3 października 2018 na zaproszenie Rektora i Senatu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przedstawiciele klas akademickich z naszej szkoły z Id i IIIc wzięli udział w uroczystym posiedzeniu Senatu inaugurującym 113 rok akademicki na tej najlepszej i najstarszej uczelni ekonomicznej w naszym kraju. Wydarzenie było eminentne. W auli spadochronowej uczelni przywitała nas koordynatorka Programu KLASA AKADEMICKA SGH – p. Kamila Skolimowska – Piechowiak, która przeszła z nami na aulę główną. Zajęliśmy wygodne miejsca na drugiej kondygnacji, na wprost sceny głównej. A teraz ad rem.
Po odśpiewaniu hymnu Uczelni oraz Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Jego Magnificencja Rektor SGH prof. Marek Rocki. Na wstępie przywitał zebranych, wśród których byli przedstawiciele władz – parlamentarzyści, samorządowcy (sekretarz stanu Adam Kwiatkowski, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, poseł Zbigniew Gryglas), partnerzy i przedstawiciele SGH (Wojciech Haase z Banku Millennium, doktorzy honoris causa, kierownictwo Santander Consumer Bank, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Zarządu Polskiej Spółdzielczości, Prezes Fundacji Polskiego Godła, Prezes Stowarzyszenia Polska – Francja, Prezes Fundacji ds. Rozwoju, Prezes Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Dyrektor Wymiany Akademickiej, dyrektorzy licznych warszawskich muzeum), w tym rektorzy innych uczelni (z Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z siedzibą w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechniki Warszawskiej i wielu innych znanych college konserwatorium), ambasadorowie (Kazachstanu, Kuby, Armenii) oraz przedstawiciele wielu instytucji współpracujących (przedstawiciele misji dyplomatycznej, licznych fundacji).
Po powitaniu wszyscy upamiętnili chwilą ciszy zmarłych w okresie wakacyjnym pracowników lub absolwentów SGH. Następnie będący przy głosie rektor SGH pogratulował studentom pierwszego roku świadomej decyzji, jaką był wybór dobrych studiów. Poinformował zebranych o ważnych dla uczelni wydarzeniach: przyznaniu dwóch istotnych wyróżnień – Polskiej Akademii Akredytacyjnej dla studiów na kierunku finanse i rachunkowość oraz logo HR Excellence in Research nadawane przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrożyły strategię na rzecz zwiększania atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery pracowników naukowych. Ogłosił także, że jeden z liderów branży technologicznej – firma Samsung – przystąpiła do Klubu Partnerów. Rektor Marek Rocki zarysował też kierunek zmian, związanych z reformą systemu szkolnictwa wyższego i nauki: – „Przygotowani jesteśmy dzięki dobrym decyzjom w latach 90. Wykorzystamy szansę nowego prawa, zachowując dotychczasową strukturę kolegiów”. Zapowiedział też utworzenie jednej szkoły doktorskiej. Kończąc wypowiedź Jego Magnificencja Rektor prof. Marek Rocki zwrócił uwagę, że uczelnia skupia autorytety międzynarodowe. Życzył, by nadchodząca intelektualna przygoda była drogą kształcenia liderów, dała podstawy wszechstronnej edukacji, była przejawem troski o najwyższa jakość. Wszystkim zebranym studentom, w tym przedstawicielom klas akademickich SGH złożył życzenia wytrwałości, pomysłowości, uporu w realizacji.
List Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zawierający słowa uznania dla pozycji SGH, odczytał sekretarz stanu Adam Kwiatkowski. Wręczył także pracownikom uczelni odznaczenia państwowe. Pogratulował dorobku intelektualnego oraz osiągnięć edukacyjnych.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz swoje wystąpienie kierowała głównie do studentów, podkreślając, że to od nich zależy kształt przyszłej Rzeczypospolitej. Przed studentami bowiem najciekawsze lata rozwoju i zdobywania wiedzy, nie tylko od wykładowców, ale także w toku wzajemnych dyskusji i inspiracji: – „Kroczycie w cieniu Akademosa, a to zobowiązuje do dążenia do prawdy”. Minister Emilewicz doceniła rolę SGH dla rozwoju polskiej gospodarki: – „Dzięki takim uczelniom jak SGH udaje się przyciągnąć do Polski inwestorów zainteresowanych kapitałem ludzkim”. Mówiła także, że bogata tradycja polskiej szkoły ekonomicznej inspiruje do odważnego kształtowania nowoczesnej gospodarki na fali 4. rewolucji przemysłowej.
List wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina przypominający założenia reformy, w tym przekonanie, że wraz ze zmianami systemowmi musi wzrosnąć finansowanie nauki, przeczytał poseł Zbigniew Gryglas. Przekazał także symboliczny czek na kwotę ponad 12 milionów złotych dotacji inwestycyjnych dla SGH w postaci dwuletnich obligacji skarbu państwa. W imieniu Klubu Partnerów nowego roku akademickiego pełnego innowacji życzył Wojciech Haase z Banku Millennium. Zauważył, że ze względu na wyjątkowo szybki postęp techniczny zawody pojawiają się i znikają. Jak będzie wyglądał rynek pracy w ciągu 5-10 lat? Automatyzacja sprawia, że te nowe dopiero trzeba wymyśleć, a to wymaga elastyczności od studentów i uczelni. Przed immatrykulacją prorektor ds. nauki zarządzania prof. Piotr Wachowiak poprosił troje doktorów SGH – dr Mikołaja Szadkowskiego, dr Barbarę Grabiwodę i dr Małgorzatę Korczak – o odebranie z rąk rektora nagród w I edycji konkursu na prace doktorskie.
Kulminacyjnym punktem uroczystości była immatrykulacja studentów i doktorantów pierwszego roku, którą poprowadzili wspólnie rektor oraz prorektor ds. dydaktyki i studentów prof. Krzysztof Kozłowski i prorektor ds. nauki i zarządzania prof. Piotr Wachowiak. W ich imieniu wyrazy wdzięczności za dołączenie do wspólnoty akademickiej i nadzieje na przyszłość wyrazili przedstawiciele samorządów studenckiego i doktoranckiego: Michał Kulbacki oraz mgr Magdalena Kołton. Listy gratulacyjne z okazji 50-lecia immatrykulacji absolwentom wręczył prorektor ds. współpracy z zagranicą prof. Jacek Prokop. Następnie zabrzmiał jeden z najstarszych utworów religijnych liryki polsko – łacińskiej „Gaude Mater Polonia” (Raduj się Matko Polsko).
Potem odbył się wykład inauguracyjny nt.: „Polityka monetarna Eugeniusza Kwiatkowskiego w latach 1936–1939”. Wygłosił go dr Jakub Skiba- Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Ilustrując treści licznymi przystępnymi diagramami wykazał korelację między ilością pieniądza w obiegu a tempem produkcji przemysłowej. Prelegent podkreślił ogromną rolę ministra Kwiatkowskiego w utrzymywaniu odpowiedniego kursu złotego w tym, tak naprawdę trudnym czasie.
Po wykładzie inauguracyjnym prorektor ds. współpracy z otoczeniem prof. Hanna Godlewska-Majkowska wręczyła nagrody zwycięzcom w konkursie Żagle Biznesu dla młodych przedsiębiorców wywodzących się ze środowiska SGH.
Całość uświetniły występy Zespołu Pieśni i Tańca SGH, który w pięknych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego odtańczył poloneza. Następnie rozbrzmiały pieśni patriotyczne, wśród których szczególnie zapadł nam w pamięci utwór „Ej dziewczyno, ej niebogo”. Wzruszająca choreografia towarzyszyła wykonaniu „Walca Cis – moll” Fryderyka Chopina, czy utworu Ludwika Ksawerego Pomiana „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”.
Udział w tej uroczystości dla naszej młodzieży był ogromnym wyróżnieniem, nagrodą za owocną pracę w ubiegłym roku szkolnym w ramach Programu KLASA AKADEMICKA SGH. Postawa naszej młodzieży podczas tej podniosłej uroczystości była budująca. To generacja mądrych i pragnących wiedzy młodych Opocznian. Oczywiście jak zwykle nasza młodzież swoimi koszulkami z nadrukiem KLASA AKADEMICKA SGH przyciągała uwagę nie tylko reporterów.