Wymiana międzynarodowa

do artyk o wymianie

Niemieccy uczniowie w Polsce

W dniach 5 – 11.06.2019 gościliśmy w naszej szkole uczniów niemieckiego gimnazjum w Biesdorf wraz opiekunami Stephanie Jost i Jürgen Gieraths – dyrektorem szkoły, który z wielką przyjemnością wziął udział w projekcie. Nie tylko dla niego była to pierwsza wizyta w naszym kraju. Cała grupa była wyjątkowo podekscytowana, a cały pobyt dzięki pięknej słonecznej pogodzie przypominał o zbliżających się wakacjach.

Program pobytu w Polsce obfitował w różne atrakcje, które miały na celu integrację, poznanie naszej kultury, obyczajowości, a także obalenie panujących stereotypów. Oczywistym punktem programu były zajęcia warsztatowe, które miały na celu opanowanie podstawowych zwrotów w języku polskim. Wszystkim sprawiły one dużo zabawy. Zwłaszcza odtańczona wspólnie w licznym gronie uczniów Belgijka, poprzedzona nauką, wprawiła naszych gości w osłupienie, gdyż u nich w szkole takie inicjatywy nie są podejmowane.
Bardzo ciekawym elementem naszego programu i absolutnie niezbędnym był występ dzieci w strojach ludowych z Przedszkola nr 6 Zielona Dolinka. Jak zwykle pracownicy tego miejsca wraz z panią dyrektor Edytą Figurą zadbali o to , aby zarówno nasi goście, jak i uczniowie I LO poczuli się jak u siebie w domu. W przyjaznej i serdecznej atmosferze przyjęli nas, pokazując efekty swojej pracy ze swoimi wychowankami. Dla naszych gości był to niewątpliwie pokaz cudownej sztuki, którą niecodziennie mogą oglądać. Wyrazili oni wielkie wyrazy uznania.

Kolejne dni upłynęły na wycieczkach. Tym razem grupa z Niemiec wraz z naszymi uczniami poznała Warszawę, Łódź, Kraków i tradycyjnie już Muzeum w Oświęcimiu. Zwiedzanie Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie dało możliwość poznania w niestandardowy sposób historii tego miasta; pozwoliło również na ochłodę 🙂 Te dni w Polsce były wyjątkowo upalne… Przejażdżka melexami po uliczkach Krakowa dała dodatkową porcję wiedzy na temat naszego pięknego miasta.

Łódź również wywarła wrażenie na naszych gościach. Kompleks Manufaktura został określony przez Niemców, jako  „ miasto w mieście”. Spędzili tam miło czas, rozpoczynając od gry w kręgle. Później rozkoszowali się przyjemnym ciepłem i atmosferą Manufatury jeżdżąc na hulajnogach elektrycznych, czy jedząc lody na rynku. Każdy znalazł coś dla siebie. Byli i tacy, którzy ruszyli dalej, aby zobaczyć inne historyczne miejsca Łodzi.

Pobyt w Oświęcimiu miał inny charakter. To czas refleksji, zadumy i pochylenia się nad historią, która mogła niektórych zadziwić…

Cały projekt przygotowała i nadzorowała dyrektor I LO Monika Kluska, a w podróżach towarzyszyli i pomagali nauczyciele I LO: Ewelina Cichańska- Szwaczyk – nauczyciel języka angielskiego, Anna Sykuła- nauczyciel języka niemieckiego, Aneta Gancarz- nauczyciel języka włoskiego. W nauce „Belgijki” wsparły nauczycielki wychowania fizycznego: Izabela Jaciubek i Edyta Świderska.