Rozmawiamy – Pomagamy!

tanz1

W październiku 2022 roku nasze liceum przystąpiło do projektu Rozmawiasz-Pomagasz (Talk & Help). To międzynarodowy projekt edukacyjny prowadzony przez fundację Good Network i skierowany jest do uczniów polskich szkół. Jego głównym założeniem jest nawiązanie współpracy ze szkołami z krajów rozwijających się z Afryki, Ameryki Łacińskiej, czy Azji oraz wspólne działania z zakresu edukacji. Uczniowie uczestniczą w zajęciach online poznając swoich rówieśników, ich zainteresowania, marzenia, ale także problemy z jakimi muszą się oni mierzyć. Szkoły partnerskie znajdują się bowiem w bardzo biednych regionach, często są to misje, sierocińce, czy też ośrodki wychowawcze. Akcje charytatywne organizowane przez polską młodzież i zbiórki funduszy na rzecz szkoły partnerskiej sprawiają, że choć w minimalnym stopniu mogą oni wesprzeć swoich kolegów z drugiego końca świata.

Nasze liceum nawiązało współpracę ze szkołą średnią Ntonzo Secondary School. Koordynatorem projektu w I LO jest pani Paulina Sołtysiak we współpracy z panią Agnieszką Kubiszewską i panią Małgorzatą Gałką-Kszczot, a  w Tanzanii projekt koordynuje pani Enitha Shallykeen Mahinya.

tanz2_zlo

 

Ntonzo Secondary School znajduje się na peryferiach dużego miasta Mbeya (320 tys. mieszkańców) w południowo-wschodniej Tanzanii. Uczęszcza do niej 472 uczniów w wieku 11-16 lat, pracuje tu 22 nauczycieli. Każda klasa liczy 50-60 uczniów. Większość z nich pochodzi z rodzin ubogich z całego regionu. W szkole jest 9 sal lekcyjnych, 3 laboratoria, mała biblioteka i sala komputerowa. Szkoła średnia Ntonzo szczególny nacisk kładzie na nauczanie przedmiotów ścisłych i szczyci się dobrym poziomem nauczania. Edukuje uczniów nie tylko w zakresie fizycznym, umysłowym, intelektualnym i emocjonalnym, ale uczy też ekologii, przedsiębiorczości, tolerancji i samoświadomości.

Niestety, placówka boryka się z wieloma problemami związanymi z wyposażeniem i bieżącym funkcjonowaniem. Obecnie szkoła zbiera fundusze na dokończenie budowy dużej sali, która będzie wykorzystywana jako stołówka oraz miejsce, gdzie będą mogły się odbyć  uroczystości szkolne.

Projekt jest w trakcie realizacji, ale do tej pory odbyły się dwie wspólne lekcje.
W pierwszym spotkaniu z uczniami z Tanzanii wzięli udział uczniowie klasy ICD oraz IF. Temat spotkania to: „Nasze pochodzenie”. Uczniowie obu szkół przedstawiali informacje dotyczące swoich krajów, prezentowali flagi, godła, języki urzędowe, mówili o stolicach, i podziale administracyjnym. Nasza uczennicca Alicja Gonsiewska zaprezentowała opoczyński strój ludowy. Następnie rozmawialiśmy o szkołach i o tym, jak wygląda nasz powszedni dzień. Próbowaliśmy nauczyć swoich kolegów „dzień dobry” w języku polskim, co okazało się sporym wyzwaniem. Przekonaliśmy się, że powitanie w języku suahili też nie jest proste.

Druga lekcja była poświęcona hobby i zainteresowaniom. Tym razem w spotkaniu uczestniczyły klasy IIC i IIF. Nasza młodzież miała czym się pochwalić: począwszy od talentów wokalnych, malarskich, pasji kulinarnych i fotograficznych, paramilitarnych, poprzez układanie klocków Lego, aż do sportu. Wspólnym zainteresowaniem okazała się piłka nożna. Uczniowie mogliby długo dyskutować o swoich ulubionych klubach piłkarskich, czy piłkarzach. Uczniowie ze szkoły Ntonzo opisywali swoje sposoby na spędzanie wolnego czasu, podkreślając swoje pasje sportowe i naukowe. Jeden z uczniów z zaangażowaniem opowiadał o doświadczeniach nad wypornością łodzi.
Na koniec nie zabrakło również pytań z obu stron. Widać było rozbudzoną wzajemną ciekawość. Jaka szkoda, że zbliżał się dzwonek …

29 listopada zorganizowaliśmy kiermasz charytatywny na rzecz naszej partnerskiej szkoły. Chętni uczniowie własnoręcznie przygotowali pyszne wypieki. Można było również kupić gadżety związane z projektem. W trakcie przerw lekcyjnych wyświetlana była prezentacja o przyrodzie Tanzanii i rozbrzmiewała niesamowita muzyka z tego kraju. Odbył się także Quiz Wiedzy o Tanzanii, w którym zwyciężyły uczennice z klasy IIA: Patrycja Piekarska, Nikola Grabowska i Malwina Rzeźnik. Zorganizowanie kiermaszu przyniosło nam dużo pozytywnych emocji.  Wiemy, że zebrane środki będą wykorzystane  na rzecz szkoły z  odległego kontynentu.

Dziękujemy Dyrekcji, nauczycielom i uczniom za zaangażowanie!