Z wizytą w Zielonej Łodzi

23 września 2022 roku uczniowie klasy IIF i IIIF, na zaproszenie Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, udali się na wycieczkę ufundowaną przez Urząd Marszałkowski, szlakiem tzw. Zielonej Łodzi. Wyprawa była nagrodą za zaangażowanie naszego liceum w liczne działania ekologiczne w roku szkolnym 2021/2022. Została zorganizowana w ramach Projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

Wycieczka była bardzo interesująca. Uczniowie poznali i zwiedzili obiekty zielonej infrastruktury na terenie naszego miasta wojewódzkiego.
Pierwszym punktem wyprawy był Las Łagiewnicki, będący pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej. Jest to jeden z największych kompleksów leśnych znajdujących się w granicach miasta w Europie. Podczas spaceru młodzież podziwiała wyżynny krajobraz. Zwiedziła dwie barokowe kapliczki: św. Rocha i św. Antoniego ze źródełkiem we wnętrzu. Wg legendy ta woda źródlana ma moc uzdrawiania. Zresztą Łagiewniki od stuleci były znane jako miejsce wielu cudów.
Następnie wszyscy udali się do Arturówka – enklawy wypoczynkowej z malowniczymi trzema stawami i szeregiem obiektów rekreacyjno – wypoczynkowych. Szmaragdowa riwiera aż zapierała dech w piersiach, a dostojne granitowe głazy stanowiły dopełnienie całej kompozycji.
Przy pięknych opowieściach towarzyszącej nam Pani Przewodnik z GMSynergy poznaliśmy Park na Zdrowiu im. J. Piłsudskiego z 18 pomnikami przyrody.  Po lunchu pojechaliśmy do najstarszego łódzkiego Parku urządzonego w stylu angielskim, w 2007 roku uznanym za najpiękniejszy park w Polsce i piąty pod względem urody w Europie. Oczywiście mowa o Kompleksie Źródliska. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Muzeum Kinematografii oraz Palmiarni.
Ta niecodzienna wyprawa wśród zielonych przestrzeni z bogactwem ekosystemów zapadła wszystkim uczestnikom głęboko w pamięci. Cieszyła oczy i serce, bo jak pisze Henry Dawid Thoreau Tylko wśród zieleni czujesz, że oddychasz, woń lasu wycisza emocje i uświadamia, jak piękne jest życie.
Opiekę na młodzieżą sprawowały p. Marzena Papis, p. Renata Sijer i p. Jolanta Gapys