W rankingach szkół Żeromski nie jest już jedną ze szkół chlubiących się tylko srebrną tarczą – jest SZKOŁĄ NA MEDAL, jedyną w województwie łódzkim i jedną z trzynastu w kraju, której w tym roku przyznano to niecodzienne wyróżnienie. A to wszystko za sprawą Konkursu Nauczyciel Roku 2019.
8 października 2019 roku w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie w towarzystwie znakomitych gości odbyła się uroczysta gala podsumowująca XVIII edycję prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu „Nauczyciel Roku 2019”. Na tę niecodzienną uroczystość z naszej szkoły zostali zaproszeni: Pani Dyrektor Monika Kluska, pani Lidia Zych – przedstawiciel Rady Rodziców w roku szkolnym 2018/2019, pani Marzena Papis – nauczycielka geografii, Aleksandra Wiktorowicz (klasa IIId) – uczestniczka obrad Wojewódzkiego Łódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego, Maciej Kluska (klasa IId) – poseł XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, Weronika Franaszczyk – nasza absolwentka, obecnie studentka II roku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nasi tegoroczni absolwenci z IIIc KLASY AKADEMICKIEJ SGH (Wychowankowie pani Marzeny Papis) – obecnie studenci I roku uczelni warszawskich i krakowskich a wśród nich Izabela Komorowska, Kamila Langowska, Natalia Pietrzyk, Piotr Kubiszewski, Nikodem Sokołowski.
Jak piszą organizatorzy „Konkurs nie jest dla dobrych ani nawet bardzo dobrych nauczycieli. Jest dla wybitnych, najlepszych. Nauczyciel Roku to nie plebiscyt. Tu nie liczą się kliknięcia czy wysłane SMS-y. Ważne są osiągnięcia – te małe i te duże. Te, które da się zważyć i zmierzyć, ale i te wychowawcze, niedające się przeliczyć na procenty i punkty. Ważne są opinie innych. Ważne są zaangażowanie i kreatywność. Ważna jest pasja i ważna jest misja. I ważne jest też to, jak sam nauczyciel postrzega siebie, swoją pracę, zawodowy etos. Ważne jest wszystko, co sprawia, że można powiedzieć o nauczycielu, iż jest nietuzinkowym. Bo w tym Konkursie nagradzamy Najlepszych z Najlepszych! Finaliści to wybitni nauczyciele, którzy nie tylko przekazują uczniom wiedzę, ale – przede wszystkim – objaśniają im świat”.
Dorobek nauczycieli ocenia profesjonalne jury, któremu od 2002 r., czyli od pierwszej edycji Konkursu, przewodniczy prof. Stefan M. Kwiatkowski, obecnie rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
W całym kraju pracuje około 702 293 nauczycieli, ale nominację na Nauczyciela Roku 2019 otrzymało tylko 13. Nazwano ich „Złotą Trzynastką”. W gronie tym znalazło się po 3 nauczycieli z województwa wielkopolskiego i mazowieckiego, po 2 z małopolskiego i pomorskiego, po jednym z łódzkiego, śląskiego i opolskiego. Tym jednym, który z naszego województwa łódzkiego dostąpił tego zaszczytu jest nauczycielka geografii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie Pani Marzena Papis.
Jak powiedział przewodniczący jury prof. Stefan M. Kwiatkowski „Niełatwo było ustalić rozstrzygnięcie. Mieliśmy bardzo dużo znakomitych kandydatur” – ocenia. – „Różne etapy edukacji, regiony kraju i specyfika pracy sprawiają, że wyłonienie finalistów jest nie lada wyzwaniem. Regulamin jest jednak nieubłagany i musieliśmy dokonać wyboru. Bo nasz Konkurs nie jest dla dobrych ani nawet bardzo dobrych nauczycieli. Jest dla wybitnych, najlepszych. A „Złota Trzynastka” to są Najlepsi z Najlepszych. W tej edycji wybór laureatów Konkursu Nauczyciela Roku był bardzo trudny, bo poziom Konkursu jest wysoki, a dorobek kandydatów do tego zaszczytnego tytułu – imponujący”. Szkołom, w których uczą Laureaci przyznano tytuł SZKOŁY NA MEDAL.
W wydaniu specjalnym „Głosu Nauczycielskiego” opisano każdego laureata „Złotej Trzynastki” ze zwróceniem uwagi na specyfikę jego działalności edukacyjnej. Panią profesor Marzenę Papis nazwano nauczycielem, który w każdym uczniu potrafi rozpoznać talent i stosownie go rozwijać. Podkreślono „imponującą współpracę z uczelniami”, projekty realizowane z wychowankami, koordynowanie PROGRAMEM KLASA AKADEMICKA SGH i ogromne sukcesy. Tylko w roku szkolnym 2018/2019 pod kierunkiem pani Marzeny Papis uczniowie odnotowali następujące osiągnięcia:
- zdobyli 5 indeksów uczelni wyższych,
- 1 uczeń został laureatem XLV Olimpiady Geograficznej, 10 zakwalifikowało się do zawodów okręgowych zdobywając I i II miejsce w okręgu łódzkim,
- 3 uczniów zostało laureatami XII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”,
- 4 uczennice zdobyły Grand Prix (najwyższą nagrodę wśród wszystkich pierwszych) i jedna I miejsce w kraju, 9 uczniów I miejsce w województwie i regionie w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę”,
- 1 uczeń został laureatem w Ogólnopolskim Konkursie Geologiczno – Środowiskowym, wcześniej zwyciężył w półfinale międzywojewódzkim,
- 1 uczeń II miejsce w kraju w Konkursie Politechniki Warszawskiej „Zaplanuj swoją przestrzeń”,
- 1 laureatka Międzynarodowego Konkursu „DARUJMY ŚWIATU POKÓJ”,
- 2 uczniów zajęło 3 miejsce w województwie podczas realizacji zadania rekrutacyjnego do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zostało posłami tej edycji,
- 2 uczniów I miejsce w Konkursie DiscoverEU,
- Ponad 30 uczniów przesłało swoje prace (dotyczące wyglądu ich miejscowości za 100 lat) do Kapsuły Czasu, której otwarcie nastąpi za 100 lat,
- Drużyna przygotowywana pod Jej kierunkiem jako jedyna z województwa zakwalifikowała się do Wielkiego Turnieju Wiedzy Geograficznej w Toruniu połączonego z licznymi warsztatami.
Indywidualnie pani Marzena Papis w analizowanym 2018/2019 roku wygrała i uzyskała tytuł Wychowawcy Roku Powiatu Opoczyńskiego 2018 (październik), zajęła II miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie dla Nauczycieli Geografii „Czym są dla mnie zajęcia geograficzne w terenie?” (czerwiec 2019), otrzymała jedną z nagród głównych w Ogólnopolskim Konkursie traktującym o ochronie przyrody (styczeń 2019). Sukcesy pani Marzeny Papis z poprzednich lat tylko potwierdzają jej oddanie uczniom/wychowankom:
- Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu dla Nauczycieli na „Biografie uczniów – wzorów godnych naśladowania” za co otrzymała statuetkę za promowanie wzorów osobowych godnych naśladowania (czerwiec 2018)
- Laureatka tytułu Nauczyciel Kraju Ojczystego (34/2011)
- Laureatka Ogólnopolskiej Nagrody im. Heleny Cieślak
- I miejsce w konkursie dla nauczycieli „Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie”
- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Tak się rodzi rzeka”
- I miejsce w Ogólnopolskim Okolicznościowym Teście dla Nauczycieli Geografii
- II nagroda w kraju w Konkursie Edukacyjnym za program do szkoły ponadgimnazjalnej „Pakiet edukacyjny – patriotyzm”, o którego innowacyjności najlepiej świadczy wypowiedź organizatorów- „Nagradzamy tych, którzy łamią rutynę i banał szkolnych lekcji (…) mających niesztampowe spojrzenie(…), którzy naprawdę rozumieją, że oto siedzi przed nimi w ławkach generacja, która może być generacją mądrych obywateli”
- dwukrotnie Jej prace fotograficzne zostały zakwalifikowane na wystawę pokonkursową w Krakowie nt.: „Chrońmy od zapomnienia kulturę ludową”
- nagroda główna miesięcznika „Charaktery” w Ogólnopolskim Konkursie na scenariusz lekcji wychowawczej
- wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na najlepszy scenariusz lekcji „Z mapą topograficzną w terenie”
- nagroda miesiąca w Ogólnopolskim Konkursie „Rusz na Dziki Zachód z Poznaj Świat”
- wybrana Belfrem Roku w roku szkolnym 2012/2013
- zwyciężczyni w plebiscycie uczniów w kategorii: „Najbardziej pracowity nauczyciel”
- autorka wielu ścieżek dydaktycznych, warsztatów i szeregu innych nagród i wyróżnień.
Wnioskodawczyni osoby pani Marzeny Papis – pani profesor Daniela Maj z 43-letnim stażem pracy pedagogicznej, nominowana na Nauczyciela Roku 2004, trener Międzynarodowego Programu GLOBE z zakresu badań atmosfery, laureatka wielu trofeów z uznanym dorobkiem zawodowym, między innymi tak napisała: „Pani Marzena Papis w bieżącym roku szkolnym 2018/2019 uzyskała II miejsce w Polsce, w Ogólnopolskim Konkursie dla Nauczycieli Geografii, zorganizowanym przez Komisję Edukacji Geografii PTG pod hasłem: „Czym są dla mnie zajęcia terenowe z geografii?”. Ja jako senior uzyskałam 13 miejsce i dzisiaj stwierdzam, że Marzena Papis – moja uczennica, przewyższyła nauczyciela – to naprawdę wspaniały sukces. Moja współpraca z nauczycielem o takiej osobowości to wielka przyjemność. Jest bardzo cennym dydaktykiem – praktykiem, nauczycielem z pasją o wzorowym zaangażowaniu i z misją w Polsce. DZIĘKUJĘ JEJ ZA CAŁOKSZTAŁT WSPÓŁPRACY W LATACH 1986 – 2019. „CO WINNIŚMY POKOLENIOM – Z SERCA ODDAJEMY”.
Na gali, prowadzonej przez Olgę Bończyk znaną ze znakomitej dykcji, przyznano również tytuł Przyjaciela Szkoły 2019. Decyzją Kapituły trafił on do znanego piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego – za działalność charytatywną i wspieranie zdolnych dzieci. Natomiast tytułem Inicjatywy Edukacyjnej Roku 2019 Kapituła postanowiła uhonorować Maraton Pisania Listów Amnesty International – międzynarodową akcję w obronie praw człowieka.
Jakub Błaszczykowski całej naszej wspólnocie szkolnej złożył gratulacje wraz z dedykacją. Piękną uroczystość uświetnił występ uzdolnionych muzyków z XXV Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie.
Po uroczystości wpłynęły do szkoły liczne laudacje. Jedną z nich od Prezesa Zarządu Nowa Era zamieszczamy poniżej.