Poznajemy Polskę! „W poszukiwaniu korzeni polskości”

W dniach od 8 do 10 listopada uczniowie klas 2G, 3AF2 i 4F pod opieką pań: Justyny Jasińskiej-Nieć, Eweliny Cichańskiej-Szwaczyk, Anety Gancarz i Ewy Sędkowskiej przebywały na wycieczce „W poszukiwaniu korzeni polskości” w Gnieźnie i Poznaniu. Wycieczka została zorganizowana w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Środki pozyskane w ramach inicjatywy pozwoliły na zwiedzenie wielu atrakcyjnych turystycznie i historycznie obiektów. Uczniowie wzięli też udział w charakterystycznych dla regionu przedsięwzięciach, takich jak: pieczenie i degustacja świętomarcińskiego rogala oraz „pyrów” poznańskich.

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, a następnie udali się do Katedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Wojciecha. Młodzież poznała historię XII-wiecznych Drzwi Gnieźnieńskich. Po interesującym dniu pełnym wrażeń wyruszyliśmy do hotelu „Lechicka” w Poznaniu.
Dnia 9 listopada zwiedziliśmy Ostrów Tumski, który jest jedną z pozostałych wysp utworzonych na Warcie. Kolejnym punktem wycieczki był Fort VII – pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny w okresie okupacji hitlerowskiej na ziemiach Polski. Poznanie tego miejsca było trudnym, ale niezwykle cennym doświadczeniem. W ciszy i skupieniu każdy z uczestników poznał historię obozu.
Kolejnym punktem naszej wyprawy była Palmiarnia w Poznaniu. Młodzież poszerzyła swoją  wiedzę dotyczą fauny i flory różnych stref klimatycznych, poznała rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem oraz skutki ocieplenia klimatu. Ostatniego dnia wycieczki, po pysznym śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu, uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Pyry. Tu poznali historię ziemniaka oraz mogli sami doprawić „pyrę”, która następnie została upieczona i gotowa do spożycia. Po posileniu się poznańskimi ziemniaczkami zwiedziliśmy poznańskie Stare Miasto. O godzinie 12:00 wszyscy zobaczyli pokaz „walki koziołków” na ratuszu poznańskim.
Niezwykle wzruszającym momentem wycieczki było odśpiewanie 10 listopada o godz. 11.11 przez uczestników wycieczki Mazurka Dąbrowskiego na wzgórzu Zamku Królewskiego Przemysła II. Jest to historyczne miejsce związane z autorem hymnu polskiego, bo przez wiele lat zamkowe mury były miejscem pracy Józefa Wybickiego herbu Rogala.
Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Rogalowego, w którym były prowadzone warsztaty z historii Poznania. Młodzież poznała też proces produkcji i wypieku Rogali Świętomarcińskich. To najsłynniejszy poznański przysmak. Święty Marcin 11 listopada obchodzi swoje święto. Każdy z uczestników otrzymał przepysznego rogala oraz certyfikat, bo rogale młodzież wykonywała sama!
Wszyscy zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę bezpiecznie wrócili do Opoczna.