Spotkanie z wybitnym absolwentem naszego liceum panem Jackiem Białasem

W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego, w murach naszej zacnej Alma Mater, gościliśmy wybitnego absolwenta naszego liceum p. Jacka Białasa – obecnie pracownika amerykańskiej firmy Stanley Black & Decker, która jest światowym liderem w produkcji narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi. W ramach swojej firmy pan Jacek zarządza warszawskim oddziałem zatrudniającym blisko 500 osób i świadczącym usługi finansowe i informatyczne dla spółek Stanleya w całej Europie. Ponadto jest Dyrektorem Centrum Usług Wspólnych. Pan Jacek ukończył finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej. Jeszcze w czasie studiów podjął pracę zawodową. Najpierw w nowo tworzonej telewizji TVN, a następnie w amerykańskiej korporacji produkującej bankomaty NCR. W ramach pracy w firmie NCR wyjechał na 3 lata do europejskiej centrali firmy w Amsterdamie. Związany był również z innymi zakładami, jak Thomson, Accenture,, Avon Cosmetics, JLL.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Id i IIIc KLASY AKADEMICKIE SGH. Pan Jacek swoimi wypowiedziami zafascynował uczestników, zabierając ich w podróż pełną wspomnień z okresu nauki w naszym liceum. Prelegent zwrócił uwagę na ogromne znaczenie języka polskiego, który okazuje się niezwykle przydatny na biznesowej ścieżce rozwoju. Porównał warunki nauczania w jego czasach i obecnie. Podpowiedział naszym uczniom, na które umiejętności warto zwrócić uwagę, by w przyszłości bez problemów zdobyć pracę. Udzielił porad odnośnie dobrego przygotowania do studiowania na SGH. Przedstawił warunki, które musi spełniać absolwent liceum, by otrzymać pracę lub staż w jego firmie. Dał świadectwo wspaniałego człowieka z ogromną wdzięcznością dla swoich profesorów z okresu licealnego, człowieka z którego warto brać przykład. W dniach 27 – 29 maja 2019 roku pan Jacek Białas był jednym z prelegentów podczas kongresu organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów Internationaler Controller Verein. Podczas kongresu opowiedział o swoich doświadczeniach w zakładaniu i uruchamianiu centrów usług wspólnych. Najważniejsze tematy, które poruszył to:

  • Analiza opłacalności, czyli na co zwrócić uwagę przy uruchamianiu Centrum Usług Wspólnych (SSC),
  • Projektowanie Centrum Usług Wspólnych (SSC) – zakres funkcjonowania, struktura organizacyjna, modelowanie procesów,
  • Budowa planu migracji procesów do Centrum Usług Wspólnych (SSC),
  • Migracja procesów do Centrum Usług Wspólnych (SSC).

Było to niecodzienne spotkanie o seraficznym wymiarze prowadzone przez Natalię Sygut (klasa Id), Maję Walasik (klasa IIIg), Macieja Kluskę (klasa Id) i Piotra Kubiszewskiego (klasa IIIc). Uczniowie naszej szkoły wyrazili zadowolenie z faktu, że mogli wysłuchać człowieka, który nigdy nie bał się samodzielnie myśleć, nie ograniczał się do zbierania w katalogu informacji, ale działał i wciąż działa. Dziękujemy panu Jackowi Białasowi za poświęcony czas i serdeczną obecność wśród nas.