10 lutego 2023 roku uczniowie klasy IG2 zostali zaproszeni na obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Zorganizowano je w ramach Projektu FASCYNUJĄCA ZIEMIA przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauki.
Temat webinarium brzmiał: ,,Inspirujące Historie Geofizyczek”. Dzięki niemu nasi uczniowie spotkali się z wybitnymi przedstawicielkami świata nauki, które opowiedziały o swoich pracach naukowych, podzieliły się również niesamowitymi przeżyciami i przygodami, których miały okazję doświadczyć w trakcie badań.. W gronie tym znalazły się:
- prof. dr hab. inż. Monika A. Kusiak – w swej pracy zawodowej wykorzystuje geochemię izotopową do badania początków Ziemi. Zainteresowania naukowe zaprowadziły ją na Antarktydę, Grenlandię, Labrador i Spitsbergen, a także do NASA. W wolnych chwilach grywa na flecie poprzecznym, zdobywa szczyty górskie i nurkuje. Pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich IGF PAN.
- dr hab. inż. Marzena Osuch – zajmuje się hydrologią polarną. W międzynarodowym zespole prowadzi prace badawcze w zlewniach położonych na Spitsbergenie. Dzięki zebranym danym jej zespół próbuje opisać obieg wody w zlewniach, a także ocenić zmiany warunków hydroklimatycznych. Na Spitsbergenie zmiany warunków są doskonale widoczne między innymi w czasie aktywności rzek oraz sezonowości przepływu. Pracownik Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki IGF PAN.
- Monika Kalinowska – pracownik Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki PAN. Zajmuje się modelowaniem rozprzestrzeniania zanieczyszczeń w rzekach. Podczas spotkania opowiedziała uczniom o tym dlaczego kolorowanie rzeki na czerwono jest przydatne w jej badaniach.
- dr inż. Agnieszka Czerwińska – zawodowo zajmuje się promieniowaniem ultrafioletowym i jego wpływem na zdrowie człowieka. Jej badania znajdują się na pograniczu geofizyki i medycyny, co zaowocowało pracą w laboratorium biologicznym. W wolnych chwilach ćwiczy taichi, czyta fantastykę i słucha muzyki heavy metal. Pracownik Zakładu Fizyki Atmosfery IGF PAN.
- dr Zuzanna Świrad – z wykształcenia jest geomorfolożką, a od roku pracuje w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich – Instytut Geofizyki PAN. Interesuje się brzegami morskimi i osuwiskami. Prowadziła badania w Wielkiej Brytanii, Kalifornii, Nepalu, Antarktyce i na Spitsbergenie.
- mgr Beata Latos – doktorantka w Zakładzie Fizyki Atmosfery IGF PAN. Absolwentka geografii ze specjalizacją w hydrologii, meteorologii i klimatologii. Interesuje się meteorologią tropikalną, bada przyczyny powstawania ulewnych deszczy, powodzi i cyklonów tropikalnych. Obszarem jej badań jest głównie Indonezja. Joginka, pasjonatka zdrowej, roślinnej kuchni. Działaczka na rzecz ochrony środowiska.
Piątkowe webinarium urzekło uczestników bogactwem prac badawczych i na pewno wzbudziło motywację do osiągania wyznaczonych celów w przyszłości, poznawania prawdy o wybranym wycinku rzeczywistości, a przede wszystkim bezinteresownej pasji „za którą mój miły już tylko szczęście”.


