Wielkie serce uczniów I LO

Dnia 27 października 2022r. w mury naszej szkoły zawitał niezwykły i inspirujący gość – Pani Paulina Zaborowska. Celem tej wizyty było spotkanie z uczniami szkoły i wygłoszenie wykładu na temat: „Aktywność społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością”.

Historia tej niezwykłej kobiety brzmi jak film. Pani Paulina od urodzenia cierpi na dysplazję diastroficzną. To bardzo rzadka choroba genetyczna, która jest jedną z najcięższych i najtrudniejszych w leczeniu odmian karłowatości. Ciężka, nieuleczalna choroba nie powstrzymała pani Pauliny przed spełnianiem swoich marzeń. Nasz gość całe życie walczył, by ta ciężka choroba nie definiowała jej jako osoby. Chciała, by postrzegano ją jako człowieka z dużym potencjałem intelektualnym, a nie osobę niepełnosprawną. Do tego dążyła i dąży cały czas. Niewiele osób wierzyło w to, że będzie w stanie realizować marzenia o studiach prawniczych. Dziś wiadomo, że nie mieli racji. Pani Paulina nie tylko uzyskała magisterium na kierunku prawo, ale także została doktorantką nauk prawnych w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Warto nadmienić, że studia zostały ukończone  z najwyższą średnią spośród ponad 600 absolwentów! Dzięki wytrwałości pani Paulina zdobyła to, o czym marzyła, a wątpiącym udowodniła, jak bardzo się mylili. Ta historia może być inspiracją dla wielu. Gdy wszystko zaczęło się układać oraz wydawać, że imponująca kariera prawnicza jest w zasięgu ręku, choroba zaczęła postępować. Wrodzony optymizm przerodził się w bezsilność. Obecnie, stan zdrowia naszego gościa ciągle się pogarsza. Koniecznie są kule do przemieszczania, w najgorszym wypadku wózek inwalidzki. Nasilają się dolegliwości bólowe, które uniemożliwiają podjęcie pracy zawodowej. Jedynym ratunkiem dla Pani Pauliny jest wdrożenie kompleksowego, ale niestety bardzo kosztownego leczenia w Paley  Orthopedic and Spine Institute w USA. Światowej klasy specjaliści w zakresie ortopedii podejmą się operacji z wykorzystaniem indywidualnie przygotowanych endoprotez. Podczas wykładu gościa, wolontariusze szkolnego koła wolontariatu „Podaruj siebie” przeprowadzili  na terenie szkoły zbiórkę pieniędzy.  Mamy nadzieję, że choć w małym stopniu odmienimy życie pani Pauliny. To jej jedyna szansa, aby pozbyć się bólu, aby chodzić, aby pracować, aby uczyć się i żyć.
Jeśli ktoś chciałby jeszcze pomóc Pani Paulinie to prosimy o wpłaty na konto 42 2490 1028 3587 1000 0021 9311, odbiorca Fundacja Siepomaga, tytułem: Darowizna lub wysłać SMS 75365, treść 0219311 (koszt 6,15 zł brutto).

Ewa Sędkowska
Katarzyna Kobierska
Katarzyna Jankowska