Wymiana Polsko-Włoska w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie

W minionym tygodniu odbyła się pierwsza część długo planowanej kolejnej wymiany z Włochami.
Podczas spędzonego tygodnia w Polsce mieli oni możliwość poznania kultury polskiej i lokalnych tradycji. W ciągu pierwszych kilku dni włoscy uczniowie i opiekunowie poznawali nasze życie codzienne. Trzeba dodać, że wszyscy odwiedzili Polskę po raz pierwszy. We wtorek zwiedzili szkołę- I LO-  i gościli w Przedszkolu nr 8, gdzie dzieci przygotowały dla nich występ. Podczas niego zatańczyły naszą regionalną polkę i grały z nami w zabawy w języku włoskim.
W środę uczniowie wymiany zwiedzili Starostwo Powiatowe i obejrzeli film o naszym Regionie Opoczyńskim. Tego samego dnia wieczorem odbyła się dyskoteka w szkole, na której wszyscy mogli spalić trochę kalorii po obfitych obiadach zjedzonych z rodzicami uczestników wymiany z naszej szkoły. W środę i czwartek młodzież uczestniczyła także w lekcjach przygotowanych przez  nauczycieli I LO: panią Julię Grabską i panią Ewę Sędkowską, które zajęły się organizacją lekcji języka angielskiego, pana Jacka Plucińskiego, który poprowadził zajęcia muzyczne, pani Anny Ksyty, która rozwiązywała z uczniami zadania matematyczne oraz pani Marzeny Papis,wraz z którą uczniowie szukali państw na mapie świata.
W czwartek po południu wszyscy spędzili czas z polskimi rodzinami. Wtedy pojechali oni wraz ze swoimi kolegami i ich rodzicami m.in. do Warszawy i Łodzi.
W piątek rano wszyscy uczestnicy wymiany pojechali na wycieczkę w góry. Pierwszego dnia zwiedzili oni Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tam poznali historię powstania i dzieje obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wieczór spędzili już w Murzaschichle, gdzie mieli nocleg. Następnego dnia zwiedzili Zakopane i wjechali na Gubałówkę. W niedzielę zwiedzili Kraków, a wieczorem wrócili do domów swoich rodzin goszczących. W poniedziałek rano pożegnali się i pojechali na lotnisko, skąd mieli wrócić do rodzinnego miasta Pescary.
Polscy uczestnicy nie mogą doczekać się już wizyty we Włoszech, która ma mieć miejsce w dniach 19-26 października 2018 roku.

Warto też nadmienić, iż zarówno nasz kraj, jak i nasza szkoła zrobiła na gościach ogromne wrażenie.

Organizatorami przedsięwzięcia byli pani Aneta Gancarz- nauczyciel języka włoskiego w I LO i wicedyrektor I LO-  Robert Sędkowski.