Koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”
                                                                    Rotmistrz W. Pilecki

„I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego  pamięta! Żołnierze Wyklęci polegli za Waszą i Naszą wolność”

Czytaj dalej Koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

1 września 2021 roku to dla wszystkich uczniów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, zaproszonych gości oraz zgromadzonych uczniów przywitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kinga Karasińska. Następnie Pani Dyrektor Anna Pręcikowska-Skoczylas uroczyście powitała młodzież w murach szkoły, życząc wszystkim powodzenia, sukcesów i wytrwałości w tym wyjątkowym dla wszystkich roku szkolnym. Szczególne ciepłe słowa skierowała do Pierwszoklasistów dziękując, że wybrali szkołę, która cechuje się nowoczesnym i praktycznym podejściem, która godzi tradycję i nowoczesność. Pani Dyrektor zwróciła uwagę, że każdy dzień nauki w naszym liceum to odkrywanie pasji uczniów, potencjałów oraz ciekawości świata, która w nich drzemie. A godziny spędzone w murach szkoły staną się przepustką do jak najlepszej przyszłości i przygotowaniem do spełniania marzeń. Głos zabrali również zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Rafał Skoczylas – szef Biura Poselskiego Posła na Sejm RP, Roberta Telusa, Maria Barbara Chomicz -wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego oraz Barbara Stępień – przewodnicząca Rady Rodziców. Następnie uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami w wyznaczonych salach lekcyjnych.
Po kilkumiesięcznej przerwie nauczyciele i uczniowie wracają do nauki stacjonarnej, jednak ze względu na sytuację epidemiczną, całą społeczność naszej szkoły obowiązują zasady bezpieczeństwa oraz reżim sanitarny na terenie całej placówki. Mimo wielu obaw i niewiadomych, zarówno uczniowie jak i nauczyciele z optymizmem rozpoczynają naukę w nowym roku szkolnym.
Życzymy wszystkim powodzenia i szczególnie serdecznie witamy wśród społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

witaj szkoło

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
zapraszają na
uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2021/2022

 w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Stefana Żeromskiego w Opocznie

dnia 1 września 2021 roku o godzinie 9.00
na hali sportowej

Obowiązuje strój galowy
i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego
(obowiązkowe maseczki i dezynfekcja rąk)

Klasy wchodzą dwoma wejściami
Wejście A (wejście główne) – klasy pierwsze i drugie
Wejście B (od strony boiska szkolnego) – klasy trzecie

Przydział sal na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

l.p KLASA WYCHOWAWCA NR SALI
1. IA A. Wijata 65
2 IB A. Waśkiewicz 50
3 IC J.Gapys 57
4 IF E. Świderska 83
5 IG E. Cichańska – Szwaczyk 56
6 IIA2 A. Kucharska 82
7 IIAF2 E. Sędkowska 75
8 IIB M. Bernacka 41
9 IIC A. Kochanowska 69
10 IIF R. Sijer 36
11 IIIA A. Karbownik 67
12 IIIB G. Zięba-Zalega 58
13 IIIC K. Czajkowski 73
14 IIIF A. Gancarz 59
15 IIIAg E. Grochulska 72
16 IIIBg M. Pawlik-Prejs 74
17 IIICg M. Papis 52
18 IIIFg M. Telusiewicz-Chmal 66

Z  A  P  R  A  S  Z  A  M  Y  !

Dzień Otwarty online w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie

Dobra szkoła –dobra przyszłość –dobry wybór !
Idź w stronę wiedzy wybierz NASZĄ SZKOŁĘ!

I LO im. Stefana Żeromskiego w dniu 31 maja 2021 po raz kolejny zorganizowało Dzień Otwarty. W tym roku wyjątkowo po raz pierwszy w historii odbył się on online z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams w specjalnie przygotowanym do tego celu przez Pana Jacka Plucińskiego studiu nagraniowym. W spotkaniu wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe, które wyraziły chęć uczestnictwa. Obecnych na spotkaniu gości w ilości  ok. 200 uczestników  powitała Pani Dyrektor Monika Kluska wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego.

Nie zabrakło wrażeń i emocji. Już na początku trwania transmisji młodzież szkół podstawowych  mogła wypowiedzieć się, odpowiadając na krótkie pytanie dlaczego są zainteresowani naszą szkołą. Na podstawie sugestii młodych ludzi powstała tablica zawierająca odpowiedzi, która została zaprezentowana i udostępniona młodzieży na zakończeniu  spotkania.

dzienotw3

Po oficjalnym powitaniu przybyłych młodych gości Pani Izabela Jaciubek i Pani Edyta Świderska (nasze wspaniałe wuefistki) zaprezentowały przygotowaną prezentację multimedialną zawierającą m.in. krótką historię szkoły, omawiając atuty szkoły,  kierunki kształcenia na przyszły rok szkolny oraz sposób rekrutacji tak, aby każdy uczestnik odkrył kierunek najlepszy dla siebie, swoich zainteresowań i pasji.

Warto dodać, że dla uczniów szkół podstawowych została przygotowana niecodzienna atrakcja w postaci Quizu ,,Co wiemy o Żeromskim?’’.  Chwile, w trakcie których młodzież odpowiadała na przygotowane pytania, nasze licealistki ze Studia 107,  umilały czas swoim śpiewem wykonując nostalgiczny utwór.  Zwycięska trójka została nagrodzona oryginalnymi upominkami, natomiast spośród wszystkich osób, które wzięły udział w Quizie zostały wylosowane vouchery do kultowej opoczyńskiej „Zmiany Klimatu” na pyszny obiadek.

W dalszej części spotkania, absolwenci naszej szkoły Piotr Kubiszewski wraz Kacprem Koneckim podzielili się swoją opinią   dotyczącą I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie. Opowiedzieli, dlaczego nasza szkoła jest wyjątkowa i jak trudno opuszcza się mury liceum wkraczając już w dorosłe życie, a nasi uczniowie Justyna i Marcel odpowiedzieli na pytania zadawane przez uczestników w trakcie trwania spotkania na czacie.

Dzień Otwarty w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie szybko dobiegł końca. Wszystkie osoby zainteresowane miały możliwość po uprzednim zgłoszeniu zwiedzić szkołę 2 czerwca.

Uczniom szkół podstawowych dziękujemy za poświęcony czas i mówimy DO ZOBACZENIA…W PROGACH NASZEJ SZKOŁY !!!

dzotw14

Uczniom i Absolwentom I LO dziękujemy za nieocenioną pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia 🙂

Historyczny Dzień Absolwenta 2021

Już za nami… W niecodziennych okolicznościach, bo święto abiturientów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego pierwszy raz odbyło się zdalnie. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Poseł na Sejm pan Robert Telus, Starosta Opoczyński pan Marcin Baranowski, Przewodniczący Rady Powiatu pan Józef Róg, Wicestarosta Opoczyński pani Maria Barbara Chomicz,  przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele i uczniowie. Mimo historycznych okoliczności prowadzący Joanna Zaremba (II Ag) i Maciej Gajewski (II B) poradzili sobie rewelacyjnie.
Tegoroczna uroczystość, Dzień Absolwenta, budzi w nas szczególne uczucia, jakich nie doznajemy na co dzień. Ta pusta szkoła bez gwaru i radości uczniowskiej wzbudza w nas dojmujące i wstrząsające odczucia. Takiej ciszy dotąd tu nie było… Ale byliśmy tutaj, razem, w ciszy, a nasz patron Stefan Żeromski powiedział kiedyś, że Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć. I my przeżywamy. W bardzo różny sposób, ale dziś, bardziej niż kiedykolwiek, zdajemy sobie sprawę jak bardzo potrzebujemy życia szkolnego, spotkań z rówieśnikami i nauczycielami. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, skłoniła nas też do głębszych refleksji i przemyśleń dotyczących naszej edukacji i przyszłości. Bo czymże jest współczesna szkoła w życiu młodego człowieka? W odpowiedzi na to pytanie możemy wyliczyć szereg zadań, które szkoła wobec nas spełnia: tu, dzięki zaangażowanej pracy nauczycieli wzbogacamy swój umysł, uczymy się samodzielności i odpowiedzialności, kształtujemy swój charakter, tu wreszcie rozwijamy nasze zainteresowania i zdolności. Szkoła jest także miejscem naszych młodzieńczych zabaw, miejscem, w którym rodzą się trwałe sympatie i przyjaźnie, miejscem, którego nie zapomina się przez całe życie. To tu ukształtowano nasz charakter i osobowość, pokazano, jak ogromnym bogactwem jest życie i człowiek. To czas młodości, „radości najpiękniejszych lat”, o czym przepięknie zaśpiewały nam Kornelia i Kinga Studnickie  https://www.youtube.com/watch?v=rCVTFdWhyRU
Ale nie tylko młodość i zapał, bo ciężka praca uczniów przyczyniła się do uzyskania bardzo dobrych wyników w nauce. A to elementy niezbędne, aby osiągnąć sukces. Nawet zdalnie. Wiemy bowiem, że twórcze myślenie, aktywna postawa, rzetelna wiedza otwierają przed nami szerokie perspektywy na przyszłość. A wyniki osiągnięte przez nasze koleżanki i kolegów są imponujące! Tytuł Absolwenta Roku został przyznany zgodnie z Regulaminem przyznawania tytułu najlepszego absolwenta I LO. Według regulaminu tytuł może otrzymać uczeń, który uzyskał wysoką średnią, osiągał sukcesy w konkursach, olimpiadach, aktywnie uczestniczył w życiu szkoły, z zachowania ma ocenę wzorową. Kandydatów do tytułu przedstawili wychowawcy klas III, a całość rozstrzygnęła szkolna komisja w składzie: III A – p. Anna Waśkiewicz-Kaniecka, III B – p. Grażyna Mazur, III C – p. Izabela Jaciubek, III D – p. Ewelina Cichańska-Szwaczyk, III F – p. Edyta Świderska,  III G/E – p. Ewa Gutarowska. W tym roku wpłynęło 6 wniosków. Po przeliczeniu punktów komisja podjęła decyzję o przyznaniu trzem kandydatom najwyższych nagród. Poniżej przedstawiamy osiągnięcia nagrodzonych uczniów. Absolwentem Roku została Aleksandra Ksyta z klasy III D i średnią ocen 6,0.
✓Wymiana polsko-niemiecka  Erasmus + 2018/2019.
✓Finalistka XIV Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w zakresie matematyki.
✓Półfinalistka XIII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki.
✓I miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie „Walka z plastikiem”.
✓Aktywność na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu.
✓III miejsce w Mistrzostwach  Powiatu Opoczyńskiego w Piłce Nożnej.
Pozostali wyróżnieni to:
Aleksandra Zięba III D, średnia 5,72
✓Laureatka Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.
✓Złoty Laureat w Ogólnopolskiej Akcji Społecznej „Kapsuła Czasu”.
✓Półfinalistka XIV Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z geografii.
✓I miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie „Walka z plastikiem”.
✓Aktywność na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu.
Maciej Kluska III D, średnia 5,53.
✓Półfinalista XIII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z geografii.
✓Laureat II Ogólnopolskiego Konkurs Wiedzy Geologicznej „OKAWANGO”  2019/2020.
✓I miejsce w regionie i województwie – Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę”.
✓Finalista Konkursu Politechniki Warszawskiej „Zaplanuj swoją przestrzeń”.
✓Finalista Etapu Okręgowego XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej.
✓I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie  „Walka z plastikiem”.
✓Wymiana polsko-niemiecka Erasmus + w latach 2018/2019.
✓Koordynator krajowy w Projekcie Międzynarodowej Unii Astronomicznej  „Astronomiczna  przygoda”.
✓Aktywność na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu.
✓Poseł XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
A uczniowie, którzy uzyskali średnią powyżej 5,50 to:
1.Wiktor Świątkowski III D
2. Maria Gancarz III F
3. Mateusz Zalega III D
4. Szymon Milczarczyk III D
5. Zuzanna Marecka III F
6. Mateusz Jurek III D
7. Amelia Małecka III D
Wyróżniono też inne osoby, które mimo trudnego czasu były niezmiennie zaangażowane w życie szkoły i pomagały w różnych inicjatywach.
1. Julia Śmigiel – półfinalistka XIV Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks z geografii.
2. Bartosz Sobczyk III D – finalista Zawodów Okręgowych XLVII Olimpiady Geograficznej.
3. Natalia Sygut III D – ciągłe wsparcie działalności sportowej, zaangażowanie w pomoc innym, m.in. akcję „Maraton Pisania Listów” w obronie praw człowieka.
4. Amelia Wojton III C – ciągłe wsparcie działalności sportowej.
5. Kacper Papiernik III D – realizator programu ogólnopolskiego „Złote Szkoły NBP”; wsparcie techniczne.
6. Miłosz Polak III D – realizacja filmów, wsparcie techniczne.
7. Małgorzata Śpiewak III B, Julia Białek III F; Alicja Stempniak III F, Wiktoria Stępień, III F, Weronika Stolarczyk III A, Aleksandra Jarząbek III A – oprawa muzyczna uroczystości szkolnych.
Gratulujemy uczniom bardzo wysokich wyników w nauce!
Dziękujemy sponsorom, bo dzięki nim i ich wsparciu wyróżnieni uczniowie mogli otrzymać nagrody. Fundatorami nagród byli:
1. Poseł na Sejm RP pan Robert Telus
2. Starosta Opoczyński pan Marcin Baranowski
3. Ceramika Paradyż
4. Wojciech Wiktorowicz Firma Agro-Wikt
5. Tomasz Brol, TOMBUD, Kozenin
6. Kazimierz Pacan – EXPO DREW
7. Dariusz Mastalerek – Zakład Betoniarsko – Kamieniarski, Sobawiny
8. Andrzej Zalega, Biuro projektowe AZAKO,
9. Rada Rodziców I LO
Dzień Absolwenta to jedyny moment, aby uroczyście w imieniu klas drugich, całej młodszej społeczności szkolnej pożegnać maturzystów i życzyć im spełnienia marzeń, a przede wszystkim powodzenia na maturze! Wykorzystajcie swoją wiedzę i umiejętności i uzyskajcie wyniki, które pozwolą Wam dostać się na wymarzone studia lub zrealizować się w inny sposób. Ten trudny egzamin przed Wami, ale wierzymy, że dacie radę. Bo kto jak nie WY?
Do życzeń dołączyli także nauczyciele.

Absolwenci

 

Na zakończenie uroczystości wystąpiła  Małgorzata Śpiewak w specjalnej dedykacji dla abiturientów.
https://www.youtube.com/watch?v=3JDuGJ3Sl5k
Kochani maturzyści, na rozstaju waszych dróg życiowych życzymy Wam tylko dobrych map!
Bardzo dziękuję za nieocenioną pomoc techniczną Miłoszowi Polakowi, Jakubowi Jurkowi oraz panu Jackowi Plucińskiemu.

Marta Pawlik-Prejs

 

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

 

Mówili, że się nie uda. Ale się udało. 102 lata temu, kiedy strzelali żołnierze, to politycy nadawali bieg kulom.  Józef Piłsudski, Roman Dmowski
i Ignacy Jan Paderewski, podjęli się niemożliwego. Zaczęli tworzyć nową mapę świata, na którą wróci Polska. I dokonali tego. Naród zjednoczył się, oddając swoje życie w obronie wolności,… żeby Polska była Polską.
10 listopada 2020 roku, wielu mówiło, że się „nie da”. Jednak uczniowie
I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, stanęli ramię w ramię recytując i śpiewając piosenki patriotyczne dla Niepodległej. Iskra wolności nie zgasła. Nawet pandemia i izolacja domowa nie zatrzymała ich patriotycznej potrzeby upamiętnienia rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wyrazem tego, było wspólne odśpiewanie hymnu  w ramach Ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, przed ekranami komputerów zajęli godną postawę i odśpiewali hymn narodowy. Następnie, społeczność „Żeromskiego” mogła obejrzeć wspaniałe wydarzenie. Niestety, nie w tradycyjnej formie, czyli na hali sportowej, jak to zwykle było przygotowywane w latach poprzednich, ale w formie możliwej do realizacji w czasach epidemii. Używając nowoczesnej technologii, w zaciszach domów, artyści Studia 107 nagrali niesamowity spektakl wzruszających wystąpień, których montażem zajął się niezastąpiony Miłosz Polak – uczeń klasy III D. Nie zabrakło także Józefa Piłsudskiego, w rolę którego wcielił się Szymon Milczarczyk, także uczeń klasy III D, odczytując autentyczne przemówienie Marszałka wygłoszone w Sejmie 10 lutego 1919 roku. Film – wynik  pracy wspólnej,  możemy wszyscy jeszcze raz obejrzeć. Wystarczy tylko wybrać link zamieszczony poniżej. Inicjatywę zapoczątkowali i wspierali opiekunowie w osobach: Jacek Pluciński oraz Ewelina Cichańska-Szwaczyk.
Ludzie tacy jak Józef Piłsudski nie przychodzą na świat po to, aby zaświecić jak meteor w nocy i zostawić po sobie mrok. Dani są narodom jako wieczne światło, jako drogowskaz. Jego żarliwy patriotyzm Polaka, jego najgłębszy związek z kulturą polską, wyrastający z wielowiekowej tradycji, nakazał mu pozostawić wszystkim obrońcom ojczyzny przesłanie.
Niech ci młodzi ludzie – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego
im. Stefana Żeromskiego w Opocznie idąc śladami obrońców Polski z 1918 roku, będą inspiracją i wzorem do naśladowania postaw patriotycznych, … żeby Polska była Polską.

Oto link:
https://youtu.be/c38BXlzTokE