Faktem jest, że Zespół Szkół Ogólnokształcących w Opocznie prowadzi bogaty program projektów międzynarodowych, bez wątpienia najbogatszy w rejonie.
Nasi uczniowie mają szansę brać udział w wymianach i projektach międzynarodowych w Wielkiej Brytanii, Turcji, Niemczech i Włoszech. Jednak będąc uczniem „Żeromskiego” można uczestniczyć w spotkaniach międzynarodowych z ciekawymi ludźmi również na miejscu.
W październiku w ramach projektu Szkoła Dialogu gościliśmy panie z Izraela, potomkinie opoczyńskich Żydów, w listopadzie mieliśmy gości ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii.
Tym razem sięgnęliśmy po zdecydowanie bardziej egzotyczne kontakty. W lutym w naszej szkole przez tydzień gościli wolontariusze z największej międzynarodowej organizacji studenckiej. Fatima Zhakupzhanova, studentka stosunków międzynarodowych z Kirgistanu i Alief Sambogo, student prawa z Indonezji, prowadzili dla naszych uczniów innowacyjne warsztaty w języku angielskim, w ramach programu „Plan your future”. Projekt to również doskonała okazja do goszczenia wolontariuszy u siebie w domu – w tym roku goście mieszkali u Aleksandry Szczepockiej i Pauliny Deki.
Główną ideą projektu jest nauka poprzez działanie, podnoszenie kreatywnej otwartości uczestników poprzez przeniesienie nacisku z teorii na praktykę, a w rezultacie zastąpienie działania odtwórczego myśleniem twórczym i umożliwienie młodzieży wielopłaszczyznowego rozwoju osobistego sprzyjającego szybszemu odkrywaniu ich potencjału.
Do głównych założeń programu należy również: przełamywanie barier międzyludzkich, promocja wzajemnego zrozumienia, edukacja kulturalna- odkrywanie innych kultur i krajów, poprawianie tolerancji i szacunku, promocja założeń europejskich wśród młodzieży, promocja dialogu i wzajemnego oddziaływania między młodymi ludźmi, ochrona dziedzictwa kulturowego. Dla naszych uczniów to również praktyczna i niestandardowa nauka języka angielskiego, a kontakt ze środowiskiem międzynarodowym to doskonały impuls i motywacja do dalszej nauki języków obcych.
Koordynatorką projektu jest Karina Larecka.