Aby samemu stać się lepszym
nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Brosmans
W roku szkolnym 2012/2013 Szkolny Klub Wolontariatu rozpoczął działalność pod nadzorem nauczycieli: Katarzyny Kobierskiej, Kariny Lareckiej, Magdaleny Stańczyk, Ewy Sędkowskiej i Katarzyny Jankowskiej. Chęć udziału zgłosiło 57 uczniów klas pierwszych i drugich.
Na początku roku opracowano plan pracy oraz cele i założenia SKW.
Zorganizowany został konkurs na nazwę i logo koła, w którym zwyciężyły uczennice klasy 1f – Weronika Knap- nazwa oraz Eliza Wiktorowicz – logo. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Opiekunki SKW przygotowały szkolenie wprowadzające w tematykę i ideę wolontariatu oraz prezentację mulitmedialną.
Z każdym wolontariuszem zawarto porozumienie o współpracy w bieżącym roku szkolnym.
Od września do grudnia regularnie dwa razy w tygodniu wolontariusze brali udział w ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom w Akademii Przedszkolaka.
26 i 27 października wolontariusze uczestniczyli w zbiórce pieniędzy w markecie WOY z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Opocznie zbierając blisko 1000 zł.
W listopadzie wolontariusze dołączyli do ogólnopolskiej akcji Dzień Życzliwości zbierając podpisy dla poparcia idei i wpisania święta w oficjalny kalendarz państwowy.
7 grudnia delegacja SKW wraz z opiekunką panią Katarzyną Kobierską i panią dyrektor Małgorzatą Mróz-Dudą uczestniczyła w obchodach Dnia Wolontariatu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Opocznie.
W dniach 7-9 grudnia wolontariusze uczestniczyli w Świątecznej Zbiórce Żywności dla osób potrzebujących zorganizowanej przez Bank Żywności w Lewiatanie.
W grudniu wspólnie z Samorządem Uczniowskim i ZHP zorganizowano zbiórkę słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Mroczkowie Gościnnym.
Wolontariat to nie tylko dobrowolna praca na rzecz potrzebujących, to również szansa na zawarcie znajomości i podnoszenie swoich kwalifikacji. Członkowie SKW wzięli udział w dwóch edycjach ośmiogodzinnego szkolenia pn. „Wolontariat” w ramach projektu „Trzeci sektor- siłą społeczeństwa obywatelskiego!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolenie zorganizował Instytut Nowych Technologii z Łodzi oraz fundacja Promyk Nadziei z Opoczna. Program szkolenia poruszał m.in. ideę i terminologię wolontariatu, integrację i komunikację, prawa i obowiązki, planowanie pracy, praca w zespole oraz motywowanie wolontariuszy. Oprócz zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, uczestnicy otrzymali również certyfikaty.
Dnia 30 listopada odbyły się warsztaty na temat dyskryminacji i potrzeby tolerancji we współczesnym świecie. Poprowadziły je trenerki ze stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”. W warsztatach uczestniczyły dwie grupy młodzieży. Zajęcia prowadzone były w sposób kreatywny, twórczy, tak, aby zaktywizować młodych ludzi do rozmowy. Młodzież miała możliwość wypowiedzenia się na wiele ważnych kwestii, dotyczących inności, odmienności drugiego człowieka. Dowiedzieli się, że niemal na każdym kroku spotykają się ze stereotypami i uprzedzeniami, nie mającymi żadnego racjonalnego uzasadnienia. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega dyskryminacja rasowa, religijna, ze względu na orientację seksualną, płeć i dlaczego należy walczyć z każdym przejawem nietolerancji.
20 stycznia 2013r. rozpoczął się cykl kolejnych szkoleń w ramach projektu „Trzeci sektor- siłą społeczeństwa obywatelskiego!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Tematyka szkolenia to „Zarządzanie czasem i autoprezentacja”. Po ośmiogodzinnym szkoleniu uczestnicy otrzymują certyfikat.
W celu sprawnej komunikacji pomiędzy opiekunkami i wolontariuszami utworzony został profil SKW Podaruj Siebie na portalu facebook. Również na szkolnej stronie internetowej pojawiła się zakładka Wolontariat, gdzie umieszczane są informacje o akcjach i szkoleniach wolontariuszy. O działalności koła na bieżąco pojawiają się informacje w prasie lokalnej.
Opiekunki SKW