Młodzi o klimacie 2021

Od Cieszyna i Wodzisławia Śląskiego przez Katowice, Łódź i Warszawę aż po Gdańsk – z tak odległych części Polski spotkali się w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi najlepsi prelegenci szeroko pojętego klimatu.
Do udziału w konferencji „Młodzi o klimacie” zakwalifikowano przedstawicieli 14 szkół z całego kraju. W tym zaszczytnym gronie znalazła się uczennica naszego liceum Maja Świderska (klasa IIF). Cała konferencja to były dwa fantastyczne dni (9 – 10 listopada br.), podczas których można było usłyszeć głos młodego pokolenia dotyczący przyszłości nas wszystkich. Zakres zainteresowań uczniów był zaskakująco szeroki, a poziom referatów bardzo wysoki. Była w nich pasja, troska i był pozytywny ogień rywalizacji. Dwupoziomowa widownia, scena kilka metrów nad widownią, szereg ekranów – wszystko to robiło niesamowite wrażenie.
Nasza uczennica Maja Świderska, wspierana przez Rodziców i nauczyciela koordynującego Panią Marzenę Papis, wypadła rewelacyjnie, co potwierdziły liczne gratulacje po wystąpieniu oraz kilkakrotne zasłużone brawa. Wśród referatów poprzedzających wystąpienie Mai były planowane ciekawe działania do zrealizowania, były wypowiedzi aktywistów. Maja zaprezentowała dotychczasowe zaangażowanie naszej szkoły na rzecz poprawy stanu powietrza w Opocznie i zrobiła to w iście mistrzowskim stylu. Inne referaty dotyczyły śladu węglowego, migracji zwierząt i ludzi w zależności od zmian klimatycznych, sztuk wizualnych prezentujących zmiany klimatyczne, dylematów klimatycznych XXI wieku, zastosowania energooszczędnych zasilaczy komputerowych, paleoklimatu środowisk jaskiniowych, „poważnej sprawy z cukierkami w kontekście zmian klimatycznych”, wpływu zmian klimatycznych na epidemie chorób zakaźnych, problemu fast fashion, absorbcji dwutlenku węgla przez drzewa, składowania odpadów i ich utylizacji, atomu jako zielonego źródła energii oraz „In młodzież we trust”. Każdy dzień konferencji zaczynał wykład profesorski. 9 listopada wykład inauguracyjny wygłosił znany dziennikarz – pan Marcin Popkiewicz. 10 listopada obrady rozpoczęła prof. zw. dr hab. Joanna Wibig, która zaprezentowała zmiany klimatu w kontekście prognoz, symptomów i konsekwencji, po czym odbył się panel dyskusyjny z udziałem dr Piotra Piotrowskiego, dr Mariusza Siedleckiego oraz mgr Luizy Wieczorek. Moderatorem dyskusji była pani Magdalena Kosiada – Sylburska – menadżerka konferencji.
Konferencja „Młodzi o klimacie 2021” odbywała się równolegle z przebiegiem Szczytu Klimatycznego COP26 w szkockim Glasgow, na który również zostaliśmy zaproszeni i oczywiście wzięliśmy udział.
Miarą sukcesu naszej szkoły jest mnogość inicjatyw dla klimatu, dla Opoczna, dla nas wszystkich, ale żadna z nich nie miałaby miejsca, gdyby nie nasi uczniowie, tacy jak Maja, którzy rzeczowo, z sercem  chronią to, co najcenniejsze, mają świadomość, że jeśli „Nie oni, to kto?”.
Maju dziękujemy, jesteśmy pod wrażeniem Twojej postawy.

                                                                                                         Marzena Papis