Warsztaty medialne

17 listopada 2016 r. z inicjatywy posła na Sejm Roberta Telusa w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbyły się warsztaty edukacyjne „ Zrozumieć media” prowadzone przez pracowników Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, dziennikarzy Telewizji Trwam i Radia Maryja. W szkoleniu uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i młodzież szkół powiatu opoczyńskiego. Jak podkreślał pomysłodawca wydarzenia:

„Celem spotkania jest przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat ogromnych możliwości, jakimi dysponują współczesne media”.

Młodzież naszej szkoły  bardzo aktywnie pracowała podczas zajęć z zakresu umiejętności opracowania komunikatu prasowego, radiowego i telewizyjnego, wykorzystania słowa mówionego w interakcji medialnej, uwrażliwiania na językowe środki manipulacji. Uczniowie poznali z bliska pracę kamerzystów, dziennikarzy, prezenterów. Mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem, jaki używany jest w mediach (telewizyjny wóz transmisyjny, profesjonalne studyjne kamery, profesjonalne studyjne mikrofony oraz konsolety, a także profesjonalne oprogramowanie telewizyjne, radiowe czy prasowe, używane na co dzień przez dziennikarzy). Uczestnicy  warsztatów mogli też wcielić się  w dziennikarza przeprowadzającego sondę uliczną oraz spróbować swoich sił przed kamerą w roli prezentera telewizyjnego czy aktora sceny filmu fabularnego. Poznali tajniki prostego montażu telewizyjnego a także dźwiękowego. Uczniowie  mogli doświadczyć  „na własnej skórze”, na czym polega prawidłowe oświetlenie telewizyjne i jaki ma ono wpływ na postrzeganie danej osoby przez widza. To samo tyczy się wielkości kadru, a także innych składowych produkcji telewizyjnej i radiowej. Uczniowie poznali także podstawy tworzenia tekstów prasowych i informacyjnych oraz zagrożeń, jakie wynikają z manipulacji telewizyjnej, radiowej czy prasowej. Wszystko po to, by odkryć prawa i zasady, którymi kierują się media. Bowiem jak stara zasada prawna głosi „nieznajomość prawa szkodzi”.

Im więcej świadomych widzów, słuchaczy oraz czytających prasę i korzystających z internetu, tym mniej ludzi manipulowanych, ponieważ media mają  olbrzymi wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Przejawia się on nie tylko  w kształtowaniu naszej wiedzy, wyobrażeń, poglądów i sympatii w każdej możliwej sprawie, ale także przekłada się na nasze postępowanie oraz sposób i charakter podejmowanych przez nas decyzji. Toteż pierwszym postulatem, jaki kierujemy w stronę mediów – a zarazem ich obowiązkiem – jest rzetelność.

Zdjęcia ze stron