Noc Biologów 2023

13 stycznia 2023 (piątek) w godzinach 17.00-21.00 młodzież naszego liceum uczestniczyła w ogólnopolskim wydarzeniu – Nocy Biologów organizowanym  na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Tegoroczna edycja miała charakter hybrydowy i odbywała się pod hasłem: „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”.
Uczniowie klas z rozszerzoną biologią mieli możliwość wysłuchania trzech wykładów on-line: – ,,Krystalizacja wody lub fizyka śniegu”. Jak powstają śnieżynki? Czy można znaleźć dwie jednakowe śnieżynki? Jakie istnieją rodzaje śniegu? Czy wszystkie śnieżynki są sześciokątami? Fascynujący wykład prowadzili: mgr Inna Shkyliuk i dr hab. Tomasz Makowski.
– ,,Woda jako główny składnik organizmu człowieka” – dr Sylwia Michlewska i mgr Marika Grodzicka. Prelegentki w ciekawy sposób przedstawiły zagadnienia związane z tematem, podkreśliły, że  skład wody w organizmie zmienia się wraz z wiekiem, woda jest doskonałym nośnikiem i rozpuszczalnikiem wielu substancji i jest nieodłącznym elementem naszego życia.
– „Proces uzdatniania wody do celów pitnych” – prowadzący: prof. dr hab. Jaromir Michałowicz uświadomił słuchaczom korzyści i zagrożenia związane z tym procesem. Uzdatnianie wody ma na celu eliminację zarówno drobnoustrojów, jak i substancji chemicznych i jest niezbędny w celu produkcji wody nadającej się do spożycia. Z drugiej strony, podczas procesu uzdatniania wody, szczególnie jej chlorowania, dochodzi do powstawania (z substancji zawartych w wodzie surowej) licznych ubocznych produktów dezynfekcji, które przejawiają niekorzystne w tym toksyczne działanie dla organizmu człowieka.
Program Nocy Biologów był bardzo interesujący i obfitował w wiele interesujących warsztatów oraz wykładów stacjonarnych i na platformie Teams.

Nauczyciele biologii:
Małgorzata Gałka – Kszczot
Renata Sijer
Teresa Tępińska