Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci

(ŹRÓDŁO http://www.brpd.gov.pl/detail.php?recid=2393)

Rokrocznie 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zapowiedział kampanię edukacyjną skierowaną do dzieci, pedagogów i opiekunów. Akcja rozpocznie się w czerwcu.

Światowy Dzień Telefonów Zaufania obchodzony jest co roku w 160 krajach świata. Inicjatorem tego święta jest Child Helpline International, ogólnoświatowa organizacja zrzeszająca telefony zaufania dla dzieci.

W bieżącym roku przy okazji święta telefonu zaufania, Rzecznik Praw Dziecka zdecydował się uruchomić kampanię edukacyjną skierowaną do dzieci, pedagogów i nauczycieli. Jej celem jest promocja telefonu zaufania wśród najmłodszych, uczulenie dzieci na to, że nikt nie ma prawa łamać ich podstawowych, zagwarantowanych w konwencji praw oraz uświadomienie im, gdzie mogą szukać pomocy w razie pojawienia się problemu. Na stronie Rzecznika Praw Dziecka uruchomiona zostanie specjalna zakładka, w której do pobrania będą materiały dla pedagogów i opiekunów, niezbędne do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych związanych z tematem. Kampanię promować będzie również spot telewizyjny. Kampania ruszy w czerwcu.

– Nie wszystkie dzieci wychowują się w warunkach optymalnych dla ich rozwoju, nie zawsze otoczone są osobami, na które mogą liczyć w trudnych chwilach, albo zwyczajnie wstydzą się lub boją się mówić o swoich problemach wprost. Zwiększanie wśród najmłodszych świadomości na temat tego, że jest ktoś kto chce ich wysłuchać, na kogo zawsze mogą liczyć, że dzwoniąc po pomoc zachowują anonimowość, zwiększa ich poziom zaufania oraz daje im poczucie bezpieczeństwa – powiedział Marek Michalak.

W Polsce, oprócz dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, działa wiele innych telefonów pomocowych o różnym zasięgu oraz profilu. Jednak najważniejszym celem wszystkich jest propagowanie idei pomocy dzieciom. – Promocja telefonów zaufania wśród dzieci jest niezwykle ważnym zadaniem. Z tego miejsca chciałabym także podziękować wszystkim organizacjom, oraz ich pracownikom, które zdecydowały się na pomoc najmłodszym w ten sposób. To, który numer telefonu wybierze dziecko nie ma większego znaczenia, ważny jest fakt, że ma ono świadomość, iż są ludzie, którzy mogą i chcą mu pomóc – podkreśla Rzecznik.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka został uruchomiony w 2008 roku z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Każde dziecko potrzebujące pomocy może zadzwonić na numer 800 12 12 12, z którym można połączyć się bezpłatnie z każdego telefonu stacjonarnego oraz z telefonów komórkowych głównych operatorów sieci komórkowych. Telefon jest czynny przez całą dobę. W godzinach 8.15-20.00 dyżurują specjaliści. W godzinach nocnych dziecko dzwoniące może pozostawić wiadomość na poczcie automatycznej. Rano skontaktuje się z nim pracownik telefonu.

http://www.youtube.com/watch?v=UazLHvfNXc0