#sadziMy #Żerom

Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji #sadziMy z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. 6 października odbyła się już czwarta edycja tej akcji. Uczniowie klas III F i II A razem z dyrektorem szkoły panią Anną Pręcikowską – Skoczylas posadzili sadzonki dębów i sosen. Na wielkie narodowe sadzenie drzew leśnicy przygotowali milion sadzonek, spośród których kilkanaście posadzono w obrębie placu szkolnego naszej szkoły.

Akcja #sadziMy została zainicjowana przez Parę Prezydencką w 2019 roku. Inicjatywę podjęto w odpowiedzi na zniszczenia dokonane przez huragan 100–lecia, który wystąpił na terenie Polski w 2017 roku. Był to największy kataklizm w 95–letniej historii Lasów Państwowych. Nawałnice spustoszyły lasy w kilkudziesięciu nadleśnictwach, połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po KaszubyPolscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew, a dzięki akcji #sadziMy lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.
Pamiętajmy!
Dbajmy o miejską przestrzeń, domowe ogrody, działki i szkolne zagajniki. Sadźmy drzewa, bo zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Drzewa wnoszą spokój w nasze życie, łączą nas z naturą, uspokajają i tłumią hałas. Wpływają też na ograniczenie zmian klimatycznych, schładzają ulice miast, zapewniając cień, działają jak naturalna klimatyzacja, przyczyniają się również do zwiększenia różnorodności biologicznej
Akcja została przeprowadzona przez nauczycieli zespołu przyrodniczego: p. Renatę Sijer, p. Teresę Tępińską, p. Jolantę Gapys, p. Marzenę Papis, p. Emilię Grochulską i p. Małgorzatę Gałkę – Kszczot.

Jolanta Gapys