W trosce o planetę

W drugim tygodniu ferii zimowych chętni uczniowie z naszej szkoły brali udział w warsztatach organizowanych przez Earthday oraz Earth Day Network India.

24 stycznia 2023 roku wzięliśmy udział w Międzynarodowym Dniu Edukacji połączonym z Festiwalem LearningPlanet.
Temat webinarium dotyczył wykorzystania doświadczeń z przeszłości do przyspieszenia działań na rzecz klimatu obecnie. Spotkaliśmy się z przedstawicielami z różnych stron świata, gdyż prelegentami byli:

•  Andrés Colmenares, współzałożyciel Internet Age Media (Barcelona)

•  Neha Sinha, biolog, autorka książki „Wild and Wilful” (Indie)

•  Tobias Grut, Brand Manager, Nordycka Rada Ministrów (Dania)

• Isaias Hernandez, edukator środowiskowy i twórca QueerBrownVegan (Los Angeles)
Moderatorem dyskusji była Shamita Harsh z telewizji indyjskiej.
Drugie webinarium traktowało o empatii i współpracy na rzecz skoku kwantowego w edukacji klimatycznej. Podczas tego seminarium internetowego udział wzięli przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malawi, Indonezji i Włoch. Podczas dyskusji zrozumieliśmy, że to właśnie my jesteśmy zarządcami Ziemi i agentami zmian. Uczestnicy prezentowali dobre praktyki działań na rzecz ochrony środowiska prowadzone w szkołach w rożnych krajach. Moderatorem wydarzenia była Ashę Alexander, dyrektorka GEMS Legacy School w Dubaju i kierownik wykonawczy ds. zmian klimatycznych w GEMS Education. W obradach towarzyszyli jej:

•  Aditya Rao, koordynator DP w Sekolah Bogor Raya w Indonezji

•  Ketty Galon, koordynator wydarzeń i kierownik projektu w Fundacji

•  Štěpána Zavřela w Sarmede we Włoszech

•  Emma Binding, dyrektor szkoły podstawowej Mount View i centrum wczesnoszkolnego w Malawi.

25 stycznia 2023 roku uczestniczyliśmy w The Fashion Industry’s Age of Invention – Fabulous Fabrics for the Future. Panelistami byli:

•  Alissa Baier-Lentz — współzałożycielka i dyrektor operacyjny Kintra Fiber

•  Tricia Carey — dyrektor handlowy Renewcell

•  Tessa Callaghan — współzałożycielka i dyrektor generalna Keel Labs

•  Kerry Bannigan, moderator — dyrektor wykonawczy Fashion Impact Fund.
Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, że „moda” ma duży udział w zanieczyszczeniu naszej Matki Ziemi i aby zapewnić zrównoważony rozwój, musi się zmienić. Przemysłowe odpady tekstylne, emisja dwutlenku węgla i zanieczyszczenie mikroplastikiem to krytyczne problemy środowiskowe, które należy rozwiązać. Paneliści omówili innowacje w branży modowej, która przecież jest jednym z podstawowych sposobów wyrażania naszej tożsamości i osobistego stylu. Zaapelowali, by zrobić wszystko, aby ten styl promował działania zrównoważone, byśmy byli żywą reklamą troski o Ziemię.
27 stycznia 2023 roku poznaliśmy bohaterów wielkich światowych akcji porządkowych, których wysiłki przyczyniają się do ochrony środowiska. Wiele uwagi poświecono The Great Global Cleanup – ogólnoświatowej kampanii mającej na celu usunięcie miliardów śmieci z dzielnic, plaż, rzek, jezior, szlaków i parków.
Te trzy dni okazały się wielkim świętem nauczycieli, uczniów całego świata i zaangażowania w budowanie zrównoważonej, integracyjnej i pokojowej przyszłości poprzez edukację. Kontynuowanie wyścigu ze zmianami klimatycznymi, budowanie lepszego jutra wymaga pilnego priorytetowego potraktowania edukacji klimatycznej i wiedzy o środowisku.
Uczniowie Żeromskiego od dawna już uczestniczą w maratonie na rzecz Ziemi i pokazują, jak ważny jest dla nich każdy zakątek. Udział w akcjach globalnych to doskonała okazja do praktycznego wdrażania kompetencji kluczowych ułatwiających funkcjonowanie w środowisku. Po prostu działamy!