Trzeci wykład z cyklu Akademii Ciekawej Chemii

4 grudnia 2019 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wraz z nauczycielkami chemii uczestniczyli w trzecim w tym, roku akademickim wykładzie Akademii Ciekawej Chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Wykładowcą był dr Sławomir Domagała pracujący w Katedrze Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Chemii UŁ. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki związanej z elektrokatalizą i elektroanalizą na chemicznie modyfikowanych elektrodach. W swojej działalności dydaktycznej prowadzi wykłady dotyczące podstaw chemii ogólnej i analitycznej, elektroanalizy, procesów elektrokatalitycznych oraz magazynowania i przetwarzania energii.

Wykład na temat: „Od baterii z Bagdadu do nowoczesnych ogniw paliwowych” zawierał  informacje dotyczące rosnącej roli odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii, tj. ogniw galwanicznych i paliwowych. Omówiona została historia ich odkryć począwszy od ogniwa Volty aż po nowoczesne ogniwa litowe i litowo-jonowe oraz ogniwa paliwowe alkaliczne, z kwasem fosforowym, polimerowe, ze stopionymi węglanami i metanolowe. Zaprezentowana została ich budowa, właściwości, zasada działania oraz potencjalne zastosowania w energetyce, transporcie i urządzeniach przenośnych. Wykładowca w trakcie prelekcji przypomniał, że poruszana na wykładzie tematyka budzi współcześnie duże zainteresowanie czego dowodem jest fakt, że tegoroczną  Nagrodę Nobla z  dziedziny chemii otrzymali Amerykanin John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham oraz Japończyk Akira Yoshino za pracę nad bateriami litowo- jonowymi.

Po części teoretycznej nastąpił pokaz ciekawych eksperymentów chemicznych przygotowanych przez studentów ze Studenckiego Koła Chemicznego Uniwersytetu Łódzkiego  „ Orbital”. Doświadczenia cieszyły się szczególnym zainteresowaniem młodzieży.

Obejrzeliśmy doświadczenia:
– Bateria z cytryny-owocowe baterie
– Ogniwo Volty
– Ogniwo Daniella
– Ogniwo stężeniowe
– Barwy elektrolizy
– Pismo elektrochemiczne