Kosmiczny Projekt Geograficzny

10 grudnia 2022 roku grupa wyjątkowych uczniów z naszej szkoły oficjalnie zakończyła Ogólnopolski Projekt „Przewodnik astronomiczny po Polsce” przyczyniający się do rozwoju astroturystyki. Został on ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu obiektów astronomicznych lub innych związanych ze znanymi badaczami kosmosu.

Kosmicznego zadania w naszej szkole podjął się zespół w składzie: Magdalena Chojnacka i Weronika Nowak (obie z klasy IIG) oraz indywidualnie Aleksandra Sobczyk z klasy IF.
Musicie uwierzyć, że zadanie sprawiło sporo problemu, bo w naszej szkole jeszcze nie powstało obserwatorium astronomiczne, a w samym Opocznie i okolicy nie łatwo znaleźć miejsca będące przedmiotem konkursu. Ale udało się!
Magda i Weronika przedstawiły historię ulicy Mikołaja Kopernika w Opocznie i jej wpływ na rozwój miasta. Wielu cennych materiałów archiwalnych dostarczyli nam pani Lidia Świątek i pan Adam Grabowski z Muzeum Regionalnego w Opocznie, za co składamy serdeczne podziękowania.
Z kolei Ola Sobczyk w swojej pracy konkursowej miała okazję opisać Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych (uczęszczała do niej przez osiem lat) i kultywowane w niej tradycje.
Realizacja projektu ma szczególny wymiar, gdyż w 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin wielkiego polskiego astronoma, prawnika, lekarza, matematyka, ekonomisty, stratega wojskowego, kartografa, filologa, fizyka, filozofa – krótko to ujmując wybitnego przedstawiciela polskiego renesansu – Mikołaja Kopernika.
A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne? Zapewne w zbliżającym się Nowym Roku 2023 jeszcze nie raz powrócimy do osoby syna kupca z Torunia, a za nasze uczennice mocno trzymamy kciuki i dziękujemy za ich ciekawe opracowania. Może będzie to lokalny przewrót kopernikański. Poczekajmy!

Marzena Papis