Głównym działaniem w programie Szkoła Dialogu jest przygotowanie miejskiej wycieczki śladami społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś daną miejscowość. Jednak gdy projekt realizowany jest przez ambitną, zmotywowaną młodzież, chętną do realizowania odważnych pomysłów i przedsięwzięć, zaczyna żyć własnym życiem i zataczać coraz szersze kręgi. O naszych licznych projektowych działaniach dowiedziało się Forum Dialogu w Warszawie i zaproponowano nam przyjęcie w szkole gości z Wielkiej Brytanii, USA i Kanady, zainteresowanych tą tematyką. Entuzjastycznie przyjęliśmy zaproszenie i 19 listopada mieliśmy niebywałą przyjemność uczestniczyć w warsztatach integracyjnych, a później zaprezentować efekty naszej pracy w postaci prezentacji naszych osiągnięć i wycieczki „Ścieżką pamięci śladami opoczyńskich Żydów”, jednak tym razem był to nasz debiut w oprowadzaniu w języku angielskim. Wszyscy goście to aktywiści działający na rzecz społeczności lokalnych w swoich środowiskach. Okazali się też bardzo otwartymi ludźmi, łatwo nawiązującymi kontakty i mimo różnicy wieku, nie było między nami żadnych barier.
Spotkanie sprawiło wiele radości zarówno gościom jak i gospodarzom.
Dla nas było też niezwykłą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności językowych oraz uświadomienia sobie jak istotną rolę w komunikowaniu się ze światem odgrywa znajomość języka angielskiego.
Po udanym debiucie Forum Dialogu zaproponowało nam kolejne spotkania w przyszłości:)
Załączamy również e-mail, który po spotkaniu otrzymała koordynatorka projektu, pani Karina Larecka, skan listu od jednej z uczestniczek spotkania oraz oficjalne podziękowanie przesłane do pani dyrektor szkoły.