentoringu od ambasadorów programu Solve for Tomorrow. To grono wybitnych  ekspertów, specjalizujących się w różnych dziedzinach wiedzy niezbędnej do realizacji projektów. Nasze dziewczęta wezmą  także udział w warsztatach z metody pracy projektowej Design Thinking, które zaplanowane są na 2 grudnia, 10 grudnia, 21 grudnia 2021 roku oraz 4 stycznia 2022 roku. W ramach ścieżki szkoleniowej będą również  uczestniczyć w sesjach z wolontariuszami z firmy Samsung. Tak przygotowane zespoły rozpoczną pracę nad swoim wyzwaniem. Kierując się kolejnymi etapami myślenia projektowego, będą testować i opracowywać pomysł na rozwiązanie wybranego przez siebie problemu. Następnie spośród przesłanych w formie wideo sprawozdań efektów działań zostaną wybrane projekty, które przejdą do fazy finałowej.
30 listopada 2021 roku nasze uczennice wraz z opiekunami wzięły udział w pierwszym spotkaniu zapoznawczo – organizacyjno – merytorycznym, które pokazało, że Organizatorzy dokładają starań, by realizacja projektu była przyjemna, prowadzona w miłej atmosferze, ale przede wszystkim na wysokim poziomie. Firmę Samsung reprezentowała p. Magdalena Olborska.
Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Centrum GovTech Polska oraz NASK. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, UNEP/GRID-Warszawa, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Zwolnieni z Teorii.
Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem „Together for Tomorrow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Programy Organizatora mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniają się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budowania lepszego świata.

„Że Żeromski” sprosta wyzwaniom nikt nie wątpi, choć  nie mamy świetnego zaplecza naukowo – badawczego i dostępu do najnowszych technologii, w tym kosmicznych. Daleko nam do ośrodków akademickich, ale mamy serce i wiarę do wielkich czynów i Was, na których dobre słowo oraz  wsparcie zawsze możemy liczyć.

                                                                                                               Marzena Papis

Inauguracja Programu Klasa Akademicka SGH

5 października 2021 roku miała miejsce ogólnopolska inauguracja Programu Klasa Akademicka SGH. Została poprowadzona przez panią Dorotę Popowską – Dyrektora Centrum Edukacji Otwartej SGH oraz panią Karolinę Skolimowską – Piechowiak –  Koordynatora Programu Klasa Akademicka SGH. W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy szkół zakwalifikowanych do Programu oraz nauczyciele.
Naszą szkołę reprezentowała pani Dyrektor Anna Pręcikowska – Skoczylas oraz wychowawczynie klas objętych patronatem SGH: pani Marzena Papis (wychowawczyni klasy IIICg, Szkolny Koordynator Programu Klasa Akademicka SGH) oraz pani Jolanta Gapys (wychowawczyni klasy IC).
W czasie spotkania powitano szkoły, które od tego roku szkolnego zostały przyjęte do społeczności Klas Akademickich SGH. Warto przypomnieć, że nasza szkoła jako jedna z pierwszych została zakwalifikowana do Programu, który realizujemy od 2017 roku. W dalszej części prowadzące przedstawiły wyniki badania potrzeb przeprowadzone wśród nauczycieli na początku roku szkolnego 2020/2021, jak również zapoznały zebranych z działaniami planowanymi na ten rok szkolny. Wśród nich znalazły się:

 • wybór logotypu Klasy Akademickiej SGH;
 • założenie profilu Klasy Akademickiej SGH na Facebooku;
 • zajęcia realizowane w szkołach – wykłady/warsztaty stacjonarne;
 • wizyty szkół w SGH – indywidualnie dopasowany plan wizyty, warsztaty/wykłady, udział w wykładach dla studentów po uprzednim zgłoszeniu chęci;
 • webinaria – kontynuacja zajęć online;
 • Dzień SGH w szkole – do zaplanowania w dowolnym terminie w roku szkolnym;
 • Dzień Otwarty SGH – najbliższy termin to 11.2021 (sobota); zostanie wysłany mail zapraszający klasy akademickie do udziału w nim;
 • Korzystanie z zasobów Biblioteki SGH – po wypełnieniu i odesłaniu deklaracji zapoznania się z Regulaminem Biblioteki, możliwe jest wypożyczanie 5 publikacji na miesiąc z możliwością przedłużenia; jest to wypożyczanie międzybiblioteczne (nie indywidualne przez uczniów); wysyłka książek odbywa się przez Bibliotekę SGH.
  Zatem zaczynamy.

sgh

 

 

 

 

 

 

Jest decyzja – będzie kolejna KLASA AKADEMICKA SGH

Pragniemy poinformować, że decyzją Centrum Edukacji Otwartej SGH, z dnia 4 sierpnia 2021 roku, od 1 września br. będzie kolejna KLASA AKADEMICKA SGH w naszej szkole. To niecodzienne wyróżnienie. Patronat, podobnie jak w przypadku poprzednich klas, będzie obowiązywał przez cały okres nauki w cyklu szkoły ponadpodstawowej, co stwarza naszym uczniom ogromne możliwości rozwoju.
Ale to sukces nieprzypadkowy – władze SGH podkreślają nieocenione zaangażowanie szkoły w dotychczasową realizację Programu KLASA AKADEMICKA SGH. Przyczyniły się do tego również osiągnięcia naszych uczniów w roku szkolnym 2020/2021, a wśród nich szczególnie:

 • zdobycie Certyfikatu ZŁOTEJ SZKOŁY NBP i wyróżnienia pieniężnego,
 • Certyfikat GLOBAL MONEY WEEK,
 • Certyfikat Szkoły Dnia Ziemi,
 • nagroda Innowatorium Fundacji Promocji Akredytacji Kierunków Ekonomicznych,
 • nagroda w Konkursie „Na organizację Dnia SGH w szkole”,
 • systematyczny i aktywny udział w międzynarodowych działaniach na rzecz klimatu,
 • kwalifikacja do Europejskiej Platformy Miejskich Wyzwań.

Warto przypomnieć, że nasze klasy akademickie SGH – IICg i IIFg (grupa 1) wraz z naszymi absolwentami z IIID w roku szkolnym 2019/2020 zajęły  I miejsce na świecie w Międzynarodowym Projekcie IAU.
Jak powiedział Watson „Musisz mieć serce do tego, co robisz. A to, co robisz mieć w swoim sercu”. Nasi uczniowie znają tę receptę – receptę na sukces.

Istna mineralogia

ZŁOTA SZKOŁA, DIAMENTOWI UCZNIOWIE – to się dzieje naprawdę. 25 czerwca 2021 roku otrzymaliśmy informację, że aż 9 uczniów naszej szkoły otrzymało tytuł DIAMENT PRZEDSIĘBIORCZOŚCI – szczególne wyróżnienie za działalność w Programie KLASA AKADEMICKA SGH. Laureatami tego wyjątkowego trofeum zostali:

 1. Julia Dąbrowska IIFg KLASA AKADEMICKA SGH
 2. Natalia Ksyta IIFg KLASA AKADEMICKA SGH
 3. Julia Kucharska IICg KLASA AKADEMICKA SGH
 4. Kinga Orzechowska IICg KLASA AKADEMICKA SGH
 5. Aleksandra Stępień IICg KLASA AKADEMICKA SGH
 6. Kinga Studnicka IIFg KLASA AKADEMICKA SGH
 7. Kornelia Studnicka IIFg KLASA AKADEMICKA SGH
 8. Joanna Wijata IICg KLASA AKADEMICKA SGH
 9. Mikołaj Zieliński IICg KLASA AKADEMICKA SGH

Wszyscy nagrodzeni uczniowie zostaną zaproszeni do udziału w spotkaniach z doradcą edukacyjno-zawodowym. 3-godzinne sesje online odbędą się z wykorzystaniem aplikacji MS Teams w terminach dogodnych i ustalonych między doradcą a uczestnikiem. Ponadto na nagrodzonych będą czekały jeszcze inne bonusy, o których poinformujemy w odpowiednim czasie.

Diament – najtwardszy minerał, DIAMENTY PRZEDSIEBIORCZOŚCI – najlepsi, najbardziej zaangażowani. Każdy uczeń jest jak diament do oszlifowania i jak śpiewał Marek Grechuta „Zabłyśnie blaskiem nie do opisania”. Nasze DIAMENTY PRZEDSIEBIORCZOŚCI już błyszczą – młode, mądre, przedsiębiorcze. Gratulujemy Wam drodzy Uczniowie, Waszym Rodzicom i bliskim wielkich sukcesów!!!