13 listopada w piątkowy wieczór w klimatycznej piwnicy Domu Esterki rozbrzmiała muzyka. Uczennice i uczniowie I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie zaprosili do wspólnego śpiewania koleżanki i kolegów z II LO im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Koncert był efektem działań projektowych uczniów z Opoczna biorących udział w programie Szkoła Dialogu, którego celem jest poszerzanie wiedzy młodych ludzi na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Zarówno Tomaszów Mazowiecki jak i Opoczno mogą pochwalić się bogatą historią współistnienia społeczności żydowskiej z ludnością polską. Ponadto takie projekty to również integracja wspólnot i społeczności lokalnych wokół tematu dziedzictwa kulturowego i pamięci o nim, tworzenie więzi między różnymi grupami społecznymi, nawiązanie lokalnych partnerstw służących wymianie doświadczeń, a także zaangażowanie młodych ludzi w dialog międzypokoleniowy oraz edukację rówieśniczą.
Koncert rozpoczął najmłodszy uczestnik – Adam Wojtarek, uczeń Prywatnej Szkoły Podstawowej, brawurowym wykonaniem ‘Skrzypka na dachu’. Licealiści zaśpiewali jedenaście piosenek, zadając sobie trud nauczenia się kilku z nich w języku ladino oraz jidysz. Aleksandra Szczepocka z Opoczna wyrecytowała wiersz „Mayn Sztetele Belz” w jidysz, a Julia Bartosiewicz z Tomaszowa zaprezentowała fragmenty listów z getta. Pani Justyna Biernat, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, przygotowała prezentację na temat muzyki żydowskiej.
Profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie koncertu zapewniło Studio 107.
Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Regionalnego, pana Adama Grabowskiego, goście mieli okazję obejrzeć wystawę prezentującą dzieje ludności żydowskiej na ziemiach opoczyńskich.
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pan Andrzej Śliwka, witając gości powiedział, że uczestnicy koncertu tworzą historię, gdyż był to pierwszy raz, kiedy to niezwykłe miejsce zostało wykorzystane w taki sposób.
I LO w Opocznie udowodniło, że zasługuje na miano Szkoły Dialogu, gdyż dialog ze szkołą z Tomaszowa z pewnością został nawiązany i obie szkoły wyraziły chęć dalszej współpracy w przyszłości.
Karina Larecka