Kolejna część programu ERASMUS+ już za nami

erasmusplus

11

 

Czekaliśmy na nią prawie pół roku, a już teraz możemy pochwalić się nowymi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z dalszą realizacją projektu wymiany międzynarodowej z Niemcami. Tym razem naszą szkołę odwiedziło 10 niemieckich uczniów wraz z opiekunami.  Program pobytu Niemców w Polsce obejmował szeroką gamę aktywności: od zwiedzania szkoły, uczestniczenia w lekcjach, prace projektowe, aż do wycieczek (Kraków, Zakopane, Oświęcim).  A wszystko po to, żeby pokazać naszym zachodnim sąsiadom zarówno naszą szkołę, miasto, jak i nasz piękny kraj. 12 kwietnia 2018 nasi goście mogli najpierw zobaczyć nowy budynek i salę konferencyjną Starostwa Powiatowego w naszym mieście, gdzie zostali przyjęci i ciepło powitani przez samego Pana Starostę Józefa Roga. Podczas trwającego ponad godzinę spotkania młodzież dowiedziała się o funkcjonowaniu urzędu i wiele innych ciekawostek. Obejrzeli również film pokazujący region opoczyński. Nie obyło się bez pytań. Niemiecka młodzież bez większych oporów śmiało zadawał pytania Panu Staroście, na które on równie chętnie odpowiadał. Uczniowie otrzymali na koniec upominki, które będą pamiątką tego międzynarodowego spotkania.
Również tego dnia gościliśmy w Przedszkolu nr 6 ZIELONA DOLINKA w Opocznie. Cała grupa została przywitana przez Panią Dyrektor Edytę Figurę. Wyraziła ona radość ze spotkania i możliwości zaprezentowania placówki, którą kieruje. Tam młodzież wraz z opiekunami podziwiała dopracowane występy wokalno- taneczne w strojach ludowych w wykonaniu najstarszej grupy przedszkolaków. Nie można nie dodać, że dzieci zachwyciły wszystkich uczestników wymiany, a sam pobyt w przedszkolu był dopracowany w najmniejszych szczegółach. Na gości czekał swojski smalec z chlebem, kiszone ogórki, własne wypieki i inne słodkości. Były też upominki dla wszystkich uczestników- ręcznie wykonane bukiety, pamiątkowe zdjęcia, czy misie-figurki z logo przedszkola. Było to ogromnym, oczywiście pozytywnym zaskoczeniem, a jednocześnie dowodem, że wszyscy pracownicy przedszkola dołożyli wszelkich starań, aby spotkanie zapadło w pamięć.

To nadal nie wszystko. Nasi goście uczestniczyli również w lekcjach w naszej szkole, w zajęciach tanecznych, nagrywali  płytę w Studio 107 I Liceum Ogólnokształcącego.Wszystkie zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i bardzo się podobały. Przygotowali je: Chruszczyk Jadwiga – nauczyciel matematyki, Grabska Julia- nauczyciel języka angielskiego, Ksyta Anna- wicedyrektor, nauczyciel matematyki,  Niewadzi Katarzyna- nauczyciel wychowania fizycznego, Papis Marzena- nauczyciel geografii, koordynator projektu Klasa Akademicka SGH, Pluciński Jacek- nauczyciel historii, opiekun Studio 107,  Zięba- Zalega Grażyna- nauczyciel języka rosyjskiego.

Weekend cała grupa spędziła na południu kraju. Na początek był Kraków; zwiedzanie miasta MELEXAMI dało możliwość szybkiego poznania Starego Miasta i jego okolic. Niedziela przeznaczona była na Zakopane, które powitało gości piękną pogodą i dało się poznać od najlepszej strony z cudnymi widokami. Poniedziałek to Oświęcim i wycieczka o innym charakterze, ale równie ważna. Dla wszystkich Niemców był to pierwszy pobyt w tym miejscu i ogromne przeżycie.

Wypełniony czas minął szybko, za szybko. We wtorek 17 kwietnia 2018 podsumowaliśmy jeszcze nasze spotkanie, zjedliśmy wspólny obiad i musieliśmy się pożegnać. Wiemy jednak, że pobyt Niemców w Polsce został oceniony bardzo wysoko, że nawiązane znajomości będą trwały, a niektórzy może nawet się spotkają?

Tym samym zakończyliśmy pierwszą edycję wymiany z Niemcami w ramach programu Erasmus+ i rozpoczynamy przygotowania do następnej już we wrześniu  🙂

Opiekunowie grupy niemieckiej: Stephanie Jost- koordynator projektu po stronie niemieckiej, Dietmar Schmalen- nauczyciel. Opiekunowie grupy polskiej: Monika Kluska- dyrektor I LO, koordynator projektu po stronie polskiej Robert Sędkowski- wicedyrektor I LO, współorganizator wymiany.