#SprzątamyDlaPolski

4 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jednej z największych akcji ekologicznych w Polsce związanych ze sprzątaniem świata #SprzątamyDlaPolski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dla Polski”. Zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka, Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, Polskich Kolei Państwowych S.A. i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Założenia akcji ściśle wpisują się w cele edukacji ekologicznej prowadzonej w naszym liceum. W ramach przedsięwzięcia uczniowie sprzątali tereny publiczne w okolicy miejsca zamieszkania. Ta troska o stan środowiska to jeden z przejawów współczesnego patriotyzmu, ale i wielkiej odwagi i odpowiedzialności za losy naszej planety: „Chcąc nie chcąc, my, ludzie, jesteśmy powiązani ze sobą oraz ze wszystkimi roślinami i zwierzętami na całym świecie. Nasze życia łączą się ze sobą. (…) Rośliny, zwierzęta, mikroby bardzo długo pracowały wspólnie. (…) Skłonność do współdziałania wykształciła się w procesie ewolucji. Organizmy, które nie współdziałały z innymi, umierały. Współdziałanie to nasza natura. Klucz do przeżycia” (Carl Sagan).
Akcja była koordynowana przez Dyrektora Szkoły – p. Annę Pręcikowską – Skoczylas oraz nauczycieli zespołu przyrodniczego: p. Marzenę Papis, p. Jolantę Gapys, p. Renatę Sijer, p. Teresę Tępińską, p. Emilię Grochulską, p. Wojciecha Grochulskiego i p. Małgorzatę Gałkę – Kszczot.

Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie i wsparcie w organizacji akcji  #SprzątamyDlaPolski.