Historyczny Dzień Absolwenta 2021

Już za nami… W niecodziennych okolicznościach, bo święto abiturientów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego pierwszy raz odbyło się zdalnie. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Poseł na Sejm pan Robert Telus, Starosta Opoczyński pan Marcin Baranowski, Przewodniczący Rady Powiatu pan Józef Róg, Wicestarosta Opoczyński pani Maria Barbara Chomicz,  przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele i uczniowie. Mimo historycznych okoliczności prowadzący Joanna Zaremba (II Ag) i Maciej Gajewski (II B) poradzili sobie rewelacyjnie.
Tegoroczna uroczystość, Dzień Absolwenta, budzi w nas szczególne uczucia, jakich nie doznajemy na co dzień. Ta pusta szkoła bez gwaru i radości uczniowskiej wzbudza w nas dojmujące i wstrząsające odczucia. Takiej ciszy dotąd tu nie było… Ale byliśmy tutaj, razem, w ciszy, a nasz patron Stefan Żeromski powiedział kiedyś, że Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć. I my przeżywamy. W bardzo różny sposób, ale dziś, bardziej niż kiedykolwiek, zdajemy sobie sprawę jak bardzo potrzebujemy życia szkolnego, spotkań z rówieśnikami i nauczycielami. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, skłoniła nas też do głębszych refleksji i przemyśleń dotyczących naszej edukacji i przyszłości. Bo czymże jest współczesna szkoła w życiu młodego człowieka? W odpowiedzi na to pytanie możemy wyliczyć szereg zadań, które szkoła wobec nas spełnia: tu, dzięki zaangażowanej pracy nauczycieli wzbogacamy swój umysł, uczymy się samodzielności i odpowiedzialności, kształtujemy swój charakter, tu wreszcie rozwijamy nasze zainteresowania i zdolności. Szkoła jest także miejscem naszych młodzieńczych zabaw, miejscem, w którym rodzą się trwałe sympatie i przyjaźnie, miejscem, którego nie zapomina się przez całe życie. To tu ukształtowano nasz charakter i osobowość, pokazano, jak ogromnym bogactwem jest życie i człowiek. To czas młodości, „radości najpiękniejszych lat”, o czym przepięknie zaśpiewały nam Kornelia i Kinga Studnickie  https://www.youtube.com/watch?v=rCVTFdWhyRU
Ale nie tylko młodość i zapał, bo ciężka praca uczniów przyczyniła się do uzyskania bardzo dobrych wyników w nauce. A to elementy niezbędne, aby osiągnąć sukces. Nawet zdalnie. Wiemy bowiem, że twórcze myślenie, aktywna postawa, rzetelna wiedza otwierają przed nami szerokie perspektywy na przyszłość. A wyniki osiągnięte przez nasze koleżanki i kolegów są imponujące! Tytuł Absolwenta Roku został przyznany zgodnie z Regulaminem przyznawania tytułu najlepszego absolwenta I LO. Według regulaminu tytuł może otrzymać uczeń, który uzyskał wysoką średnią, osiągał sukcesy w konkursach, olimpiadach, aktywnie uczestniczył w życiu szkoły, z zachowania ma ocenę wzorową. Kandydatów do tytułu przedstawili wychowawcy klas III, a całość rozstrzygnęła szkolna komisja w składzie: III A – p. Anna Waśkiewicz-Kaniecka, III B – p. Grażyna Mazur, III C – p. Izabela Jaciubek, III D – p. Ewelina Cichańska-Szwaczyk, III F – p. Edyta Świderska,  III G/E – p. Ewa Gutarowska. W tym roku wpłynęło 6 wniosków. Po przeliczeniu punktów komisja podjęła decyzję o przyznaniu trzem kandydatom najwyższych nagród. Poniżej przedstawiamy osiągnięcia nagrodzonych uczniów. Absolwentem Roku została Aleksandra Ksyta z klasy III D i średnią ocen 6,0.
✓Wymiana polsko-niemiecka  Erasmus + 2018/2019.
✓Finalistka XIV Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w zakresie matematyki.
✓Półfinalistka XIII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki.
✓I miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie „Walka z plastikiem”.
✓Aktywność na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu.
✓III miejsce w Mistrzostwach  Powiatu Opoczyńskiego w Piłce Nożnej.
Pozostali wyróżnieni to:
Aleksandra Zięba III D, średnia 5,72
✓Laureatka Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.
✓Złoty Laureat w Ogólnopolskiej Akcji Społecznej „Kapsuła Czasu”.
✓Półfinalistka XIV Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z geografii.
✓I miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie „Walka z plastikiem”.
✓Aktywność na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu.
Maciej Kluska III D, średnia 5,53.
✓Półfinalista XIII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z geografii.
✓Laureat II Ogólnopolskiego Konkurs Wiedzy Geologicznej „OKAWANGO”  2019/2020.
✓I miejsce w regionie i województwie – Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę”.
✓Finalista Konkursu Politechniki Warszawskiej „Zaplanuj swoją przestrzeń”.
✓Finalista Etapu Okręgowego XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej.
✓I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie  „Walka z plastikiem”.
✓Wymiana polsko-niemiecka Erasmus + w latach 2018/2019.
✓Koordynator krajowy w Projekcie Międzynarodowej Unii Astronomicznej  „Astronomiczna  przygoda”.
✓Aktywność na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu.
✓Poseł XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
A uczniowie, którzy uzyskali średnią powyżej 5,50 to:
1.Wiktor Świątkowski III D
2. Maria Gancarz III F
3. Mateusz Zalega III D
4. Szymon Milczarczyk III D
5. Zuzanna Marecka III F
6. Mateusz Jurek III D
7. Amelia Małecka III D
Wyróżniono też inne osoby, które mimo trudnego czasu były niezmiennie zaangażowane w życie szkoły i pomagały w różnych inicjatywach.
1. Julia Śmigiel – półfinalistka XIV Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks z geografii.
2. Bartosz Sobczyk III D – finalista Zawodów Okręgowych XLVII Olimpiady Geograficznej.
3. Natalia Sygut III D – ciągłe wsparcie działalności sportowej, zaangażowanie w pomoc innym, m.in. akcję „Maraton Pisania Listów” w obronie praw człowieka.
4. Amelia Wojton III C – ciągłe wsparcie działalności sportowej.
5. Kacper Papiernik III D – realizator programu ogólnopolskiego „Złote Szkoły NBP”; wsparcie techniczne.
6. Miłosz Polak III D – realizacja filmów, wsparcie techniczne.
7. Małgorzata Śpiewak III B, Julia Białek III F; Alicja Stempniak III F, Wiktoria Stępień, III F, Weronika Stolarczyk III A, Aleksandra Jarząbek III A – oprawa muzyczna uroczystości szkolnych.
Gratulujemy uczniom bardzo wysokich wyników w nauce!
Dziękujemy sponsorom, bo dzięki nim i ich wsparciu wyróżnieni uczniowie mogli otrzymać nagrody. Fundatorami nagród byli:
1. Poseł na Sejm RP pan Robert Telus
2. Starosta Opoczyński pan Marcin Baranowski
3. Ceramika Paradyż
4. Wojciech Wiktorowicz Firma Agro-Wikt
5. Tomasz Brol, TOMBUD, Kozenin
6. Kazimierz Pacan – EXPO DREW
7. Dariusz Mastalerek – Zakład Betoniarsko – Kamieniarski, Sobawiny
8. Andrzej Zalega, Biuro projektowe AZAKO,
9. Rada Rodziców I LO
Dzień Absolwenta to jedyny moment, aby uroczyście w imieniu klas drugich, całej młodszej społeczności szkolnej pożegnać maturzystów i życzyć im spełnienia marzeń, a przede wszystkim powodzenia na maturze! Wykorzystajcie swoją wiedzę i umiejętności i uzyskajcie wyniki, które pozwolą Wam dostać się na wymarzone studia lub zrealizować się w inny sposób. Ten trudny egzamin przed Wami, ale wierzymy, że dacie radę. Bo kto jak nie WY?
Do życzeń dołączyli także nauczyciele.

Absolwenci

 

Na zakończenie uroczystości wystąpiła  Małgorzata Śpiewak w specjalnej dedykacji dla abiturientów.
https://www.youtube.com/watch?v=3JDuGJ3Sl5k
Kochani maturzyści, na rozstaju waszych dróg życiowych życzymy Wam tylko dobrych map!
Bardzo dziękuję za nieocenioną pomoc techniczną Miłoszowi Polakowi, Jakubowi Jurkowi oraz panu Jackowi Plucińskiemu.

Marta Pawlik-Prejs

 

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

 

Mówili, że się nie uda. Ale się udało. 102 lata temu, kiedy strzelali żołnierze, to politycy nadawali bieg kulom.  Józef Piłsudski, Roman Dmowski
i Ignacy Jan Paderewski, podjęli się niemożliwego. Zaczęli tworzyć nową mapę świata, na którą wróci Polska. I dokonali tego. Naród zjednoczył się, oddając swoje życie w obronie wolności,… żeby Polska była Polską.
10 listopada 2020 roku, wielu mówiło, że się „nie da”. Jednak uczniowie
I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, stanęli ramię w ramię recytując i śpiewając piosenki patriotyczne dla Niepodległej. Iskra wolności nie zgasła. Nawet pandemia i izolacja domowa nie zatrzymała ich patriotycznej potrzeby upamiętnienia rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wyrazem tego, było wspólne odśpiewanie hymnu  w ramach Ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, przed ekranami komputerów zajęli godną postawę i odśpiewali hymn narodowy. Następnie, społeczność „Żeromskiego” mogła obejrzeć wspaniałe wydarzenie. Niestety, nie w tradycyjnej formie, czyli na hali sportowej, jak to zwykle było przygotowywane w latach poprzednich, ale w formie możliwej do realizacji w czasach epidemii. Używając nowoczesnej technologii, w zaciszach domów, artyści Studia 107 nagrali niesamowity spektakl wzruszających wystąpień, których montażem zajął się niezastąpiony Miłosz Polak – uczeń klasy III D. Nie zabrakło także Józefa Piłsudskiego, w rolę którego wcielił się Szymon Milczarczyk, także uczeń klasy III D, odczytując autentyczne przemówienie Marszałka wygłoszone w Sejmie 10 lutego 1919 roku. Film – wynik  pracy wspólnej,  możemy wszyscy jeszcze raz obejrzeć. Wystarczy tylko wybrać link zamieszczony poniżej. Inicjatywę zapoczątkowali i wspierali opiekunowie w osobach: Jacek Pluciński oraz Ewelina Cichańska-Szwaczyk.
Ludzie tacy jak Józef Piłsudski nie przychodzą na świat po to, aby zaświecić jak meteor w nocy i zostawić po sobie mrok. Dani są narodom jako wieczne światło, jako drogowskaz. Jego żarliwy patriotyzm Polaka, jego najgłębszy związek z kulturą polską, wyrastający z wielowiekowej tradycji, nakazał mu pozostawić wszystkim obrońcom ojczyzny przesłanie.
Niech ci młodzi ludzie – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego
im. Stefana Żeromskiego w Opocznie idąc śladami obrońców Polski z 1918 roku, będą inspiracją i wzorem do naśladowania postaw patriotycznych, … żeby Polska była Polską.

Oto link:
https://youtu.be/c38BXlzTokE

 

75-lecie

logo 75 lat I LO

Gdy szukam wspomnień, które trwały ślad pozostawiły we mnie, kiedy podsumowuję godziny, które miały dla mnie znaczenie, odnajduję nieomylnie to, czego żadne bogactwo nie zdołałoby mi zapewnić: nie można kupić przyjaźni człowieka związanego z nami na zawsze doświadczeniami życia.”

 

W tym roku przypada jubileusz 75- lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie.

W związku z tym pragnęliśmy uczcić ten fakt szczególnie uroczyście. Już od roku zarówno Dyrekcja, jak i grono pedagogiczne oraz rodzice i uczniowie z zapałem, radością, a jednocześnie nutką niepokoju w sercu przygotowywali się do obchodów mających odbyć się 6 czerwca 2020 roku.

Z niecierpliwością czekaliśmy na spotkanie z zacnymi absolwentami i  znamienitymi gośćmi, przyjaciółmi naszej szkoły.

Niestety los zdecydował inaczej! Jest nam niezmiernie przykro, że musimy odwołać uroczystości.

Pragniemy przeprosić wszystkich zaproszonych i wyrazić nadzieję, że następny jubileusz odbędzie się bez zakłóceń. Dołożymy wszelkich starań, aby kolejna rocznica istnienia naszej szkoły zapadła wszystkim w pamięć.

Z wyrazami szacunku
Dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie
I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie.

Wspomnień czar – ach, cóż to był za bal…….!

Uczniowie klas trzecich I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie 11 stycznia 2020 w murach szkoły bawili się na magicznym balu studniówkowym.
W kalendarium szkoły Studniówka jest dniem niezwykle uroczystym. Ta wyjątkowa noc zapadnie naszym uczniom w pamięci do końca życia. Przygotowania do niej trwały kilka miesięcy, a sceneria uroczystości była znowu zachwycająca. To przedsięwzięcie, które po raz kolejny miało niepowtarzalny charakter. Hala gimnastyczna kolejny raz bowiem zamieniła się na jedną noc w cudowną salę balową… A wszystkie starania rodziców były po to, aby Abiturienci mieli niezapomniane wspomnienia!

Tego wieczoru nie zabrakło również zaproszonych gości. Swoją obecnością część oficjalną uświetnili Poseł na Sejm RP pan Robert Telus, Przewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego pan Józef Róg i komendant Powiatowej Policji w Opocznie pan Konrad Kobierski.

Oficjalnego otwarcia balu dokonała pani dyrektor Monika Kluska. Zaraz po jej słowach serdecznie zwrócili się do abiturientów pan Poseł Robert Telus i Przewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego pan Józef Róg. Obaj podkreślili doniosły nastrój chwili i jego znaczenie w życiu człowieka. Następnie głos zabrali przedstawiciele Komitetu Studniówkowego: pani Monika Matusiewicz– przewodnicząca i pan Marcin Kucharski– zastępca.

Po tradycyjnych słowach „ Poloneza czas zacząć” wszyscy zebrani usłyszeli pierwsze dźwięki dobrze znanej muzyki, w takt której płynnie weszło na halę 130 uczniów, robiąc tym samym ogromne wrażenie na wszystkich. Podobne emocje wywołał walc angielski. Za występ uczniowie otrzymali zasłużone brawa. Tegoroczne układy przygotowały nauczycielki wychowania fizycznego pani Edyta Świderska i pani Izabela Jaciubek. To one swoim profesjonalizmem sprawiły, że wszystko było dopracowane w najmniejszych szczegółach.

Tanecznym akcentem zakończono część oficjalną balu studniówkowego. Ale to jeszcze nie był koniec, to dopiero początek wspólnej zabawy, która trwała do białego rana.…

20200111_191637

20200111_191014

20200111_190443

20200111_192406

 

 

 

 

 

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

W piątek, 8 listopada 2019 roku w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, na hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, odbyła się podniosła uroczystość. Nasza szkoła przystąpiła do akcji „szkoła do hymnu”. Oznaczało to, że o symbolicznej godzinie 11:11 rozpoczęto wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie pan wicedyrektor Zbigniew Sobczyk wręczył dyplomy uczniom, którzy otrzymali stypendia z Fundacji Świętego Mikołaja za wysokie wyniki w nauce oraz działalność na rzecz szkoły. O wystąpienie zostali poproszeni Kacper Konecki uczeń klasy IIIc i Miłosz Polak uczeń klasy IId. Po wręczeniu dyplomów, zaproszono na scenę ucznia klasy IB Wiktora Tomasika, który odczytał fragment pamiętnika dotyczący oswobodzenia Warszawy. Kolejnym punktem uroczystości był wspólny śpiew, który rozpoczął się od ludowego wykonania piosenki „Przybyli ułani pod okienko” przez chór Studia 107. Po nim przyszedł czas na kolejne piosenki patriotyczne w wykonaniu solistek chóru.. A były to :

  • „Rozkwitały pąki białych róż”- Joanna Zalega i Faustyna Witon
  • Legiony – Małgosia Śpiewak i Natalka Badura
  • Szara piechota – Julka białek i Weronika Stolarczyk
  • O mój rozmarynie – Joanna Kościecha , Aleksandra Kościecha, Kinga Studnicka , Kornelia Studnicka
  • Miasto 44 – Małgosia Śpiewak, Natalka Badura

Na zakończenie uroczystości chór Studia 107 zaśpiewał piosenkę „Warszawskie Dzieci pójdziemy w bój”. Jednakże to jeszcze nie był koniec, gdyż uczniowie naszej szkoły poprosili o bis piosenki „Miasto 44”. Następnie Pan wicedyrektor Zbigniew Sobczyk podziękował nauczycielom historii oraz Chórowi Studia 107 za przygotowanie uroczystości.

Trzy dni później, w poniedziałek 11 listopada, uczniowie wraz z Dyrekcją I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wzięli udział w obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 9:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w kolegiacie św. Bartłomieja, odprawiona w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej dziekan opoczyński ks. Jan Serszyński. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac Zamkowy, gdzie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbyła się kolejna część obchodów. Głos zabrali m.in. dyrektor Muzeum regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, burmistrz Opoczna Dariusz Kosno oraz poseł Grzegorz Wojciechowski. Następnie odczytano Apel Pamięci, a Kompania Honorowa oddała salwę honorową.
W dalszej części uroczystości licznie zgromadzone delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze u stóp Pomnika Nieznanego Żołnierza, oddając tym samym cześć wszystkim poległym.