Warsztaty scenariuszowe ze Zbigniewem Masternakiem

Piątkowe południe i lekcja w terenie?… Czy ktoś ma na to siłę? … Oczywiście, że tak!

Dla uczniów I LO to bowiem kolejna forma nauki, zdobywania doświadczenia, poznawania nowych, jakże ciekawych ludzi, to pisanie… scenariusza – własnego scenariusza!

20 października 2017 roku słowa piosenki słowa piosenki (autorstwa J. Kuderskiego, W. Kuderskiego, P. Myszora, W. Powagi, A. Rojka) w wykonaniu zespołu Myslovitz dla uczniów klasy IId stały się własną opowieścią.

Powodem było spotkanie, a właściwie warsztaty, zorganizowane przez panią Iwonę Chróstowską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie z panem Zbigniewem Masternakiem – polskim prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, reportażystą… i piłkarzem.

W programie było:
1. wprowadzenie do sztuki tworzenia scenariuszy filmowych, konstrukcja scenariusza, czym jest scenariusz, o punktach zwrotnych w scenariuszu
2. omówienie konstrukcji głównego bohatera i bohaterów 2  planu, główny bohater a splot sytuacyjny, główny bohater a bohaterowie drugiego planu
3. sposób pisania dialogów, określanie bohaterów poprzez sposób mówienia
4. przygotowywanie własnych pomysłów scenariuszowych w formie synopsisu (streszczenia), na 1,5 strony
5. konkurs na najlepszy pomysł scenariusza filmu o naszej miejscowości

Warsztaty zostały przeprowadzone w bardzo życzliwej atmosferze, sprzyjającej kreatywności i powstawaniu nowych pomysłów na wręcz „oskarowy” film. Pozwoliły młodzieży wyzwolić niesamowitą wyobraźnię. Nasuwają się od razu na myśl słowa Alberta Einsteina „Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia może zaprowadzić Cię wszędzie”.

I rzeczywiście! Zadanie polegające na pisaniu scenariusza filmowego, w ramach ogłoszonego przez pana Masternaka konkursu, zrobione było z niesamowitym zaangażowaniem, a podczas prezentacji swego pomysłu dało się wyczuć niesamowitą lekkość „pióra” przenoszącą nas w inny – filmowy świat :).

Dodać musimy, że pan Zbigniew Masternak obecnie pracuje nad  autobiograficznym cyklem  powieściowym „Księstwo”,   który publikuje w poznańskim  wydawnictwie Zysk i S-ka. W latach  2006 – 2008   ukazały się Jego trzy księgi – „Chmurołap”, „Niech żyje wolność”, „Scyzoryk”, z których ta druga  stała się bestsellerem. W 2012 r.   na  podstawie Jego trylogii powstał  film „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego – premiera światowa odbyła się w  Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wiosną 2012 film trafił do kin.  Wydaną w 2014 roku powieść „Nędzole” zamierza zekranizować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi.  Jego książki ukazują się w przekładach na języki obce – niemiecki,  rosyjski, ukraiński,  bułgarski, serbski, macedoński, mongolski. W 2010 roku „Niech żyje wolność” wyszła po wietnamsku w  Ho Chi Minh.

Wszystkie przedsięwzięcia jakie podejmują pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie trafiają w gusta i serca mieszkańców, a co nas cieszy młodych mieszkańców. Widać ogromne zaangażowanie i pasję w wykonywaniu swej pracy!

Tym bardziej jesteśmy niezwykle wdzięczni za możliwość skorzystania z takiej formy nauki.

Są one dla młodego pokolenia lekcją z zadaną praca domową… według ich własnego scenariusza!

„Kiedy powrócisz już
Ja będę czekał
Ulicą pójdę wzdłuż
Kupię gazetę
Zabiorę z sobą psa
Usiądę na ławce
Skończę scenariusz
By gotowy był (…)”