Wymiana polsko-niemiecka – druga edycja rozpoczęta !!!

EU flag-Erasmus+_vect_POS [PMS]

Kolejny rok szkolny grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie rozpoczęła od… wyjazdu do Niemiec. Jeśli się komuś wydaje, że uczniowie ci pomylili wakacje z rokiem szkolnym, to jest w błędzie. Oni realizowali bardzo poważny projekt: wymiana międzynarodowa ze szkołą niemiecką St. Josef Gymnasium w Biesdorf pod hasłem: „Werte leben”. Jest to już druga edycja w ramach programu unijnego Erasmus +. Koszty wyjazdu finansowane są ze środków unijnych. Młodzież, która zgłosiła się do programu,wzięła w nim udział bezpłatnie. W zamian za to miała możliwość poznania innej kultury, szkoły i nawiązania nowych, ciekawych znajomości. Byli i tacy, którzy odbyli swój pierwszy lot samolotem. Niewątpliwie dla wszystkich była to ważna lekcja języków obcych i doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Już w drodze na lotnisko młodzież pod nadzorem nauczyciela utrwalała istotne zwroty w języku niemieckim i śpiewała piosenki po niemiecku- prezent dla kolegów z Niemiec.

W programie tegorocznej wymiany uczniowie zwiedzili również Bonn- byłą stolicę RFN, a w nim Muzeum Niemieckiej Historii po 1945 roku. Młodzież miała okazję również do sprawdzenia swojej wytrzymałości fizycznej w dużym parku linowym. Program u rodzin goszczących był różnorodny: jedni byli na lodowisku, inni zwiedzali Luxemburg, a jeszcze inni grali w kręgle. Każdego dnia spotykali się oczywiście w szkole w celu realizacji projektów. Wszyscy mieli zapewnioną świetną opiekę, a rodziny starały się o jak najmilsze wspomnienia dla naszych uczniów. Również i tym razem zwiedziliśmy Trewir– najstarsze miasto niemieckie ze słynną bramą z czasów rzymskich PORTA NIGRA. Cudowna pogoda, świetne towarzystwo i otoczenie sprawiły, że wszyscy uczestnicy wymiany wrócili szczęśliwi i pozytywnie nastawieni do nauki, której tak naprawdę nie zdążyli na dobre rozpocząć.  Już teraz rozpoczynamy przygotowania do rewizyty, która odbędzie się w kwietniu lub czerwcu 2019.

Opiekunami tegorocznej wymiany były: Monika Kluska- dyrektor i nauczyciel języka niemieckiego w I LO oraz Anna Ksyta- wicedyrektor I LO.
A tak w kilku słowach podsumowali wymianę sami uczestnicy:

„Wymiana z Niemcami wrzesień 2018 była niesamowita! To czas pełen niezapomnianych wrażeń, dobrej zabawy, ale także okres intensywnej nauki języków obcych, zarówno języka niemieckiego, jak i angielskiego. Dzięki wymianie poznałam nowych przyjaciół. Mogłam także sprawdzić na jakim poziomie znajdują się moje umiejętności językowe. Na pewno będzie to tydzień, który będę wspominać przez długi czas”.
Wiktoria W.

Udział w wymianie był dla mnie niezwykłym, bardzo pozytywnym doświadczeniem. Poznałam wielu ciekawych ludzi, zawarłam nowe przyjaźnie i usprawniłam swoje umiejętności językowe. Uważam ,że tego typu projekty są bardzo wartościowe, bo zacieśniają więzi międzynarodowe i pomagają poznać odmienne zwyczaje i kulturę obcego kraju. Mogę polecić wszystkim udział w takich projektach i gdybym miała okazję to na pewno powtórzyłabym tą przygodę 🙂
Ania M.

Podczas wymiany poznałam wiele wartościowych osób, z którymi chcę utrzymać kontakt po jej zakończeniu. Miałam możliwość rozwijania moich umiejętności językowych oraz życia w innej kulturze i tradycji. Zwiedziłam interesujące miejsca, które zapadły mi w pamięć i zainspirowały mnie, bym w przyszłości odwiedziła inne państwa europejskie.

Zuzia B.

Wymianę wspominam wspaniale. Było to jedno z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Ten tydzień zmienił moje zdanie na temat Niemiec jako państwa, ale też samych Niemców. Okazało się, że Niemcy są przepięknym krajem, a ludzie tam są bardzo życzliwi, gościnni i otwarci. Zawarłam wiele przyjaźni i mam nadzieję, że będą one długo trwały. Stałam się bardziej pewna siebie i sprawdziłam swoje umiejętności językowe. Mam nadzieję, że za rok znowu będę mogła wziąć udział w wymianie! 😉
Marysia G.

Zapisując się na wymianę z Niemcami nie spodziewałam się, że to spotkanie okaże się tak interesujące. Pozwoliło mi nie tylko poznać nowych ludzi, zwiedzić miejsca, w których wcześniej nie byłam, ale także udoskonalić praktyczną znajomość języka i przeżyć wspaniałe chwile z prawdziwą, niemiecką rodziną.
Asia Z.

Dzięki wymianie zobaczyłam wiele ciekawych miejsc. Poznałam zwyczaje i ludzi mieszkających w Niemczech. Zrozumiałam jak ważna jest nauka języków obcych. Miałam możliwość podszkolenia swoich umiejętności językowych. Jestem zachwycona pobytem w Niemczech i bardzo się cieszę że mogę brać udział w wymianie.
Ola K.

Dzięki wymianie mogłem podszkolić, bardzo ważną dla mnie, umiejętność komunikowania się w języku angielskim i niemieckim. Podczas wyjazdu zaobserwowałem różnice kulturowe między Polakami, a naszymi zachodnimi sąsiadami. Zwiedziłem też zabytki odmienne niż u nas w kraju. Udało mi się też wymienić doświadczeniami o życiu w obu krajach.

Maciej K.

I część projektu „Erasmus+” była dla mnie świetnym przeżyciem. Komunikacja w języku angielskim stała się dużo łatwiejsza z powodu praktyki. Poznanie nowych osób było czymś co mnie zadziwiło, oczywiście pozytywnie, nie byłem świadom tego, że spędzając w Niemczech zaledwie 7 dni, poznam tyle świetnych osób.
Bartek S.

Zdecydowanie ta wymiana to przeżycie, którego się nie zapomni nigdy. Przez nią poprawiłem swoje umiejętności językowe. Nabyłem więcej pewności siebie i zmniejszyłem strach przed poznawaniem innych ludzi. Zmierzyłem się z problemem bariery językowej. Poznałem inne obyczaje i inną kulturę. To wydarzenie będę pamiętał bardzo długo.
Wiktor Ch.

Wymiana do Niemiec pozwoliła mi nawiązać kontakty z nowymi osobami jakimi byli nasi niemieccy partnerzy. Bardzo polubiłam ten kraj i ich zwyczaje! Miałam możliwość porozmawiać w języku angielskim i uczyć się niemieckiego. Nauczyłam się grać w kręgle i śpiewać niemieckie piosenki !
Mam nadzieję, że nasza szkoła będzie utrzymywała dalej kontakty ze szkoła w Biesdorf ! Dziękuję za możliwość brania udziału w tej wymianie.
Maja B.

             Wszyscy cieszymy się ogromnie, że w 100- lecie odzyskania niepodległości mogliśmy realizować taki projekt, a nawet lecieć polskim samolotem ze specjalnym oznakowaniem, co można zobaczyć na zdjęciu.