„Są takie chwile w życiu szkoły, które pamięta się już zawsze. Szczególnie cenne są te, które wiążą się ze spełnieniem marzeń. W sferze marzeń corocznie są najlepsze wyniki pracy edukacyjnej, w sferze marzeń znajdują swoje miejsce inwestycje i możliwość spełniania oczekiwań wszystkich związanych ze szkołą: uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników, partnerów samorządowych oraz instytucji i organizacji wspomagających pracę szkoły. Wszystkim z całego serca dziękuję. Corocznie wiele z marzeń spełnia się dzięki tym, dla których ta szkoła istnieje przede wszystkim. W dniu dzisiejszym spełnia się kolejne marzenie – spotkanie z absolwentami szkoły, którzy po latach ponownie odwiedzają mury swojej Alma Mater” (…) Przychodzi taki czas w życiu każdego z nas, gdy wspomnienia stają się ważne. Z każdym rokiem coraz bardziej, aż wreszcie wypełniają nas, wzruszają i uszczęśliwiają. Nagle dostrzegamy jak bogate jest nasze życie, jak długą drogę przebyliśmy, co dało nam siłę by być tu, gdzie jesteśmy obecnie. Znaczną część tych wspomnień zajmuje okres edukacji szkolnej. Najważniejsze wreszcie okazują się lata spędzone w liceum. Gdy czuliśmy się już dorośli, gdy rozwijały się nasze zainteresowania, gdy precyzowały się marzenia o przyszłości, gdy często po raz pierwszy poważnie angażowaliśmy się uczuciowo. To w tym okresie zawiązywały się trwające po dziś dzień przyjaźnie. Nawet wspomnienie porażek szkolnych obecnie jest cenne, a nawet miłe.
Egzamin maturalny – emocje, wzruszenia, zwątpienia. Ale nie dla nauczycieli, którzy znali prawdę – wiedzieli, że damy radę. Po maturze zaczęła się lawina zdarzeń. I nagle przychodzi refleksja. Co spowodowało, że jestem tu, gdzie jestem. Olśnienie i już wiem. To ten bieg zdarzeń, które tyle mnie nauczyły. Myśli zawzięcie krążę wokół ukochanej szkoły. Wracam do murów Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Opocznie. To tutaj działo się to, co dało największą siłę. Wielu absolwentów w duchu nieraz wyznało: Kocham tą szkołę. Jestem jedną z tych absolwentek”
Tymi słowami pani dyrektor Małgorzata Mróz-Duda powitała wszystkich obecnych na uroczystościach – zaproszonych gości oraz ponad 700 absolwentów. Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in. wicemarszałek Sejmu RP p. Elżbieta Radziszewska, poseł na Sejm RP pan Robert Telus, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego – pan Marek Mazur, dyrektor departamentu kultury i edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi pani Małgorzata Kania, Wicekurator Oświaty w Łodzi pan Konrad Czyżyński, pani Ewa Michalak – starszy wizytator KO w imieniu Wojewody Łódzkiego, Starosta Opoczyński pan Józef Róg, Burmistrz miasta i gminy Opoczno pan Rafał Kądziela, wicestarosta Opoczyński pan Marcin Baranowski, przewodnicząca Rady Powiatu pani Maria Chomicz, wiceburmistrz miasta i gminy Opoczno pan Andrzej Kacprzak, wieloletni dyrektor LO pani Anna Caban, były dyrektor LO pan Eugeniusz Łączek, dyrektor COS w Spale pani Barbara Klatka, księża absolwenci, z których 15 na czele z Księdzem Biskupem Henrykiem Tomasikiem celebrowało niezwykle uroczystą Mszę Świętą, liczni sponsorzy uroczystości, dyrektorzy szkół, przedszkoli i licznych instytucji oraz najważniejsi w tym dniu absolwenci.
Po Mszy Świętej korowodem rzesze uczestników przeszły przed budynek szkolny, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika-odlewu z brązu postaci Żeromskiego siedzącego na ławce. Jest to dar od sponsorów oraz absolwentów z okazji Zjazdu i Jubileuszu 70-lecia. Piękny dar dla kolejnych pokoleń. Następnie wszyscy zwiedzali Izbę Tradycji Szkoły przeniesioną do świetlicy szkolnej. Wzruszeń było co niemiara. Tam też liczni z gości pozostawiali wpis w Księdze Pamiątkowej. Kolejnym punktem uroczystości była część oficjalna i artystyczna na hali sportowej. W części oficjalnej przypomniano niezwykłą historię szkoły (do pobrania ze strony www), wręczono wykonane na tą okazję przez Ceramikę Paradyż ceramiczne obrazy oraz monografię szkoły w fotografiach. Zostały one wręczone gościom, byłym dyrektorom szkoły oraz sponsorom. Po przemówieniach i podziękowaniach nastąpiła część artystyczna prowadzona przez absolwenta szkoły, dziennikarza radiowego i pracownika UMiG Opoczno pana Jerzego Misiurskiego. Był to niezwykły koncert w wykonaniu utalentowanych artystycznie absolwentów szkoły. Po części artystycznej i poczęstunku wspomnieniom nie było końca. Absolwenci zwiedzali szkołę i spotykali się w klasach. A o 1900 190 z nich brało udział w Balu Absolwenta w Słonecznym Dworze. Wielu potwierdzi, że na tak udanej imprezie jeszcze nie był. Największe hity 50-lecia nie dawały usiedzieć za stołami. Parkiet cały czas wypełniony był kilkoma pokoleniami ludzi związanych z Żeromskim. O 2400 zaś 100 par odtańczyło poloneza, prowadzonego przez Edytę Szott, Przemysława Szota, Małgorzatę Mróz-Dudę i Roberta Sędkowskiego. Było wspaniale. Chwile spotkań, wzruszeń, uniesień i salwy radosnego śmiechu długo będą jeszcze brzmieć w murach Żeromskiego. Zapraszamy za 5 lat!