Poznajemy Polskę!

25 października 2022 roku uczniowie klasy IG2 i IIG udali się na wycieczkę do Warszawy, zorganizowaną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.   Środki pozyskane w ramach inicjatywy umożliwiły uatrakcyjnienie wyprawy do stolicy, stworzyły warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Wojskowej Akademii Technicznej.  Tu uczniowie wzięli udział w bezpłatnych warsztatach zorganizowanych na terenie Parku Maszyn. Poznali ofertę tej uczelni oraz otrzymali piękne prezenty. Całe spotkanie zaczęło się i zakończyło musztrą.
Następnie udaliśmy się do Wilanowskiego Muzeum Pałacu Króla Jana III, które jest miejscem pamięci o wydarzeniach dotyczących historii Rzeczypospolitej. Podzieleni na dwie grupy wzięliśmy udział w warsztatach pod hasłem „Na sarmackim dworze”. W czasie zajęć uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać letnią rezydencję królewską, zostali zapoznani przez panie przewodniczki z ziemiańskimi upodobaniami króla, dawną etykietą. Młodzież miała także okazję założyć staropolskie stroje: żupan, kontusz, pas kontuszowy, kołpak, suknię damy dworu. Następnie identyfikowali te elementy na XVII – wiecznych portretach reprezentacyjnych szlachty. Niesamowite wrażenie na uczestnikach zrobił ogród królewski. Po zwiedzaniu uczniowie bez trudu potrafili rozpoznać elementy pałacu dobudowane przez „Królową bez korony” czyli Elżbietę Sieniawską. I tak podróż do Wilanowa pozwoliła młodym Opocznianom, poznać to, co w polskiej tradycji istotne i co jest częścią wspólnej kultury europejskiej.
Ostatnim punktem pobytu w stolicy była wizyta w uroczym, najstarszym i jednocześnie najmniejszym w Polsce Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzież mogła podziwiać kolekcje roślinne podzielone na działy tematyczne. W czasie zwiedzania uczniowie pracowali wypełniając karty pracy, a ich wypełnianie okazało się dodatkowym źródłem wielu pozytywnych emocji. Uczniowie podziwiali też majestatyczne pomnikowe drzewa. Niektóre, jak miłorząb chiński, szupin chiński czy jesion wyniosły mają ponad 200 lat! Podczas wycieczki zostały zrealizowane zamierzone cele. Sama wycieczka, ze względu na atrakcyjność, została bardzo wysoko oceniona przez uczestników. I tak atrakcyjna Warszawa utwierdziła nas w przekonaniu, że „Lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy”.
Opiekę na młodzieżą sprawowały: p. Ewelina Cichańska – Szwaczyk, p. Aneta Gancarz, p. Marzena Papis i p. Grażyna Zięba – Zalega.