Oddając krew ratujesz życie

krew

Młodzież z klas III i IV I LO uczestniczyła w prelekcji na temat krwiodawstwa poprowadzonej przez pana Sławomira Telusa. Na początku nasz gość przedstawił uczniom warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc oddać krew.

Najważniejszym z nich jest pełnoletność oraz chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. To bezcenny dar, który możemy podarować drugiemu człowiekowi – ratowanie ludzkiego życia. Pan Sławomir opisał również jak wygląda formularz, który należy wypełnić przed oddaniem krwi. Omówił sposób, w jaki powinniśmy się do tego przygotować i wyjaśnił, w jakich sytuacjach nie możemy zostać krwiodawcami. Zaznaczył, że ważne jest, aby przed oddaniem krwi zjeść posiłek.
Prowadzący przybliżył uczniom historię krwiodawstwa i Polskiego Czerwonego Krzyża. Na koniec spotkania uczniowie zadawali pytania, na które pan Sławomir chętnie odpowiadał. Duża część młodzieży zainteresowała się tematem i zadeklarowała, że w przyszłości będzie chciała zostać honorowymi krwiodawcami i w ten sposób przyczynić się do ratowania ludzkiego zdrowia i życia.