Uczniowie I LO w Ambasadzie Niemiec w Warszawie

Młodzież z I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie nowe półrocze roku szkolnego 206/2017 rozpoczęła od  wizyty w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie, którzy uczą się języka naszych sąsiadów już od kilku lat oraz  także ci, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z językiem niemieckim. Opiekunami grupy były Pani Magdalena Stańczyk-nauczyciel języka niemieckiego oraz Pani Katarzyna Jankowska-szkolny katecheta.

O godzinie 8.00 wyruszyliśmy z Opoczna w kierunku Warszawy. Budynek Ambasady Niemiec mieści się w ścisłym centrum miasta  na ulicy Jazdów naprzeciwko Ambasady Francji. Sama ulica znana jest z osiedla domków finskich-pamiątki po heroicznych czasach odbudowy Warszawy. Wysokie, dwumetrowe ogrodzenie oraz ochrona pilnująca terenu wokół budynku, czyni go tajemniczym. Punktualnie o godz. 11.00 weszliśmy główną bramą na teren Ambasady.  Ku naszemu zdziwieniu nie zostaliśmy poddani żadnej „standardowej procedurze” przeszukania toreb, przechodzenia przez bramki wykrywające metal czy kontroli tożsamości, której spodziewaliśmy się wszyscy. Okazane  nam zaufanie było miłe.

Po wejściu do budynku w przestronnym foyer przywitała nas pani Maria Albers z Wydziału Kultury Ambasady, która to towarzyszyła nam do końca spotkania. Zaproszono nas do sali konferencyjnej, gdzie przygotowana została dla nas prezentacja w języku niemieckim dotycząca najważniejszych informacji oraz ciekawostek związanych z Niemcami. Mieliśmy okazję dowiedzieć się miedzy innymi jak wygląda praca w Ambasadzie, ile jest wydziałów, ilu pracowników, czy wchodząc na teren Ambasady, przekracza się granicę, gdzie mieszka ambasador. Po zakończonej prezentacji uczniowie zadawali pytania w języku  niemieckim i polskim.

Następnie mieliśmy okazję zobaczyć „oficjalny salon” ambasadora, miejsce wielu  ważnych oficjalnych i towarzyskich spotkań w Ambasadzie. Dostaliśmy również ciekawe upominki z logo Ambasady, a także czasopisma i foldery niemieckojęzyczne.   Na koniec zrobiliśmy sobie  wspólne pamiątkowe zdjęcie, aby uwiecznić ten niezwykle ciekawy i niepowtarzalny dzień z  życia naszej szkoły.

Kolejnym punktem programu było spotkanie w Fundacji  im. Roberta Schumana podczas którego pochodząca  z Ukrainy wolontariuszka Maria przygotowała dla nas  ciekawą prezentację pt.: „Dziesięć powodów dla których warto zostać wolontariuszem”. Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat możliwości uczestniczenia w dotowanych przez Unię Europejską programach dla młodzieży i studentów dotyczących wolontariatu.

Wizyta w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie okazała się być doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat kraju jakim są Niemcy, by zrozumieć, że w rzeczywistości są one  nam o wiele bliższe niż się wydaje. Bez cienia wątpliwości wizyta ta, jak i spotkanie w Fundacji Schumana nie byłyby takie same, gdyby nie zaangażowanie Pani Marii Albers i Pana Mateusza Lewandowskiego, za które to należą im się szczególne podziękowania.

Magdalena Stańczyk