Obchody  78.  Rocznicy Agresji ZSRR na Polskę

17 września… To już 17 dzień… WOJNY… Huk bomb, odgłosy strzelania, płacz dzieci, ból, cierpienie i … nadzieja? Nadzieja, że może to sen, że może dzisiaj będzie wszystko dobrze? Tymczasem…

17 września 1939 roku Armia Czerwona wtargnęła na tereny Polski łamiąc prawo międzynarodowe i pakt o nieagresji z 1932 roku wypełniając zobowiązania wobec hitlerowskich Niemiec zawarte w Pakcie Ribbentrop-Mołotow. Agresja zmusiła Polskę walczącą od 1 września z Niemcami, do walki na dwa fronty, co przyspieszyło załamanie polskiego oporu. Na zajętych przez ZSRR ziemiach Armia Czerwona dopuściła się masowych prześladowań, zbrodni wojennych i mordów na ludności cywilnej. Wielu Polaków zostało deportowanych w głąb ZSRR.

Św. Jan Paweł II powiedział: „Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania.”

78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę uczciliśmy wspólną modlitwą. W niedzielę 17 września 2017 roku o godzinie 12.00 w Kolegiacie pw. św. Bartłomieja w Opocznie w uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył ksiądz dziekan Jan Serszyński, udział wzięli mieszkańcy ziemi opoczyńskiej.
Po celebracji Mszy świętej wszyscy przybyli przemaszerowali w skupieniu na Plac Strażacki w Opocznie, na którym znajduje się Pomnik Wdzięczności. Pomnik, który upamiętnia mieszkańców ziemi opoczyńskiej walczących o wolną i niepodległą Polskę. Mieszkańców, którzy zostali zamordowani w więzieniach, obozach i łagrach…
Wzruszającymi słowami dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie pan Adam Grabowski upamiętnił wydarzenia 17 września 1939, a  delegacje władz powiatu opoczyńskiego na czele ze starostą Józefem Rogiem, władze miasta na czele z wiceburmistrzem Zbigniewem Sobczykiem, kombatanci,  przedstawiciele firm i instytucji z terenu powiatu opoczyńskiego oraz Dyrekcja Szkoły i młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego złożyli wieńce i zapalili znicze przy Pomniku.

Dziękujemy, pamiętamy i przekazujemy dalej słowami św. Jana Pawła II: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.”